Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Νίκες για Κλαρινογαμπρούς, Αστέρα B.C.!

Νίκες για Κλαρινογαμπρούς, Αστέρα B.C.!

Οι Κλαρινογαμπροί κέρδισαν με 76-57 την Ήρεμη Δύναμη για την 9η αγωνιστική του Δ ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Ο Αστέρας B.C. επικράτησε με 50-44 των Athens Carpaziers, ενώ οι Rockets κέρδισαν την Devotion με 58-52. Οι Gastone συνέχισαν ακάθεκτοι με το 76-36 επί των Τριπόντιων, ενώ οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 82-55 τον ΟΦΗ Ηρακλείου.

ΤΡΙΠΟΝΤΙΟΙ – GASTONE 36-76
(14-18, 20-42, 28-59, 36-76)

Οι Gastone κέρδισαν με 36-76 τους Τριπόντιους με το ματς να ξεκινά με 2-6 από τον Πανδή και τον Αντωνίου για να απαντήσουν ο Μπρέμπος με τον Καραδήμα για το 6-8. Ο Καραδήμας έκανε το 8-10 μετά το καλάθι του Πανδή, με τον Αντωνίου και τον Περρή να φέρνουν το ματς στο 8-14 πριν οι Τριπόντιοι απαντήσουν με Καραδήμα και Χασόγια για το 13-16, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Καραλή στο 14-18.

Στη 2η περίοδο ο Πανδής με τον Καραλή και τον Παράσχο έφεραν το ματς στο 14-28 για να διακόψει το 0-10 σερί ο Λάμπρου. Μετά το καλάθι του Ράλλη, ο Πανδής με τον Παράσχο με τρίποντα έφεραν το ματς στο 18-34 για να κάνει το 19-38 ο Ροντογιάννης και να κλείσει το ημίχρονο Αντωνίου στο 20-42.

Στην επανάληψη μετά το καλάθι του Μπρέμπου ο Πανδής με τον Ρήγα έγραψαν το 24-48, για να απαντήσει ο Χασόγιας, με τον Μπρέμπο να γράφει το 28-40. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με 0-9 από τους Gastone με τον Πανδή και τον Αντωνίου για το 28-59. Ο Καραδήμας με τον Λάμπρου απάντησαν για τους Τριπόντιους, με τον Πανδή και τον Καραλή να φέρνουν το ματς στο 34-74 για να κάνει ο Αντωνίου το 34-76 και να κλείσει το ματς ο Δημόγιωργας.

Για τους νικητές ο Πανδής είχε 28 πόντους, ο Καραλής 15, ο Αντωνίου 13 και ο Παράσχος 9. Για τους Τριπόντιους ο Καραδήμας είχε 11 και ο Μπρέμπος 10.

Τριπόντιοι (Παρλαβατζάς Α.): Τσαφαντάκης Δ., Καραδήμας Δ. 11 (1), Μπρέμπος Ν. 10, Δημόγιωργας Π. 2, Ράλλης Κ. 2, Χασόγιας Θ. 5, Χασιώτης Γ., Λάμπρου Δ. 6, Δαμιανάκης Ζ., Γουλιέλμος Π..

Gastone: Περρής Α. 2, Αντωνίου Α. 14, Καραλής Γ. 15, Παράσχος Γ. 9 (1), Πανδής Γ. 28 (1), Ροντογιάννης Α. 2, Ρήγας Χ. 4, Πάλλας Π. 2.

ROCKETS – DEVOTION 58-52
(13-14, 23-24, 46-38, 58-52)

Οι Rockets κέρδισαν την Devotion με 58-52 μετά από ένα ματς στο οποίο είχαν τον έλεγχο στο 2ο ημίχρονο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 5-2 από τον Γκιουλφέση και τον Γκορδά, με τον πρώτο να γράφει το 8-3. Η απάντηση ήρθε από τον Σιάννα Ι. με τρίποντο, για να μειώσει η Devotion σε 11-9 με τον Τσάφο να σκοράρει για το 13-9 και τον Σκυλίδη να βάζει 5 πόντους για το 13-14 στο τέλος της περιόδου. Το ματς πήγε στο 13-17 από τον Σκυλίδη στο 2ο δεκάλεπτο για να απαντήσουν οι Rockets με δύο τρίποντα από Γκιουλφέση και Τσιρίδη ισοφάρισαν τον αγώνα σε 19-19 μετά το καλάθι του Λουκιπούδη. Η Devotion και πάλι προηγήθηκε, ο Μαλεβίτης ήταν που την έφερε στο 19-24, με τον Τσιρίδη να μειώνει για να κλείσει το ημίχρονο στο 23-24.

