Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Ξανά ανατροπή, ξανά νίκη, με μαγικό δεκάλεπτο!

Ξανά ανατροπή, ξανά νίκη, με μαγικό δεκάλεπτο!

Στο «κρύο» και άδειο λόγω τιμωρίας ΣΕΦ, ο πρωταθλητής Ευρώπης Ολυμπιακός χρειάστηκε 30 λεπτά για να πάρει μπροστά απέναντι στη Σιένα. Οι Ιταλοί ήλεγχαν το ματς για τρία δεκάλεπτα, αλλά μετά από μια αδιανόητη 4η περίοδο στην οποία ο Ολυμπιακός δεν αστόχησε ούτε σε ένα σουτ, οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν με 78-73 για να πάνε στο 9-0 και να συνεχίσουν αήττητοι στη διοργάνωση! Μεγάλο ματς από τον Σπανούλη, πολλοί καλοί οι Ντάνστον, Περπέρογλου, Σλούκας.

Ο Ολυμπιακός φέτος έχει βαλθεί να κερδίσει με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο, κάνοντας, πλέον, επίδειξη δύναμης απέναντι σε κάθε αντίπαλο που βρίσκεται μπροστά του για να τον αντιμετωπίσει. Παίζοντας νωθρά και βαριεστημένα για τρία δεκάλεπτα, οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν ότι θα έχαναν για πρώτη φορά φέτος από τη Σιένα, που πάλευε για την πρόκριση. Όμως, μια 4η περίοδος που ουσιαστικά… δεν γίνεται, έφερε τον Ολυμπιακό από το -11 στο +15, με επιμέρους 32-16, ή, αν προτιμάτε, 17-3 στα τελευταία 3:50 λεπτά!

Και γράφω ότι «δεν γίνεται» το δεκάλεπτο που έτρεξαν οι πρωταθλητές Ευρώπης, καθότι ο Ολυμπιακός έπαιξε τα τελευταία 10 λεπτά του αγώνα χωρίς να αστοχήσει σε σουτ εντός παιδιάς, γράφοντας 11/11 στην περίοδο! Και αυτό σε αγώνα Ευρωλίγκας στον οποίο μπήκε στην εν λόγων περίοδο με -11 στο σκορ, όχι σε κάποιο παιχνίδι με ομάδα κατώτερης κατηγορίας!

Είναι πλέον εμφανές ότι ο Ολυμπιακός έχει δημιουργήσει ψυχολογικό κόμπλεξ στους αντιπάλους του, ακόμα και σε εκείνους που… ακόμα δεν έχει ανατρέψει σκορ. Αυτό φαίνεται σε όλα τα τελευταία ματς, και σε εκείνο της Πέμπτης, όταν οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν στο 4ο δεκάλεπτο να ανατρέπουν το σκορ, οι Ιταλοί στον πάγκο τραβούσαν τα μαλλιά τους πριν καν μείνουν πίσω στην αναμέτρηση. Και σε ένα γήπεδο που ούτε έβραζε, ούτε τίποτα, ο μόνος που ακουγόταν ήταν ο προπονητής τους, αφού οι εξέδρες ήταν άδειες.

Απ’ την άλλη, οι «ερυθρόλευκοι» ξεκάθαρα νιώθουν υπεροχή απέναντι σε όλους τους αντιπάλους τους, νιώθουν ότι μπορούν πολύ εύκολα να γυρίσουν έναν αγώνα και αυτό μοιάζει να έχει οδηγήσει σε νωθρότητα ανά διαστήματα. Με ένα ρόστερ «μισό», χωρίς Πρίντεζη, Μπέγκιτς, Σίμονς, ο Ολυμπιακός έκανε άλλη μια επίδειξη δύναμης στην 4η περίοδο. Όμως, θα πρέπει να είναι προσεκτικός, καθότι δεν θα είναι όλη η σεζόν το ίδιο εύκολη, ούτε θα αρκεί κάθε εβδομάδα (στο Top-16) ένα δεκάλεπτο για να κερδίσουν έναν αγώνα.

Στο ματς, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 57% στα δίποντα και 38% στα τρίποντα (49% και 29% η Σιένα), με τα ριμπάουντ να είναι 36-33 (8-10 τα επιθετικά), τις ασίστ 15-9, τα κλεψίματα 4-8 και τα λάθη 13-9. Ειδικά σε ασίστ και λάθη, στο πρώτο ημίχρονο η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη υπέρ της Σιένα, με τις τελικές πάσες να είναι στο 1-5 κάποια στιγμή (έκλεισαν στο 4-7 στην ανάπαυλα και οι Ιταλοί έδωσαν μόλις 2 στην επανάληψη) και τα λάθη στο 8-2.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Ιταλούς να μπαίνουν με 0-6 με τον Χάντερ για να απαντήσει ο Ολυμπιακός με Μάντζαρη και Σπανούλη. Ο Γκριν έφερε την ομάδα του στο 5-10 με τον Πετγουέι να μειώνει σε 9-11 και τον Σπανούλη να γράφει το 12-13 για να ισοφαρίσει ο Ντάνστον και να κλείσει ο Κάρτερ την περίοδο στο 15-17.

