Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Ηττήθηκε από τα λάθη του

Ηττήθηκε από τα λάθη του

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στο ΟΑΚΑ απέναντι στην Μπαρτσελόνα, ηττήθηκε με 56-63 για την 5η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας για να βρεθεί στη 2η θέση σε τριπλή ισοβαθμία με Ολυμπιακό και Αρμάνι. Οι «πράσινοι» θα μπορούσαν να έχουν καλύτερη τύχη, αλλά τα πάρα πολλά λάθη στην επίθεσή τους ήταν αυτά που τους κόστισαν τη νίκη. Σε καθοριστικά σημεία του αγώνα ο Παναθηναϊκός έχανε συνεχόμενες ευκαιρίες να γυρίσει το σκορ, με την Μπαρτσελόνα να φεύγει από νωρίς μπροστά και να αναγκάζει τους πρωταθλητές Ελλάδας να κυνηγούν σε όλο σχεδόν το σαραντάλεπτο.

Ο Παναθηναϊκός σε όλο το παιχνίδι πήρε δύο φορές το προβάδισμα, στο 2-0 και στο 23-22. Και τις δύο ακολούθησε σερί των Ισπανών, 0-10 την πρώτη φορά και 0-12 τη δεύτερη. Αυτό το κυνηγητό στο σκορ, ψυχοφθόρο όταν κρατά σε όλο τον αγώνα, ήταν που μάλλον λύγισε τον Παναθηναϊκός που έκανε 20 λάθη, αστοχώντας ή χάνοντας την μπάλα στην επανάληψη κάθε φορά που έφτανε σε σημείο που θα μπορούσε να αλλάξει την εικόνα του αγώνα.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν κυνήγησε το τρέξιμο στο παιχνίδι, μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο όπου τα ποσοστά ευστοχίας ήταν αφύσικα υψηλά και μαζί τους και το σκορ, οι δυο ομάδες έριξαν πολύ το ρυθμό του αγώνα, με την Μπαρτσελόνα, όμως, να βγαίνει νικήτρια από αυτό το στιλ παιχνιδιού, καταφέρνοντας να μπλοκάρει την επίθεση του Παναθηναϊκού, κάτι που οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να κάνουν παρότι ουσιαστικά κράτησαν εκτός αγώνα Ναβάρο και Τόμιτς.

Η Μπαρτσελόνα είχε 58% στα δίποντα, ο Παναθηναϊκός 41%, τα τρίποντα ήταν 35% για τους «πράσινους» και 37% για την Μπαρτσελόνα, με τα ριμπάουντ στο 32-30 (11-7 τα επιθετικά), τις ασίστ 15-12, τα κλεψίματα 7-9 και τα λάθη 20-16. Αυτά τα 20 λάθη του Παναθηναϊκού, μαζί με καθοριστικά άστοχα τρίποντα έγραψαν την ιστορία του αγώνα.

Αν βγάλουμε το νεκρό τετράλεπτο της 2ης περιόδου στο οποίο ο Παναθηναϊκός δέχτηκε 0-10 σερί (συν άλλους 2 πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου) για να πάει το σκορ στο 23-34, θεωρώ ότι υπάρχουν δύο καθοριστικά σημεία στον αγώνα, σημεία που έκριναν εν πολλοίς την αναμέτρηση ή, για να το πω καλύτερα, σημεία στα οποία το status quo του ματς δεν άλλαξε.

Η πρώτη είναι η φάση με 5:40 για το τέλος της 3ης περιόδου, ο Παναθηναϊκός είχε μειώσει στους 5 πόντους μετά από πολλή ώρα, 39-44, παίρνει 2 επιθετικά ριμπάουντ σε μία επίθεση, αλλά χάνει 2 σουτ και χρεώνεται τελικά με 3 δευτερόλεπτα, για να έρθει καλάθι από τον Ντόρσεϊ για το 39-46 και ύστερα από τον Παπανικολάου για το 39-48 μετά από τάπα του Ντόρσεϊ στην άμυνα.