Στο 2ο μέρος ο Γκιουλφέσης συνέχισε έξω από τα 6.75, μαζί με τον Γκορδά έφεραν τον αγώνα στο 29-24 και μετά οι δυο τους στο 35-25. Μετά το καλάθι του Σιάννα Χ. για το 35-27, οι Rockets πήγαν στο 43-27, για να απαντήσει η Devotion και να πάει ο Γκιουλφέσης το ματς στο 46-30. Η Devotion έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο με σερί 0-8 από τον Μαλεβίτη και τον Σιάννα Ι. για να μειώσει σε 46-38.

Στην 4η περίοδο ο Τσιρίδης έκανε το 48-38, με τον Σιάννα Ι. να απαντά για το 48-41. Οι Rockets κράτησαν απόσταση ασφαλείας όταν ο Γκορδάς τους πήγε στο 52-41, αλλά η Devotion απάντησε με 4 πόντους του Σιάννα Χ. κι ένα τρίποντο του Μαλεβίτη για το 52-48 ακριβώς στο δίλεπτο. Ο Τσάφος απάντησε, με τον Σκυλίδη και τον Σιάννα Ι. να φέρνουν το ματς 1:00 πριν το τέλος στο 55-52. Όμως, οι βολές του Τσιρίδη και του Γκιουλφέση ήταν που έφεραν το ματς στο 58-52 στα 36 δευτερόλεπτα, για τη νίκη των Rockets.

Για τους νικητές ο Τσιρίδης είχε 21 πόντους, ο Γκιουλφέσης 20 και ο Γκορδάς 10. Για τη Devotion ο Σιάννας Ι. είχε 15 πόντους, όσους και ο Μαλεβίτης, με τον Σκυλίδη να έχει 9 και τον Σιάννα Χ. 8.

Rockets (Τσάφος Ν.): Αλεξανδρής Σ., Γκορδάς Γ. 10, Κοντοθεοδώρου Ν., Τσάφος Ν. 4, Γκιουλφέσης Β. 20 (6), Τσιρίδης Σ. 21 (1), Ευαγγελόπουλος Σ., Μπότσιος Ν., Δαλαμπέκης Η., Τσοπάνος Γ. 1, Κατσίγκρας Γ. 1.

Devotion (Σιάννας Ν.): Σιάννας Χ. 8, Σκυλίδης Γ. 9 (1), Πανταζίδης Τ. 3, Σιάννας Ι. 15 (1), Σαραϊλής Ι., Λουκιπούδης Α. 2, Μαμάης Δ., Μαλεβίτης Π. 15 (2).

ΟΦΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ – ΣΤΙΓΚΙΝΤΡΙΑΚΟΙ 55-82
(15-16, 28-41, 44-59, 55-82)

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν τον ΟΦΗ Ηρακλείου με 55-82 παίρνοντας τον έλεγχο στο 2ο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 5-4 από τον Τζίκα και τον Γαβρίδη, με τον Γαβρίδη να συνεχίζει και τον Κόκκορη να φέρνει την ομάδα του στο 7-9. Ο Βαφειάδης με τον Φιλίνη απάντησαν για το 15-11 του ΟΦΗ Ηρακλείου, για να κλείσει το δεκάλεπτο από Παπαδόπουλο και Γαβρίδη στο 15-16.

Στο 2ο δεκάλεπτο μετά το καλάθι του Ιωαννίδη, ο Κόκκορης έβαλε 8 συνεχόμενους πόντους για το 17-22 και το 20-24 μετά το τρίποντο του Νικολαΐδη. Ο Παπαδόπουλος έφερε το ματς στο 20-26, ενώ μετά την απάντηση του Ιωαννίδη, οι Στιγκιντριακοί πήγαν στο 23-29 με τον Γράψα και στο 25-35 λίγο μετά με τρίποντα από Γράψα και Γαβρίδη. Ο Λαμπρόπουλος Γ. μείωσε, για να έρθουν ο Κόκκορης με τον Γαβρίδη και να κλείσουν το ημίχρονο στο 28-41.

Στην επανάληψη ο Ιωαννίδης έριξε τη διαφορά στο 32-43 για να κάνει ο Τσιολάκης το 34-45. Οι Στιγκιντριακοί απάντησαν με Καρανδρέα και Παπαδόπουλο για το 34-50, για να έρθουν το τρίποντο του Βαφειάδη και το καλάθι του Ιωαννίδη για το 39-52. Μετά την απάντηση του Νούκα, ήρθε ο Στεργιώτης για να κρατήσει τη διαφορά στους 13 πόντους, με τον Παπαδόπουλο και τον Μπούσουλα να πηγαίνουν τους Στιγκιντριακούς στο 41-59.

