Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Οριακά Friends και Black Hawks!

Οριακά Friends και Black Hawks!

Με δύσκολες νίκες συνέχισαν Friends και Black Hawks στη 10η αγωνιστική του Γ ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Οι Friends κέρδισαν με 57-55 τους Big Ballers, ενώ οι Black Hawks στη 2η παράταση με 65-63 τους Απρόβλεπτους. Η S-Parta BC κέρδισε με 71-56 την Τιρινίνι, η Saint Longinus BC με 82-66 την ΑΕΚ Περιστερίου, ενώ οι Byron Celtics με 60-50 τους Aces, για να μείνει αμετάβλητη η κατάσταση στην κορυφή.

FRIENDS – BIG BALLERS 57-55

(19-8, 30-22, 38-34, 57-55)

Οι Friends κέρδισαν τους Big Ballers με 57-55, με το παιχνίδι να ξεκινά καλύτερα για τους νικητές που με τον Κούλουμπο, τν Ζήση Γ. και τον Ουζουνίδη προηγήθηκαν με 10-4 για να τους φέρουν ο Κωνσταντίνου με τον Κούλουμπο στο 14-4. Οι Big Ballers απάντησαν με τον Βασιλάκη, για να φτάσουν οι Friends με τον Ουζουνίδη στο 19-6 και να κλείσει ο Βασιλάκης το δεκάλεπτο στο 19-8. Στη 2η περίοδο μετά το καλάθι του Βασιλειάδη, ο Καλογρίδης με τον Μάρκο σκόραραν για το 23-10, για να κάνει ο πρώτος το 26-12. Οι Big Ballers με τον Γιαννιό, τον Μπιζίκο και τν Βασιλειάδη πλησίασαν σε 28-22, για να κλείσει το ημίχρονο ο Ουζουνίδης στο 30-22.

Στην επανάληψη ο Βασιλάκης με τον Γιαννιό έφεραν την ομάδα τους σε απόσταση αναπνοής, 30-29, για να απαντήσουν οι Friends με τον Ζήση Δ. για το 36-31 και με τον Ουζουνίδη για το 38-32. Στ 4ο δεκάλεπτο ο Βασιλειάδης μείωσε σε 38-36, με τον Καλογρίδη και τον Μάρκο να φέρνουν το ματς στο 42-36. Το τρίποντο του Μπιζίκου έριξε τη διαφορά στους 3 πόντους, ενώ μετά το καλάθι του Κιούση ο Μπιζίκος ήταν που μείωσε σε 46-43 με 4:00 για το τέλος. Ο Νίκολιτς ανέβασε τη διαφορά στο 49-43 με 2:45 για το τέλος, με τον Βασιλάκη να απαντά για το 51-46 με 1:50 για το φινάλε. Οι Friends με 4/4 βολές από Ουζουνίδη και Νίκολιτς έφτασαν στο 55-48 με 1:15 για το φινάλε, αλλά ο Μπουκουβάλας με τον Μπιζίκο απάντησαν και έφεραν το ματς στο 55-52 στα 22 δευτερόλεπτα. Ο Καλογρίδης με 2/2 βολές έγραψε το 57-52, με τους Big Ballers να αστοχούν σε τρίποντο να παίρνουν επιθετικό ριμπάουντ, αλλά να κάνουν βήματα στα 8 δευτερόλεπτα, για να χάσουν τον αγώνα με 57-55 τρίποντο του Γκουγιάννου στην εκπνοή.

Για τους νικητές ο Ουζουνίδης είχε 13 πόντους, ο Καλογρίδης είχε 12 και ο Νίκολιτς 10. Για τους Big Ballers ο Μπιζίκος είχε 22 πόντους, ο Βασιλάκης 13 και ο Βασιλειάδης 8.

Friends (Μητσάκης Γ.): Νίκολιτς Β. 10, Καλογρίδης Π. 12, Κωνσταντίνου Α. 3, Μάρκος Η. 4, Κούλουμπος Ν. 4, Κιούσης Θ. 2, Ζήσης Γ. 5 (1), Ζήσης Δ. 4, Ουζουνίδης Θ. 13 (1).

