Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Μεγάλες νίκες για Ίκαρο και Πίκλες Ρολ!

Μεγάλες νίκες για Ίκαρο και Πίκλες Ρολ!

Ο Ίκαρος κέρδισε με 67-66 στην παράταση τον Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία για την 8η αγωνιστική του Γ ομίλου του 2ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος μπάσκετ «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Οι Πίκλες Ρολ επικράτησαν με 65-56 της Lietuvos Pytas, ενώ ο Γ.Β.Π. κέρδισε τους Αναλώσιμους με 56-45. Οι Μπάσχετοι νίκησαν με 58-54 τον Ζύγο, ενώ οι Στιφάδο Bulls επικράτησαν με 55-46 της Α.Ε. Γκράβας.

ΜΠΑΣΧΕΤΟΙ – ΖΥΓΟΣ 58-54
(11-17, 28-33, 41-43, 58-54)

Οι Μπάσχετοι κέρδισαν τον Ζυγό με 58-54, με το ματς να ξεκινά με 2-8 από τον Βαλάτσο και τον Κατζέλη και καλάθι του Μπουρίτη, για να απαντήσουν ο Κάνδηλας με τον Κεζέπη για το 6-8. Ο Σαγιάκος με τον Κατζέλη απάντησαν για το 6-16, για να μειώσουν οι Μπάσχετοι με τον Καλλίνικο για το 11-17. Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου το τρίποντο του Βαλάτσου έφερε το ματς στο 12-20, με τον Ανδρώνη να απαντά για το 16-20. Ο Σακαντάρης έφερε το ματς στο 16-23 για να ισοφαρίσουν οι Μπάσχετοι με τον Καραγιώργη και τον Ανδρώνη σε 25-25 και να τους φέρει ο Κουκουλάρης μπροστά με 28-25. Ο Ζυγός απάντησε με τον Ρώσο για το 28-31, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Βαλάτσο στο 28-33.

Στην επανάληψη ο Ντεμίρης με τον Καραγιώργη έγραψαν το 33-34, με τον Ζυγό να απαντά με τρίποντο του Βαλάτσου και καλάθι του Μπιμπλή για το 33-39. Οι Μπάσχετοι, όμως, με σερί 7-0 από τον Παγκάκη, τον Καραγιώργη και τον Ντεμίρη προσπέρασαν με 40-39, για να κλείσει η 3η περίοδος στο 41-43 από τον Ρώσο.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ανδρώνης σκόραρε για να ισοφαρίσει, με τον Ζυγό να προσπερνά και πάλι με Ρώσο και Κατζέλη για το 44-47. Οι Μπάσχετοι ισοφάρισαν με τον Καραγιώργο για να έρθει ο Ανδρώνης να κάνει το 49-47. Ο Ζυγός προσπέρασε με 49-50 με τον Σακαντάρη, και ξανά με τον Ρώσο για το 51-52, με τον Ντεμίρη να φέρνει το ματς στο 53-52 για να σκοράρει ο Βαλάτσος για το 53-54. Όμως, το καλάθι του Κάνδηλα και οι βολές από τους Ανδρώνη και Κεζέπη έφεραν το ματς στο 58-54 για τη νίκη των Μπάσχετων, αφού ο Ζυγός δεν κατάφερε να σκοράρει στο τέλος.

Για τους νικητές ο Ανδρώνης είχε 17 πόντους, ο Καραγιώργης 11 και ο Ντεμίρης 8. Για τον Ζυγό ο Ρώσος είχε 14 πόντους, ο Βαλάτσος 13, ο Κατζέλης 12, ο Σακαντάρης 8.

Μπάσχετοι (Δαέλης Α.): Κεζέπης Ν. 4, Κάνδηλας Δ. 4, Μπάικας Π. 1, Καραγιώργης Α. 11 (2), Κουκουλάρης Β. 5 (1), Παγκάκης Π. 2, Ντεμίρης Π. 8, Καλλίνικος Σ. 4, Καλλίνικος Μ. 2, Ανδρώνης Κ. 17.

