Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Νίκη για τα Παλτά!

Νίκη για τα Παλτά!

Τα Παλτά κέρδισαν τους Daltons με 45-31 για την 7η αγωνιστική του Ε ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Οι Ready 2 fire συνεχίζουν με τη νίκη τους με 67-55 επί των Nikea Lions, ενώ η Drink Team επικράτησε με 86-76 του Άφοβου. Η Τερψιθέα κέρδισε με 58-52 τους Pistons, ενώ ο Santa Nionios επικράτησε με 78-62 των Houston Robes.

NIKEA LIONS – READY 2 FIRE 55-67
(16-11, 29-31, 48-45, 55-67)

Οι Ready 2 fire συνέχισαν την αήττητη πορεία τους κερδίζοντας με 67-55 τους Nikea Lions. Το ματς ξεκίνησε με 7-2 για τους Nikea Lions με τον Ξανθάκη και τον Αλειφέρη, για να απαντήσουν ο Κουράκος με τον Παππά για την ισοφάριση σε 8-8. Ο Νικολαΐδης έφερε το ματς στο 13-8, ο Βαραμέντες απάντησε με τρίποντο, με τον Παστρόμα να κλείνει το δεκάλεπτο στο 16-11 για την ομάδα του. Οι Ready 2 fire απάντησαν με τον Στερμάσι και τον Μιχαλόπουλο Π. για το προσπέρασμα με το 16-17, αλλά ο Ξανθάκης Ε. με τρίποντο έφερε το ματς στο 21-21. Ο Παππάς έγραψε το 21-25, αλλά ξανά ο Ξανθάκης Ν., με τον Ξανθάκη Ε. και τον Παστρόμα σκόραραν για το 29-25. Όμως, ως το τέλος του ημιχρόνου ο Μιχαλόπουλος Π. κα ο Μιχαλόπουλος Β. ήταν που έγραψαν το 29-31.

Στην επανάληψη ο Ξανθάκης Ν. με τρίποντο έφερε το ματς στο 32-33, για να απαντήσουν ο Μιχαλόπουλος Π. με τον Κουράκο για το 34-39 της ομάδας τους. Οι Nikea Lions κατάφεραν με τον Ξανθάκη Ν. να ισοφαρίσουν το ματς στο 39-39, ενώ με καλάθι και φάουλ του Καζάζη προσπέρασαν με 42-41. Ο Κουράκος έδωσε 2 φορές προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά ο Ξανθάκης Ν. είχε τον τελευταίο λόγο στο 3ο δεκάλεπτο, με δικό του καλάθι έκλεισε στο 48-45 η περίοδος. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Παππάς με τον Κουράκο έφεραν το ματς στο 48-49, ενώ ο Παππάς έγραψε μετά το 49-54. Οι Nikea Lions απάντησαν με τον Καζάζη και τον Τούτση για να μειώσουν στον πόντο, αλλά ο Μιχαλόπουλος Π. με τον Βαραμέντε σκόραραν για το 53-60, με τον Μιχαλόπουλο Π. να συνεχίζει ως το 53-63 και τον Παππά να πηγαίνει το ματς στο 53-65 για να κλείσει το σερί της ομάδας του στο 0-14 ο Μιχαλόπουλος Π., 53-67, και τον Ξανθάκη Ν. να καταφέρνει απλώς να μειώσει σε 55-67 στο τέλος.

Για τους νικητές ο Κουράκος είχε 22 πόντους, ο Μιχαλόπουλος Π. 20 και ο Παππάς 13. Για τους Nikea Lions ο Ξανθάκης Ν. είχε 22 πόντους, ο Καζάζης με τον Ξανθάκη Ε. από 7.

Nikea Lions (Ξανθάκης Ν.): Παστρόμας Ν. 5 (1), Καζάζης Γ. 7, Νικολαΐδης Δ. 5, Ξανθάκης Ν. 22 (2), Ξανθάκης Ε. 7 (2), Ανδριώτης Γ., Τούτσης Α. 6, Αλειφέρης Η. 3 (1).

Ready 2 fire (Μαναζής): Σωτηρίου Μ., Μιχαλόπουλος Β. 2, Μιχαλόπουλος Π. 20, Στερμάσι Α. 4, Βαραμέντες Δ. 6 (1), Κουράκος Α. 22, Παππάς Σ. 13.

