Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / «Δραπέτευσαν» με το αήττητο του Santa Nionios!

«Δραπέτευσαν» με το αήττητο του Santa Nionios!

Οι Δραπέτες κέρδισαν τον Santa Nionios με 47-45 για την 9η αγωνιστική του Ε ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Οι Nikea Lions κέρδισαν με 68-42 τα Παλτά, η Τερψιθέα επικράτησε με 75-47 των Houston Robes, ενώ οι Pistons νίκησαν με 50-46 τους Daltons.

ΤΕΡΨΙΘΕΑ – HOUSTON ROBES 75-47
(24-12, 42-34, 57-36, 75-47)

Η Τερψιθέα κέρδισε με 75-47 τους Houston Robes με το ματς να ξεκινά με 14-2 για τους νικητές από τον Λαζαρίδη, τον Χατζάκη και τον Καμαριωτάκη, με τον Παπακωνσταντίνου να σκοράρει για τους Houston Robes. Ο Γκουμάκης με τον Μικελάκη έφεραν το ματς στο 16-6, ο Ξηρόπουλος έκανε το 18-8, με τον Βουλά και τον Παραρά να γράφουν το 22-10. Μετά την απάντηση του Μικελάκη, ο Ζαμπέλης έκλεισε το δεκάλεπτο στο 24-12.

Στη 2η περίοδο οι Houston Robes μείωσαν με τον Αντωνίου και τον Κουμπάρο σε 24-19, με την Τερψιθέα να απαντά με σερί 10-1 από τον Βουλά, τον Ζαμπέλη και τον Λαζαρίδη για το 34-20. Οι Houston Robes και πάλι πλησίασαν, ο Αντωνίου με τον Μικελάκη έφεραν το ματς στο 34-29 με 0-8, ενώ ο Παπακωνσταντίνου συνέχισε το σερί για το 34-31. Όμως, δεν πήραν προβάδισμα, καθώς ένα καλάθι και φάουλ του Καμαριωτάκη, ένα σουτ του Λαζάρου κι ένα τρίποντο του Ζαμπέλη στην εκπνοή έκλεισαν το ημίχρονο στο 42-34 μετά το καλάθι του Αντωνίου. Στην 3η περίοδο ο Χατζάκης με τον Βουλά και τον Ζαμπέλη έφεραν το ματς στο 49-34, ενώ μετά την απάντηση του Γκουμάκη (το μοναδικό καλάθι της ομάδας του στην περίοδο) ο Χατζάκης με τον Παραρά έκλεισαν την περίοδο στο 57-36.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Λαίνος έφερε το ματς στο 59-38, με τον Μικελάκη να απαντά και τον Λαζαρίδη να φέρνει το ματς στο 63-40. Ο ίδιος μεγάλωσε τη διαφροά, για να απαντήσει ο Αντωνίου, με τον Χατζάκη να φέρνει το ματς στο 73-47 με 7 συνεχόμενους πόντους, για να κλείσει το ματς ο Παραράς.

Για τους νικητές ο Χατζάκης είχε 17 πόντους, ο Ζαμπέλης 15, ο Καμαριωτάκης με τον Λαζαρίδη από 12 και ο Βουλάς 9. Για τους Houston Robes ο Μικελάκης είχε 14 πόντους, ο Παπακωνσταντίνου με τον Αντωνίου από 10.

Τερψιθέα (Χατζάκης Α.): Λαζαρίδης Κ. 12, Χατζάκης Α. 17 (1), Βουλάς Κ. 9, Καμαριωτάκης Β. 12, Λαζάρου Μ. 2, Μανιφάβας Π., Παραράς Γ. 6, Ζαμπέλης Μ. 15 ( 3), Λαίνος Γ. 2.

Houston Robes (Λυρίτης Μ.): Λυρίτης Μ., Παπακωνσταντίνου Δ. 10, Μικελάκης Μ. 14, Κουμπάρος Χ. 5 (1), Ξηρόπουλος Κ. 3, Γκουμάκης Σ. 5, Αντωνίου Κ. 10 (1).

NIKEA LIONS – ΠΑΛΤΑ 68-42
(19-10, 34-23, 52-31, 68-42)

Οι Nikea Lions κέρδισαν τα Παλτά με 68-42, με το ματς να ξεκινά με 6-2 από τον Αλειφέρη, τον Πετράκη και τον Μεταξά Β. για τους νικητές. Μετά την απάντηση από Πολυμέρη και Βλαστό για τα Παλτά και το τρίποντο του Παλτά, ο Αλειφέρης με τον Μακρίδη ήταν που έφεραν το ματς στο 16-7. Ο Παλτάς απάντησε για το 16-10, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Πάστρομα. Στη 2η περίοδο ο Αλειφέρης σκόραρε για το 21-10, με τα Παλτά να μειώνουν με Λυμπερογιάννη και Σταύρου σε 21-16. Το καλάθι και φάουλ του Σταύρου έφερε το ματς στο 25-19, ενώ μετά την απάντηση του Πετράκη, ο Βλαστός μείωσε σε 27-21. Ο ίδιος κράτησε τη διαφορά στους 8 πόντους, με τον Μακρίδη να κλείνει το ημίχρονο στο 34-23.

