Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Νίκες για Ρεμπελιακό, Ιχθύ!

Νίκες για Ρεμπελιακό, Ιχθύ!

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε με 67-66 τους εBEERους για τη 13η αγωνιστική του Α ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Ο Ιχθύς επικράτησε με 63-59 της Losvos, ενώ οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων κέρδισαν με 63-54 την Oklaχώμα Thunder. Τέλος, οι C-Drifters κέρδισαν με 60-57 την Alondra B.C..

ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ – OKLAΧΩΜΑ THUNDER 63-54
(16-6, 25-27, 49-38, 63-54)

Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων κέρδισαν τους Oklaχωμα Thunder με 63-54. Μετά το τρίποντο του Δαββέτα οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων με τον Παπαπροκοπίου και τον Δεληγιώργη ξέφυγαν με 8-3. Ο Φασιάς απάντησε αλλά ο Σαρικάκης με τον Δήμο σκόραραν για το 16-6 της ομάδας τους. Ο Δεληγιώργης έφερε το ματς στους 12 πόντους, όμως οι Oklaχωμα Thunder με τον Χαρίδημο και τον Γιοβάνη έτρεξαν σερί 0-11 ως το 18-17. Λίγο αργότερα το τρίποντο του Χαρίδημου έφερε το ματς στο 20-22 με τον ίδιο και τον Γιοβάνη να γράφουν το 21-27. Το ημίχρονο τελείωσε από Συκαρά και Παπαπροκοπίου στο 25-27.

Οι Oklaχωμα Thunder με το τέταρτο τρίποντο του Χαρίδημου έφτασαν στο 25-31, αλλά ο Δήμος με τον Παπαπροκοπίου απάντησαν για το προσπέρασμα της ομάδας τους. Γιοβάνης και Δεληγιώργης έφεραν το ματς ως το 38-38 με τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων να κλείνουν το 3ο δεκάλεπτο με σερί 11-0 από τον Κοσμίδη, τον Δεληγιώργη και τον Δήμο. Στο 54-40 έφερε την ομάδα του ο Δήμος με τον Χαρίδημο να απαντά για το 56-45. Ο Δήμος με τρίποντο έγραψε το 60-45 με τον Φασιά να προσπαθεί να μειώσει αλλά τον Δήμο να κρατά την ομάδα του σε απόσταση ασφαλείας και τον Χαρίδημο να κλείνει το ματς στο 63-54 με το έκτο του τρίποντο.

Για τους νικητές ο Δήμος είχε 23 πόντους, ο Δεληγιώργης 14 και ο Παπαπροκοπίου 13. Για τους Oklaχωμα Thunder ο Χαρίδημος είχε 21 και ο Γιοβάνης 16.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων (Συκαράς Γ.): Σαρικάκης Γ. 5, Παντελάκης Ε., Κοσμίδης Η. 4, Ντούρος Γ. 1, Παπαπροκοπίου Δ. 13, Καλαλές Π., Δήμος Γ. 23 (2), Μαυροειδής Γ. 1, Δεληγιώργης Μ. 14, Τσάτοβ Γ., Συκαράς Γ. 2.

Oklaχωμα Thunder (Τσάπαλος Φ.): Πετρόπουλος Π. 1, Φασιάς Λ. 6, Χρηστιάς Α. 4, Γιοβάνης Α. 16 (1), Χαρίδημος Τ. 21 (6), Πουραζής Σ. 2, Τσάπαλος Φ., Δαββέτας Θ. 3 (1), Μουσινούδης Β., Αρβανιτάκης Ν. 1.

ΡΕΜΠΕΛΙΑΚΟΣ – εΒΕΕRοι 67-66παρ.
(13-16, 33-28, 48-42, 59-59, 67-66)

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε τους εBEERους με 67-66 στην παράταση μετά από σκληρό ντέρμπι. Το ματς ξεκίνησε με τον Κοντογεώργη και τον Ηλιάκη να σκοράρουν για το 4-4 ενώ ο Πλεξουσάκης με τον Γκούσκο Μ. έφεραν το ματς στο 8-8. Ένα καλάθι και φάουλ κι ένα τρίποντο του Ηλιάκη έγραψαν 13-16 στην περίοδο μετά το τρίποντο του Πλεξουσάκη. Οι εBEERοι κράτησαν το προβάδισμα με Σοφιανόπουλο και Ηλιάκη αλλά ο Πλεξουσάκης με τον Λαρεντζάκη έδωσαν το προβάδισμα στον Ρεμπελιακό με 23-20. Ο Πλεξουσάκης τον έφερε στο 26-22, ενώ μετά την απάντηση από τον Δουκλιά ο Κοντογεώργης έφερε το ματς στο 31-26. Το ημίχρονο έκλεισε από Πλεξουσάκη και Κολλά στο 33-28.