Ζυγός (Παπαϊωάννου): Σαγιάκος Μ. 3 (1), Βαλάτσος Η. 13 (3), Σάλαρης Ν., Αθανασόπουλος Δ., Ρώσος Ν. 14, Κατζέλης Β. 12 (2), Σακαντάρης Α. 8 (2), Μπουρίτης Γ. 2, Μπιμπλής Χ. 2.

ΑΝΑΛΩΣΙΜΟΙ – Γ.Β.Π. 45-56παρ.
(12-14, 21-22, 29-34, 41-41, 45-56)

Ο Γ.Β.Π. κέρδισε τους Αναλώσιμους με 45-56 στην παράταση, με το παιχνίδι να ξεκινά με 4-0 από τον Ρούτση, για να απαντήσει ο Γ.Β.Π. με τον Ραϊμόνδο, τον Καίσσαρη και τον Ρωμανό για το 4-7 και το 5-9, αλλά να χάσει και πάλι το προβάδισμα, ο Κουτσικόνας με τον Δήμο έφεραν το ματς στο 10-9, πριν ο Ραϊμόνδος σκοράρει για το 12-14 της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Βγενόπουλος έφερε την ομάδα του στο 12-16, με τους Αναλώσιμους να απαντούν με Ρούτση, Φώτο και Καλύβα για το 18-16. Ο Λαρεντζάκης έφερε την ομάδα του στο 18-20, ενώ μετά το 21-20 από τον Κουτσικόνα, ξανά ο Λαρεντζάκης ήταν που σκόραρε για το 21-22 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Καίσσαρης με τον Ρωμανό έφεραν το ματς στο 21-26, ενώ μετά το καλάθι του Αντωνιάδη και εκείνο του Καλύβα, ο Λαρεντζάκης με τον Καίσσαρη με τρίποντα έγραψαν το 25-32, για να κάνει το 25-34 ο Ραϊμόνδος. Οι Αναλώσιμοι μείωσαν και πάλι, με τον Ρούτση και τον Κουτσικόνα έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο στο29-34.

Στην 4η περίοδο ο Κουτσικόνας έφερε το ματς στο 31-34, με τον Ραϊμόνδο να απαντά για το 31-38. Ο Κουτσικόνας συνέχισε, με τον Νικολόπουλο να ρίχνει τη διαφορά στον πόντο, 37-38 για να έρθει ο Λαρεντζάκης με τρίποντο για το 37-41. Όμως, δύο καλάθια, ένα από τον Ρούτση κι ένα από τον Κουτσικόνα ισοφάρισαν το ματς για να οδηγηθούμε σε παράταση, 41-41. Ο Κουτσικόνας σκόραρε στα 6 δευτερόλεπτα, με την μπάλα να μένει στα χέρια του Γ.Β.Π. αφού οι Αναλώσιμοι χρησιμοποίησαν σωστά τα φάουλ χωρίς βολές που τους απέμεναν.

Στην παράταση, οι Αναλώσιμοι πήραν προβάδισμα για το 43-41, για να απαντήσει ο Γ.Β.Π. με τον Καίσσαρη και τρία συνεχόμενα τρίποντα του Λαρεντζάκη για να φτάσουν στο 43-52 με 1:10 για το τέλος, καθαρίζοντας το ματς. Ο Αγγελόπουλος στα 36 δευτερόλεπτα έκανε το 43-54, με τον Κουτσικόνα να απαντά και τον Ραϊμόνδο να κλείνει το ματς στο 45-56.

Για τους νικητές ο Λαρεντζάκης είχε 19 πόντους, ο Ραϊμόνδος 15, ο Καίσσαρης 14. Για τους Αναλώσιμους ο Κουτσικόνας είχε 20 πόντους, ο Ρούτσης 13.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Φώτος Π. 2, Νικολόπουλος Γ. 2, Κουτσικόνας Κ. 20 (1), Αντωνιάδης Β. 2, Καλύβας Χ. 4, Δήμος Β. 2, Ρούτσης Γ. 13.

Γ.Β.Π. (Καίσαρης Π.): Δαμαστιότης Π., Βγενόπουλος Α. 2, Καίσσαρης Π. 14 (2), Λαρεντζάκης Β. 19 (5), Ρωμανός Δ. 4, Ραϊμόνδος Γ. 15, Αγγελόπουλος Δ. 2.

