Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Εύκολες νίκες για Miners, Scabolini, Ροζ Πάνθηρες!

Εύκολες νίκες για Miners, Scabolini, Ροζ Πάνθηρες!

Οι Miners συνέχισαν την αήττητη πορεία τους μετά τη νίκη με 84-29 απέναντι στους Mentores για την 7η αγωνιστική του Α ομίλου του 2ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Η Scabolini κέρδισε με 100-59 την B.C. Abla, ενώ οι Ροζ Πάνθηρες επικράτησαν με 71-29 των Kibars. Η Laser Derm νίκησε με 55-53 την Charles Bronson, ενώ οι Cleveland Paraliers νίκησαν με 58-49 τους Κουμπάρους.

MENTORES – MINERS 29-84
(9-25, 13-48, 20-71, 29-84)

Οι Miners κέρδισαν τους Mentores με 29-84 με το ματς να ξεκινά στο 4-6 από τον Σαρρή και τον Αντωνακόπουλο για τους Mentores με τους Miners να απαντούν με σερί 0-13 από τον Κυνηγόπουλο, τον Φράγκο και τον Σιούτη για να προηγηθούν με 4-19. Το σερί διέκοψε ο Γεωργιόπουλος, ο Σιούτης με τον Κυνηγόπουλο απάντησαν για το 6-25, με τον Αντωνακόπουλο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 9-25. Στη 2η περίοδο ο Φανός με τον Τζαβάρα έφεραν το ματς στο 9-32, με τον Σαρρή να απαντά πριν ο Τζαβάρας με τον Ράπτη σκοράρουν για το 11-40. Μετά το νέο καλάθι του Σαρρή, ο Ράπτης με τον Μπενέτση και τον Κωτσίδη έκλεισαν το ημίχρονο στο 13-48 για τους Miners.

Στην επανάληψη οι Miners επέκτεινα το σερί που είχαν ξεκινήσει στο πρώτο ημίχρονο, για να το φτάσουν στο 0-25, ο Κυνηγόπουλος με τον Φράγκο και τον Κωτσίδη ήταν που έφεραν το ματς στο 13-63, με τον Παπαπαναγιώτου να γράφει το 13-65. Σε αυτό απάντησαν ο Αντωνακόπουλος με τον Καζάντζη για το 17-65, με τον Κυνηγόπουλο και τον Παπαπαναγιώτου να φέρνουν το ματς στο 17-71 πριν ο Γεωργιόπουλος σκοράρει τρίποντο. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Βασιλειάδης έγραψε το 22-71, με τον Ράπτη και τον Κωτσίδη να απαντούν για το 23-78. Μετά τις βολές του Αντωνακόπουλου ο Ράπτης με τον Σιούτη έφεραν το ματς στο 25-84 πριν ο Σαρρής με τον Καζάντζη κλείσουν τον αγώνα.

Για τους νικητές ο Φράγκος είχε 21 πόντους, ο Κυνηγόπουλος 15, ο Ράπτης 13, ο Σιούτης 10, ο Τζαβάρας 7. Για τους Mentores ο Αντωνακόπουλος είχε 9 και ο Σαρρής 8.

Mentores (Βασιλειάδης Θ.): Σαρρής Δ. 8, Αντωνακόπουλος Γ. 9, Βασιλειάδης Θ. 2, Καζάντζης Γ. 5, Γεωργιόπουλος Β. 5 (1).

Miners (Παπαπαναγιώτου Β.): Παπαπαναγιώτου Β. 4, Κυνηγόπουλος Σ. 15 (1), Φράγκος Α. 21 (3), Μπενέτσης Ν. 2, Τζαβάρας Ν. 7 (1), Σιούτης Δ. 10, Κωτσίδης Φ. 6, Ράπτης Σ. 13, Παπάζογλου Ε. 2, Φανός Θ. 4.

ΡΟΖ ΠΑΝΘΗΡΕΣ – KIBARS 71-29
(15-2, 34-14, 48-24, 71-29)

Οι Ροζ Πάνθηρες κέρδισαν τους Kibars με 71-29, μετά το 0-2 από τον Φιλίππα, έτρεξαν σερί 16-0 από τον Μαλτέζο, τον Ριζά και τον Σπανό για να προηγηθούν με 16-2. Σε αυτό απάντησε ο Φιλίππας (2η περίοδο) με τρίποντο, για να έρθουν ο Μπίρης με τον Πνευματικό για το 24-5 της ομάδας τους. Ο Λάμπρου και ο Χαλουλάκος Β. σκόραραν για το 24-10, ενώ ο Τζανός έκανε το 26-12. Οι Ροζ Πάνθηρες απάντησαν με τον Μαλτέζο και τον Μπίρη για το 32-12, με τους Φιλίππα και Χατζηγιάννη να κλείνουν το πρώτο μέρος στο 34-14.

