Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Με νίκες S-Parta BC, Saint Longinus BC, πρώτο ροζ για Aces!

Με νίκες S-Parta BC, Saint Longinus BC, πρώτο ροζ για Aces!

Η S-Parta BC κέρδισε με 67-53 τους Friends για να κλείσει στην πρώτη θέση τον πρώτο γύρο της λίγκας, μετά την 11η αγωνιστική του Γ ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Η Saint Longinus BC επικράτησε με 71-53 των Byron Celtics, ενώ η ΑΕΚ Περιστερίου κέρδισε στην παράταση με 79-76 τους Black Hawks. Η Τιρινίνι νίκησε με 56-51 τους Απρόβλεπτους, ενώ την πρώτη τους νίκη έκαναν οι Aces, 66-58 τη Hangover Team.

ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟΙ – ΤΙΡΙΝΙΝΙ 51-56
(14-14, 28-20, 37-42, 51-56)

Η Τιρινίνι κέρδισε με 51-56 τους Απρόβλεπτους. Το ματς ξεκίνησε με 0-8 από τον Λογοθέτη, τον Σταματέρη και τον Ευθυμίου. Ο Λόντος με τον Αμαξόπουλο απάντησαν για το 7-8 με τον Λεγάκη να φέρνει την ομάδα του στο 7-12. Ο Λόντος με τον Γαλήτη ισοφάρισαν τον αγώνα για να κλείσουν το δεκάλεπτο Ξιγκάκης και Γιαννιτσιώτης 14-14. Το πρώτο προβάδισμα στους Απρόβλεπτους έδωσε ο Ξιγκάκης με τον Αμαξόπουλο να φέρνει το ματς στο 18-14. Η Τιρινίνι ισοφάρισε με τον Γαλανόπουλο, αλλά ο Αμαξόπουλος με τον Λόντο σκόραραν για το 28-20 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Τιρινίνι μπήκε με 0-9 για το 28-29 από τον Λεγάκη, με τον Γαλήτη να απαντά με τρίποντο. Ο Λογοθέτης έφερε το ματς στο 31-34, αλλά ο Ξιγκάκης έδωσε νέο προβάδισμα στην ομάδα του, 35-34. Με Λεγάκη και Γιαννιτσώτη η Τιρινίνι πήγε στο 35-39 ενώ ο Λογοθέτης έκλεισε την περίοδο στο 37-42. Ο ίδιος έφερε τη διαφορά στους επτά πόντους στο 4ο δεκάλεπτο για να απαντήσει ο Γαλήτης με τον Λόντο να γράφει πέντε συνεχόμενους πόντους για το 45-46. Ο Αντωνόπουλος με τον Σταματέρη έφεραν την Τιρινίνι στο 47-51 στο τρίλεπτο με τον Γαλανό να απαντά για το 50-51, 1:21 πριν το τέλος. Το καλάθι και φάουλ του Λεγάκη στα 32 δευτερόλεπτα έφερε το ματς στο 50-54 με τους Απρόβλεπτους να έχουν 1/2 βολές και τον Ευθυμίου να σφραγίζει τη νίκη της ομάδας του στην εκπνοή.

Για τους νικητές ο Λεγάκης είχε 19 πόντους, ο Λογοθέτης 13 και ο Ευθυμίου 8. Για τους Απρόβλεπτους ο Γαλήτης είχε 15, ο Λόντος 14, ο Ξιγκάκης 8 και ο Αμαξόπουλος 7.

Απρόβλεπτοι (Γαλήτης Θ.): Αμαξόπουλος Δ. 7 (1), Λόντος Φ. 14 (2), Αντωνακάκης Σ. 3 (1), Γαλανός Κ. 2, Μιζεράκης Δ. 2, Γαλήτης Θ. 15 (1), Ξιγκάκης Φ. 8.

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν., Κυριάκου Ε.): Σκόρδος Μ., Γιαννιτσιώτης Β. 6, Αντωνόπουλος Α. 4, Λεγάκης Γ. 19, Γαλανόπουλος Γ. 2, Ευθυμίου Θ. 8, Σταματέρης Ν. 4, Σέτα Κ., Λογοθέτης Δ. 13.

ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – BLACK HAWKS 79-76παρ.
(20-12, 31-22, 51-41, 65-65, 79-76)

Η ΑΕΚ Περιστερίου κέρδισε τους Black Hawks με 79-76. Το ματς ξεκίνησε από τον Αρτόπουλο στο 2-6 για να απαντήσουν ο Κελεπούρης με τον Κουφογιάννη για το 8-6. Ο Κουφογιάννης έφερε την ομάδα του στο 11-8, με τον Καραθανάση να γράφει το 16-10 μετά τις βολές του Αρτόπουλου. Ο Μητρόπουλος μείωσε στους τέσσερις, αλλά ο Καραθανάσης με τον Καραφύλλη έκλεισαν την περίοδο στο 20-12. Στο 2ο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε περισσότερο, Παληός και Τεπενκιόζης έγραψαν το 26-13. Οι Black Hawks απάντησαν με τον Χρυσόστομο και τον Κολλιάτσα για το 26-20, αλλά ο Θεοδώρου με τρίποντο έφερε το ματς στο 31-20, για να κλείσει το ημίχρονο από τον Παραδεισά, 31-22.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ Περιστερίου μετά το τρίποντο του Παραδεισά ανέβασε αρκετά τη διαφορά, Καραφύλλης, Κουφογιάννης και Κελεπούρης την έφεραν στο 40-25. Μετά το καλάθι του Μακρή ο Καραφύλλης σκόραρε για το 46-27. Οι Black Hawks απάντησαν με Χρυσόστομο και Παραδεισά για το 46-33, ενώ μετά το τρίποντο του Πλατάκου οι δυο τους έφεραν το ματς στους δέκα πόντους, 51-41 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο το σερί των Black Hawks έφτασε στο 0-16 όταν Χρυστόστομος, Παραδεισάς και Αρτόπουλος έφεραν το ματς στο 51-54. Η ΑΕΚ Περιστερίου απάντησε με τον Κελεπούρη για το προβάδισμα, ενώ 1:37 πριν το τέλος ο Τεπενκιόζης την έφερε στο 58-56. Ο Χρυσόστομος απάντησε με 2/2 βολές στα 56 δευτερόλεπτα, με τον Κελεπούρη να γράφει το 60-59 αμέσως μετά. Το τρίποντο του Αρτόπουλου έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στους Black Hawks, ενώ ο Παραδεισάς στα 11 δευτερόλεπτα σκόραρε για το 61-64. Όμως, 1/2 βολές από Τεπενκιόζη και Χρυσόστομο έδωσαν την ευκαιρία στην ΑΕΚ Περιστερίου να ισοφαρίσει με τρίποντο πίσω από το κέντρο στην εκπνοή, 65-65.

Στην παράταση η ΑΕΚ Περιστερίου με Κουφογιάννη και Καραφύλλη προηγήθηκε με 70-65, ενώ ο Παληός με τον Τεπενκιόζη την έφεραν στο 75-66, 1:15 πριν το τέλος. Οι Black Hawks απάντησαν με βολές του Μητρόπουλου και τρίποντο του Παραδεισά για το 75-71, ενώ μετά το καλάθι του Πλατάκου, ο Χρυσόστομος ήταν που με πέντε πόντους στα επτά δευτερόλεπτα έφερε το ματς στο 78-76. Από φάουλ ο Καραφύλλης έγραψε 1/2 βολές, αλλά το τρίποντο των Black Hawks στην εκπνοή ήταν άστοχο, για να κερδίσει η ΑΕΚ Περιστερίου 79-76.

Για τους νικητές ο Κουφογιάννης είχε 16 πόντους, Τεπενκιόζης και Κελεπούρης από 13, ο Καραφύλλης 12, ο Καραθανάσης 8 και ο Πλατάκος 7. Για τους Black Hawks ο Παραδεισάς είχε 25 πόντους, ο Χρυσόστομος 23, ο Αρτόπουλος 13 και ο Μητρόπουλος 11.

ΑΕΚ Περιστερίου (Καφαντάρης Γ.): Πλατάκος Θ. 7 (1), Κουφογιάννης Χ. 16, Παληός Σ. 5, Τεπενκιόζης Μ. 13 (2), Καραφύλλης Ν. 12 (1), Καραθανάσης Θ. 8 (1), Θεοδώρου Μ. 3 (1), Ρήγος Γ. 2, Κελεπούρης Π. 13, Γεωργάλας Σ..

Black Hawks (Μπόλλης Λ.): Παραδεισάς Α. 25 (4), Μακρής Κ. 2, Μητρόπουλος Σ. 11, Κολλιάτσας Φ. 2, Βλαχάκης Γ., Αρτόπουλος Γ. 13 (2), Χρυσόστομος Δ. 23 (2).

