Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Μόνο… Victorious και πρόκριση με 2-0!

Μόνο… Victorious και πρόκριση με 2-0!

Η Victorious πήρε την πρόκριση χωρίς ήττα με 2-0 από τη σειρά των Gademians για τους «16» των Playoffs του 1ου γκρουπ στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης, κερδίζοντας το πρώτο παιχνίδι οριακά με 68-67 και επικρατώντας με 80-72 στο δεύτερο, καταφέρνοντας να αντέξει την κλάση του Κατιάκου που έβαλε 72 από τους 139 πόντους της ομάδας του στα δύο παιχνίδια! Στα προημιτελικά η Victorious θα αντιμετωπίσει τους Gastone.

VICTORIOUS – GADEMIANS 68-67
(16-16, 28-40, 47-51, 68-67)
(Σκορ σειράς: 1-0)

Το πρώτο παιχνίδι ξεκίνησε με τον Τσάκα και τον Λουπασάκη να γράφουν το 5-0, αλλά τους Gademians να απαντούν με 0-10 σερί, 8 πόντοι από τον Κατιάκο κι ένα καλάθι του Βέρρα για το 5-10. Ο Τσάκας με τον Τσιότσιο απάντησαν για το 9-10, με τον Κατιάκο να συνεχίζει, 11-14. Ο Θεοδωρόπουλος ισοφάρισε τον αγώνα για τη Victorious, ο Κατιάκος έβαλε ξανά την ομάδα του μπροστά, φτάνοντας τους 14 πόντους στην περίοδο, και ο Τσάκας έκλεισε την περίοδο στο 16-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μπουρδανιώτης Θ. με τον Αντωνίου σκόραραν για το 20-18, με τους Gademians να απαντούν ξανά με μεγάλο σερί, 0-11 αυτή τη φορά, ο Τακμάκης είχε 6 πόντους, ο Τριδήμας με τον Κατιάκο βοήθησαν για το 20-29. Το σερί διέκοψε με μία βολή ο Μπουρδανιώτης Θ., αλλά οι Gademians είχαν τον απόλυτο έλεγχο και με νέο 0-9 από τον Βέρρα και τον Κατιάκο έφτασαν στο 21-38 για το +17 με συνολικό σερί 1-20! Ο Αντωνίου με τον Καρδαρά προσπάθησαν να συμμαζέψουν τα πράγματα ως το ημίχρονο, μείωσαν σε 28-40 μετά το καλάθι του Τριδήμα για τους Gademians.

Στην 3η περίοδο η Victorious μπήκε με τον Θεοδωρόπουλο να γράφει 7 πόντους για το 35-42, ενώ ο Τσάκας με τον Αντωνίου μείωσαν σε 39-43. Ο Τριδήμας απάντησε με 6 πόντους για τους Gademians, αλλά ο Θεοδωρόπουλος (11 πόντοι στην περίοδο) με τον Τσάκα έφεραν τη Victorious σε απόσταση αναπνοής, 47-49, πριν ο Κατιάκος κλείσει το δεκάλεπτο στο 47-51.

Το τρίποντο του Τσάκα στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου έφερε το ματς στον πόντο μετά από πάρα πολλή ώρα, ενώ ο Αντωνίου ισοφάρισε λίγο μετά σε 52-52. Οι Gademians κράτησαν το προβάδισμα με Παπασγουρίδη και Κατιάκο ως το 52-56. Ένα 7-0 από τον Τσάκα, τον Θεοδωρόπουλο και τον Καρδαρά έφερε τη Victorious μπροστά με 59-56 μπαίνοντας στο τελευταίο εξάλεπτο του αγώνα. Ο Κατιάκος απάντησε με καλάθι και φάουλ για το 59-59, ενώ ο ίδιος ήταν που με 4 ακόμα πόντους έφερε το ματς στο 59-63. Ο Τσάκας μείωσε σε 61-63, με τον Τακμάκη να γράφει το 61-65. Στο τελευταίο τρίλεπτο ο Τσάκας και πάλι ήταν που σκόραρε για το 64-65, με τον Κατιάκο να φέρνει τους Gademians στο 64-67 με το χρόνο στο 1:23. Ο Θεοδωρόπουλος πήρε φάουλ και έγραψε 2/2 βολές για το 66-67 με τους Gademians να μην σκοράρουν και τον Μπουρδανιώτη Π. να έρχεται στα 44 δευτερόλεπτα για το 68-67! Οι Gademians είχαν 0/2 βολές στη συνέχεια, η Victorious έκανε λάθος, αλλά ούτε στην τελευταία επίθεση μπόρεσαν οι Gademians να σκοράρουν για να πάρουν τη νίκη σε ένα συγκλονιστικό φινάλε.

Για τους νικητές ο Τσάκας είχε 20 πόντους, ο Θεοδωρόπουλος 19, ο Αντωνίου 12. Για τους Gademians ο Κατιάκος είχε 40 πόντους, ο Τριδήμας 10 και ο Τακμάκης 8.

Victorious (Θεοδωρόπουλος Κ.): Τσάκας Θ. 20 (2), Μπουρδανιώτης Θ. 3, Μπουρδανιώτης Π. 2, Καρδαράς Τ. 4, Λεβεντάκης Μ. 1, Χαλκίδης Σ., Τσιότσιος Χ. 3, Θεοδωρόπουλος Κ. 19 (2), Λουπασάκης Μ. 4, Αντωνίου Γ. 12.