Η 3η περίοδος έκλεισε από τον Τζίκα στο 44-59, με τους Στιγκιντριακούς να μπαίνουν με 0-9 στο 4ο δεκάλεπτο, ο Κόκκορης είχε 7 πόντους και ο Νούκας σκόραρε για το 44-68. Ο Ιωαννίδης με τον Λαμπρόπουλο Γ. μείωσαν σε 49-70, με τον Γαβρίδη και τον Κόκκορη να απαντούν για το 51-75. Ο Ιωαννίδης έκανε το 53-75, με τον Καρανδρέα και τον Μπούσουλα να φέρνουν το ματς στο 53-80, πριν ο Λαμπρόπουλος Γ. με τον Καρανδρέα κλείσουν τον αγώνα στο 55-82.

Για τους νικητές ο Κόκκορης είχε 27 πόντους, ο Γαβρίδης 21, ο Παπαδόπουλος 11 και ο Νούκας 7. Για τον ΟΦΗ Ηρακλείου ο Ιωαννίδης είχε 14 πόντους, ο Λαμπρόπουλος Γ. 13 και ο Βαφειάδης 7.

ΟΦΗ Ηρακλείου (Αλέξης Ν.): Στεργιώτης Α. 2, Τσιολάκης Γ. 4, Βαφειάδης Π. 7 (1), Νικολαΐδης Θ. 3 (1), Φιλίνης Γ. 6 (1), Ιωαννίδης Ζ. 14, Λαμπρόπουλος Δ., Λαμπρόπουλος Γ. 13 (1), Τζίκας Ν. 6.

Στιγκιντριακοί (Γαβρίδης Γ.): Γαβρίδης Γ. 21 (4), Μπούσουλας Μ. 5, Δημητρίου Α., Καρανδρέας Κ. 6, Παπαδόπουλος Β. 11 (1), Κόκκορης Θ. 27 (1), Νούκας Δ. 7, Γράψας Α. 5 (1).

ΚΛΑΡΙΝΟΓΑΜΠΡΟΙ – ΗΡΕΜΗ ΔΥΝΑΜΗ 76-57
(18-18, 35-28, 56-40, 76-57)

Οι Κλαρινογαμπροί κέρδισαν με 76-57 την Ήρεμη Δύναμη, καθαρίζοντας το ματς στην επανάληψη. Το ματς ξεκίνησε με 5-3 από τον Γυπαράκη Κ. και τον Καλλιτσάντση, για να απαντήσει ο Βλάχος για το 7-8 της ομάδας του. Ο Καλλιτσάντσης με τον Γυπαράκη Κ. έφεραν το ματς στο 14-8, με τον Βλάχο να συνεχίζει και τον Χατζηδάκη να γράφει το 18-12. Όμως, ο Βλάχος με τον Πασσά έκλεισαν την περίοδο στο 18-18.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Καλλιτσάντσης με τον Χατζηδάκη σκόραραν για το 22-18, ενώ μετά την απάντηση του Ράπτη, ο Καμάρα με τον Γυπαράκη Γ. έγραψαν το 28-20. Στο 30-21 έφερε το ματς ο Καλλιτσάντσης, ενώ ο ίδιος έκανε μετά και το 33-23. Η Ήρεμη Δύναμη προσπάθησε να μειώσει και με τον Ντρούγια έκλεισε το ημίχρονο στο 35-28 μετά το καλάθι του Διαμαντόπουλου. Στην επανάληψη ο Κυριακάκης με τον Καμάρα σκόραραν για το 39-28, με την ήρεμη Δύναμη να μειώνει για τελευταία φορά σε μονοψήφια διαφορά με τον Κουρετζή και τον Πασσά, 39-32. Ένα 8-0 από τον Καμάρα και τον Χατζηδάκη έγραψε το 47-32. Ο Μπούρας απάντησε, ο Ντρούγιας έφερε το ματς στο 52-36 για να κάνει ο Βλάχος το 52-38, αλλά ο Κουρεμένος με τον Μερτίκα έκλεισαν την περίοδο στο 56-40.

Στο 4ο δεκάλεπτο η διαφορά πήγε στους 20 πόντους από Κουρεμένο και Μερτίκα ξανά, 60-40, με την Ήρεμη Δύναμη να απαντά με 0-8, ο Πασσάς, ο Ράπτης και ο Ντρούγιας έφεραν το ματς στο 60-48, πριν διακόψει το σερί ο Καμάρα για το 64-48. Ο Βλάχος απάντησε, ο Πασσάς έγραψε το 66-52, με τον Γυπαράκη Κ. να σκοράρει τρίποντο και τον Καλλιτσάντση να φέρνει το ματς στο 73-52. Η Ήρεμη Δύναμη σκόραρε με Βλάχο και Ντρούγια για το 73-57, με τον Χατζηδάκη να κλείνει το ματς στο 76-57.