LIETUVOS PYTAS – ΠΙΚΛΕΣ ΡΟΛ 56-65
(11-18, 26-34, 44-49, 56-65)

Οι Πίκλες Ρολ κέρδισαν τη Lietuvos Pytas με 56-65 μπαίνοντας στο ματς με 2-7 από τον Αντωνουσάκη, τον Σακλαρίδη και τον Φραγκογιάννη, για να απαντήσει ο Σαρρής. Ο Ζυγούμης έφερε το ματς στο 6-11 μετά το καλάθι του Κάλλιου Θ., με τον Μάρρα με τρίποντο να κάνει το 6-14. Η Lietuvos Pytas μείωσε σε 10-14 με τον Διάκο Γ., για να έρθουν ο Ζυγούμης με τον Φραγκογιάννη για το 10-18. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αντωνουσάκης με τον Κυριάκογλου σκόραραν για το 11-23, με τον Διάκο Γ. να προσπαθεί να μειώσει. Ο Λαμπαθάκης έφερε ξανά το ματς στους 12 πόντους, με τον Λαμπαθάκη να κάνει το 15-27. Με τρίποντο του Διαμαντή η Lietuvos Pytas μείωσε σε 18-27, αλλά ο Ζυγούμης έφερε το ματς στο 18-30. Νέο τρίποντο από τον Κάλλιο Θ. για το 22-30, με τον ίδιο να γράφει και το 24-30 λίγο μετά. Στο 26-32 μείωσε ο Μπέης για τη Lietuvos Pytas με το ημίχρονο να κλείνει από τον Μάρρα στο 26-34.

Στην επανάληψη ο Φραγκογιάννης με 4 πόντους και ο Σακλαρίδης ήταν που έφεραν το ματς στο 26-41 για την ομάδα τους, με τη Lietuvos Pytas να απαντά με τον Σαρρή και τον Μπέη για το 32-41. Και πάλι οι Πίκλες Ρολ είχαν λύση, ο Γκέλερης έγραψε το 32-44. Ο Σαρρής με τρίποντο μείωσε σε 36-44, με τον Κάλλιο Θ. να τον μιμείται για το 39-45, όμως ο Ζυγούμης έφερε το ματς στο 39-48. Ο Κάλλιος Θ. με τον Ευαγγέλου ήταν που μπόρεσαν να μειώσουν σε 44-49 στο τέλος της 3ης περιόδου, με τον Σαρρή να γράφει το 46-50 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου.

Μετά το τρίποντο του Τσάλη, ο Κάλλιος Θ. έφερε το ματς στο 49-53, με τον Διάκο Γ. να κάνει το 51-55 μετά το καλάθι του Ζυγούμη. Ο Ζυγούμης ξανασκόραρε, αλλά ο Διάκος Γ. μείωσε στους 3 πόντους, 54-57. Τη λίγκα για τις Πίκλες Ρολ έδωσε με τρίποντο ο Τσάλης για το 54-60, ενώ ο Ζυγούμης έγραψε το 54-62. Με βολές η Lietuvos Pytas πλησίασε σε 56-62, αλλά με τον ίδιο τρόπο, 3/6 βολές, οι Πίκλες Ρολ έκλεισαν το ματς στο 56-65 με τελευταίο να σκοράρει τον Σακλαρίδη.

Για τους νικητές ο Ζυγούμης είχε 18 πόντους, ο Φραγκογιάννης 10, ενώ Σακλαρίδης και Αντωνουσάκης είχαν από 8. Για τη Lietuvos Pytas ο Κάλλιος Θ. είχε 21 πόντους, ο Σαρρής Π. 13 και ο Διάκος Γ. 10.

Lietuvos Pytas (Σαρρής Π.): Σαρρής Π. 13 (1), Σαρρής Σ., Διαμαντής Γ. 3 (1), Διάκος Γ. 10, Κάλλιος Θ. 21 (3), Ευαγγέλου Δ. 2, Μπέης Θ. 5, Κάλλιος Π., Παρασκευόπουλος Φ. 2.

