Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Πρόκριση στον τελικό για U22!

Πρόκριση στον τελικό για U22!

Οι U22 πήραν την πρόκριση για τον τελικό του Stars Battle του ΑΓΣ Πολυνίκη μετά από ένα πολύ όμορφο παιχνίδι απέναντι στους Rockets το οποίο κρίθηκε στην εκπνοή του με 58-57 για τους U22. Στον τελικό θα αντιμετωπίσουν τον Γ.Σ. Κυψέλης με φόντο το τρόπαιο.

ROCKETS – U22 57-58
(13-19, 24-29, 41-41, 57-58)

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-6 για τους U22 από τον Τσατσάνη και τον Τσοχονελίτζε, για να απαντήσουν οι Rockets με τον Κλαούντιο και τον Μπαμπούνη. Στο 8-13 έφερε τον αγώνα ο Λαρεντζάκης με τρίποντο, για να μειώσουν ο Καρέλας με τον Κλαούντιο στον πόντο, 13-14. Η περίοδος έκλεισε από τον Λαρεντζάκη και τον Καραπαναγιώτου στο 13-19, αλλά οι Rockets απάντησαν με σερί 8-0 από τον Κλαούντιο και τον Προφήτη για το 21-19. Ο Τσατσάνης διέκοψε το σερί, ενώ ο Τούμπλαρης έγραψε 4/4 βολές και ο Καραπαναγιώτου ένα τρίποντο για το 23-29 των U22 με το ημίχρονο να κλείνει από 1/2 βολές του Μπαξά.

Στην επανάληψη ο Ντούσιας έφερε την ομάδα του στο 26-34, με τον Κλαούντιο να απαντά αλλά τον Τσατσάνη να φέρνει το ματς στο 30-39. Οι Rockets αντέδρασαν, με σερί 11-0 έφεραν τούμπα την εικόνα του αγώνα, ο Μπαξάς με τον Ύβο, τον Κλαούντιο και τον Μπαμπούνη σκόραραν για το 41-39, με τον Τσοχονελίτζε να ισοφαρίζει σε 41-41 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Οι Rockets πήραν κεφάλι στο σκορ στην 4η περίοδο, ο Μητρόπουλος με τον Κλαούντιο και τον Μπαμπούνη έφεραν το ματς στο 49-43. Ο Τσατσάνης απάντησε με τρίποντο αλλά ο Καρέλας σκόραρε για το53-46. Οι U22 με τον Τσατσάνη και τον Λαρεντζάκη πλησίασαν σε 53-51, για να έρθει ο Κλαούντιο για το 55-51 με 4:07 για το τέλος. Οι U22 έβγαλαν 4 άμυνες για να γράψουν 3/6 βολές στην επίθεση και να πλησιάσουν σε 55-54 με 1:29 για το τέλος. Ο Καρέλας από φάουλ είχε 1/2 βολές για το 56-54, με τον Βελιτζανασβίλι να παίρνει επιθετικό ριμπάουντ από άστοχο τρίποντο για να πάρει φάουλ για το 56-55. Οι Rockets δεν σκόραραν στην επόμενη επίθεση, για να έρθει ο Τούμπλαρης από επιθετικό ριμπάουντ και να γράψει στα 20 δευτερόλεπτα το 56-57 δίνοντας προβάδισμα στους U22.

Οι Rockets αστόχησαν στην επόμενη επίθεση, έκαναν φάουλ ο Τσοχονελίτζε είχε 1/2 βολές για το 56-58 στα 11 δευτερόλεπτα. Με 6 δέκατα για το τέλος, ο Καρέλας κέρδισε φάουλ, αστόχησε στην πρώτη βολή, προσπάθησε να το κάνει και στη δεύτερη για το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά η μπάλα κατέληξε στο καλάθι και έγραψε το 57-58 με τους U22 να παίρνουν την πρόκριση.

Για τους νικητές ο Τσατσάνης είχε 17 πόντους, ο Τσοχονελίτζε 12, ο Λαρεντζάκης 11. Για τους Rockets ο Καρέλας είχε 20 πόντους, ο Κλαούντιο 19 και ο Μπαμπούνης 8.

Rockets (Κοντοθεοδώρου Ν.): Μπαξάς Σ. 3, Καρέλας Σ. 20, Χρυσοβέργης Χ., Τσάφος Ν., Κοντοθεοδώρου Ν., Προφήτης Σ. 2, Μπαμπούνης Α. 8, Κλαούντιο Χ. 19, Μητρόπουλος Δ. 2, Μαλτάς Β. 1, Ύβος Ν. 2, Ρούσσος Δ..

U22 (Λαγός Α., Χιώτης Σ.): Τσατσάνης Γ. 17 (3), Τζάνος Σ. 2, Τάσσιος Σ., Λαρεντζάκης Β. 11 (3), Κοντογεώργης Α., Καραπαναγιώτου Ν. 5 (1), Τσοχονελίτζε Γ. 12, Μπαραμπούτης Ν., Βελιτζανασβίλι Β. 2, Τούμπλαρης Δ. 6, Ντούσιας Σ. 3 (1).