Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Νίκη στο ντέρμπι για Cleveland Paraliers!

Νίκη στο ντέρμπι για Cleveland Paraliers!

Οι Cleveland Paraliers κέρδισαν με 69-65 τους Ροζ Πάνθηρες για την 8η αγωνιστική του Α ομίλου του 2ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος μπάσκετ «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Οι Mentores επικράτησαν της B.C. Abla με 56-4, ενώ οι Miners κέρδισαν με 70-52 τους Κουμπάρους. Νίκη και για τη Scabolini, 77-38 επί της Charles Bronson.

MINERS – ΚΟΥΜΠΑΡΟΙ 70-52
(18-9, 38-20, 59-40, 70-52)

Οι Miners κέρδισαν τους Κουμπάρους με 70-52 με το ματς να ξεκινάμε 2-4 από τον Καραγιάννη και τον Μπρκιτς, για να απαντήσει ο Παπάζογλου και να φέρουν το ματς στο 6-8 ο Μπρκιτς με τον Σιμητά. Οι Miners από εκεί και πέρα έτρεξαν σερί 12-0 για να φτάσουν στο 18-8, με τον Παπαδόγιαννη, τον Παπάζογλου και τον Τζαβάρα. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Παπάζογλου με τον Χασομέρη έφεραν την ομάδα τους στο 26-9, με τον Μπρκιτς να απαντά. Το τρίποντο του Μπουτσικάκη έγραψε το 27-14, με τον Παπαπαναγιώτου και τον Ράπτη να φέρνουν το ματς στο 34-14. Ο Μπουτσικάκης απάντησε, ο Κοφινάτος έφερε το ματς στο 36-20, με τον Παπαδόγιαννη να κλείνει το ημίχρονο στο 38-20.

Στην επανάληψη ο Παπαδόγιαννης με τον Τζαβάρα σκόραραν για το 43-22, με τον Σιμητά να απαντά για το 43-24. Ο Τζαβάρας συνέχισε για τους Miners, με τον Μπρκιτς και τον Καραγιάννη Β. να σκοράρουν για το 49-34. Όμως, ο Κωτσίδης με τον Χασομέρη δεν επέτρεψαν στους Κουμπάρους να πλησιάσουν περισσότερο, σκόραραν για το 55-34. Μετά την απάντηση του Μπρκιτς ο Παπάζογλου με τον Φράγκο έφεραν το ματς στο 59-38, για να κλείσει την περίοδο ο Καραγιάννης Β.. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Καραγιάννης Δ. με τρίποντο και ο Μπρκιτς μείωσαν σε 61-46, αλλά ο Φράγκος με 5 πόντους έφερε το ματς στο 66-46. Ο Κοφινάτος απάντησε για τους Κουμπάρους, με τον Τζαβάρα να γράφει το 70-49 και το ματς να κλείνει από τον Κοφινάτο στο 70-52.

Για τους νικητές ο Παπάζογλου είχε 16 πόντους, ο Τζαβάρας 14, ο Παπαδόγιαννης 11, ο Χασομέρης 9 και ο Φράγκος 7. Για τους Κουμπάρους ο Μπρκιτς είχε 15 πόντους, ο Καραγιάννης 11, ο Κοφινάκος 9 και ο Σιμητάς 8.

Miners (Παπαπαναγιώτου Β., Παπαδόγιαννης): Παπαπαναγιώτου Β. 4, Κυνηγόπουλος Σ., Φράγκος Α. 7 (1), Χασομέρης Κ. 9 (1), Τζαβάρας Ν. 14, Ράπτης Σ. 4, Κωτσίδης Κ. 5, Παπάζογλου Μ. 16, Παπαδόγιαννης Σ. 11, Φανός Ν..