BYRON CELTICS – SAINT LONGINUS B.C. 53-71
(14-13, 32-26, 42-50, 53-71)

Οι Saint Longinus B.C. κέρδισαν τους Byron Celtics με 53-71. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 6-4 από Γιανναλέτσο και Μακρυμίχαλο για να απαντήσουν ο Χατζηνικολάου με τον Τσαμμάτο για το 10-11. Το δεκάλεπτο από τον Γιανναλέτσο έκλεισε στο 14-13, για να απαντήσουν ο Χατζηνικολάου με τον Τσαμμάτο για την ισοφάριση, 17-17. Ο Σιάφος με τον Σαχινίδη σκόραραν για το 21-17 με τον Λοράνδο να μειώνει με καλάθι και φάουλ. Ο Μανιατόπουλος και ο Καλογεράκης έφεραν την ομάδα τους στο 27-21 με τον Καγιάφα να απαντά με πέντε πόντους πριν Γκίκας και Σαχινίδης κλείσουν το ημίχρονο στο 32-26.

Το τρίποντο του Σιάφου έγραψε το 35-26 στην επανάληψη με τον Λοράνδο να απαντά, αλλά τον Γιανναλέτσο να σκοράρει για το 37-31. Ο Φωτίου με τον Χατζηνικολάου ισοφάρισαν τον αγώνα για να γράψει ο δεύτερος στη συνέχεια το 39-40. Ο Γιανναλέτσος έδωσε το τελευταίο προβάδισμα του αγώνα τους Byron Celtics, 42-40, αλλά οι Saint Longinus B.C. απάντησαν με 0-14 σερί, Χατζηνικολάου, Λοράνδος και Καγιάφας έγραψαν το 42-52 για να κλείσει το σερί ο Τσαμμάτος. Το τρίποντο του Μακρυμίχαλου μείωσε σε 45-54, αλλά ο Τσαμμάτος με τον Φωτίου απάντησαν για το 45-61. Γιανναλέτσος και Γκίκας με τρίποντα έφεραν το ματς στο 51-62, αλλά ο Καγιάφας με τον Τσαμμάτο και τον Λαουτατζή απάντησαν για το 51-68, με τον Γιανναλέτσο να κλείνει τον αγώνα στο 53-71.

Για τους νικητές ο Τσαμμάτος είχε 18 πόντους, Καγιάφας και Χατζηνικολάου από 13, ο Λοράνδος 10 και ο Φωτίου 9. Για τους Byron Celtics ο Γιανναλέτσος είχε 16, ο Μανιατόπουλος 8 και ο Σαχινίδης 7.

Byron Celtics (Χανιώτης Α.): Καλογεράκης Β. 3, Γιανναλέτσος Π. 16 (1), Γκίκας Π. 6 (1), Μανιατόπουλος Γ. 8, Μακρυμίχαλος Κ. 6 (2), Κυρούσης Χ. 2, Αθανασόπουλος Κ., Σαχινίδης Π. 7 (1), Σιάφος Φ. 5 (1).

Saint Longinus B.C.
(Λοράνδος Γ., Γεωργούτσος Σ.): Γιαννόπουλος Α. 3, Καγιάφας Π. 13 (1), Φωτίου Π. 9, Χατζηνικολάου Ι. 13, Λαουτατζής Μ. 5, Λοράνδος Γ. 10, Τσαμμάτος Α. 18.

FRIENDS – S-PARTA B.C. 53-67
(13-16, 25-34, 36-56, 53-67)

Η S-Parta B.C. κέρδισαν 53-67 τους Friends με το ματς να ξεκινά με 7-3 από Κωνσταντίνου και Ουζουνίδη. Ο Ορνιθόπουλος με τον Κλεμέντοφ απάντησαν για το 9-10 για να ισοφαρίσει ο Ουζουνίδης σε 12-12 πριν ο Τσικλός κλείσει την περίοδο στο 13-16. Ο ίδιος έφερε το ματς στο 13-21 για να απαντήσουν Νίκολιτς και Κωνσταντίνου, 17-21. Ο Σακκάς και ο Τσικλός σκόραραν για το 17-26 με τους Friends να μειώνουν με τον Νίκολιτς σε 22-26. Ο Αρβανιτάκης με τον Σωμαράκη έφεραν το ματς στους δέκα πόντους, 22-32, για να κλείσει το ημίχρονο στο 25-34 από Κωνσταντίνου και Σακκά.

Στην επανάληψη μετά το καλάθι του Κωνσταντίνου, ο Σακκάς με τον Ορνιθόπουλο ανέβασαν αρκετά τη διαφορά, 27-43, πριν ο Κλεμέντοφ με τον Ορνιθόπουλο γράψουν το 28-53, με σερί 1-19 για την ομάδα τους. Οι Friends με τον Καλογρίδη και τον Ζήση Γ. προσπάθησαν να μειώσουν, 36-58 στο 30ο λεπτό, για να τους φέρουν ο Κωνσταντίνου με τον Ζήση Δ. στο 45-58 λίγο μετά, σερί 14-0. Όμως, η S-Parta B.C. αντέδρασε σωστά με τον Κλεμέντοφ και τον Τσικλό έφερε το ματς στο 47-64, για να κλείσει ο αγώνας στο 53-67 από Ουζουνίδη και Κλεμέντοφ.