ΠΑΛΤΑ – DALTONS 45-31
(10-6, 20-16, 35-27, 45-31)

Τα Παλτά κέρδισαν τους Daltons με 45-31 με το ματς να ξεκινά με 10-2 για τους νικητές από τον Βλαστό, τον Μανταλίδη και τον Μιτσάκο, για να απαντήσουν ο Βουρλάκος με τον Φολέρο για τους Daltons. Στη 2η περίοδο ο Φολέρος έκανε το 10-8, αλλά ο Πολυμέρης με τον Μηναΐδη απάντησαν για το 15-8. Οι Daltons πλησίασαν με Φολέρο και Κολώνια σε 17-14, με τον Ζέρβο να γράφει το 20-16 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο Παλτάς ανέβασε το σκορ για την ομάδα του, για να απαντήσει με 5 πόντους ο Κολώνιας ως το 24-21. Ο Μανταλίδης έγραψε το 26-21, μετά την απάντηση του Φολέρου για το 27-25, ο Βεσιρόπουλος είχε 8 μαζεμένους πόντους για το 35-27 της ομάδας του στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο ο Παλτάς με τον Μιτσάκο έφεραν το ματς στο 41-27, με τον Μανταλίδη να γράφει το 43-27 για την ομάδα του, σερί 13-0. Μετά από βολές των Χάδιαρη Ν. και Βουρλάκου ο Βλαστός σκόραρε για το 45-29 με τον Γκολφινόπουλο να κλείνει το ματς.

Για τους νικητές ο Μανταλίδης είχε 10 πόντους, ενώ Βεσιρόπουλος και Παλτάς είχαν από 9. Για τους Daltons ο Φολέρος με τον Κολώνια είχαν από 10 πόντους, ενώ ο Βουρλάκος είχε 7.

Παλτά (Λάμπρος Χ.): Ζέρβος Γ. 2, Μαντούβαλος Κ., Βεσιρόπουλος Ν. 9 (2), Πολυμέρης Κ. 2, Μιτσάκος Γ. 5, Βλαστός Δ. 5, Μηναΐδης Κ. 3 (1), Παλτάς Χ. 9, Μανταλίδης Ν. 10.

Daltons (Χαδιαρης Σ.): Βουρλάκος Σ. 7, Φολέρος Κ. 10, Καρίμπας Α., Βολυράκης Κ. 1, Χάδιαρης Γ., Σκολίδης Χ. Χάδιαρης Ν. 1, Γκολφινόπουλος Ν. 2, Κολώνιας Η. 10 (1).

HOUSTON ROBES – SANTA NIONIOS 62-78
(11-19, 31-31, 45-52, 62-78)

Ο Santa Nionios κέρδισε τους Houston Robes με 62-78, με το ματς να ξεκινά με 4-2 από τον Κιουρκτσόγλου και τον Αντωνίου για τους Houston Robes. Ο Μαργώνης με τον Γαλανόπουλο απάντησαν για το 6-11 της ομάδας τους, με τον Ζαφειρόπουλο να σκοράρει για το 9-11 και τον Μπελεχάκη με τον Λάγιο να φέρνουν το ματς στο 11-19 στην περίοδο. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κουμπάρος με τον Μωυσιάδη σκόραραν για να απαντήσει ο Μπελεχάκης, αλλά ο Μικελάκης έφερε το ματς στο 20-22. Μάλιστα, με τρίποντο του Μωυσιάδη οι Houston Robes ισοφάρισαν το ματς σε 23-23, και ξανά με τον Κιουρκτσόγλου σε 25-25, με τον Ρηγόπουλο να απαντά για το 25-29, αλλά τον Κουμπάρο και τον Μωυσιάδη να φέρνουν τον αγώνα στο 31-31 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο Μπελεχάκης με τον Γαλανόπουλο σκόραραν για το 31-38 της ομάδας τους, αλλά ο Ζαφειρόπουλος με τον Κουμπάρο ισοφάρισαν το ματς για να κάνει ο Μικελάκης το 40-38 για τους Houston Robes. Η απάντηση ήταν άμεση με 0-11 για τον Santa Nionios, ο Τσούλδας με τον Μαργώνη και τον Νιφαδόπουλο έφεραν το ματς στο 40-49. Οι Houston Robes και πάλι απάντησαν, Κιουρκτσόγλου και Κουμπάρος σκόραραν για το 45-51 στο τέλος της περιόδου, όμως ο Ρηγόπουλος ήταν που έφερε τη διαφορά στους 10 πόντους, 45-55. Ο Μωυσιάδης με τον Κουμπάρο απάντησαν για το 51-55, ενώ μετά το τρίποντο του Ρηγόπουλου ο Κουμπάρος με τον Ζαφειρόπουλο σκόραραν για το 58-60 με 4:50 για το τέλος. Ο Λέγγας με τον Στέφο απάντησαν και ο Μπελεχάκης έκανε το 58-66, αλλά οι Houston Robes είχαν και πάλι λύση, με τον Μωυσιάδη πλησίασαν σε 62-66, πριν ο Santa Nionios πάρει οριστικά τον έλεγχο με ένα 0-12, το οποίο έκλεισε τον αγώνα, με 8 πόντους του Τσούλφα και ένα καλάθι του Μαργώνη στο τέλος, για το 62-78.

