Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Έφτασε στο «αχ», αλλά έμεινε εκεί…

Έφτασε στο «αχ», αλλά έμεινε εκεί…

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε ένα άθλιο πρώτο ημίχρονο στο Μιλάνο, όπου ηττήθηκε με 77-75 από την Αρμάνι, για την 8η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας. Οι Ιταλοί ήταν καταπληκτικοί στο πρώτο μέρος, εκμεταλλεύτηκαν την κάκιστη επίθεση και άμυνα του Παναθηναϊκού, για να φτάσουν τη διαφορά στους 18 πόντους. Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος, έφτασε τον αγώνα μέχρι τον 1 πόντο, αλλά στα τελευταία 3 δευτερόλεπτα δεν πρόλαβε να εκδηλώσει επίθεση, με αποτέλεσμα να ηττηθεί.

Το μόνο καλό από τον αγώνα για τους «πρασίνους» είναι ότι κράτησαν τη διαφορά του πρώτου αγώνα (είχαν κερδίσει 16 πόντους) κάτι που στο πρώτο ημίχρονο ήταν συζητήσιμο αν θα γίνει.

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο μέρος ήταν πλήρως εγκλωβισμένος στην επίθεσή του, με τον Διαμαντίδη, τον Ούκιτς, τον Λασμ και τον Μπράμο να είναι σε πολύ κακή βραδιά εκεί. Τελικά, με τον Φώτση, τον Ράιτ και τον Γκιστ, ο Παναθηναϊκός βρήκε στην επανάληψη την ισορροπία που έψαχνε, οι τρεις τους ήταν που γύρισαν το ματς, μαζί με κάποιες εκρήξεις του Μπράμου, για να κάνει ο πρωταθλητής Ελλάδας το ματς ντέρμπι στο φινάλε.

Όμως, με τον Διαμαντίδη να έχει 6 πόντους με 1/7 σουτ και 6 λάθη σε 33 λεπτά, τον Ούκιτς να έχει 1/6 σουτ σε 13 λεπτά, τον Μπράμο να έχει 7 πόντους με 3/9 σουτ, τον Λασμ 1/5 σουτ και 5 φάουλ σε 20 λεπτά, ο Παναθηναϊκός είχε ένα βουνό να ανέβει. Το κατάφερε, αλλά όταν έφτασε στην κορυφή δεν μπόρεσε να κάνει το βήμα που θα του έδινε τη νίκη. Έτσι έπεσαν στα σκουπίδια το υπέροχο ντεμπούτο του Ζακ Ράιτ, που σε 24 λεπτά είχε 17 πόντους με 7/10 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, οι προσπάθειες του Γκιστ που ήταν τρομερός με 8/12 σουτ και 21 πόντους με 9 ριμπάουντ σε 30 λεπτά, αλλά οι ατελείωτες μάχες του Φώτση στη ρακέτα, που είχε 10 πόντους με 7 ριμπάουντ και σε πολλές περιπτώσεις κρατούσε μόνος του την άμυνα κοντά στο καλάθι της ομάδας του.

Χαρακτηριστικό είναι ότι τις χειρότερες διαφορές στο ματς (+/- για την ομάδα τους όσο έπαιζαν) τις είχαν Λασμ, Ούκιτς, Μαυροκεφαλίδης, Παππάς και Μασιούλις, με τον Φώτση και τον Ράιτ να είναι οι δύο καλύτεροι με +4 και +5 αντίστοιχα, μαζί με τον Μπράμο, που γενικώς όσο κακός και να είναι στα σουτ, σχεδόν σε κάθε ματς «γράφει» θετικό πρόσημο για την ομάδα του όσο παίζει.

Το γεγονός ότι ο Διαμαντίδης σκόραρε εντός παιδιάς μόνο με ένα λέι απ 4:07 για το τέλος, ήταν κάτι που «πόνεσε» τον Παναθηναϊκό, που ιδίως στο φινάλε των αγώνων, έχει συνηθίσει να παίρνει μεγάλα σουτ από τον αρχηγό του. Ο Διαμαντίδης πιέστηκε πάρα πολύ από την Αρμάνι, αυτό είχε ως αποτέλεσμα, να κερδίσει 9 φάουλ στο ματς, αλλά και να υποπέσει σε 6 λάθη, τα μισά όλου του Παναθηναϊκού (12).

Στη στατιστική ο Παναθηναϊκός δείχνει να προδόθηκε από το τρίποντο (πράγματι, Μπράμος, Ούκιτς και Διαμαντίδης είχαν 1/14), όπου σούταρε με 22% και 5/23, με την Αρμάνι να είναι στο 50% με 11/22. Στα δίποντα ήταν καλύτερος (λόγω Γκιστ και Ράιτ που είχαν 13/19), 50% έναντι 42%, ενώ είχε και 95% στις βολές (18/19) με την Αρμάνι να πετάει πολλές (18/29 με 4/8 στο τελευταίο λεπτό).