Στην επανάληψη ο Τζανός σκόραρε για το 36-18, με τον Μαλτέζο να απαντά και τον Χαλουλάκο Β. να φέρνει το ματς στο 40-22. Ο Τζανός έγραψε το 42-24, με τον Ριζά και τον Χατζηγιάννη να κλείνουν την περίοδο στο 48-24. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Χαλουλάκος Β. σκόραρε για τους Kibars με τον Παλαιοπάνο και τον Μαλτέζο να απαντούν για το 55-27. Το καλάθι του Τζανού έφερε το ματς στο 55-29, με τους Ροζ Πάνθηρες να τρέχουν σερί 16-0 ως το τέλος, ο Μπίρης με τον Μαλτέζο, τον Πνευματινό και τον Παλαιοπάνο έφεραν το σκορ στο τελικό 71-29.

Για τους νικητές ο Μαλτέζος είχε 26 πόντους, ο Ριζάς 14, ο Παλαιοπάνος με τον Μπίρη από 8 και ο Χατζηγιάννης 7. Για τους Kibars ο Τζανός είχε 12, ο Χαλουλάκος Β. 8 και ο Φιλίππας 7.

Ροζ Πάνθηρες (Κοσμάς Σ.): Σπανός Ν. 4, Μαλτέζος Γ. 26, Μπίρης Χ. 8, Ριζάς Β. 14, Χατζηγιάννης Μ. 7, Πεπονής Κ., Πνευματικός Γ. 4, Παλαιοπάνος Φ. 8.

Kibars (Κάκκας Σ.): Γιακουμής Κ., Χαλουλάκος Κ., Λάμπρου Δ. 2, Τζανός Σ. 12, Χαλουλάκος Β. 8 (1), Στρογγύλης Ν., Φιλίππας Β. 7 (1), Γκρούμας Χ..

CLEVELAND PARALIERS – ΚΟΥΜΠΑΡΟΙ 58-49

(17-12, 31-25, 43-28, 58-49)

Οι Cleveland Paraliers κέρδισαν τους Κουμπάρους με 58-49 σε ένα κλειστό ματς. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-5 από τον Σπανό και τον Μπρκιτς για να απαντήσουν ο Πίτλογλου με τον Κωνσταντίνου και τον Ντάσκα για το 8-5 της ομάδας τους. Μετά το καλάθι του Κοφινάτου ο Γρηγορόπουλος με τον Σύρμο Χ. έφεραν το ματς στο 15-8, για να απαντήσει με τρίποντο ο Αντωνάτος και να κλείσει η περίοδος στο 17-12 από τον Τζαβέλα. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κωνσταντίνου κράτησε την ομάδα του μπροστά με 20-14, για να απαντήσουν οι Κουμπάροι με τον Μπουτσικάκη και τον Μπρκιτς για το 22-19 και να μειώσει στον πόντο ο Σιμητάς. Δεν πήραν το προβάδισμα, όμως, καθώς ο Κωνσταντίνου με τον Τζαβέλα (7 πόντοι) σκόραραν για το 31-23, πριν ο Κοφινάτος κλείσει το ημίχρονο στο 31-25.

Στην επανάληψη ο ο Σιμητάς μείωσε τον αγώνα, ενώ μετά την απάντηση του Ντάσκα ήρθαν δύο τρίποντα από Τσίτση και Αντωνάτο για το 35-34. Όμως και πάλι οι Cleveland Paraliers είχαν απάντηση, ο Ντάσκας έβαλε 5 μαζεμένους πόντους για το 41-34, ενώ όταν ο Κοφινάτος με τον Μπρκιτς απάντησαν ήρθε ο Ιωαννίδης για το 43-38 του 30ου λεπτού. Στην 4η περίοδο οι Κουμπάροι και πάλι προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση, ο Σπανός ήταν που με 5 πόντους έφερε το ματς στο 45-43. Οι Cleveland Paraliers με τον Τζαβέλα και τον Κωνσταντίνου πήγαν στο 49-43, για να έρθει και πάλι ο Σπανός για το 49-47. Εκεί, το τρίποντο του Ιωαννίδη και το καλάθι του Σύρμου Χ. μετά ην απάντηση του Σιμητά, έφεραν το ματς στο 54-49 για να μην καταφέρουν να σκοράρουν οι Κουμπάροι και να γράψει ο Τζαβέλας το 56-49, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Για τους νικητές ο Τζαβέλας είχε 13 πόντους, ο Κωνσταντίου 12, ο Ντάσκας 10, ο Σύρμος Χ. 8. Για τους Κουμπάρους ο Σπανός είχε 12, ο Σιμητάς 11, ο Μπρκιτς 8.