Για τους νικητές ο Τσούλφας είχε 16 πόντους, ο Γαλανόπουλος με τον Ρηγόπουλο και τον Μπελεχάκη από 12 και ο Μαργώνης 7. Για τους Houston Robes ο Μωυσιάδης με τον Κουμπάρο είχαν από 17 πόντους, ο Κιουρκτσόγλου 12 και ο Ζαφειρόπουλος 9.

Houston Robes (Λυρίτης Μ.): Κουμπάρος Χ. 17 (3), Μικελάκης Μ. 4, Μωυσιάδης Σ. 17 (2), Ξηρόπουλος Κ., Κιουρκτσόγλου 12, Ζαφειρόπουλος Κ. 9, Γκουμάκης Σ., Αντωνίου Κ. 3, Δράκος Γ..

Santa Nionios (Μπελεχάκης Γ.): Αλεξανδρόπουλος Β., Μαργώνης Δ. 7 (1), Μπελεχάκης Γ. 12 (2), Λάγιος Σ. 6, Στέφος Π. 3, Λέγγας Χ. 4, Γαλανόπουλος Γ. 12 (2), Ρηγόπουλος Χ. 12 (2), Νιφαδόπουλος Χ. 6, Γιαννιώτης Ν., Τσούλφας Π. 16.

ΤΕΡΨΙΘΕΑ – PISTONS 58-52
(16-7, 32-20, 45-34, 58-52)

Η Τερψιθέα κέρδισε τους Pistons με 58-52, με το παιχνίδι να ξεκινά με 11-4 από τον Λαζάρου, τον Βουλά, τον Χατζάκη και τον Ζαμπέλη, παρά τις προσπάθειες των Στεργίου και Μάραντου ως το 11-7, με την Τερψιθέα να πηγαίνει με τον Καμαριωτάκη και τον Ζαμπέλη στο 16-7 στο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο το τρίποντο του Ζαμπέλη έφερε το ματς στο 19-7, με τον Μάραντο και τον Μπούρδο να απαντούν για το 19-12. Μετά το νέο τρίποντο του Βουλά οι Pistons πλησίασαν με τον Μάραντο σε 24-17, για να απαντήσει η Τερψιθέα ξανά με τον Καμαριωτάκη. Ο Μάραντος συνέχισε και έφτασε τους 11 πόντους στην περίοδο για το 26-20 αλλά το ημίχρονο από Ζαμπέλη και Χατζάκη έκλεισε στο 32-20 για την Τερψιθέα.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης Ζαμπέλης και Καμαριωτάκης έφεραν το ματς στο 39-21, με τους Pistons να απαντούν με τον Στεργίου και τον Μάραντο για το 41-28 πριν ο Πλατανιάς γράψει το 41-32 και ο Μάραντος φέρει το ματς στους 7 πόντους. Όμως, ο Καμαριωτάκης με τον Μανιφάβα ήταν που ανέβασαν τη διαφορά στο 45-34 στο τέλος της περιόδου. Στην 4η περίοδο το τρίποντο του Ζαμπέλη έγραψε το 48-34 οι Pistons προσπάθησαν να απαντήσουν ξανά, ο Τρίκκας με τον Βαρλάγκα σκόραραν για το 50-40, με τον Μάραντο να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ και τον Τρίκκα να κάνει το 50-45. Ο Σακελλαρόπουλος ήταν που έριξε τη διαφορά στους 3 πόντους, 50-47, ενώ μετά την απάντηση του Χατζάκη, ο Δρίβας έφερε το ματς στο 52-50. Όμως, δύο τρίποντα από Βουλά και Ζαμπέλη καθάρισαν το ματς για την Τερψιθέα, 58-50, με τον Μπούρδο να μειώνει στο τέλος.

Για τους νικητές ο Ζαμπέλης είχε 26 πόντους, ο Βουλάς 10, ο Χατζάκης με τον Καμαριωτάκη από 8. Για τους Pistons ο Μάραντος είχε 27 πόντους και ο Τρίκκας 8.

Τερψιθέα (Χατζάκης Α.): Παραράς Γ., Χατζάκης Α. 8, Βουλάς Κ. 10 (2), Αγγελίδης Ν., Μανιφάβας Π. 2, Λαζάρου Μ. 4, Ζαμπέλης Μ. 26 (6), Καμαριωτάκης Β. 8.

Pistons (Βαρλάγκας Σ.): Νικολάκος Ν., Μάραντος Κ. 27 (3), Λύρας Π., Πλατανιάς Β. 2, Θεοδωρόπουλος Δ., Στεργίου Γ. 5, Τρίκκας Δ. 8, Μπούρδος Ν. 4, Σακελλαρόπουλος Α. 2, Δρίβας Π. 2, Βαρλάγκας Σ. 2.