Ο Ρεμπελιακός πήρε διψήφια διαφορά στην επανάληψη όταν ο Φλώκαλης σκόραρε για το 38-28, ενώ μετά την τρίποντη απάντηση του Ηλιάκη ο Παπασωτηρίου με τον Καρρά έφεραν το ματς στο 46-32. Οι εBEERοι με τρίποντα του Κολλά και βολές του Ηλιάκη έτρεξαν ένα 2-10 ως το τέλος της περιόδου για το 48-42. Το καλάθι και φάουλ του Γκούσκου Μ. μείωσε στους τρεις πόντους ενώ μετά την απάντηση από τον Κοντογεώργη ο Σοφιανόπουλος με τον Κολλά ισοφάρισαν το ματς στο 52-52 στο πεντάλεπτο. Ο Σαρρής κράτησε την ομάδα του μπροστά με 54-52 με τους εBEERους να απαντούν με τον Γκούσκο Μ. για το προβάδισμα. Ο Φιλακουρίδης έβαλε δύο βολές με 1:34 για το τέλος ενώ ο Σοφιανόπουλος έφερε την ομάδα του στο 56-59. Όμως, 1/2 βολές του Καρρά έφεραν το ματς στο 57-59 για να βάλει καλάθι στην εκπνοή ο Παπασωτηρίου, ισοφαρίζοντας κερδίζοντας και φάουλ, αλλά αστοχώντας στη βολή, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Εκεί, ο Πλεξουσάκης με τον Κοντογεώργη ήταν που σκόραραν για τον Ρεμπελιακό για το 63-59, με τον Ηλιάκη να απαντά. Ο Σαρρής έφερε το ματς στο 65-61 με τον Ηλιάκη να γράφει πέντε συνεχόμενους πόντους για το προσπέρασμα με 1:18 για το φινάλε. Από επιθετικό ριμπάουντ στα 11 δευτερόλεπτα ο Λαρεντζάκης κέρδισε φάουλ κι έγραψε το 67-66 με τους εBEERους να αστοχούν στην εκπνοή.

Για τους νικητές ο Πλεξουσάκης είχε 20 πόντους, ο Κοντογεώργης 14, ο Καρράς 10 και ο Σαρρής 7. Για τους εBEERους ο Ηλιάκης είχε 30, ο Κολλάς 12, ο Γκούσκος Μ. 9 και ο Σοφιανόπουλος 7.

Ρεμπελιακός (Καρράς Χ.): Σαρρής Π. 7, Λάττας Μ., Παπασωτηρίου Π. 6, Πλεξουσάκης Κ. 20 (1), Κοντογεώργης Α. 14, Λαρεντζάκης Β. 5 (1), Φλώκαλης Σ. 5 (1), Καρράς Χ. 10.

εBEERοι (Γκούσκος Δ.): Γκούσκος Δ., Ηλιάκης Β. 30 (2), Σοφιανόπουλος Μ. 7, Γκούσκος Μ. 9, Κολλάς Γ. 12 (2), Κανελλίδης Π. 2, Φιλακουρίδης Μ. 4, Δουκλιάς Σ. 2.

C-DRIFTERS – ALONDRA B.C. 60-57

(10-14, 25-29, 39-45, 60-57)

Οι C-Drifters κέρδισαν την Alondra B.C. με 60-57. Το ματς ξεκίνησε με 0-7 από Γραββάνη και Κουβάτσο ενώ μετά το τρίποντο του Κουτσοβασίλη ο Κούβας έφερε την ομάδα του στο 3-11. Με τον Κουτέλα Π. και τον Ξενόφο Μ. οι C-Drifters πλησίασαν σε 11-14. Ο Λουκάς με τον Παντελάκη σκόραραν για το 11-18 για να απαντήσει ο Κουτσοβασίλης με τρίποντα ως το 20-24. Ο Παπαγεωργίου με τον Κουβάτσο κράτησαν την ομάδα τους μπροστά με τον Κουτσοβασίλη να κλείνει το ημίχρονο στο 25-29.

Μετά το καλάθι του Γιαννατσή ο Κουτέλας Χ. μείωσε σε 28-31 αλλά η Alondra B.C. με τον Παπαγεωργίου και τον Λουκά ξέφυγε με 29-38. Μετά το καλάθι του Γκαντόλια ο Λουκάς έφερε το ματς στο 31-43 για να γράψει ο Κούβας το 33-45. Ένα 13-0 από Κουτέλα Π., Κουτσοβασίλη, Καραμήτσο και Λαναρά έφερε μπροστά τους C-Drifters με 7:24 για το τέλος. Το σερί διέκοψε ο Κουβάτσος με τον Γκαντόλια και τον Κουτέλα Χ. να γράφουν το 52-47. Δύο τρίποντα από Παπαγεωργίου και Καραμήτσο έφεραν το ματς στο 55-50 με τον Λουκά και τον Παπαγεωργίου να ισοφαρίζουν 2:29 πριν το τέλος σε 55-55. Στο καλάθι του Λαναρά απάντησε ο Παπαγρωργίου μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό. Όμως, δύο άστοχες βολές της Alondra B.C. έδωσαν την ευκαιρία στον Κουτέλα Π. να σκοράρει για το 59-57 στα 23 δευτερόλεπτα. Η Alondra B.C. έχασε και την επόμενη επίθεσή της, ο Λαναράς έβαλε 1/2 βολές και η τρίποντη προσευχή στην εκπνοή ήταν άστοχη για την Alondra B.C.