Κουμπάροι (Σιμιτάς Σ.): Αντωνάτος Μ., Κοφινάτος Π. 9, Σιμητάς Σ. 8, Καινούργιος Μ., Μπουτσικάκης Δ. 5 (1), Καραγιάννης Β. 11, Σπανός Κ. 1, Μπρκιτς Σ. 15, Τσίτσης Γ., Καραγιάννης Δ. 3 (1).

B.C. ABLA – MENTORES 45-56
(18-9, 27-24, 33-35, 45-56)

Οι Mentores κέρδισαν την B.C. Abla με 45-56, με το ματς να ξεκινά στο 4-2 από τον Ορνεράκη, για να απαντήσει με τρίποντο ο Καλιδώνης. Η B.C. Abla με σερί 9-0 από τον Σωτηρόπουλο, τον Χαναβέρη και τον Μπελεχάκη έφτασε στο 15-6, για να απαντήσει ο Τάτσης και ο Χαναβέρης να κλείσει το δεκάλεπτο στο 18-9. Στη 2η περίοδο η διαφορά μεγάλωσε περισσότερο, ο Μπελεχάκης με τον Σωτηρόπουλο έγραψαν το 23-9. Ο Αντωνακόπουλος με τον Αβραμίδη απάντησαν, μετά το 25-11 του Σωτηρόπουλου, ο Σαρρής με τον Τατση έφεραν το ματς στο 27-19, με τον δεύτερο να συνεχίζει με άλλους 5 πόντους για το 27-24 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Ορνεράκης σκόραρε για το 29-24, αλλά ο Αβραμίδης με τον Σαρρή απάντησαν για το 29-30 και την πλήρη ανατροπή του σκηνικού. Μετά το 31-30 από τον Ορνεράκη, ο Σαρρής με τρίποντο έγραψε το 31-33, με την B.C. Abla να ισοφαρίζει με τον Σωτηρόπουλο και τον Αβραμίδη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 33-35.

Στην 4η περίοδο ο Καρυστηναίος έφερε το ματς στο 35-35 για την τελευταία ισοπαλία στο ματς, με τον Βασιλειάδη να απαντά. Μετά το καλάθι του Μπελεχάκη, ο Τάτσης με τον Αβραμίδη σκόραραν για το 37-44, με τον Τάτση να βάζει τρίποντο για το 37-47. Οι Mentores συνέχισαν, ο Σαρρής με τον Τάτση έφεραν το ματς στο 37-54, ολοκληρώνοντας ένα 0-16 για την ομάδα τους. Ο Χαναβέρης με τρίποντο και ο Μπελεχάκης μείωσαν στο τελικό 45-56 μετά το καλάθι του Σαρρή.

Για τους νικητές ο Τάτσης είχε 21 πόντους, ο Σαρρής 14 και ο Αβραμίδης 10. Για την B.C. Abla ο Μπελεχάκης είχε 13 πόντους, ο Σωτηρόπουλος 12, ο Ορνεράκης 8 και ο Χαναβέρης 8.

B.C. Abla (Μονέος Μ.): Σάββας Β., Ορνεράκης Γ. 8, Σωτηρόπουλος Γ. 12, Χαναβέρης Μ. 8 (2), Καρυστηναίος Δ. 4, Μπελεχάκης Γ. 13 (3).

Mentores (Βασιλειάδης Α.): Σαρρής Δ. 14 (1), Αντωνακόπουλος Γ. 5, Αβραμίδης Γ. 10, Καλιδώνης Θ. 3 (1), Βασιλειάδης Α. 3, Τάτσης Ν. 21 (5).