Big Ballers (Παπαθανασίου Ε.): Γκουγιάννος Α. 3 (1), Μπρούζας Σ., Βασιλειάδης Χ. 8 (1), Χερουβείμ Σ., Παπαβασιλείου Π, Βασιλάκης Σ. 13, Γιαννιός Χ. 7, Μπιζίκος Ν. 22 (2), Μπουκουβάλας Γ. 2.

SAINT LONGINUS BC – ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 82-66
(25-18, 49-24, 64-48, 82-66)

Οι Saint Longinus BC κέρδισαν με 82-66 την ΑΕΚ Περιστερίου μπαίνοντας στο ματς με 6-2 με τον Τσαμμάτο και τον Σταθόπουλο. Ο Καραθανάσης απάντησε για το 6-7, ενώ ο Κελεπούρης έγραψε το 8-9. Οι Saint Longinus BC απάντησαν με τον Λοράνδο και τον Τσαμμάτο για το 16-9, ενώ ο Λοράνδος με τρίποντο έγραψε το 19-11. Μετά το τρίποντο του Καραθανάση, ο Χατζηνικολάου και ο Λοράνδος έφεραν το ματς στο 23-14, με τον Καραθανάση και τον Καραφύλλη να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 25-18. Στη 2η περίοδο η διαφορά πήγε στους 13 πόντους από τον Λοράνδο και τον Σταθόπουλο για το 31-18, με τον Δήμα να απαντά, αλλά τους Saint Longinus BC να τρέχουν σερί 13-0 με τον Λοράνδο να βάζει 7 πόντους και τους Τσαμμάτο, Καγιάφα και Πλακουράκη να συνεπικουρούν ως το 44-20. Το σερί διέκοψε ο Κουφογιάννης, με τον Σταθοπουλο και τον Καγιάφα να κλείνουν το ημίχρονο στο 49-24.

Στην επανάληψη ο Χατζηνικολάου σκόραρε για το 51-24, με την ΑΕΚ Περιστερίου να τρέχει σερί 0-12 από τον Καραθανάση (10 πόντοι) και τον Καραφύλλη ως το 51-36. Όμως, οι Saint Longinus BC ξανά ανέβασαν τη διαφορά, με 9-0 από τον Σταθόπουλο και τον Γιαννόπουλο ως το 60-38. Ο Λοράνδος σκόραρε για τους Saint Longinus BC, με τον Πλατάκο και τον Καραφύλλη να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 64-48. Στην 4η περίοδο ο Καραθανάσης σκόραρε για το 65-50, με τον Κουφογιάννη να φέρνει το ματς στο 67-53. Οι Saint Longinus BC απάντησαν με τον Καγιάφα και τον Τσαμμάτο για το 61-53 ενώ ο Λοράνδος έγραψε το 74-55. Η ΑΕΚ Περιστερίου με τον Καραθανάση πλησίασε σε 74-60, αλλά ο Λοράνδος με τον Τσαμμάτο από το τρίποντο έφεραν το ματς στο 82-60, για να τελειώσει ο αγώνας με 4 πόντους του Δήμα.

Για τους νικητές ο Λοράνδος είχε 30 πόντους, ο Τσαμμάτος 17, ο Σταθόπουλος 13 και ο Καγιάφας 8. Για την ΑΕΚ Περιστερίου ο Καραθανάσης είχε 29 πόντους, ο Κουφογιάννης 10 και ο Καραφύλλης 8.

Saint Longinus BC (Λοράνδος Γ., Γεωργούτσος Σ.): Γιαννόπουλος Α. 2, Σταθόπουλος Β. 13 (2), Καγιάφας Π. 8, Πλακουράκης Λ. 4, Χατζηνικολάου Ι. 6, Λαουτατζής Μ. 2, Λοράνδος Γ. 30 (3), Τσαμμάτος Α. 17 (1).

ΑΕΚ Περιστερίου (Καφαντάρης Γ., Πλατάκος Δ.): Πλατάκος Θ. 3 (1), Κουφογιάννης Χ. 10 (1), Καλογερόπουλος Α. 4, Καραφύλλης Ν. 8, Καραθανάσης Θ. 29 (4), Θεοδώρου Μ. 2, Ρήγος Γ., Σπύρου Κ., Κελεπούρης Π. 6, Δήμας Η. 4.

ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟΙ – BLACK HAWKS 63-65παρβ
(23-11, 28-22, 35-34, 46-46, 56-56, 63-65)

Οι Black Hawks κέρδισαν τους Απρόβλεπτους με 63-65 με το ματς να ξεκινά με 2-9 με τρίποντα από τον Χρυσόστομο και τον Κολλιάτσα. Η απάντηση ήρθε από τους Απρόβλεπτους με 19-0 σερί, με τον Λόντο να βάζει 11 πόντους και τον Ξιγκάκη με τον Αμαξόπουλο να φέρνουν το ματς στο 21-9. Το σερί διέκοψε ο Χρυσόστομος, με τον Λόντο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 23-11. Στη 2η περίοδο ο Αμαξόπουλος έφερε τον αγώνα στο 26-11, με τους Black Hawks να απαντούν με τον Μακρή, τον Κολλιάτσα και τον Χρυσόστομο να φέρνουν το ματς στο 28-22 στο ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Χρυσόστομος έφερε το ματς στο 28-24, με τον ίδιο και τον Κολλιάτσα να μειώνουν σε 31-28. Ο Γαλήτης σκόραρε για το 35-28, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 35-34 από Αρτόπουλο και Χρυσόστομο. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αλογάκος με τον Ξιγκάκη έφεραν το ματς στο 39-34, με τους Black Hawks να απαντούν με τον Μητρόπουλο για το 41-39. Ο Ξηρουχάκης με τρίποντο έγραψε το 44-39 με 3:37 για το τέλος, ενώ ο Λόντος έφερε το ματς στο 46-41 με 3:03 για το φινάλε. Ο Χρυσόστομος μείωσε σε 46-44, ενώ στα 59 δευτερόλεπτα ο Βλαχάκης ήταν που ισοφάρισε τον αγώνα σε 46-46. Οι Απρόβλεπτοι είχαν δύο ευκαιρίες ως το φινάλε του αγώνα για τη νίκη, αλλά αστόχησαν στα 32 και το 1 δευτερόλεπτο, με τους Black Hawks να αστοχούν κι αυτοί στο ενδιάμεσο για να κλείσει το ματς στο 46-46.

Στην πρώτη παράταση ο Αντωνακάκης με τρίποντο έφερε το ματς στο 49-46 για να ισοφαρίσει ο Αρτόπουλος και να δώσει ο Χρυσόστομος το προβάδισμα στους Black Hawks με 49-51. Ο Αντωνακάκης με νέο τρίποντο έφερε μπροστά την ομάδα του, 54-53 με τον Λόντο και τον Γαλήτη να έχουν 2/4 βολές για το 56-53 στα 10 δευτερόλεπτα. Ο Βλαχάκης απάντησε για το 56-55 στα 6 δευτερόλεπτα, οι Black Hawks έκαναν φάουλ αλλά οι Απρόβλεπτοι έγραψαν 0/2 βολές, με τον Χρυσόστομο να παίρνει φάουλ και με 1/2 βολές στα 3 δευτερόλεπτα να στέλνει το ματς στη δεύτερη παράταση.

Εκεί ο Μητρόπουλος έγραψε το 56-58, αλλά ο Γαλήτης με 4 πόντους και ο Αντωνακάκης με τρίποντο έγραψαν το 63-58 για τους Απρόβλεπτους με 1:53 για το φινάλε. Όμως, ως το τέλος του ματς οι Black Hawks έτρεξαν σερί 0-7 για τη νίκη, με 4 πόντους του Χρυσόστομου πλησίασαν σε 63-62 στο 1:15, ενώ μετά από άστοχο τρίποντο των Απρόβλεπτων ο ίδιος ήταν που έγραψε τα 63-64 στα 44 δευτερόλεπτα. Ο Χρυσόστομος με 1/2 βολές στα 19 δευτερόλεπτα διαμόρφωσε το 63-65 με τους Απρόβλεπτους να αστοχούν σε τρίποντο στα 8 δευτερόλεπτα, για να πάρουν τη νίκη οι Black Hawks!