Gademians (Βέρρας Ν.): Αναστασίου Σ. 1, Κόρδας Α., Παπασγουρίδης Σ. 2, Τριδήμας Ζ. 10, Βέρρας Ν. 6, Κατιάκος Α. 40 (2), Τσάκαλος Γ., Τακμάκης Ε. 8.

VICTORIOUS – GADEMIANS 80-72
(21-20, 37-37, 58-52, 80-72)
(Σκορ σειράς: 2-0)

Στο δεύτερο παιχνίδι οι Gademians μπήκαν με τον Κατιάκο να βάζει τους πρώτους 7 πόντους τους για το 4-7 με τον Μπουρδανιώτη Θ. να του απαντά. Ο Τσάκας ισοφάρισε με καλάθι και φάουλ για τη Victorious, ενώ μετά το καλάθι του Σιδηρόπουλου, η Victorious με τον Θεοδωρόπουλο και τον Χαλκίδη πήρε το προβάδισμα με 14-9. Ο Λουπασάκης την έφερε στο 17-11, με τον Σιδηρόπουλο να απαντά με τρίποντο και τον Αδαμόπουλο με τον Κόρδα να μειώνουν σε 19-18, με την περίοδο να κλείνει από Χαλκίδη και Κατιάκο στο 21-20.

Οι Gademians πήραν προβάδισμα με 21-22 με τον Κατιάκομε τη Victorious να απαντά με τον Τσιότσιο και τον Μπουρδανιώτη Π. για να ανακτήσει το προβάδισμα, για να έρθει ο Λιανός για το 31-26. Ο Σιδηρόπουλος απάντησε με τρίποντο για το 29-26, και το επανέλαβε για το 31-29. Ο Μπουρδανιώτης Π. έφτασε τους 8 πόντους στην περίοδο φέρνοντας τη Victorious στο 35-29, αλλά ο Σιδηρόπουλος είχε ζεσταθεί για τα καλά και έφτασε τους 11 συνεχόμενους πόντους για το 37-37 του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο η Victorious με τον Τσακα να μπαίνει ζεστός ξέφυγε με 42-37, αλλά ο Κατιάκος με τον Σιδηρόπουλο απάντησαν για το 42-41, με τον Κατιάκο να γράφει δύο συνεχόμενα τρίποντα στη συνέχεια για το 45-47 των Gademians. Ο Τακμάκης ανέβασε τη διαφορά στους 4 πόντους, με τον Λιανό να απαντά για την ισοφάριση, 49-49. Το καλάθι του Κατιάκου για το 49-51 έδωσε στους Gademians το τελευταίο προβάδισμα στο παιχνίδι, αφού ο Τσιότσιος απάντησε με τρίποντο και ο Παγουλάτος με καλάθι και φάουλ για το 56-51 της Victorious με τον Τσιότσιο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 58-52.

Στην 4η περίοδο ο Κόρδας με 5 πόντους μείωσε σε 58-57, αλλά η ομάδα του δεν μπόρεσε να προσπεράσει, αφού ένα 8-0 από τον Θεοδωρόπουλο και τον Λουπασάκη έφερε τη Victorious στο 66-57 και το +9. Η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 10 πόντους από τον Λουπασάκη, 68-58, με τον Μπουρδανιώτη Π. να γράφει το 70-58. Ο Κατιάκος στην ύστατη αντεπίθεση μείωσε με τρίποντο σε 70-61, και συνέχισε με 5 ακόμα πόντους για να φέρει το ματς στο 71-66 με 1:15 για το τέλος. Η Victorious έχασε δύο βολές, αλλά πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και είχε 2/2 με τον Λιανό για το 73-66, μαξιλαράκι ασφαλείας. Οι Gademians αστόχησαν σε τρίποντο και ο Λιανός είχε 1/2 βολές για το 74-66 στα 55 δευτερόλεπτα. Ο Σιδηρόπουλος σκόραρε τρίποντο για το 74-69, ο Χαλκίδης είχε 1/2 βολές και ο Κόρδας τον μιμήθηκε στα 41 δευτερόλεπτα για το 75-70. Όμως, ο Τσάκας ήταν πιο ψύχραιμος, 77-70 με 2/2 δικές του. Οι Gademians αστόχησαν σε τρίποντο, ο Τσάκας είχε 1/2 βολές για να σφραγίσει τη νίκη της ομάδας του, 78-70, με τον Τακμάκη και τον Μπουρδανιώτη Θ. να κλείνουν το ματς στα τελευταία 6 δευτερόλεπτα στο 80-72.

Για τους νικητές ο Τσάκας είχε 15 πόντους, ο Μπουρδανιώτης Θ. με τον Λουπασάκη από 11, ο Μπουρδανιώτης Π. 10 και ο Τσιότσιος 8. Για τους Gademians ο Κατιάκος είχε 32 πόντους, ο Σιδηρόπουλος 23 και ο Κόρδας 11.

Victorious (Θεοδωρόπουλος Κ.): Τσάκας Θ. 15 (1), Μπουρδανιώτης Θ. 11, Μπουρδανιώτης Π. 10, Καραμπάτσος Σ. 1, Ρατσιάτος Σ., Παγουλάτος Β. 5, Χαλκίδης Σ. 6 (1), Τσιότσιος Χ. 8 (1), Θεοδωρόπουλος Κ. 5, Λουπασάκης Μ. 11, Λιανός Γ. 8.

Gademians (Κόρδας Α.): Αδαμόπουλος Α. 2, Κόρδας Α. 11 (1), Σιδηρόπουλος Τ. 23 (5), Παπασγουρίδης Σ., Βέρρας Ν., Κατιάκος Α. 32 (4), Τακμάκης Ε. 4.