Τα ριμπάουντ ήταν 31-40 με τα επιθετικά στο 6-13 για τους «πράσινους» που, όμως, έχασαν 3 συνεχόμενα αμυντικά ριμπάουντ στα 50 δευτερόλεπτα και μαζί τους ουσιαστικά και το παιχνίδι, αφού έχασαν 23 δευτερόλεπτα στο διάστημα αυτό με την Αρμάνι να έχει ήδη κάνει 17 δευτερόλεπτα επίθεση μέχρι το πρώτο επιθετικό ριμπάουντ. Δηλαδή το παιχνίδι πήγε από το 1:10 στα 30 δευτερόλεπτα την ώρα που ήταν στο 73-69 και ο Παναθηναϊκός κυνηγούσε.

Αν έπρεπε, πάντως, να διαλέξω ένα σημείο στο οποίο κρίθηκε το ματς, αυτό σίγουρα δεν ήταν τα 3 χαμένα επιθετικά ριμπάουντ του τελευταίου λεπτού, ούτε ένα άστοχο τρίποντο λίγο μετά, ούτε καν το γεγονός ότι η μπάλα έμεινε στα χέρια του Ράιτ στα τελευταία 3 δευτερόλεπτα χωρίς εκείνος να πασάρει σε κάποιον ή να σουτάρει. Το ματς χάθηκε στο πρώτο ημίχρονο, σε δύο εφιαλτικά πεντάλεπτα, όταν από 11-11 έγινε 27-15 και μετά από 29-19 πήγε στο 41-23, τα δύο σερί της Αρμάνι ήταν 16-4 σε 6:37 το πρώτο και 12-4 σε 5:02 το δεύτερο.

Αν ο Παναθηναϊκός είχε καταφέρει να προσαρμοστεί καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο, τότε τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά στο τέλος του ματς. Αντ’ αυτού έμεινε πίσω με 18 πόντους, πλησίασε ως το 76-75 στο τελευταίο λεπτό, αλλά δεν προσπέρασε. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός είχε ήδη 5 λάθη (1 η Αρμάνι), για να πάνε οι δυο τους στο 3-9 στην ανάπαυλα (12-12 στο τέλος του ματς). Τα τρίποντα ήταν 4/6 στο δεκάλεπτο και 8/11 στο ημίχρονο για τους Ιταλούς, με τον Παναθηναϊκό να είναι στο 1/5 στο δεκάλεπτο και 2/8 στο ημίχρονο.

Για τους Ιταλούς μεγάλη ζημιά έκανε ο Τσερέλα με 3/4 σουτ, ενώ ο Μέλι ήταν χρήσιμος και ο Μος το ίδιο. Ο Λάνγκφορντ τράβηξε το σκοράρισμα με 18 πόντους, αλλά 4/13 σουτ, με τον Τζέρελς να έχει 10 πόντους με 3/6. Χάκετ και Τζεντίλε έμειναν χαμηλά, μαζί είχαν 13 πόντους με 4/12 σουτ. Όμως, τη μεγαλύτερη ζημιά απ’ όλους την έκανε ο… κοκκινομάλης Σαμάρντο Σάμουελς που κέρδισε πάρα πολλές μάχες στις ρακέτες, ιδίως από τον Λασμ και έκανε το πιθανότατα καλύτερο παιχνίδι του φέτος στη διοργάνωση (αν λάβουμε υπόψη μας και τη νίκη και τον αντίπαλο).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Γκιστ και τον Μασιούλις να κρατούν τον Παναθηναϊκό ως το 6-7 μετά το τρίποντο του Μέλι, ενώ μετά την ισοφάριση του Μος στο 9-9, ο Λασμ έδωσε στον Παναθηναϊκό το τελευταίο προβάδισμά του στο ματς με 9-11. Δύο τρίποντα από Τζέρελς και Λάνγκφορντ έφεραν το ματς στο 19-11, ο Παππάς μείωσε στο τέλος της περιόδου με βολές, αλλά ο Τζέρελς με τον Λάνγκφορντ σκόραραν από το τρίποντο για το 27-15 της ομάδας τους.

Ο Παναθηναϊκός με τον Ράιτ και τον Λασμ προσπάθησε να κρατήσει το ματς, έφτασε ως το 29-19, αλλά ο Τζεντίλε με τον Τσερέλα έγραψαν σερί 8-0 για το 37-19. Ο Μπράμος μείωσε στους 14, αλλά ο Τζέρελς απάντησε, με το ημίχρονο να κλείνει απ’ τον Μπράμο στο 41-26.