Στην επανάληψη ο Λυμπερογιάννης σκόραρε για το 36-25, με τον Πάστρομα και τον Αλειφέρη να απαντούν, αλλά τον Μανταλίδη να μειώνει σε 40-29. Η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 10 πόντους, αφού οι Nikea Lions αντέδρασαν σωστά, με σερί 10-0 από τον Μεταξά Χ., τον Μιχόπουλο και τον Φυρό ξέφυγαν με 50-29. Μετά το καλάθι του Παλτά που διέκοψε το σερί, ο Μεταξάς Β. έγραψε το 52-31 στο 30ο λεπτό.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Πετράκης με τον Φυρό σκόραραν για το 56-31, με τον Σταύρου και τον Μαντούβαλο να απαντούν. Στο 60-35 έφερε τα ματς ο Νικολαΐδης, ο Σταύρου με τον Μηναΐδη απάντησαν για το 60-39, με τον Πετράκη, τον Φυρό και τον Νικολαΐδη να κλείνουν το ματς στο 68-42 μετά το καλάθι του Ζέρβου.

Για τους νικητές ο Πετράκης είχε 15 πόντους, ο Αλειφέρης 12, ο Φυρός 10, ενώ Μεταξάς Χ. και Μακρίδης από 8. Για τα Παλτά ο Σταύρου είχε 11 πόντους, ενώ ο Παλτάς 8.

Nikea Lions (Ξανθάκης Ν.): Πάστρομας Ν. 5, Μιχόπουλος Η. 2, Φυρός Γ. 10, Μεταξάς Β. 4, Μακρίδης Δ. 8, Νικολαΐδης Δ. 4, Μεταξάς Χ. 8 (1), Αλειφέρης Η. 12 (2), Πετράκης Σ. 15.

Παλτά (Λάμπρος Χ.): Ζέρβος Γ. 2, Δαβανέλος Δ., Πολυμέρης Κ. 2, Μαντούβαλος Κ. 2, Βλαστός Δ. 6, Μηναΐδης Κ. 2, Παλτάς Χ. 8 (1), Μανταλίδης Ν. 4, Λυμπερογιάννης Η. 5, Σταύρου Β. 11.

DALTONS – PISTONS 46-50
(17-5, 24-17, 39-28, 46-50)

Οι Pistons κέρδισαν τους Daltons με 46-50 με το ματς να ξεκινά με 0-4 από τον Μάραντο, για να απαντήσουν με σερί 12-0 οι Daltons με τον Πουλημένο, τον Γκολφινόπουλο, τον Κοντοβασιλάκο και τον Βολυράκη για το 12-4. Μάλιστα, ως το τέλος της περιόδου, ένα καλάθι του Γκολφινόπουλου κι ένα τρίποντο του Βολυράκη έφεραν το ματς στο 17-5. Η διαφορά έμεινε ψηλά ως το 21-7 από τον Κοντοβασιλάκο και τον Γκολφινόπουλο, με τους Pistons να απαντούν με 0-9 από τον Δρίβα, τον Βαρλάγκα και τον Στεργίου για το 21-16. Το σερί διέκοψε ο Κοντοβασιλάκος, με το ημίχρονο να κλείνει στο 24-17.

Στην επανάληψη μετά το καλάθι του Γκολφινόπουλου για το 26-17, οι Pistons απάντησαν με σερί 0-7 με τον Μάραντο για το 26-24. Ο Κοντοβασιλάκος κράτησε την ομάδα του μπροστά, για να ισοφαρίσουν ο Δρίβας με τον Μπούρδο σε 28-28, αλλά να μπορέσουν οι Daltons να τρέξουν ένα τρομερό 11-0 ως το 30ο λεπτό, με τρίποντα από Πουλημένο και Κοντοβασιλάκο και 2/2 βολές του πρώτου έφτασαν στο 39-28.

Στην 4η περίοδο ο Τρίκκας με τον Μάραντο απάντησαν για το 39-33, με τον Πουλημένο να γράφει τρίποντο για το 42-33. Ο Κοντοβασιλάκος κράτησε μπροστά την ομάδα του ως το 45-37, με τον Θεοδωρόπουλο να απαντά με τρίποντο και στη συνέχεια να έρχονται δύο κολλητά τρίποντα του Νικολάκου στο τελευταίο λεπτό για το 45-46. Οι Daltons δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, ο Μάραντος έγραψε το 45-49 στα 24 δευτερόλεπτα, με το ματς να λήγει με 1/2 βολές εκατέρωθεν στο 46-50.

Για τους νικητές ο Μάραντος είχε 25 πόντους. Για τους Daltons ο Πουλημένος είχε 17 πόντους, ο Κοντοβασιλάκος 14 και ο Γκολφινόπουλος 8.