Για τους νικητές ο Κουτσοβασίλης είχε 16 πόντους, ο Κουτέλας Π. 13, ο Κουτέλας Χ. 8, ενώ Καραμήτσος και Λαναράς είχαν από 7. Για την Alondra B.C. ο Λουκάς είχε 18, ο Παπαγεωργίου 17 και ο Κούβας 8.

C-Drifters (Γαλαίος Π.): Ξενόφος Μ. 3, Καραμήτσος Π. 7 (2), Κουτέλας Χ. 8 (1), Κουτέλας Π. 13 (1), Κουτσοβασίλης Γ. 16 (4), Μπιράκος Ι.Γκαντόλιας Δ. 6, Ξενόφος Ν., Λαναράς Α. 7.

Alondra B.C. (Γιαννατσής Γ.): Ασημάκος Β., Ξενάκης Γ. 1, Γραββάνης Γ. 3 (1), Λουκάς Μ. 18, Παπαγεωργίου Γ. 17 (3), Παντελάκης Π. 2, Κούβας Β. 8, Κουβάτσος Κ. 6, Γιαννατσής Γ. 2.

ΙΧΘΥΣ – LOSVOS 63-59
(19-20, 33, 35, 54-46, 63-59)

Ο Ιχθύς κέρδισε τον Losvos με 63-59. Με Μότσιο και Δασκαλάκη το παιχνίδι ξεκίνησε με 7-4 για τον Ιχθύ με τον Μακρή και τον Αθανασίου να απαντούν. Ο δεύτερος κράτησε μπροστά την ομάδα του 9-11 και 11-14 με τρίποντα για να ισοφαρίσει ο Κανελάτος και ο Μότσιος να γράψει το 16-14. Μετά το 16-18 από τον Σώκετ ο Μότσιος έβαλε μπροστά τον Ιχθύ για να κλείσει την περίοδο ο Χολέβας στο 19-20. Ένα καλάθι και φάουλ του Μότσιου ισοφάρισε τον αγώνα με τον Κυρενίδη και τον Σώκετ να απαντούν για το 22-26. Ο Μότσιος με τον Κονδύλη έτρεξαν 7-0 σερί αλλά ο Αθανασίου ισοφάρισε στο 29-29. Με τον Μότσιο και τον Κονδύλη ο Ιχθύς πήρε προβάδισμα στο 31-29 και στο 33-31, αλλά Κυρενίδης και Αθανασίου έκλεισαν το ημίχρονο στο 33-35.

Ο Αθανασίου έγραψε το 35-37 στις αρχές της επανάληψης με τον Μότσιο να απαντά για 39-37 της ομάδας του. Μετά το τρίποντο του Ζαραφωνίτη ο Μότσιος έφτασε τους 12 συνεχόμενους πόντους ως το 47-42. Ο Χολέβας απάντησε με τον Κονδύλη να φέρνει την ομάδα του στο 50-44 και τον Μότσιο να γράφει το 54-46 μετά το καλάθι του Κυρενίδη. Ο Losvos προσπάθησε να μειώσει με τον Σώκετ αλλά ο Κονδύλης με τον Μότσιο κράτησαν μπροστά την ομάδα τους με 59-50. Ένα 0-8 από Κυρενίδη και Σώκετ έφερε το ματς στο 59-58 με 1:33 για το φινάλε με τον Μότσιο να γράφει ¾ βολές για το 62-58 στα 27 δευτερόλεπτα. Ο Ιχθύς πήρε δύο επιθετικά ριμπάουντ, κέρδισε 20 δευτερόλεπτα και από το δεύτερο ο Σκορδίλης είχε 1/2 βολές για το 63-58, επτά δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Για τους νικητές ο Μότσιος είχε 38 πόντους και ο Κονδύλης 14. Για τον Losvos ο Αθανασίου είχε 17 πόντους, ο Κυρενίδης 15, ο Χολέβας με τον Σώκετ από 10.

Ιχθύς (Κονδύλης Δ.): Κανελάτος Ν. 5 (1), Δασκαλάκης Α. 3 (1), Σκορδίλης Χ. 1, Κονδύλης Δ. 14, Μότσιος Ν. 38 (1), Φυλακτού Δ. 2.

Losvos (Σώκετ Α.): Κυρενίδης Ι. 15, Ζαραφωνίτης Δ. 5 (1), Αθανασίου Σ. 17 (3), Χολέβας Α. 10, Μακρής Τ. 2, Σώκετ Α. 10.