Ο Ολυμπιακός με 5 πόντους του Πετγουέι στο 2ο δεκάλεπτο προσπέρασε με 20-19, για να τον φέρει ο Λοτζέσκι στο 22-19. Η Σιένα με τον Ρες να γράφει τρίποντο πήγε στο 22-24, ενώ Νέλσον και Γκριν την έφεραν στο 24-28. Ο Ολυμπιακός δεν είχε ρυθμό στην επίθεση, έκανε αρκετά λάθη και οι Ιταλοί με τον Κάρτερ και τον Γκριν έφτασαν στο 25-32, για να ανεβάσουν οι δυο τους τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, 25-36 στο ημίχρονο, αφήνοντας τον Ολυμπιακό χωρίς πόντο εντός παιδιάς για 3,5 λεπτά περίπου.

Στην επανάληψη ο Λοτζέσκι με τον Ντάνστον κράτησαν για λίγο τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, 29-38, αλλά ο Γκριν δεν είχε σταματημό και μαζί με τον Βιτζιάνο έφεραν τη Σιένα στο 33-47 στο 25ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν πολύ να σκοράρει, ο Χάντερ με τον Νέλσον έγραψαν το 37-52, ο δεύτερος με καλάθι και φάουλ μετά από επιθετικό ριμπάουντ στο 28ο λεπτό.

Από εκεί και ως το τέλος του αγώνα ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 41-21 σε 12 λεπτά, αλλά μάλλον πιο θεαματικό ως επίδοση είναι το 17-3 του τελευταίου τετράλεπτου. Ο Περπέρογλου ήταν άποντος με 2 άστοχα σουτ και 2 λάθη ως το 29ο λεπτό του αγώνα, από εκεί και πέρα είχε 7/7 σουτ και 18 πόντους! Την αρχή έκανε με τρίποντο για το 41-52, ενώ με κλέψιμο και λέι απ έγραψε το 46-55 λίγο μετά. Πάντως, το δεκάλεπτο έκλεισε στο 46-57 από το ωραίο καλάθι του Γκριν στην εκπνοή.

Το τρίποντο του Περπέρογλου έφερε το ματς το 51-59 στο 32ο λεπτό, αλλά ο Γκριν απάντησε με 5 πόντους για το 51-64. Ο Περπέρογλου δεν καταλάβαινε τίποτα και κρατούσε τον Ολυμπιακό όρθιο, 55-64 με 4 ακόμα πόντους, ενώ ο Σπανούλης με τρίποντο έγραψε το 58-64. Ακόμα πιο κοντά έφερε ο Περπέρογλου την ομάδα του με νέο τρίποντο για το 61-66, αλλά η Σιένα κρατήθηκε ζωντανή από τον οίστρο του Γκριν, 4 πόντοι για το 61-70 στο 37ο λεπτό.

Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός ήλεγξε απόλυτα το παιχνίδι, σκοράροντας 17 πόντους στα 3:50 που απέμεναν για το τέλος του ματς και δεχόμενος μόλις 3. Η αρχή με ντράιβ του Λο, ενώ ο Ντάνστον ήταν ο πρωταγωνιστής της επόμενης φάσης, πήρε το αμυντικό ριμπάουντ και στην επίθεση πήρε πάσα με τον Κάρτερ να κρέμεται πάνω του για να γλιτώσει το κάρφωμα: αντιαθλητικό φάουλ. Ο Λοτζέσκι έριξε τις βολές από την αναγκαστική αλλαγή, 65-70 και 66-70 από τον Σπανούλη. Ο Χάντερ πέτυχε το τελευταίο καλάθι της ομάδας του στο ματς, για να έρθει ο Σπανούλης με ντράιβ για το 68-72.

Ο Περπέρογλου πέρασε στο ματς καυτός, η Σιένα αστόχησε και εκείνος με τρίποντο έφερε τον Ολυμπιακό στο 71-72. Ο Γκριν είχε 1/2 βολές στην επόμενη επίθεση, με τον Ολυμπιακό να γράφει τρίποντο με τον Σπανούλη στην εκπνοή της δικής του για το 74-73, την ώρα που μπαίναμε στο τελευταίο λεπτό. Ο Ροτσέστι έχασε την μπάλα από τον Ντάνστον που μόλις είχε περάσει ξανά στο παρκέ και ο Λοτζέσκι σκόραρε για το 76-73.

Η Σιένα είχε την επίθεση, αλλά ο Βιτζιάνο που κέρδισε φάουλ πέταξε 2 βολές, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει την κατοχή στο ριμπάουντ. Οι Ιταλοί έκαναν φάουλ, ο Λοτζέσκι είχε 2/2 βολές και έκλεισε τον αγώνα στο 78-73 για την ομάδα του.

Ο Ολυμπιακός είναι στο 9-0 και την ερχόμενη εβδομάδα θα κλείσει την κανονική περίοδο απέναντι στη Ζιέλονα Γκόρα εκτός έδρας. Προφανώς ήδη πρώτος και αδιάφορος βαθμολογικά, με μόνο κίνητρο το 10-0.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 25-36, 46-57, 78-73.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πετγουέι 9 (1τρ. 3ρ. 2κ.), Λο 6 (2ασ. 6κ.φ.), Ντάνστον 7 (8ρ. 2κ.), Σπανούλης 16 (2τρ. 2ασ. 12κ.φ.), Περπέρογλου 18 (4τρ. 3ρ.), Σλούκας 8 (7ασ. 5κ.φ.), Αγραβάνης, Μάντζαρης 3 (1), Καββαδάς 1, Λοτζέσκι 10 (7ρ.).

Μοντεπάσκι Σιένα (Κρέσπι): Βιτζιάνο 4 (2κλ.), Χάντερ 6 (10ρ.), Κόρνο 4, Ρότσεστι 2, Κάρτερ 10 (6ρ.), Ρες 10, Όρτνερ, Νέλσον 9 (9ρ.), Γκριν 28 (3).