ΑΦΟΒΟΣ – DRINK TEAM 76-86
(22-15, 37-39, 55-56, 76-86)

Η Drink Team κέρδισε τον Άφοβο με 76-86 με το ματς να ξεκινά με 3-9 για τους νικητές με Χατζησμάλη Θ., Μπεκρή και Κωνσταντινίδη για να απαντήσει ο Καραντζούνης για τον Άφοβο. Ο Χατζησμάλης συνέχισε για το 5-13, με τον Καραντζούνη και τον Καρουτά να σκοράρουν για το 10-13 με τον Συσκάκη να γράφει το 12-13. Μάλιστα, με καλάθι του Τσίλη και τρίποντο του Καραντζούνη ο Άφοβος προσπέρασε με 17-15, για να τον φέρουν οι δυο τους στο 22-15 λίγο μετά με σερί 10-0. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Τραϊφόρος έφερε το ματς στο 24-17, για να απαντήσει με τρίποντο ο Χατζησμάλης Θ., ενώ μετά το καλάθι του Συσκάκη ο Χατζησμάλης Γ. με τον Κωνσταντινίδη έφεραν μπροστά την ομάδα τους με 26-29. Ο Άφοβος με τρίποντα του Καραντζούνη προσπέρασε στο 34-33, με τον Χατζησμάλη Θ. να απαντά για το 35-37, τον Κωνσταντινίδη να φέρνει την Drink Team στο +4 για να κλείσει το ημίχρονο από τον Σταυρινούδη στο 37-39.

Στην επανάληψη ο Άφοβος ισοφάρισε με τον Καρουτά, για να έρθει η απάντηση από Μπεκρή και Χατζησμάλη Γ. για το 39-44. Ο Άφοβος κατόρθωσε με τον Τσίλη να προσπεράσει με 45-44 και μετά με 47-46 με τον Συσκάκη, ενώ τα δύο τρίποντα του Τσίλη τον έφεραν στο 53-51 παρά τις προσπάθειες του Μπουράνη. Πάντως, με τον Τσαβούρογλου και τον Λαγάνη, η Drink Team έκλεισε στο 55-56 το 3ο δεκάλεπτο. Στην 4η περίοδο ο Χατζησμάλης Θ. έφερε την ομάδα του στο 55-60, με τον Άφοβο να απαντά με τον Καρουτά για το 60-60. Ξανά η Drink Team με τον Κωνσταντινίδη και τον Λαγάνη πήρε κεφάλι για το 60-68 με 4:30 για το τέλος, ενώ μετά την απάντηση του Καρουτά το τρίποντο του Χατζησμάλη Θ. έγραψε το 62-71. Ο Κωνσταντινίδης τον μιμήθηκε για το 64-74 με τον Κωνσταντινίδη να γράφει 2/2 βολές για το 64-76. Ο Άφοβος απάντησε με Συσκάκη και Καραντζούνη για να μειώσει σε 68-77, αλλά ο Κωνσταντινίδης με τον Χατζησμάλη Θ. έφεραν την Drink Team στο 68-82. Ο Καραντζούνης με τρίποντο απάντησε, αλλά ο Χατζησμάλης Θ. με τον Παπαδόπουλο κράτησαν από τη γραμμή την ομάδα τους σε απόσταση ασφαλείας, 73-86, για να κλείσει το ματς από τον Καρουτά.

Για τους νικητές ο Χατζησμάλης Θ. είχε 27 πόντους, ο Κωνσταντινίδης 26, ο Λαγάνης 12, ο Χατζησμάλης Γ. 7. Για τον Άφοβο ο Καραντζούνης είχε 25 πόντους, ο Καρουτάς 17, ο Τσίλης 16 και ο Συσκάκης 10.

Άφοβος (Γιαννόπουλος Ν., Χαραλαμπόπουλος Γ.): Αναγνώστου Σ., Τσίλης Κ. 16 (2), Καρουτάς Ν. 17 (1), Τραϊφόρος Κ. 2, Κουρούβανης Θ., Κολλέγγας Δ. 1, Καραντζούνης Τ. 25 (6), Σταυρινούδης Σ. 5, Συσκάκης Α. 10, Χαραλαμπόπουλος Γ., Σαλτάς Δ..

Drink Team (Καβακιώτης): Λαγάνης Σ. 12, Τσαβουρόγλου Γ. 3, Κώτσογλου Ν., Παπαδόπουλος Μ. 2, Κατσοχειράκης Π., Μπουράνης Λ. 5, Κωνσταντινίδης Κ. 26 (3), Χατζησμάλης Θ. 27 (2), Χατζησμάλης Γ. 7, Μπεκρής Γ. 4, Αυγουλάς Δ..