Πίκλες Ρολ (Διαμαντής Γ.): Μάρρας Τ. 5 (1), Λαμπαθάκης Γ. 4, Γκέλερης Ν. 3, Φραγκογιάννης Ι. 10, Κυριάκογλου Σ. 3 (1), Ζυγούμης Θ. 18, Διαμαντής Γ., Τσάλης Β. 6 (2), Αντωνουσάκης Β. 8, Σακλαρίδης Θ. 8 (1).

Α.Ε. ΓΚΡΑΒΑΣ – ΣΤΙΦΑΔΟ BULLS 46-55
(15-15, 21-27, 37-35, 46-55)

Οι Στιφάδο Bulls κέρδισαν την Α.Ε. Γκράβας με 46-55. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 4-2 από τον Κανίνια, με τον Αλεξόπουλο να απαντά με τρίποντο και τον Χατζή να κάνει το 6-7. Στο 9-9 ισοφάρισε ξανά ο Κανίνιας, ενώ ο Παϊκόπουλος με τον Αντωνακάκη έφεραν την ομάδα τους στο 13-9, πριν ο Καραμπάτσος με τον Σκαμπαρδώνη ισοφαρίσουν σε 13-13 και 15-15. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κακογιάννης με 5 πόντους έφερε το ματς στο 15-20, για να κάνει το 15-22 ο Καραμπάτσος. Η Α.Ε. Γκράβας προσπάθησε να απαντήσει με τον Νίκου, αλλά ο Καραμπάτσος έγραψε το 19-25 με τον Καζαδέη να στέλνει το ματς στο 21-27 μετά το καλάθι του Παϊκόπουλου.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Αναγνωστόπουλος έφερε το ματς στο 23-27, για να απαντήσει ο Χατζής. Η Α.Ε. Γκράβας κατάφερε με τρομερό σερί 10-1 με τον Κανίνια και τον Γρηγοράτο να φέρνουν το ματς στο 35-30, πριν απαντήσει ο Αλεξόπουλος και γράψει ο Γρηγοράτος το 37-33, για να κλείσει ο Καραμπάτσος το δεκάλεπτο στο 37-35. Στην 4η περίοδο ο Καζαδέης ισοφάρισε το ματς σε 37-37, με τον Μακρή να γράφει τρίποντο μετά το καλάθι του Παϊκόπουλου, για το 39-40. Ο Καραμπάτσος με τον Μακρή συνέχισαν το ξέσπασμα των Στιφάδο Bulls, σερί 0-11 ως το 39-48. Η Α.Ε. Γκράβας διέκοψε το σερί με τον Ελπίδα, αλλά ο Καζαδέης έφερε το ματς στο 41-52, με τον Νίκου και τον Κανίνια να μειώνουν για να κλείσει το ματς ο Κακογιάννης στο 46-55.

Για τους νικητές ο Καραμπάτσος είχε 11 πόντους, ο Αλεξόπουλος, ο Κακογιάννης και ο Καζαδέης από 8 και ο Μακρής με τον Χατζή από 7. Για την Α.Ε. Γκράβας ο Κανίνιας είχε 22 πόντους, ο Νίκου με τον Παϊκόπουλο από 7.

Α.Ε. Γκράβας (Κάτρης): Παϊκόπουλος Δ. 7, Σαϊτάνης Ι., Γρηγοράτος Χ. 4, Κάτρης Δ., Λαζόγκας Δ., Αντωνακάκης Σ. 2, Ελπίδας Γ. 2, Αναγνωστόπουλος 2, Μπλιας Ν., Κανίνιας Θ. 22, Νίκου Χ. 7.

Στιφάδο Bulls (Χατζής Μ.): Σκαμπαρδώνης Α. 4, Αλεξόπουλος Π. 8 (1), Μακρής Γ. 7 (1), Κωνσταντίν Γ., Καραμπάτσος Ε. 11, Τζεμπελίκος Π. 2, Νομικός Ι., Ζαμπάρας Σ., Καζαδέης Π. 8, Χατζής Μ. 7, Κακογιάννης Σ. 8 (1), Πουλιέζος Ν..