Για τους νικητές ο Κλεμέντοφ είχε 20 πόντους, ο Τσικλός 15, ο Ορνιθόπουλος 11, ο Σακκάς 10 και ο Αρβανιτάκης 8. Για τους Friends ο Κωνσταντίνου είχε 19, ο Ουζουνίδης 11 και ο Καλογρίδης 9.

Friends (Μητσάκης Γ.): Νίκολιτς Β. 6, Καλογρίδης Π. 9, Ζήσης Γ. 5 (1), Κωνσταντίνου Α. 19 (1), Μάρκος Η., Ουζουνίδης Θ. 11, Ζήσης Δ. 3, Βαμβακάς Μ..

S-Parta B.C. (Σωμαράκης Α., Πορτσίδης Σ.): Κλεμέντοφ Μ. 20 (3), Τσικλός Χ. 15 (1), Ορνιθόπουλος Π. 11 (3), Αρβανιτάκης Σ. 8 (2), Σωμαράκης Α. 3, Σακκάς Θ. 10, Κουζουβουνάς Μ., Διαμαντόπουλος Μ..

HANGOVER TEAM – ACES 58-66
(16-19, 35-35, 43-48, 58-66)

Οι Aces έκαναν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, 58-66 τη Hangover Team. Το ματς ξεκίνησε πατώντας σε επτά ισοπαλίες μέχρι το 16-16, 4-4 από Λουρανδάκη και Αλευριάδη, 8-8 από Παπακίτσο και Μωράκη, 13-13 από Παπακίτσο και Τσεκούρα, για να γράψουν τρία τρίποντα ο Δρογώσης με τον Φελεμέγκα, για το 16-19 της περιόδου. Ο Δρογώσης με τον Ρόζο έφεραν το ματς στο 22-21, ενώ μετά την απάντηση του Τσεκούρα, ο Δρογώσης συνέχισε και με τον Τσιντιρή έγραψαν το 29-25. Παρά τις βολές από Βασιλακόπουλο και Αλευριάδη η Hangover Team κράτησε το προβάδισμα με τον Παπακίτσο, 33-30 αλλά ένα ακόμη τρίποντο του Φελεμέγκα, έγραψε το 33-35, με το ημίχρονο να κλείνει ισόπαλο από τον Τουμαζάνη.

Ρόζος και Τουμαζάνης έφεραν το ματς ως το 39-39 στην επανάληψη με τον Φελεμέγκα να απαντά για το 39-44. Ο Παπακίτσος μείωσε στους τρεις, αλλά ο Βασιλακόπουλος έκλεισε την 3η περίοδο στο 43-48. Με Τουμαζάνη και Ρόζο η Hangover Team μείωσε στο καλάθι δύο φορές, 46-48 και 48-50, αλλά ο Φελεμέγκας με τον Βασιλακόπουλο έγραψαν το 48-56. Μετά το καλάθι του Κόρδαλη ο Τσεκούρας και ο Μωράκης έφεραν το ματς στο 51-61 με 1:46 για το τέλος. Ο Παπακίτσος προσπάθησε να μειώσει, 55-61, αλλά ο Τσεκούρας είχε 2/2 βολές στα 48 δευτερόλεπτα. Το τρίποντο του Λουρανδάκη έφερε το ματς στο 58-63, αλλά ο Τσεκούρας σφράγισε τη νίκη της ομάδας του, 58-66.

Για τους νικητές ο Φελεμέγκας είχε 23 πόντους, ο Τσεκούρας 15, Μωράκης και Αλευριάδης από 9 και ο Βασιλακόπουλος 8. Για τη Hangover Team ο Δρογώσης είχε 21, ο Ρόζος 11, ο Παπακίτσος 10 και ο Λουρανδάκης 7.

Hangover Team (Δρόσης Π., Κανάκης Ο.): Τσιντιρής Ν. 2, Παπακίτσος Δ. 10, Δρόσης Π. 1, Κόρδαλης Δ., Ρόζος Κ. 11, Τουμαζάκης Β. 6, Κανάκης Π., Λουρανδάκης Κ. 7 (1), Δρογώσης Α. 21 (1).

Aces: Καλοπήτας Μ., Βασιλακόπουλος Ι. 8, Μαυρογιώργης Κ. 2, Μωράκης Ε. 9 (1), Αλευριάδης Γ. 9, Φελεμέγκας Ι. 23 (5), Τσεκούρας Ν. 15.