Daltons (Χάδιαρης Ν.): Βουρλάκος Σ. 1, Φολέρος Κ., Χάβιαρης Γ., Παπανικολάου Δ., Καρίμπας Π., Βολυράκης Κ. 6 (1), Κοντοβασιλάκος Α. 14 (1), Γκολφινόπουλος Ν. 8, Πουλημένος Α. 17 (3).

Pistons (Βαρλάγκας Σ.): Νικολάκος Ν. 6 (2), Μάραντος Κ. 25 (2), Βαρλάγκας Σ. 2, Λύρας Π., Θεοδωρόπουλος Δ. 4 (1), Στεργίου Α. 4, Μπούρδος Ν. 2, Τρίκκας Δ. 2, Δρίβας Π. 5, Τσατσάλης Γ..

SANTA NIONIOS – ΔΡΑΠΕΤΕΣ 45-47
(16-11, 21-22, 33-31, 45-47)

Οι Δραπέτες κέρδισαν με 45-47 τον Santa Nionios που είχε 2 ευκαιρίες νίκης στο τέλος, για να του σπάσουν το αήττητο! Το ματς ξεκίνησε με καλάθια από Νιφαδόπουλο και Χατζηγεωργίου, για να φέρει στο 4-2 στον Santa Nionios ο Τσούλφας. Ο Παπαγεωργίου απάντησε για το 4-7, αλλά ο Santa Nionios με 8-0 σερί από Τσούλφα, Νιφαδόπουλο και Λέγγα πήγε στο 12-7. Μετά το καλάθι του Χατζηγεωργίου, ο Τσούλφας έγραψε το 14-9, ενώ Ρηγόπουλος και Κίτσος έκλεισαν την περίοδο στο 16-11.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Χαρπαντίδης με τον Κίτσο σκόραραν για το 16-15, με τον Santa Nionios να μένει μπροστά ως το 19-16 από τον Τσούλφα. Ένα καλάθι του Παπαγεωργίου κι ένα τρίποντο του Χατζηγεωργίου ήταν που έγραψαν το 19-21, με τον Τσούλφα να ισοφαρίζει και τον Κίτσο να κλείνει την περίοδο στο 21-22. Στο 3ο δεκάλεπτο ο Μαργώνης με τον Κατσά σκόραραν για το 24-24, με τον Κατσιανό να βάζει μπροστά την ομάδα του, αλλά τον Ρηγόπουλο να απαντά με καλάθι και φάουλ για το 27-26. Ο Νιφαδόπουλος με τον Ρηγόπουλο έφεραν τον Santa Nionios στο 31-26, αλλά ως το τέλος της περιόδου, ο Κατσάς με τον Χατζηγεωργίου είχαν μειώσει σε 33-31.

Μετά το καλάθι του Μπελεχάκη στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου, ο Κίτσος με τρίποντο έριξε τη διαφορά στον πόντο, για να ισοφαρίσει λίγο μετά σε 36-36 και να φέρει την ομάδα του στο 36-38. Στο πεντάλεπτο ο Κίτσος έφτανε τους 10 συνεχόμενους πόντους στην περίοδο για το 36-41, με τον Santa Nionios να απαντά με τον Μπελεχάκη και τον Ρηγόπουλο για να μειώσει σε 40-41 1 λεπτό αργότερα. Στο 40-44 με τρίποντο του Χατζηγεωργίου πήγαν οι Δραπέτες με 3:20 για το τέλος, αλλά ο Τσούλφας απάντησε με βολές. Το τρίποντο του Μαργώνη με 2:37 για το φινάλε έγραψε το 45-44 για τον Santa Nionios, με τις δύο ομάδες να πετάνε από 3 επιθέσεις η κάθε μία για να φτάσουμε στα 35 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, όταν το τρίποντο του Καράμπελα έγραφε το 45-47 και έμελλε να κρίνει το ματς. Στην τελευταία επίθεση ο Santa Nionios είχε δύο άστοχα σουτ με επιθετικό ριμπάουντ, το δεύτερο 1 δευτερόλεπτο πριν τη λήξη, για να φύγει ηττημένος.

Για τους νικητές ο Κίτσος είχε 15 πόντους, ο Χατζηγεωργίου 13 και ο Παπαγεωργίου 7. Για τον Santa Nionios ο Τσούλφας είχε 13 πόντους, ο Ρηγόπουλος 9 και ο Νιφαδόπουλος 8.

Santa Nionios (Μπελεχάκης Γ.): Αλεξανδρόπουλος Β., Μαργώνης Δ. 5 (1), Μπελεχάκης Γ. 5, Λάγιος Σ., Λέγγας Χ. 5 (1), Γαλανόπουλος Γ., Ρηγόπουλος Χ. 9, Νιφαδόπουλος Χ. 8, Γιαννιώτης Ν., Τσούλφας Π. 13.

Δραπέτες (Μαντζουράνης Λ.): Πρίαμος Κ., Καράμπελας Β. 3 (1), Κίτσος Γ. 15 (2), Κατσιανός Κ. 3, Κατσάς Σ. 4, Παπαγεωργίου Μ. 7, Χαρπαντίδης Γ. 2, Κράλης Γ., Χατζηγεωργίου Α. 13 (3).