Α.Σ. ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ ΝΕΑ ΠΑΙΔΕΙΑ – ΙΚΑΡΟΣ 65-67παρ.
(14-14, 27-29, 46-46, 61-61, 65-67)

Ο Ίκαρος κέρδισε με 65-67 στην παράταση τον Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία με το παιχνίδι να ξεκινά με 2-9 από τον Ρούμπα, τον Τεντολούρη και τον Μπιζόγλου, για να απαντήσει ο Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία με τον Οικονομίδη και τον Σοφιό να απαντούν για το 12-11 και το προσπέρασμα. Ο Ρούμπας έκανε το 12-14, με τον Τσιχλή να ισοφαρίζει τον αγώνα σε 14-14.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Τουλάς έφερε το ματς στο 14-18, με τον Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία να ισοφαρίζει με Οικονομίδη και Σοφιό. Το 20-20 έγραψε ο Τσιχλής, με τον Σοφιό και τον Τσιχλή να φέρνουν το ματς στο 24-22. Ο Ρούμπας απάντησε για το 24-26, το τρίποντο του Σοφιού έγραψε το 27-26, με τον Μπιζόγλου να τον μιμείται για το 27-29 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Ρούμπας με νέο τρίποντο έκανε το 27-32 για να απαντήσει ο Σοφιός. Ο Μπιζόγλου έφερε το ματς στο 30-34, με τον Τσιχλή και τον Γκουτσιουκώστα Α. να ισοφαρίζουν. Ο Ίκαρος δεν έχασε το προβάδισμα, ο Τουλάς με τον Ρούμπα τον έφεραν στο 34-39, ενώ ο Ρούμπας έγραψε το 37-44 λίγο μετά. Ο Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία κατάφερε πολύ γρήγορα να ισοφαρίσει το ματς, με 7 πόντους του Οικονομίδη ήρθε το 44-44, για να απαντήσει ο Ίκαρος με βολές του Μπιζόγλου για το 44-46 και να κλείσει το δεκάλεπτο από καλάθι του Σοφιού.

Στην 4η περίοδο οι ομάδες συμβάδιζαν στο 48-48 και στο 50-50 από τον Αναστασίου για τον Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία, που στη συνέχεια με τον Οικονομίδη ολοκλήρωσε ένα 8-0 για το 56-50. Ο Ίκαρος με 2:24 για το τέλος έγραψε τρίποντο με τον Ρούμπα, για να πλησιάσει σε 56-55 λίγο μετά. Η απάντηση ήρθε από τον Τσιχλή για το 58-55, με τον Μπιζόγλου να μειώνει σε 59-58. Το καλάθι του Τσιχλή έφερε το ματς στο 61-58, αλλά ο Τουλάς έγραψε τρομερό τρίποντο για να ισοφαρίσει το ματς στο 13 δευτερόλεπτα, κάνοντας το 61-61 και στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση.

Εκεί 1/2 βολές και ένα καλάθι του Οικονομίδη έγραψαν το 64-61 για να απαντήσει ο Μπιζόγλου με τρίποντο για το 64-64. Ο Γκουτσιουκώστας Α. σκόραρε για το 66-64, αλλά στα 26 δευτερόλεπτα ο Ρούμπας «σκότωσε» τον Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία με τρίποντο νίκης, 66-67!

Για τους νικητές ο Ρούμπας είχε 28 πόντους, ο Μπιζόγλου είχε 19, ο Τουλάς 13. Για τον Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία ο Οικονομίδης είχε 24 πόντους, ο Σοφιός 18 και ο Τσιχλής 13.

Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία (Δαλακούρας Α.): Σοφιός Κ. 18 (2), Αδαμόπουλος Κ. 2, Γκουτσιουκώστας Κ. 1, Αναστασίου Π. 4, Γκουτσιουκώστας Α. 4, Οικονομίδης Α. 24 (1), Τσιχλής Γ. 13.

Ίκαρος: Τεντολούρης Α. 4, Γεωργιάδης Ν., Τουλάς Π. 13 (1), Μπιζόγλου Α. 19 (2), Ρούμπας Δ. 28 (6), Οικονόμου Δ. 2, Ματθαιόπουλος Κ. 1.