CLEVELAND PARALIERS – ΡΟΖ ΠΑΝΘΗΡΕΣ 69-65

(17-14, 36-32, 56-52, 69-65)

Οι Cleveland Paraliers κέρδισαν με 69-65 τους Ροζ Πάνθηρες, με το παιχνίδι να ξεκινά στο 4-2 από τον Κωνσταντίνου και τον Τζαβέλα. Ο Ριζάς απάντησε με τον Πίτλογλου να ισοφαρίζει το ματς στο 8-8, για να έρθει ο Τζαβέλας για το 14-9 των Cleveland Paraliers. Το τρίποντο του Ριζά έφερε το ματς στο 14-12, ενώ ο ίδιος μείωσε μετά στον πόντο για να κλείσει η περίοδος από τον Τζαβέλα στο 17-14. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μπίρης με τον Χότζα έφεραν τους Ροζ Πάνθηρες στο 17-18, για να απαντ΄σει με τρίποντο ο Ιωαννίδης. Μετά το τρίποντο του Πεπονή, ο Πίτλογλου με τον Ντάσκα έφεραν το ματς στο 26-21. Ο Σπανός με τον Χότζα απάντησαν για να ισοφαρίσουν, ενώ το τρίποντο του Ριζά έφερε τους Ροζ Πάνθηρες μπροστά στο σκορ, 28-29. Οι Cleveland Paraliers αντέδρασαν και με τον Ντάσκα και τον Κωνσταντίνου προσπέρασαν, για να κάνουν το 36-29 ο Σύρμος με τον Σακελλαριάδη και να κλείσει το ημίχρονο από βολές του Χότζα και του Ξυπόλητου.

Στην επανάληψη ο Γρηγορόπουλος σκόραρε για το 38-32, με τον Ριζά να απαντά με τρίποντο. Ο Σακελλαριάδης έφερε το ματς στο 40-35, ενώ μετά το καλάθι του Πεπονή, ο Κωνσταντίνου ήταν που σκόραρε για το 44-37, πριν ο Ιωαννίδης φέρει την ομάδα τους το 46-38. Οι Ροζ Πάνθηρες απάντησαν για το 46-42 με τον Πνευματικό και τον Μπίρη, αλλά ο Τζαβέλας με τον Κωνσταντίνου και τον Σακελλαρίου έφεραν τους Cleveland Paraliers στο 52-42 και το 54-44. Ο Μπίρης είχε πάρει φωτιά, με 11 πόντους στην περίοδο κατάφερε να μειώσει σε 56-52 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Σπανός έφερε το ματς στο 56-54, ενώ το τρίποντο του Μπίρη έγραψε το 56-57 για το προβάδισμα της ομάδας του με 8:08 για το τέλος. Οι Cleveland Paraliers απάντησαν με τον Ντάσκα και τον Κωνσταντίνου ως το 63-57, με τους Ροζ Πάνθηρες να ξανασκοράρουν σχεδόν 5 λεπτά αργότερα, μειώνοντας σε 63-59. Με 1:55 για το τέλος το τρίποντο του Σπανού έφερε το ματς στο 63-62, για να απαντήσουν οι Cleveland Paraliers με τον Τζαβέλα να γράφει καλάθι και φάουλ για το 66-62. Στο 1:17 ο Πνευματικός έφερε το ματς στο 66-64, με τις δυο ομάδες να ανταλλάσσουν 1/2 βολές για το 67-65 στα 48 δευτερόλεπτα. Η χαμένη επίθεση για τους Ροζ Πάνθηρες στα 20 δευτερόλεπτα φάνηκε να μην τους κοστίζει όταν οι Cleveland Paraliers είχαν 0/2 βολές αμέσως μετά, αλλά όταν οι Ροζ Πάνθηρες αστόχησαν και πάλι, ο Ντάσκας με 2/2 βολές έφερε το ματς στο 69-65 στα 9 δευτερόλεπτα, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Για τους νικητές ο Τζαβέλας είχε 18 πόντους, ο Κωνσταντίνου 13, ο Ντάσκας 12 και ο Πίτλογλου 7. Για τους Ροζ Πάνθηρες ο Μπίρης είχε 20 πόντους, ο Ριζάς 18, ο Χότζας 9 και ο Σπανός 8.