Για τους νικητές ο Καμάρα είχε 20 πόντους, ο Καλλιτσάντσης 18, ο Χατζηδάκης 11 και ο Γυπαράκης Κ. 9. Για την Ήρεμη Δύναμη, ο Βλάχος είχε 22 πόντους, ο Ντρούγιας 12, ο Πασσάς και ο Μπούρας από 8.

Κλαρινογαμπροί (Μερσάκης Θ.): Κυριακάκης Κ. 4, Καλλιτσάντσης Χ. 18 (2), Καμάρα Δ. 20, Μπενόπουλος Ν., Γυπαράκης Κ. 9 (3), Χατζηδάκης Α. 11 (1), Γυπαράκης Γ. 2, Κουρεμένος Γ. 4, Μερτίκας Π. 6, Τζουνάκος Θ., Διαμαντόπουλος Δ. 2.

Ήρεμη Δύναμη (Ράπτης Α.): Πασσάς Σ. 8, Ράπτης Α. 4, Κουρετζής Ι. 3, Μπούρας Δ. 8, Βλάχος Α. 22 (4), Ντρούγιας Χ. 12 (1).

ΑΣΤΕΡΑΣ B.C. – ATHENS CARPAZIERS 50-44
(15-13, 26-21, 42-35, 50-44)

Ο Αστέρας B.C. κέρδισε τους Athens Carpaziers με 50-44 με το ματς να αρχίζει με 10-2 για τους νικητές από τον Βλουτή και τον Βουλέλλη, για να απαντήσουν οι Athens Carpaziers με δικό τους σερί 0-9 με τον Καραγιάννη, τον Παναγιωτόπουλο και τον Καρκανιά για το 10-11. Ο Αστέρας B.C. προσπέρασε με Μπαγιεκούλα και Πρισιμτζή, για να κλείσει το δεκάλεπτο ο Γούμενος στο 15-13.

Στη 2η περίοδο η διαφορά ανέβηκε και πάλι, ο Δηέλας με τον Φραγκάκη και τον Βλουτή έφεραν το ματς στο 23-13, με τους Athens Carpaziers ξανά να απαντούν. Ο Θειακούλης με τον Παναγιωτόπουλο μείωσαν σε 23-17, για να φέρουν το ματς ο Βασιλείου με τον Χανίδη στο 23-21. Το ημίχρονο έκλεισε από τον Βογιατζή στο 26-21, με τον Δηέλα να στέλνει το ματς στο 28-21 στο ξεκίνημα της επανάληψης. Μετά το καλάθι του Χανίδη, ο Βλουτής με τον Δηέλα έφεραν τον Αστέρα B.C. στο 35-23, με την απάντηση να έρχεται από τον Καραγιάννη και τον Παναγιωτόπουλο, 35-29. Το τρίποντο του Νάκη έφερε το ματς στο 38-29, με τους Athens Carpaziers να μειώνουν με τον Θειακούλη σε 38-34 πριν ο Κουσόμπας σκοράρει για το 42-34.

Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε το 42-35, με τον Αστέρα B.C. να πηγαίνει με Βουλέλλη και Δηέλα στο 46-35 για να του χαρίσει ο Δημητριάδης τη μεγαλύτερη διαφορά του στο ματς, 48-35 λίγο μετά. Οι Athens Carpaziers προσπάθησαν να μειώσουν, με τον Παναγιωτόπουλο πλησίασαν ως το 48-41 στα 55 δευτερόλεπτα, για να έρθει το καλάθι και φάουλ του Καραγιάννη στα 33 δευτερόλεπτα για το 48-44. Όμως, ο Βογιατζής είχε 2/2 βολές στα 26 δευτερόλεπτα για το 50-44 που χάρισε τη νίκη στον Αστέρα B.C..

Για τους νικητές ο Βλουτής είχε 15 πόντους και ο Δηέλας 8. Για τους Athens Carpaziers ο Παναγιωτόπουλος είχε 14 και ο Καραγιάννης 10.

Αστέρας B.C. (Βουλέλλης Π.): Δημητριάδης Γ. 2, Κουσόμπας Ν. 3 (1), Βογιάτζης Π. 5 (1), Φραγκάκης Η. 4 (1), Πρισιμτζής Φ. 2, Νάκης Α. 3 (1), Ασβεστάς Λ., Δηέλας Δ. 8, Μπαγιεκούλα Μ. 2, Βλουτής Δ. 15 (3), Βουλέλλης Π. 6.

Athens Carpaziers (Παναγιωτόπουλος Β.): Λόντος Φ., Βασιλείου Ν. 6, Γούμενος Σ. 2, Θειακούλης Θ. 5 (1), Καρκανιάς Σ. 2, Καραγιάννης Δ. 10 (1), Παναγιωτόπουλος Β. 14, Χανίδης Φ. 5.