Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Νίκες για Σουβλέηκερς, Rockets!

Νίκες για Σουβλέηκερς, Rockets!

Οι Rockets κέρδισαν με 58-51 τον Αστέρα B.C. για την 5η αγωνιστική του Δ ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Οι Σουβλέηκερς επικράτησαν με 74-61 των Κλαρινογαμπρών, ενώ η Devotion κέρδισε με 66-59 τους Τριπόντιους. Οι Στιγκιντριακοί νίκησαν με 54-31 την Ήρεμη Δύναμη, ενώ οι Gastone κέρδισαν με 58-55 τον ΟΦΗ Ηρακλείου.

ΗΡΕΜΗ ΔΥΝΑΜΗ – ΣΤΙΓΚΙΝΤΡΙΑΚΟΙ 37-54
(6-16, 8-28, 21-34, 37-54)

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 37-54 την Ήρεμη Δύναμη μπαίνοντας στο ματς με 2-11 με τον Κόκκορη, τον Νούκα και τον Παπαδόπουλο, για να απαντήσει ο Μιλίτσης για το 6-12, με τον Μπούσουλα και τον Μιχαηλίδη να γράφουν το 6-16. Στο 2ο δεκάλεπτο μόνο ο Δέλλιος μπόρεσε να σκοράρει για την Ήρεμη Δύναμη, 2 πόντους, με τους Στιγκιντριακούς να ξεφεύγουν περισσότερο με τον Μιχαηλίδη, τον Γρυπάρη και τον Κόκκορη, για να κλείσει το ημίχρονο στο 8-28 ο Μπούσουλας.

Στην επανάληψη ο Συμηντιρίδης με τον Δέλλιο μείωσαν σε 15-28, με τον Μιχαηλίδη και τον Παπαδόπουλο να φέρνουν το ματς στο 15-32. Ο Μιλίτσης με τον Νικολόπουλο απάντησαν για να κλείσει το δεκάλεπτο ο Παπαδόπουλος στο 21-34. Στην 4η περίοδο ο Νικολόπουλος με τον Κουγιώσα έφεραν το ματς στο 25-36, με τους Στιγκιντριακούς με Κόκκορη και Γρυπάρη να πηγαίνουν στο 25-42. Ο Μπίτσικας απάντησε, με τον Γρυπάρη να φέρνει την ομάδα του στο 30-45. Μετά το καλάθι του Συμηντιρίδη ο Μιχαηλίδης έκανε το 32-49, με τον Γαβρίδη να σκοράρει για το 35-54 και το ματς να κλείνει από τον Δέλλιο.

Για τους νικητές ο Κόκκορης είχε 11 πόντους, ο Μιχαηλίδης με τον Παπαδόπουλο από 10, ενώ Γαβρίδης και Γρυπάρης από 7. Για την Ήρεμη Δύναμη ο Δέλλιος είχε 10 πόντους, ο Μιλίτσης 8 και ο Κουγιώσας 7.

Ήρεμη Δύναμη (Ράπτης Α.): Κουγιώσας Κ. 7, Ράπτης Α., Μπίτσικας Ε. 2, Συμηντιρίδης 6, Νικολόπουλος Δ. 4, Δέλλιος Γ. 10, Μπούρας Δ., Κουρετζής, Μιλίτσης Δ. 8, Γκούμας Δ..

Στιγκιντριακοί (Γαβρίδης Γ.): Διαμαντόπουλος Σ., Γαβρίδης Γ. 7 (1), Χαντόπουλος Θ. 1, Γρυπάρης Θ. 7, Κυριαθόπουλος Κ., Κόκκορης Θ. 11 (1), Μπούσουλας Μ. 6, Μιχαηλίδης Ι. 10, Παπαδόπουλος Β. 10, Γκιόσης Γ., Νούκας Δ. 2, Κτενίδης Γ..

ΚΛΑΡΙΝΟΓΑΜΠΡΟΙ – ΣΟΥΒΛΕΗΚΕΡΣ 61-74
(14-20, 25-37, 35-60, 61-74)

Οι Σουβλέηκερς κέρδισαν τους Κλαρινογαμπρούς με 61-74 με το ματς να ξεκινά με 5-10 για τους νικητές με τρίποντο από τον Βάσση και καλάθια από Μαστοράκη και Τσιμπόγλου για να απαντήσουν ο Καλλιτσάντσης με τον Κυριακάκη για το 9-13. Ο Σταμπολτζής με τον Κωστή έφεραν το ματς στο 9-18 για να κάνει ο Μαστοράκης το 9-20 και να απαντήσουν ο Χατζηδάκης με τον Τζουνάκο στο τέλος του δεκαλέπτου. Στη 2η περίοδο ο Χατζηδάκης έγραψε το 16-20, για να απαντήσουν ο Τσιμπόγλου με τον Σταμπολτζή για το 16-27. Ο Γυπαράκης Κ. με τρίποντο και ο Καλλιτσάντσης μείωσαν σε 23-28, με τους Σουβλέηκερς να σκοράρουν με τον Βάσση και τον Σταμπολτζή για το 23-34 και το ημίχρονο να κλείνει από Καλλιτσάντση και Μαστοράκη στο 25-37.