Η δεύτερη ήταν 1:32 πριν το τέλος με το σκορ στο 56-62, ο Παναθηναϊκός παίρνει άλλο ένα επιθετικό ριμπάουντ, αλλά τα δύο άστοχα τρίποντα εκατέρωθεν αυτού ουσιαστικά κρίνουν οριστικά το παιχνίδι (στο 56-62 ο Παναθηναϊκός είχε και ένα λάθος και άλλο ένα άστοχο τρίποντο όταν πια είχαμε μπει στο τελευταίο λεπτό).

Σε ατομικό επίπεδο ο Παναθηναϊκός είδε τον Ούκιτς με τον Γκιστ να είναι εξαφανισμένοι, τον Κάρι να μην μπορεί να βρει ρυθμό, τον Μπράμο να έχει 2/8 σουτ. Οι τέσσερίς τους είχαν 10 πόντους με τον Γκιστ να μένει άποντος σε 18 λεπτά με 0/5 σουτ. Από αυτό ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να ανακάμψει παρά τις προσπάθειες του Φώτση, του Διαμαντίδη, του Μασιούλις και του Λασμ, που κράτησαν όλο το παιχνίδι. Τα πολλά λάθη στα οποία υπέπεσαν οι περιφερειακοί του (Διαμαντίδης, Μπράμος, Μασιούλις, είχαν 10 λάθη) ήταν καθοριστικά, όπως και τα 6 των Λασμ-Γκιστ.

Βέβαια, όπως έγραψα και στον πρόλογο και όπως έχει φανεί από τα ως τώρα, η τύχη των «πρασίνων» θα μπορούσε να είναι πολύ πιο καλή, μιας και το αμυντικό τους πλάνο εν πολλοίς λειτούργησε. Ο Ναβάρο είχε 0/6 σουτ σε 21 λεπτά και 1 πόντο (αλλά ήταν αλάνθαστος με 3 ασίστ), ο Τόμιτς δεινοπάθησε στη ρακέτα, είχε 4 πόντους σε 26 λεπτά με 6 λάθη, ο Όλεσον είχε 2/6 σουτ, ο Ντόρσεϊ 6 πόντους, ο Αμπρίνες 2, ενώ και ο Νάχμπαρ έμεινε στους 5 πόντους σε 26 λεπτά. Όμως, Χουέρτας και Παπανικολάου αρκούσαν για την Μπαρτσελόνα επιθετικά για να πάρει το ματς, ο πρώτος ήταν καταπληκτικός με 7/8 σουτ, ο δεύτερος είχε 6/13 με πόντους σε καθοριστικά σημεία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλάθι του Λασμ, με την Μπαρτσελόνα να απαντά με 0-10 σερί με τον Παναθηναϊκό να έχει 0/3 σουτ και 1 λάθος. Παπανικολάου, Τόμιτς και Χουέρτας έφεραν το ματς στο 2-10, με τον Βραζιλιάνο να γράφει το 4-15 στο πεντάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε με Διαμαντίδη και Ούκιτς, ενώ το πρώτο του τρίποντο στο ματς από τον Μασιούλις τον έφερε στο 11-15. Χουέρτας και Φώτσης τον μιμήθηκαν για το 14-18, με τον Λασμ να μειώνει σε 17-20. Ο Παπανικολάου κράτησε την Μπαρτσελόνα στο +5, αλλά ο Μασιούλις με νέο τρίποντο έγραψε το 20-22. Ο Κάρι έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό που επέστρεψε από το -11 για το 23-22, αλλά ο Όλεσον έκλεισε την περίοδο στο 23-24.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με 0/4 σουτ και 1 λάθος στις 5 πρώτες επιθέσεις της 2ης περιόδου, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να τρέξει ένα 0-10 στο ίδιο διάστημα για να ξεφύγει ξανά με διψήφια διαφορά. Χουέρτας, Νάχμπαρ και Ντόρσεï σκόραραν για το 23-32 με την Μπαρτσελόνα να έχει 14/20 σουτ ως τότε στο ματς εντός παιδιάς, με τον Αμπρίνες να γράφει το 23-34. Ο Μπράμος μείωσε για το 27-34, αλλά η Μπαρτσελόνα έλεγχε το ματς, με τρίποντο του Λόρμπεκ πήγε στο 27-37, ενώ μετά την απάντηση από τον Διαμαντίδη (ο Παναθηναϊκός έχασε μετά άλλα 2 σουτ για να πλησιάσει περισσότερο) ο Παπανικολάου με τον Σάδα έφεραν το ματς στο 29-42.

Ο Φώτσης απάντησε με τρίποντο, αλλά ο Σάδα έκλεισε το ημίχρονο στο 32-44 με τον Παναθηναϊκό να έχει 12/28 εντός παιδιάς και την Μπαρτσελόνα 18/31 και με τα λάθη να είναι 9-5.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στην επανάληψη με 7-0 σερί από Μπράμο, Λασμ και Διαμαντίδη, με το σκορ να πηγαίνει στο 39-44 για να φτάσουμε στη φάση με 5:40 για το τέλος της 3ης περιόδου και την τριπλά χαμένη ευκαιρία να πλησιάσει περισσότερο. Η Μπαρτσελόνα απάντησε, ξέφυγε με 9, με τον Φώτση και τον Λασμ να σκοράρουν για το 44-50. Το τέλος της περιόδου είδε τον Διαμαντίδη να σκοράρει τρίποντο σχεδόν στην εκπνοή για το 47-52, αλλά ο Παναθηναϊκός έκανε λάθος στην πρώτη επίθεση του 4ου δεκαλέπτου και ο Όλεσον απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 47-55.

Ξανά στους 4 πόντους από Λασμ και Διαμαντίδη, αλλά και πάλι η Μπαρτσελόνα είχε απάντηση, ο Χουέρτας με 4 πόντους έγραψε το 51-59. Στο τρίποντο του Μασιούλις απάντησε ο Παπανικολάου με τον ίδιο τρόπο για το 54-62, με τον Λιθουανό να γράφει το 56-62 λίγο μετά για να έρθει η δεύτερη φάση που σχολίασα πιο πάνω, στο 1:30 πριν το τέλος. Από εκεί ως το τέλος το μόνο σκορ που είχαμε ήταν 1/2 βολές του Ναβάρο για το τελικό 56-63.

Ως γνωστόν, η Ευρωλίγκα τώρα έχει διακοπή και μετά από αυτή ο Παναθηναϊκός στις 13 Φεβρουαρίου έχει ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι με τη Μάλαγα στην Ισπανία. Η Μάλαγα είναι στο 2-3, κυνηγάει την ισοβαθμία της τετράδας, ξέρει ότι η Αρμάνι παίζει εκτός με την Μπαρτσελόνα, άρα ότι μπορεί σε μια βραδιά να αλλάξει την εικόνα του ομίλου. Μια νίκη εκεί για τον Παναθηναϊκό είναι πολύ πιθανό να αποδειχτεί καθοριστικής σημασίας για την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 32-44, 47-52, 56-63.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 5 (1τρ. 5ρ.), Κάρι 3 (1), Μπατίστ, Φώτσης 9 (3), Ούκιτς 2 (4ασ.), Λασμ 13 (8ρ.), Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 13 (1τρ. 4ρ. 5ασ. 3κλ.), Γκιστ (4ρ.), Μασιούλις 11 (3τρ. 5ρ. 4ασ. 3κλ.).

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόρσεï 4 (5ρ.), Σάδα 4 (2κλ.), Χουέρτας 17 (2), Αμπρίνες 2, Ναβάρο 1 (3ασ.), Παπανικολάου 14 (2τρ. 4ρ. 2κλ.), Όλεσον 5 (1τρ. 2κλ.), Λόρμπεκ 7 (1τρ. 3ρ.), Νάχμπαρ 5 (1τρ. 5ρ.), Τόμιτς 4.