Για τους νικητές ο Χρυσόστομος είχε 33 πόντους, ο Μητρόπουλος 10, ο Κολλιάτσας 9 και ο Αρτόπουλος 7. Για τους Απρόβλεπτους ο Λόντος είχε 20 πόντους, ο Αντωνακάκης 9, ενώ Ξιγκάκης και Γαλήτης είχαν από 7.

Απρόβλεπτοι (Πανταζίδης):Λόντος Φ. 20 (1), Αμαξόπουλος Δ. 5, Ξιγκάκης Φ. 7 (1), Αντωνακάκης Σ. 9 (3), Γαλανός Κ., Ξηρουχάκης Σ. 3 (1), Μιζεράκης Δ. 2, Νίκου 16, Γαλήτης Θ. 7, Αλογάκος Ν. 4.

Black Hawks (Μπόλλης Λ.): Κολλιάτσας Φ. 9 (2), Βλαχάκης Ι. 4, Μητρόπουλος Σ. 10, Μακρής Κ. 2, Αρτόπουλος Γ. 7 (1), Χρυσόστομος Δ. 33 (2).

ACES – BYRON CELTICS 50-60
(9-10, 22-26, 37-48, 50-60)

Οι Byron Celtics επικράτησαν με 50-60 των Aces με το ματς να ξεκίνα με 7-2 από τρίποντα του Φελεμέγκα, με τους Byron Celtics να προσπερνούν με τον Γιανναλέτσο, τον Σαχινίδη και τον Μακρυμίχαλο με 9-10 στο τέλος του δεκαλέπτου. Οι Aces με δύο ακόμα τρίποντα του Φελεμέγκα έγραψαν το 15-10, για να απαντήσουν οι Byron Celtics με τον Σιάφο και τον Σαχινίδη για το 15-17. Ο Αλευριάδης έγραψε το 20-20, για να γράψουν τρίποντα ο Μακρυμίχαλος με τον Γιανναλέτσο για τα 20-26, πριν κλείσει ο Βασιλακόπουλος το ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο Φελεμέγκας με το 5ο του τρίποντο έφερε το ματς στο 25-26, αλλά οι Byron Celtics με τον Γιανναλέτσο έφτασαν στο 27-34. Ο Φελεμέγκας συνέχισε, αλλά ο Κυρούσης έφερε το ματς στο 29-38. Ο Βασιλακόπουλος με καλάθι και φάουλ μείωσε, αλλά ο Μακρυμίχαλος με τον Σαχινίδη έφεραν τον αγώνα στο 32-43. Οι Aces δεν τα παράτησαν, ο Βασιλακόπουλος και το 6ο τρίποντο του Φελεμέγκα μείωσαν σε 37-43 πριν ο Κυρούσης με τον Σαχινίδη κλείσουν το δεκάλεπτο στο 37-48. Ο Φελεμέγκας σκόραρε ξανά για το 40-48, ενώ ο Βασιλακόπουλος με τον Μωράκη βοήθησαν τους Aces να πλησιάσουν περισσότερο, 44-49 με 4:43 για το τέλος. Οι Byron Celtics με τον Γιανναλέτσο και τον Κυρούση απάντησαν με 0-7 το οποίο καθάρισε τον αγώνα, 44-56 στο τελευταίο τετράλεπτο. Ο Αλευριάδης με τον Βασιλακόπουλο απάντησαν, ο Γιανναλέτσος, όμως, έφερε με 1:55 για το τέλος την ομάδα του στο 48-58, με τον αγώνα να κλείνει από Βασιλακόπουλο και Βανταράκη.

Για τους νικητές ο Γιανναλέτσος είχε 23 πόντους, ο Σαχινίδης 14, ενώ Μακρυμίχαλος και Κυρούσης από 9. Για τους Aces ο Φελεμέγκας είχε 22 πόντους, ο Βασιλακόπουλος είχε 16 και ο Αλευριάδης 9.

Aces (Καλοπήτας Μ.): Μαυρογιώργης Κ., Καλοπήτας Μ. 1, Βασιλακόπουλος Γ. 16, Μαγγανάς Α., Μωράκης Ε. 2, Φελεμέγκας Γ. 22 (6), Αλευριάδης Γ. 9.

Byron Celtics (Χανιώτης Α.): Κυρούσης Χ. 9, Βανταράκης Γ. 3, Γιανναλέτσος Μ. 23 (3), Κούτουλας Θ., Μακρυμίχαλος Κ. 9 (3), Λοΐζος Α., Αθανασόπουλος Κ., Σαχινίδης Π. 14 (1), Σιάφος Φ. 2.

ΤΙΡΙΝΙΝΙ – S-PARTA BC 56-71
(6-23, 25-36, 42-55, 56-71)

Η S-Parta BC κέρδισε την Τιρινίνι με 56-71 μπαίνοντας πολύ καλά στο ματς. Μετά το 4-4 από Γαλανόπουλο και Φωτόπουλο, η S-Parta BC με τον Φωτόπουλο και τον Τσικλό έφτασε στο 4-16, ενώ μετά την απάντηση του Γιαννιτσιώτη, Φωτόπουλος και Τσικλός (14 και 9 πόντοι στο δεκάλεπτο) έγραψαν το 6-23στο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο ο Ευθυμίου με τον Λογοθέτη και τον Αντωνόπουλο μείωσαν σε 15-23, αλλά η S-Parta BC απάντησε με σερί 0-7, ο Ορνιθόπουλος με τον Μυλωνά την έφεραν στο 15-30. Ο Ευθυμίου μείωσε σε 20-32 με τον Τσικλό να φέρνει την ομάδα του στο 22-36 για να τελειώσει το ημίχρονο από το τρίποντο του Ευθυμίου στο 25-36.

Στην επανάληψη ο Λεγάκης έγραψε το 27-38, με την S-Parta BC να απαντά με Κουζουβουνά και Κουρέβελη για το 27-46, με τον πρώτο να κάνει το 29-48. Ο Γιαννιτσιώτης με τον Σκόρδο σκόραραν για το 35-38, αλλά η S-Parta BC απάντησε με τον Διαμαντόπουλο για να τη φέρει ο Κουρέβελης στο 39-55 και να κλείσει ο Γιαννιτσιώτης το δεκάλεπτο με τρίποντο. Ο Μυλωνάς με τον Κοτρώνη Κ. έφεραν το ματς στο 42-58 και το 44-60, με τον Λογοθέτη να απαντά. Ο Λεγάκης σκόραρε για το 51-63, αλλά ο Αρβανιτάκης με τον Κουρέβελη έφεραν τον αγώνα στο 51-69. Μετά το τρίποντο του Γιαννιτσιώτη και τις βολές του Σκόρδου, ο Αρβανιτάκης έκλεισε το ματς στο 56-71.

Για τους νικητές ο Φωτόπουλος είχε 20 πόντους, ο Τσικλός 15, ο Κοτρώνης Κ. 7 και ο Κουρέβελης 7. Για την Τιρινίνι ο Ευθυμίου είχε 16 πόντους, ο Γιαννιτσιώτης 12, ο Λεγάκης 11 και ο Λογοθέτης 7.

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν., Κυριάκου Ε.): Σέτα Κ., Αντωνόπουλος Α. 2, Λεγάκης Γ. 11, Ευθυμίου Θ. 16 (2), Γιαννιτσιώτης Β. 12 (2), Λογοθέτης Δ. 7, Γαλανόπουλος Γ. 4, Σκόρδος Μ. 4.

S-Parta BC (Σωμαράκης Α.): Τσικλός Χ. 15 (2), Κωνσταντέλος Κ., Ορνιθόπουλος Π. 4 (1), Αρβανιτάκης Σ. 5 (1), Κοτρώνης Α., Κοτρώνης Κ. 7, Κουζουβουνάς Μ. 6, Κουρέβελης Μ. 7, Φωτόπουλος Γ. 20, Σωμαράκης Α., Μυλωνάς Γ. 4, Διαμαντόπουλος Μ. 3.