Στην επανάληψη ο Καλλιτσάντσης μείωσε σε 27-37 αλλά ο Τσιμπόγλου απάντησε με τρίποντο και ο Βάσσης έφερε την ομάδα του στο 27-42. Μετά το καλάθι του Διαμαντόπουλου ο Βάσσης με τον Μαστοράκη και τον Σταμπολτζή ήταν που έγραψαν το 31-50 για τους Σουβλέηκερς. Ο Μερτίκας προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Μαστοράκης με τον Βάσση έκλεισαν την περίοδο στο 35-60 για τους Σουβλέηκερς. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κυριακάκης με τον Κουρεμένο σκόραραν, αλλά ο Σταμπολτζής με τον Τσιμπόγλου έφεραν το ματς στο 41-66. Ο Καλλιτσάντσης απάντησε για το 47-68 με τον Γυπαράκη Κ. να γράφει το 50-68. Ο Κωστής με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους με τον Καλλιτσάντση να βάζει 9 πόντους στο τέλος για να βοηθήσει τους Κλαρινογαμπρούς να μειώσουν στο τελικό 61-74.

Για τους νικητές ο Βάσσης είχε 17 πόντους, ο Σταμπολτζής 16, ο Τσιμπόγλου 14, ο Μαστοράκης 11 και ο Κωστής 7. Για τους Κλαρινογαμπρούς ο Καλλιτσάντσης είχε 29 και ο Γυπαράκης Κ. 8.

Κλαρινογαμπροί (Γυπαράκης Κ.): Κυριακάκης Κ. 4, Μερτίκας Π. 4, Κουρεμένος Γ. 4, Γυπαράκης Γ., Γυπαράκης Κ. 8 (2), Μπούκης Φ., Χατζηδάκης Α. 6, Διαμαντόπουλος Δ. 3, Τζουνάκος Θ. 3, Καλλιτσάντσης Χ. 29 (1).

Σουβλέηκερς (Βάσσης Μ.): Σταμπολτζής Β. 16, Βάσσης Μ. 17 (3), Μαστοράκης Γ. 11 (2), Κωστής Μ. 7 (1), Τσιμπόγλου Κ. 14 (2), Μαυρομάτης Δ. 3.

ROCKETS – ΑΣΤΕΡΑΣ B.C. 58-51
(9-12, 22-26, 34-43, 58-51)

Οι Rockets κέρδισαν τον Αστέρα B.C. με 58-51 με το παιχνίδι να ξεκινά με 4-2 με τον Γκιουλφέση για να απαντά ο Βουλέλλης για την ισοφάριση και ο Βλουτής με δύο τρίποντα να φέρνει την ομάδα του στο 8-10 για να κάνει ο Βουλέλλης το 8-12 και να κλείνει την περίοδο ο Τσιρίδης. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αστέρας B.C. πήγε με τον Πρισιμτζή και τον Σπανό στο 9-17, για να γράψει τρίποντο ο Μελαχροινίδης για το 11-20. Οι Rockets προσπάθησαν να απαντήσουν, ο Τσιρίδης με τον Μπουγά σκόραραν για το 19-22 με τον Φραγκάκη και τον Σπανό να κρατούν μπροστά τον Αστέρα B.C. με 22-26 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο Βλουτής με τον Κουτσούμπα κράτησαν τον Αστέρα B.C. μπροστά με 26-30 για να απαντήσουν ο Τσιρίδης με τον Τσούρα για την ισοφάριση σε 32-32. Το τρίποντο του Βογιατζή έφερε το ματς στο 32-35, με τον Βλουτή και τον Βουλέλλη να κάνουν το 34-40 για να κλείσει ο Φραγκάκης το δεκάλεπτο στο 34-43 με καλάθι και φάουλ. Στην 4η περίοδο ο οι Rockets μπήκαν με 3 τρίποντα από Τσιρίδη, Μαντούδη και Γκιουλφέση για να προσπεράσουν με σερί 11-0 με 45-43, με τον Βουλέλλη να απαντά με καλάθι και φάουλ. Ο Γκιουλφέσης τον μιμήθηκε με τον Τσιρίδη να κάνει το 50-46. Το τρίποντο του Γκιουλφέση έφερε το ματς στο 53-47 για τους Rockets, με τον Μαντούδη να γράφει κι αυτός έξω από τα 6.75 για το 56-47 με 3:18 για το τέλος, ολοκληρώνοντας ένα 22-4 για την ομάδα του. Χρυσός και Φραγκάκης μείωσαν σε 56-51 στα 56 δευτερόλεπτα, αλλά ο Μαντούδης έκλεισε το ματς στο 58-51 από τη γραμμή.

