Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Τρίτη θέση για Στιγκιντριακούς!

Τρίτη θέση για Στιγκιντριακούς!

Οι Στιγκιντριακοί κατέκτησαν την 3η θέση στο 1ο γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας στον μικρό τελικό της διοργάνωσης την ΑΕΚ Περιστερίου με 75-68. Το παιχνίδι ήταν ωραίο με εναλλαγές στο προβάδισμα, με τους Στιγκιντριακούς να κατακτούν, όπως και πέρσι, την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα.

ΣΤΙΓΚΙΝΤΡΙΑΚΟΙ – ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 75-68
(11-18, 29-28, 46-49, 75-68)

Το παιχνίδι ξεκίνησε πάρα πολύ καλά για την ΑΕΚ Περιστερίου που κράτησε στα πρώτα 7 λεπτά του αγώνα τους Στιγκιντριακούς στους 2 πόντους, για να σκοράρει η ίδια 13. Ο Καραθανάσης μπήκε καυτός, με τον Κελεπούρη, τον Ακουμιανάκη και τον Πετσανά έγραψε το 2-13, για να διακόψει το 0-10 σερί ο Βάνας από το τρίποντο με 2:52 για το τέλος της περιόδου. Ο Κόκκορης με 4 πόντους έφερε το ματς στο 9-16, μετά από τρίποντο του Καραθανάση, που συνέχισε και για το 9-18 της ομάδας του με τον Μιχαηλίδη να κλείνει την περίοδο.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Καραθανάσης με τρίποντο έφερε το ματς στο 11-21 φτάνοντας τους 14 πόντους ως εκείνο το σημείο, για να πάει στους 16 μετά από ένα καλάθι του Δημητρίου, 13-23. Οι Στιγκιντριακοί απάντησαν με σερί 10-0, ο Γράψας έβαλε 4 πόντους και 6 ο Μπαραμπούτης για να φέρουν το ματς στα ίσα, 23-23, για πρώτη φορά μετά το ξεκίνημα του αγώνα. Ο Κελεπούρης διέκοψε το σερί, αλλά ο Γράψας με τον Δημητρίου απάντησαν για το 27-26 και το πρώτο τους προβάδισμα στον αγώνα, με την ΑΕΚ Περιστερίου να απαντά με τον Καρούσο για να κλείσει ο Παπαδόπουλος το ημίχρονο στο 29-28 για την ομάδα του.

Στην επανάληψη ο Γράψας έφερε το ματς στο 31-28, με τον Ακουμιανάκη να απαντά. Καραθανάσης και Γράψας σκόραραν για το 33-32, με τους Στιγκιντριακούς να πηγαίνουν στο 36-32 ξανά με τον Γράψα. Ο Ρήγος απάντησε με τρίποντο, αλλά ο Γαβρίδης με τον Δημητρίου έφεραν την ομάδα τους στο 40-35. Η ΑΕΚ Περιστερίου απάντησε με σερί 0-7, ο Ρήγος με τον Καραθανάση της έδωσαν προβάδισμα, 40-42, ενώ μετά την απάντηση του Γαβρίδη, ο Κελεπούρης με τον Πετσανά σκόραραν για το 42-46. Ο Κελεπούρης έφερε το ματς στο 44-49 με τον Δημητρίου να μειώνει στους τρεις στο τέλος της περιόδου, 46-49.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Βάνας ισοφάρισε με τρίποντο για να δώσει ο ίδιος προβάδισμα στην ομάδα του, με τον Γράψα να σκοράρει για το 53-49 με σερί 9-0 για τους Στιγκιντριακούς. Η ΑΕΚ Περιστερίου με 6:34 για το τέλος ισοφάρισε τον αγώνα, ο Κελεπούρης με τον Καρούσο έγραψαν το 53-53. Ξανά ισοπαλία στους 55 από τον Δημητρίου και τον Ακουμιανάκη, για να γράψει 7 συνεχόμενους πόντους ο Γαβρίδης για το 62-55 της ομάδας του. Η ΑΕΚ Περιστερίου δεν παραιτήθηκε, ο Πετσανάς έγραψε δύο τρίποντα με ένα κλέψιμο στο ενδιάμεσο, 62-61 με 2:55 για το φινάλε. Όμως, ο Γαβρίδης συνέχισε και ο Παπαδόπουλος από επιθετικό ριμπάουντ έγραψε το 66-61. Ο Κελεπούρης μείωσε σε 66-63, αλλά 2/2 βολές του Γράψα μάς έβαλαν στο τελευταίο λεπτό του ματς με 68-63.

Η ΑΕΚ Περιστερίου έχασε τρίποντο στην επόμενη επίθεση και έκανε αμέσως φάουλ, ο Γράψας είχε άλλες 2/2 βολές για το 70-63 στα 42 δευτερόλεπτα. Ξανά χαμένο τρίποντο, όμως μετά από επιθετικό ριμπάουντ ο Πετσανάς σκόραρε για το 70-66 στα 33 δευτερόλεπτα. Ο Γράψας είχε 1/2 βολές για το 71-66, αλλά η ΑΕΚ Περιστερίου δεν σκόραρε για τρεις πόντους στα 28 δευτερόλεπτα. Οι Στιγκιντριακοί πέταξαν δύο βολές στα 23 δευτερόλεπτα, όμως η ΑΕΚ Περιστερίου αστόχησε σε τρίποντο στα 10 δευτερόλεπτα για να κριθεί οριστικά το ματς, με τον Γαβρίδη να γράφει 4/4 βολές στα τελευταία 8 δευτερόλεπτα και την ΑΕΚ Περιστερίου στο ενδιάμεσο να σκοράρει με τον Κελεπούρη.

Για τους νικητές ο Γράψας είχε 24 πόντους, ο Γαβρίδης 17, ο Δημητρίου 10 και ο Βάνας 8. Για την ΑΕΚ Περιστερίου ο Καραθανάσης είχε 20 πόντους, ο Κελεπούρης 17, ο Πετσανάς 14 και ο Ακουμιανάκης 7.

Στιγκιντριακοί (Γαβρίδης Γ.): Γαβρίδης Γ. 17 (1), Βάνας Π. 8 (2), Δημητρίου Α. 10, Μπαραμπούτης Ν. 6, Κόκκορης Θ. 4, Μιχαηλίδης Α. 2, Παπαδόπουλος Β. 4, Γράψας Α. 24.

ΑΕΚ Περιστερίου (Καφαντάρης Γ.): Καρούσος Ε. 4, Ακουμιανάκης Β. 7, Καραθανάσης Θ. 20 (3), Πετσανάς Δ. 14 (3), Ρήγος Γ. 6 (1), Κελεπούρης Π. 17 (1).