Cleveland Paraliers (Σύρμος Χ.): Τζαβέλας Ν. 13, Σύρμος Χ. 8, Ντάσκας Φ. 10 (1), Σακελλαριάδης Χ., Ιωαννίδης Α. 5 (1), Πίτλογλου Ν. 6 (2), Κωνσταντίνου Β. 12, Γρηγορόπουλος Σ. 4.

Κουμπάροι (Αντωνάτος Μ.): Σιμητάς Σ. 11, Κοφινάτος Π. 6, Αντωνάτος Μ. 6 (2), Μπουτσικάκης Δ. 3 (1), Σπανός Κ. 12 (1), Μπρκιτς Σ. 8, Τσίτσης Γ. 3 (1).

B.C. ABLA – SCABOLINI 59-100
(15-26, 29-51, 45-77, 59-100)

Η Scabolini κέρδισε την B.C. Abla παίρνοντας τον απόλυτο έλεγχο στο ματς στο 2ο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι ήταν κλειστό στην αρχή, ο Σωτηρόπουλος με τον Παπαθανασίου έγραψαν το 5-5, ενώ ο Ρενιέρης με τον Παρασκευόπουλο Τ. το 7-7. Η Scabolini προηγήθηκε με τον Παρασκευόπουλο Δ. με 7-12, αλλά η B.C. Abla απάντησε με Μπελεχάκη και Σωτηρόπουλο για το 11-12. Ο Παρασκευόπουλος Δ. και ο Καρατζάς έφεραν το ματς στο 11-20, με τον Μπελεχάκη και τον Καρυστηναίο να μειώνουν στους 5 και το δεκάλεπτο να κλείνει από Φωτόπουλο και Παρασκευόπουλο Τ. στο 15-26.

Στη 2η περίοδο ο Καρυστηναίος με τον Κατσάτσο μείωσαν σε 19-26, ενώ ο Μπελεχάκης έκανε το 21-28. Όμως, στη συνέχεια ακολούθησε ένα 0-10 από τη Scabolini με τον Παρασκευόπουλο Γ., τον Καρατζά και τον Παρασκευόπουλο Τ. για το 21-38. Το σερί διέκοψε ο Ρενιέρης, με τον Χαναβέρη να μειώνει σε 27-42, αλλά τη Scabolini με τον Παπαθανασίου και τον Παρασκευόπουλο Τ. να πηγαίνει στο 27-49, πριν ο Χαναβέρης με τον Παρασκευόπουλο Δ. κλείσουν το ημίχρονο στο 29-51.

Στην επανάληψη μετά τα καλάθια των Μπιράκου και Φωτόπουλου, η B.C. Abla απάντησε με τον Μπελεχάκη για το 36-58. Όμως, ο Κατατζάς ήταν ασταμάτητος, μαζί με τον Μπιράκο έφεραν το ματς στο 38-68, για να κάνει ξανά ο Καρατζάς, με τον Παπαθανασίου αυτή τη φορά το 40-73. Το τρίποντο του Ρενιέρη μείωσε, ο Καρυστηναίος έφερε το ματς στο 45-73, με τη Scabolini να απαντά με 0-10, ο Καρατζάς με τον Μπιράκο έφεραν το ματς στο 45-83. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Σωτηρόπουλος σκόραρε για την B.C. Abla με τον Παρασκευόπουλο Δ. να απαντά και τον Καρατζά να βάζει άλλους 6 πόντους για το 49-93. Το καλάθι του Ορνεράκη και το τρίποντο του Μπελεχάκη έφεραν το ματς στο 54-97 με τον Κατσάτσο να σκοράρει για την B.C. Abla και τον Παρασκευόπουλο Δ. με τρίποντο να γράφει το τελικό 59-100.

Για τους νικητές ο Καρατζάς είχε 31 πόντους, ο Παρασκευόπουλος Δ. 24, ο Παρασκευόπουλος Τ. με τον Φωτόπουλο από 12, ο Παπαθανασίου 8, ο Παρασκευόπουλος Γ. 7. Για την B.C. Abla ο Μπελεχάκης είχε 16, ο Σωτηρόπουλος 13, ο Καρυστηναίος με τον Ρενιέρη από 10.

B.C. Abla
(Μονέος Μ.): Ρενιέρης Π. 10 (1), Ορνεράκης Γ. 2, Κατσάτσος Ν. 4, Σωτηρόπουλος Γ. 13 (1), Χαναβέρης Μ. 4, Καρυστηναίος Δ. 10, Μπελεχάκης Γ. 16 (2).

Scabolini (Παρασκευόπουλος Ν.): Φωτόπουλος Γ. 12, Παπαθανασίου Β. 8, Παρασκευόπουλος Τ. 12 (2), Καρατζάς Μ. 31, Μπιράκος Γ. 6, Παρασκευόπουλος Γ. 7, Παρασκευόπουλος Δ. 24 (1).

CHARLES BRONSON – LASER DERM 53-55
(12-14, 25-26, 38-38, 53-55)

Η Laser Derm κέρδισε με 53-55 την Charles Bronson μετά από σκληρό ντέρμπι. Το ματς ξεκίνησε με τον Τολιά να γράφει το 4-4 μετά το τρίποντο του Λιάσκου, για να έρθουν ο Στασινός με τον Τολιά για το 4-9. Η Charles Bronson απάντησε με τον Κοντό και τον Τσιάκαλο, για να μειώσει στον πόντο ο Μητροφάνης, 10-11, πριν ο Τολιάς με τρίποντο κλείσει το δεκάλεπτο στο 12-14.

Στη 2η περίοδο η Laser Derm προηγήθηκε με τον Κυζιρίδη και τον Μπέμπελο με 12-18, για να έρθει σερί 11-0 από τη Charles Bronson με τρίποντα από τον Νικολόπουλο και τον Λιάσκο και τον πρώτο να βάζει και άλλους 4 πόντους στη συνέχεια για το 23-18. Ο Κυζιρίδης μείωσε σε 23-20, ενώ μετά το καλάθι του Μητροφάνη ο Μιχαηλίδης ήταν που έφερε το ματς στο ημίχρονο στο 25-26. Στην επανάληψη η Laser Derm πήγε στο 25-28 με τον Μπέμπελο, για να απαντήσουν ο Δούκας με τον Μητροφάνη για το 29-28. Ο Δούκας συνέχισε για να φέρει την ομάδα του στο 34-29, με τον Τολιά να απαντά για το 34-33. Η Charles Bronson κράτησε το προβάδισμα με τρίποντο του Δούκα (10 πόντοι στην περίοδο), αλλά ο Τολιάς με τον Μπέμπελο έφεραν το ματς στο 38-38 στο 30ο λεπτό.

Στο 4ο δεκάλεπτο η Laser Derm προηγήθηκε με τον Στασινό με 38-41 για να ισοφαρίσει ο Λιάσκος με τρίποντο και να φέρει ο ίδιος την ομάδα του μπροστά με 43-41. Καλάθι και φάουλ του Τολιά για το 43-44 και δίποντο από τον Κυζιρίδη για το 43-46, με τον Δούκα να απαντά με τρίποντο στο 35ο λεπτό. Οι 2/2 βολές του Μιχαηλίδη ήταν που έβαλαν μπροστά τη Laser Derm με 2:48 για το τέλος, ενώ ο Κυζιρίδης έκανε το 46-50. Ο Μητροφάνης απάντησε με 1:48, αλλά ο Κυζιρίδης έβαλε άλλους 4 πόντους για να μπούμε στο τελευταίο λεπτό στο 48-54. Το τρίποντο του Λιάσκου μείωσε σε 51-54 στα 48 δευτερόλεπτα, η Laser Derm έχασε την επίθεσή της, με την Charles Bronson να κάνει βήματα στη συνέχεια, αλλά να κλέβει μετά την μπάλα για το 53-54 στα 6 δευτερόλεπτα. Μετά το φάουλ ο Κυζιρίδης είχε 1/2 βολές για το 53-55, που ήταν το τελικό αποτέλεσμα, καθώς η Charles Bronson δεν μπόρεσε να σκοράρει στην εκπνοή.

Για τους νικητές ο Τολιάς είχε 19 πόντους, ο Κυζιρίδης 16, ο Μιχαηλίδης με τον Μπέμπελο από 8. Για την Charles Bronson ο Λιάσκος είχε 15 πόντους, όσους και ο Δούκας, ενώ ο Μητροφάνης είχε 11 και ο Νικολόπουλος 8.

Charles Bronson (Φύκαρης Π.): Πολίτης Γ., Μητροφάνης Γ. 11, Δούκας Β. 15 (3), Τσιάκαλος Σ. 2, Αλεξάκης Λ., Κοντός Χ. 2, Νικολόπουλος Κ. 8 (1), Λιάσκος Π. 15 (4).

Laser Derm (Κυζερίδης Σ.): Αυγουστίδης Π., Μιχαηλίδης Γ. 8, Κυζιρίδης Σ. 16, Παπαϊωάννου Π., Στασινός Κ. 4, Μπέμπελος Α. 8, Τολιάς Κ. 19 (2).