Cleveland Paraliers (Σύρμος Χ.): Τζαβέλας Ν. 18, Σύρμος Χ. 4, Ντάσκας Φ. 12 (1), Σακελλαρίου Δ. 2, Σακελλαριάδης Χ. 6, Πριτσιούλης Δ., Ιωαννίδης Α. 5 (1), Πίτλογλου Ν. 7 (2), Κωνσταντίνου Β. 13, Κάτσενος Μ., Γρηγορόπουλος Σ. 2.

Ροζ Πάνθηρες (Σταύρου Κ.): Σπανός Ν. 8 (2), Μπίρης Χ. 20 (1), Ξυπόλητος Α. 1, Ριζάς Β. 18 (3), Χότζας Τ. 9, Πεπονής Κ. 5 (1), Πνευματικός Γ. 4.

SCABOLINI – CHARLES BRONSON 77-38
(21-8, 39-18, 56-29, 77-38)

Η Scabolini κέρδισε την Charles Bronson με 77-38, με το παιχνίδι να ξεκινά με 7-2 για τους νικητές από Παρασκευόπουλο Δ. και Χαλούδη, για να απαντήσουν ο Δούκας με τον Μητροφάνη και τον Νικολόπουλο για το 9-8, πριν η Scabolini τρέξει σερί 12-0 με τον Χαλούδη, τον Φωτόπουλο και τον Καρατζά κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 21-8. Στη 2η περίοδο ο Παρασκευόπουλος Δ. με τον Χαλούδη έφεραν το ματς στο 27-10, μετά την απάντηση του Δούκα, ο Παρασκευόπουλος με τον Χαλούδη συνέχισαν ως το 35-12 για αν έρθουν ο Καρατζάς με τον Φωτόπουλο για το 39-12. Το ημίχρονο έκλεισε στο 39-18 από τον Νικολόπουλο και τον Δούκα για την Charles Bronson.

Στην επανάληψη ο Καρατζάς με τον Παρασκευόπουλο Δ. έφεραν το ματς στο 43-18 για να απαντήσουν ο Νικολόπουλος με τον Λιάσκο. Ο Φωτόπουλος με τον Καρατζά συνέχισαν για το 50-22 της ομάδας τους, με τον Μητροφάνη και τον Δούκα να σκοράρουν για το 52-26, με τον Μπιράκο να απαντά και μαζί με τον Μητροφάνη να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 56-29.

Στην 4η περίοδο ο Δούκας έγραψε το 56-31, με τη Scabolini να απαντά με 10-0 από τον Φωτόπουλο, τον Παρασκευόπουλο Δ. και τον Μπιράκο ως το 66-31. Ο Λιάσκος διέκοψε το σερί, ο Καρατζάς πήγε την ομάδα του στο 70-33, ο Λιάσκος με τρίποντο έφερε το ματς στο 70-36, με τον Δούκα να απαντά και τον Χαλούδη και τον Παρασκευόπουλο Τ. να κλείνουν το ματς στο 77-38.

Για τους νικητές ο Παρασκευόπουλος Δ. είχε 21 πόντους, ο Καρατζάς 17, ο Χαλούδης 14, ο Φωτόπουλος 12, ο Μπιράκος 10. Για την Charles Bronson ο Δούκας είχε 15 πόντους, ο Μητροφάνης 10, ο Λιάσκος 7.

Scabolini (Παρασκευόπουλος): Φωτόπουλος Ι. 12, Χαλούδης Θ. 14, Παρασκευόπουλος Τ. 3, Καρατζάς Μ. 17 (1), Μπιράκος Γ. 10, Παρασκευόπουλος Δ. 21.

Charles Bronson (Μητροφάνης Π.): Πολίτης Ι., Μητροφάνης Γ. 10, Δούκας Β. 15, Τσιάκαλος Σ., Κοντός Χ., Νικολόπουλος Κ. 6, Λιάσκος Π. 7 (1).

Πρωταθλητές τα Κουλουβάχατα!

Τα Κουλουβάχατα κατέκτησαν τον τίτλο στο 1ο γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει …