Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Νίκες για Αστέρα B.C. και Rockets!

Νίκες για Αστέρα B.C. και Rockets!

Οι Rockets επικράτησαν με 55-52 των Τριπόντιων για τη 10η αγωνιστική του Δ ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Ο Αστέρας B.C. κέρδισε με 39-37 τους Κλαρινογαμπρούς, ενώ ο ΟΦΗ Ηρακλείου νίκησε με 83-44 τους Athens Carpaziers. Οι Gastone συνέχισαν αήττητοι μετά το 62-53 επί των Σουβλέηκερς, ενώ η Devotion κέρδισε με 64-51 την Ήρεμη Δύναμη.

ΤΡΙΠΟΝΤΙΟΙ – ROCKETS 52-55
(6-6, 14-17, 28-36, 52-55)

Οι Rockets κέρδισαν τους Τριπόντιους με 52-55 με το ματς να ξεκινά με 2-6 από τον Καλούδη και τον Τσιρίδη για να απαντήσουν ο Καραδήμας με τον Δαμιανάκη για το 6-6 του δεκαλέπτου. Στη 2η περίοδο οι Τριπόντιοι με τον Καλορίτη πέρασαν μπροστά, με τον Τσούρα να απαντά και τον Γκιουλφέση με τον Γκόρδα να φέρνουν το ματς στο 8-13 για να κάνει ο Τσιρίδης το 8-17. Με δύο τρίποντα από Καλορίτη και Καραδήμα οι Τριπόντιοι μείωσαν σε 14-17 στα μισά του ματς.

Στην 3η περίοδο ο Γκουλφέσης με τον Μοσχόπουλο και τον Καλούδη έφεραν τους Rockets στο 15-23, για να απαντήσει ο Τσαφαντάκης. Οι Rockets κράτησαν τον έλεγχο, με τον Τσιρίδη πήγαν στο 21-29, ενώ ο Τσούρας έκανε το 22-31. Οι Τριπόντιοι κράτησαν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, ο Τσαφαντάκης με τον Τραχανή μείωσαν σε 28-33 για να κλείσει το δεκάλεπτο από το τρίποντο του Τσιρίδη. Μετά το καλάθι του Γουλιέλμου στην 4η περίοδο, ο Τσοπάνος με τον Καλούδη έφεραν τον αγώνα στο 30-40. Στο τρίποντο του Καραδήμα απάντησε με τον ίδιο τρόπο ο Γκόρδας, για να πάει μετά το ματς στο 33-45. Μετά το καλάθι του Καραδήμα, ο Γκιουλφέσης ήταν που έγραψε το 35-48. Οι Τριπόντιοι προσπάθησαν να πλησιάσουν περισσότερο με τον Καραδήμα και τον Λάμπρου, 42-50, για να τους φέρει ο πρώτος στο 44-51 λίγο μετά. Ο Τσάφος κράτησε την ομάδα του μπροστά, 44-53, για να απαντήσει με τρίποντο ο Καραδήμας για το 47-53.

Οι 2/2 βολές του Τσάφου έκριναν οριστικά το ματς, με τους Τριπόντιους με Τσαφαντάκη και Καραδήμα να πλησιάζουν στο τέλος σε 52-55.

Για τους νικητές ο Τσιρίδης είχε 17 πόντους, ο Καλούδης με τον Γκιουλφέση από 8 και ο Γκόρδας 7. Για τους Τριπόντιους ο Καραδήμας είχε 26 πόντους και ο Τσαφαντάκης 11.

Τριπόντιοι (Παρλαβάτζης Α.): Καλορίτης Ν. 6 (1), Λάμπρου Δ. 3, Τσαφαντάκης Δ. 11, Καραδήμας Δ. 26 (3), Χασιώτης Γ., Τραχανής Δ. 2, Γουλιέλμος Π. 2, Δαμιανάκης Ζ. 2.

Rockets (Τσάφος Ν.): Γκόρδας Γ. 7 (1), Τσοπάνος Γ. 2, Μοσχόπουλος Ν. 2, Τσάφος Ν. 6, Γκιουλφέσης Β. 8 (1), Κοντοθεοδώρου Ν., Τσούρας Δ. 4, Τσιρίδης Σ. 17 (1), Μπότσιος Ν. 1, Καλούδης Η. 8, Ρούσσος Δ..

ΗΡΕΜΗ ΔΥΝΑΜΗ – DEVOTION 51-64

(10-14, 27-30, 41-41, 51-64)

Η Devotion κέρδισε με 51-64 την Ήρεμη Δύναμη με το παιχνίδι να ξεκινά με 5-2 από τον Βλάχο και τον Κουρετζή. Μετά την απάντηση του Μαλεβίτη, ο Μπίτσικας με τρίποντο έγραψε το 8-4. Η Devotion απάντησε με σερί 0-10 από τον Σιάννα Χ., τον Καβακάκη και τον Σιάννα Γ. για το 8-14, για να τελειώσει το δεκάλεπτο στο 10-14 ο Πασσάς. Στη 2η περίοδο ο Κουρετζής μείωσε σε 12-14 για να πάει στο 12-20 η Devotion με τον Μαμάη. Ο Ντρούγιας με τον Κουρουκλή απάντησαν για το 18-22, πριν ο Καβακάκης φέρει την ομάδα του στο 18-27. Η Ήρεμη Δύναμη με τον Βλάχο και τον Μπίτσικα κατάφερε να ισοφαρίσει το ματς σε 27-27, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 27-30 από το τρίποντο του Σιάννα Γ..

Στην επανάληψη η Ήρεμη Δύναμη πέρασε μπροστά στο σκορ με τον Πασσά και τον Βλάχο για το 34-33, με την Devotion να απαντά με τον Καβακάκη, αλλά τον Μπούρα να γράφει το 38-37. Η Devotion με τον Μαλεβίτη πήγε στο 38-41 για να ισοφαρίσει στο 30ο λεπτό ο Ντρούγιας. Στην 4η περίοδο η Devotion μπήκε με σερί 0-12 που καθάρισε τον αγώνα, ο Καβακάκης με τον Μαμάη και τον Σιάννα Γ. έφεραν το ματς στο 41-53 με τον Πασσά να διακόπτει το σερί 5:30 λεπτά μετά την έναρξη του δεκαλέπτου. Ο Μπούρας μείωσε σε 45-53, αλλά ο Μαμάης με τον Καβακάκη έγραψαν το 45-60. Ο Μαμάης έφερε την ομάδα του στο 46-64 για να κλείσει τον αγώνα στο 51-64 ο Ντρούγιας.

Για τους νικητές ο Καβακάκης είχε 27 πόντους, ο Μαμάης είχε 17 και ο Σιάννας Γ. είχε 10. Για την Ήρεμη Δύναμη ο Ντρούγιας είχε 12, ο Πασσάς 10 και ο Βλάχος 9.

Ήρεμη Δύναμη (Ράπτης Α.): Πασσάς Σ. 10, Ράπτης Α., Μπίτσικας Ε. 6 (2), Κουρετζής Ι. 6, Βλάχος Α. 9 (2), Μπούρας Δ. 6, Κουρουκλής Χ. 2, Ντρούγιας Χ. 12 (3), Μουρούτης Π..

Devotion (Σιάννας Ν.): Σιάννας Γ. 10 (1), Κοτσοπόδης Π., Καβακάκης Μ. 27 (2), Σιάννας Χ. 6, Μαμάης Δ. 17, Μαλεβίτης Π. 4.

ΚΛΑΡΙΝΟΓΑΜΠΡΟΙ – ΑΣΤΕΡΑΣ B.C. 37-39
(8-13, 18-24, 28-35, 37-39)

Ο Αστέρας B.C. κέρδισε με 37-39 τους Κλαρινογαμπρούς, με το ματς να ξεκινά με 4-1 από τον Κουρεμένο και τον Κυριακάκη. Η απάντηση ήρθε από τον Φραγκάκη και τον Βογιατζή για το 6-11 με τον Βουλέλλη να φέρνει το ματς στο 6-13 και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 8-13 από τον Κυριακάκη. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Γυπαράκης μείωσε με τρίποντο σε 11-13, για να απαντήσουν ο Νάκης με τον Φραγκάκη για το 13-18. Μετά το καλάθι του Κουρεμένου ο Πανάρετος έφερε το ματς στο 15-21 για να μειώσει ο Σόκαλης σε 18-21 πριν κλείσει ο Νάκης το ημίχρονο στο 18-24.

Στην επανάληψη ο Φραγκάκης με τον Βουλέλλη έφεραν το ματς στο 18-29, με τους Κλαρινογαμπρούς να μειώνουν με Χατζηδάκη και Σόκαλη για το 24-29. Ο Αστέρας B.C. απάντησε με τον Βουλέλλη για το 26-33, με τον Κουρεμένο να μειώνει και τον Χρήστο να κλείνει την περίοδο στο 28-35. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Κλαρινογαμπροί μείωσαν με τον Σόκαλη και τον Χατζηδάκη σε 32-35, ενώ ο Καλλιτσάντσης έφερε το ματς στο 34-36 με 1:56 για το τέλος. Ο Δημητριάδης απάντησε με 2/2 βολές για το 34-38 στα 10 δευτερόλεπτα, με τον Καλλιτσάντση να γράφει τρίποντο στα 5 δευτερόλεπτα για το 37-38. Οι Κλαρινογαμπροί έκαναν φάουλ, 1/2 βολές του Βουλέλλη έφεραν το ματς στο 37-39 για τον Αστέρα B.C., με το ματς να κλείνει εκεί.

Για τους νικητές ο Φραγκάκης είχε 12 πόντους και ο Βουλέλλης 9. Για τους Κλαρινογαμπρούς ο Καλλιτσάντσης με τον Χατζηδάκη είχαν από 9 πόντους.

Κλαρινογαμπροί (Μερσάκης Θ.): Κυριακάκης Κ. 4, Καλλιτσάντσης Χ. 9 (1), Σόκαλης Δ. 6, Μπενόπουλος Ν., Μπούκης Φ., Μερτίκας Π., Γυπαράκης Γ. 3 (1), Διαμαντόπουλος Δ., Τζουνάκος Θ., Κουρεμένος Γ. 6, Χατζηδάκης Α. 9.

Αστέρας B.C. (Βουλέλλης Π.): Δημητριάδης Γ. 2, Χρύσος Μ. 2, Βογιατζής Π. 3 (1), Φραγκάκης Η. 12 (3), Πρισιμτζής Φ., Σπανός Α., Δήελας Δ. 3, Κοροβέσης Π. 3 (1), Νάκης Α. 5, Βουλέλλης Π. 9.

ΣΟΥΒΛΕΗΚΕΡΣ – GASTONE 53-62
(10-15, 28-36, 43-50, 53-62)

Οι Gastone κέρδισαν με 53-62 τους Σουβλέηκερς με το ματς να ξεκινά με 2-6 από τον Παράσχο και τον Πανδή. Οι Σουβλέηκερς απάντησαν με τον Μαυρομάτη και τον Βάσσο για να ισοφαρίσουν σε 8-8, με τον Πανδή και τον Αντωνίου να φέρνουν τους Gastone στο 8-15 πριν ο Μαστοράκης κλείσει το δεκάλεπτο στο 10-15. Στη 2η περίοδο ο Μόντι με τον Περρή έφεραν τα ματς στο 12-19, αλλά οι Σουβλέηκερς απάντησαν με τον Βάσση και τον Τσίμπογλου για να προσπεράσουν με 22-21. Ο Πανδής ήταν που έφερε ξανά τους Gastone μπροστά με 22-27, ενώ μετά το καλάθι του Γιαννικάκη για το 26-29, ο Πάλλας με τον Παράσχο ανέβασαν τη διαφορά στους 10 πόντους, 26-36.

Στην επανάληψη ο Μόντι έφερε τους Gastone στο 30-43, με τον Κοκοτίνη και τον Τσίμπογλου να απαντούν για το 34-44. Ο Αντωνίου σκόραρε για το 34-48, με τους Σουβλέηκερς να μειώνουν στη συνέχεια με τον Γιαννικάκη και 7 πόντους του Κοκοτίνη σε 43-49. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αντωνίου έφερε το ματς στο 43-52, με τον Βάσση να απαντά με τρίποντο, αλλά τον Πάλλα και τον Μόντι να σκοράρουν για το 46-56. Ο Βάσσης και πάλι με τρίποντο και ο Κοκοτίνης μείωσαν σε 51-56, με τον Αντωνίου να βάζει 5 πόντους για το 51-60. Ο Κοκοτίνης μείωσε στους 7 πόντους με τους Gastone να κλείνουν το ματς με βολές.

Για τους νικητές ο Αντωνίου είχε 19 πόντους, ο Πανδής 15, ο Μόντι 12 και ο Παράσχος 9. Για τους Σουβλέηκερς ο Κοκοτίνης είχε 17 πόντους, ο Βάσσης 12 και ο Τσίμπογλου 8.

Σουβλέηκερς (Βάσσης Μ.): Σταμπολτζής Β. 2, Βάσσης Μ. 12 (2), Μαστοράκης Γ. 4, Τσίμπογλου Κ. 8, Κοκοτίνης Δ. 17, Βάσσος Λ. 2, Μαυρομάτης Δ. 3, Γιαννικάκης Γ. 4.

Gastone (Πανδής Γ.): Περρής Α. 3, Αντωνίου Α. 19, Μόντι Β. 12 (1), Παράσχος Γ. 9 (1), Πανδής Γ. 15, Πάλλας Π. 4.

ΟΦΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ – ATHENS CARPAZIERS 83-44

(20-10, 33-18, 55-30, 83-44)

Ο ΟΦΗ Ηρακλείου κέρδισε με 83-44 τους Athens Carpaziers με το παιχνίδι να ξεκινά με 8-2 από τον Νικολαΐδη και τον Τσιολάκη για να απαντήσουν για το 10-6 ο Παναγιωτόπουλος με τον Ιωάννου. Μετά το καλάθι του Λαμπρόπουλου Γ. ο Παναγιωτόπουλος μείωσε σε 14-8, με τον Λαμπρόπουλο Γ. να κλείνει το δεκάλεπτο στο 20-10. Στη 2η περίοδο ο Τσιολάκης σκόραρε για το 23-12, με τον Βασιλείου να απαντά για το 23-15. Ο ΟΦΗ Ηρακλείου με τον Ιωαννίδη έφερε το ματς στο 27-15, ενώ ο Τσιολάκης σκόραρε για το 31-17 με το ημίχρονο να κλείνει στο 33-18 από τον ίδιο.

Στην επανάληψη μετά το τρίποντο του Λαμπρόπουλου Δ. ο Γούμενος με τον Παναγιωτόπουλο ήταν που μείωσαν σε 36-23. Ο Λαμπρόπουλος Δ. με τον Βαφειάδη έφεραν το ματς στο 41-23, με τη διαφορά να ανεβαίνει πάνω από τους 20 πόντους από τον Αλέξη και τον Βαφειάδη, 47-25. Μετά το 49-29 από τον Χανίδη Θ. ο Τσιολάκης με τον Ιωαννίδη ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά, 55-29. Στην 4η περίοδο ο Ιωαννίδης έγραψε το 58-30, με τον Βασιλείου και τον Παναγιωτόπουλο να απαντά, 58-34. Ο Τσιολάκης με τον Τζίκα και τον Ιωαννίδη έφεραν το ματς στο 66-36, με τον Ιωάννου να απαντά για το 68-40. Ο ΟΦΗ Ηρακλείου με σερί 9-0 από τον Βαφειάδη, τον Λαμπρόπουλο Δ. και τον Καντά πήγαν το ματς στο 77-40. Ο Γούμενος απάντησε, με τον Τζίκα να κλείνει το ματς στο 83-44.

Για τους νικητές ο Τσιολάκης είχε 15 πόντους, ο Βαφειάδης 14, ο Λαμπρόπουλος Δ. με τον Λαμπρόπουλο Γ. είχαν από 11, ενώ ο Αλέξης, ο Νικολαΐδης και ο Ιωαννίδης είχαν από 8. Για τους Athens Carpaziers ο Παναγιωτόπουλος είχε 19 πόντους και ο Βασιλείου 7.

ΟΦΗ Ηρακλείου (Νικολαΐδης Σ.): Καντάς Α., Αλέξης Ν. 8, Τσιολάκης Γ. 15, Βαφειάδης Π. 14, Νικολαΐδης Θ. 8, Ιωαννίδης Ζ. 8, Λαμπρόπουλος Δ. 11 (2), Λαμπρόπουλος Γ. 11 (1), Τζίκας Ν. 6.