Για τους νικητές ο Τσιρίδης είχε 19 πόντους, ο Γκιουλφέσης 16, ο Μαντούδης 11 και ο Τσούρας 7. Για τον Αστέρα B.C. ο Βουλέλλης είχε 12 πόντους, ο Βλουτής 11, ο Φραγκάκης και ο Σπανός από 7.

Rockets (Γκιουλφέσης Γ.): Τσούρας Δ. 7, Κοντοθεοδώρου Ν., Μπουγάς Π. 4, Τσάφος Ν. 1, Γκιουλφέσης Β. 16 (2), Μπότσιος Ν., Τσιρίδης Σ. 19 (1), Μιχαλάκης Γ., Μαντούδης Α. 11 (2), Κατσίγκρας Γ..

Αστέρας B.C. (Μελαχροινίδης Β.): Κουρομιχελάκης Σ., Βουλέλλης Π. 12, Κουσόμπας Ν. 2, Χρυσός Μ. 2, Πρισιμτζής Φ. 2, Βλουτής Δ. 11 (3), Φραγκάκης Η. 7, Δηέλας Δ. 2, Μελαχροινίδης Ν. 3 (1), Σπανός Α. 7, Βογιατζής Π. 3 (1).

ΟΦΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ – GASTONE 55-58
(13-16, 29-30, 46-44, 55-58)

Οι Gastone κέρδισαν με 55-58 τον ΟΦΗ Ηρακλείου με ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 3-11 για τους Gastone με τον Πανδή, τον Ρήγα και τον Παράσχο, για να απαντήσει ο Λαμπρόπουλος, αλλά ο Περρής να γράψει το 6-14. Ο ΟΦΗ Ηρακλείου με τον Ιωαννίδη και τον Νικολαΐδη μείωσε σε 13-16 ως το δεκάλεπτο για να πλησιάσει στον πόντο με τον Καντά. Το τρίποντο του Νικολαΐδη ισοφάρισε το ματς, ενώ το δικό του καλάθι και φάουλ έγραψε το 21-20 για την ομάδα του. Οι Gastone απάντησαν με βολές του Πανδή, αλλά ο Ιωαννίδης ήταν που έφερε το ματς ως το 26-26 για να κάνει το 29-26 με 3/3 βολές ο Νικολαΐδης. Το ημίχρονο, πάντως, από Πανδή και Κοντογιάννη έκλεισε στο 29-30 για τους Gastone.

Στην επανάληψη οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, ο Τζίκας έκανε το 32-30, ο Κουζουβουνάς απάντησε για το 33-34, με τον Τζίκα και τον Ιωαννίδη να γράφουν το 38-37 και τον Ρήγα να απαντά. Ο Ιωαννίδης με καλάθι και φάουλ έφερε το ματς στο 44-39 με τους Gastone να απαντούν με καλάθι και φάουλ του Κουζουβουνά για το 44-42 και το δεκάλεπτο να κλείνει από Βαφειάδη και Κουζουβουνά με 46-44. Στην 4η περίοδο το τρίποντο του Νικολαΐδη πήγε τη διαφορά στους 5 πόντους, αλλά γρήγορα ο Ρήγας με τον Περρή απάντησαν για το 49-50, ενώ ο Πανδής στο πεντάλεπτο με τρίποντο έγραψε το 51-53. Ο ίδιος ήταν που έφερε το ματς στο 51-56 ολοκληρώνοντας ένα 2-12 για την ομάδα του, με τον ΟΦΗ Ηρακλείου να απαντά με τον Νικολαΐδη στα 10 δευτερόλεπτα. Όμως, ο Πανδής είχε 2/2 βολές για το 53-58 με το ματς να κλείνει από τον Τζίκα στην εκπνοή.

Για τους νικητές ο Πανδής είχε 20 πόντους, ο Περρής 12, ο Κουζουβουνάς 10 και ο Ρήγας 7. Για τον ΟΦΗ Ηρακλείου ο Νικολαΐδης είχε 18 πόντους, ο Ιωαννίδης 15 και ο Τζίκας 10.

ΟΦΗ Ηρακλείου (Νικολαΐδης Σ.): Καντάς Α. 2, Πισιτέλης Ε. 2, Αλέξης Ν., Φιλίνης Γ., Βαφειάδης Π. 2, Νικολαΐδης Θ. 18 (3), Στεργιώτης Α. 2, Ιωαννίδης Ζ. 15 (1), Γεωργόπουλος Δ., Λαμπρόπουλος Δ., Λαμπρόπουλος Τ. 4, Τζίκας Ν. 10.

Gastone: Περρής Ι. 12 (2), Ρήγας Χ. 7, Παράσχος Γ. 4, Πανδής Γ. 20 (2), Ροντογιάννης Α. 5, Κουζουβουνάς Μ. 10, Λέντζης Π..

ΤΡΙΠΟΝΤΙΟΙ – DEVOTION 59-66
(13-11, 26-32, 43-47, 59-66)

Η Devotion κέρδισε τους Τριπόντιους με 59-66 με το παιχνίδι να ξεκινά με τον Καραδήμα και τον Μπρέμπο για το 5-4 των Τριπόντιων με τον Πανταζίδη να απαντά με τρίποντο. Ο Μπρέμπος έφερε τον αγώνα στο 10-7, μετά την απάντηση του Σιάννα Ι. ο Καλορίτης έγραψε το 13-11 στο δεκάλεπτο. Μετά την ισοφάριση του Καβακάκη το τρίποντο του Τραχανή ήταν που έγραψε το 16-13 με την Devotion να απαντά με τον Πανταζίδη και τον Σιάννα Ι. για το 16-19. Ο Χασόγιας μείωσε με τον Καβακάκη να γράφει τρίποντο για το 18-22 και να συνεχίζει για το 18-24. Το τρίποντο του Καραδήμα έφερε το ματς στο 21-24, με τον Σιάννα Ι. να κάνει το 23-29. Ο Μπρέμπος απάντησε ρίχνοντας τη διαφορά στους 3, για να κλείσει το ημίχρονο Σιάννας Ι. στο 26-32.

Στην επανάληψη η διαφορά έπεσε στο 31-33 από τον Καραδήμα, με τον Λουκιπούδη να απαντά και τον Σιάννα Ι. να κάνει το 33-38. Ο Χασόγιας μείωσε στους 3, με τον Μπρέμπο να γράφει το 38-40, για να έρθουν ο Σιάννας Ι. με τον Πανταζίδη για το 38-44. Το καλάθι και φάουλ του Καβακάκη έγραψε το 38-47 με τους Τριπόντιους να απαντούν με τον Καραδήμα για το 43-47 της περιόδου. Ο Καβακάκης πήγε το ματς στο 43-51, ενώ το τρίποντο του Πανταζίδη έγραψε το 45-54. Οι Τριπόντιοι μείωσαν με τον Μπρέμπο σε 49-54, ενώ μετά το 51-57 από τον Πανταζίδη, ο Καραδήμας με τον Μπρέμπο έφεραν το ματς στο 55-57 με 2:30 για το τέλος. Οι δυο ομάδες αντάλλαξαν από 1/2 βολές για το 56-58, για να κάνει το ίδιο ο Καβακάκης για το 56-59 της Devotion. Οι Τριπόντιοι αστόχησαν και ο Πανταζίδης έφερε το ματς στο 56-61 στο 1:12 για το τέλος. Μετά από 1/2 βολές του Δημόγιωργα ο Σιάννας Ι. ήταν που είχε 2/2 στα 37 δευτερόλεπτα για το 57-63. Ο Καβακάκης έγραψε το οριστικό φινάλε στον αγώνα με το 58-65 στα 15 δευτερόλεπτα μετά από ακόμα 1/2 βολές για τους Τριπόντιους.

Για τους νικητές ο Σιάννας Ι. είχε 22 πόντους, ο Καβακάκης 19, ο Πανταζίδης 16. Για τους Τριπόντιους ο Μπρέμπος είχε 30 πόντους, ο Καραδήμας 16 και ο Χασόγιας 7.

Τριπόντιοι (Παρλαβατζάς Α.): Τσαφαντάκης Δ., Καλορίτης Ν. 2, Μπέης Α., Μπρέμπος Ν. 30, Δημόγιωργας Π. 1, Τραχάνης Δ. 3 (1), Καραδήμας Δ. 16 (1), Χασόγιας Θ. 7, Χασιώτης Γ., Γουλιέλμος Π..

Devotion (Σιάννας Ν.): Σαραϊλής Ι. 2, Κοτσοπόδης Π., Μαμάης Δ. 1, Σιάννας Χ. 3, Λουκιπούδης Α. 3, Πανταζίδης Τ. 16 (2), Σιάννας Ι. 22 (2), Ιωάννου Σ., Καβακάκης Μ. 19 (1).