Ο Φώτσης με τον Ούκιτς μείωσαν μετά από περίπου 10:00 λεπτά τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, 41-32 στις αρχές της επανάληψης, αλλά ο Λάνγκφορντ και ο Χάκετ απάντησαν για το 48-34. Ο Σάμουελς με καλάθι και φάουλ έφερε το ματς στο 52-36 με 4:14 για το 3ο δεκάλεπτο με τον Ράιτ να απαντά με προσωπικό σερί για το 52-41.

Μετά το τρίποντο του Μος, Φώτσης και Μασιούλις έφεραν τον Παναθηναϊκό στο 55-46, με τον Σάμουελς να απαντά ξανά και τον Γκιστ να κλείνει με τρίποντο στο 59-49 το δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός είχε ρίξει τη διαφορά σχεδόν στη μισή τιμή της, αλλά ο Σάμουελς με τον Τζέρελς κράτησαν την Αρμάνι σε απόσταση ασφαλείας, 62-49 και 64-52.

Μετά από σχεδόν 2 λεπτά ξηρασίας και για τους δύο, η τριάδα της ανατροπής για τον Παναθηναϊκό μίλησε, πρώτα ο Ράιτ, μετά ο Γκιστ από επιθετικό ριμπάουντ και τέλος ο Φώτσης με τρίποντο, μειώνοντας σε 64-59 μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα. Αίφνης η Αρμάνι τα είχε χαμένα, ο Διαμαντίδης μείωσε σε 64-61, με τον Σάμουελς να γράφει 1/2 βολές για το 65-61 με τους Ιταλούς να σκοράρουν ξανά μετά από 4:28.

Ο Ράιτ και ο Γκιστ απαντούσαν στις βολές της Αρμάνι για το 68-65 με 2:17 για το φινάλε, με τον Τσερέλα να δίνει ανάσα ζωής στην ομάδα του με τρίποντο, το οποίο ήταν το πρώτο εντός παιδιάς καλάθι της ιταλικής ομάδας μετά από 6:05 που είχαν απλώς 4 πόντους από βολές, 71-65.

Ο Σάμουελς πέτυχε καθοριστική επίθεση καρφώνοντας για το 73-67 με 1:16 για το τέλος, με τον Φώτση να κρατά ζωντανό τον Παναθηναϊκό, επιθετικό ριμπάουντ και 2/2 βολές για το 73-69. Ακολούθησε η φάση με τα 3 επιθετικά ριμπάουντ της Αρμάνι (στα 2 ο Φώτσης είχε πηδήξει και έβγαλε την μπάλα πάνω από το στεφάνι, αλλά κανείς δεν πήρε το ριμπάουντ) με τον Παναθηναϊκό να κάνει φάουλ στα 30 δευτερόλεπτα για 1/2 βολές του Μος, 74-69.

Μετά το άστοχο τρίποντο του Φώτση, ο Μπράμος έκλεψε για να μειώσει ο Ράιτ στα 9 δευτερόλεπτα σε 74-71, με τον Παναθηναϊκό να κάνει φάουλ και τον Λάνγκφορντ να έχει 2/2 βολές. Με τον ίδιο τρόπο απάντησε ο Ράιτ για το 76-73 στα 7 δευτερόλεπτα, με τον Μέλι να πετά 2 βολές και τους Ιταλούς να κάνουν φάουλ στον Διαμαντίδη για το 76-75 στα 5 δευτερόλεπτα. Ο Παναθηναϊκός έκανε νέο φάουλ, ο Λάνγκφορντ είχε 1/2, αλλά ο Ράιτ έμεινε με την μπάλα στα χέρια στο φινάλε, αφού, η αλήθεια είναι ότι, προχώρησε πάρα πολύ στην προσπάθειά του να πετύχει δίποντο υπό καλές προϋποθέσεις.

Μπροστά για τον Παναθηναϊκό, που πια είναι στο 4-4, υπάρχει το παιχνίδι με τη Λαμποράλ Κούτσα στο ΟΑΚΑ, σε παιχνίδι που δεν έχει περιθώρια για απώλειες. Μάλιστα, κοιτώντας το πρόγραμμα, ο Παναθηναϊκός θα πρέπει να κάνει το 3/3 στα επόμενα τρία παιχνίδια του (εκτός με Εφές, μέσα με Φενέρ, τα δύο άλλα) για να μπορέσει να νιώσει πιο σίγουρος για την πρόκριση στα προημιτελικά. Πάντως, σε κάθε περίπτωση, η αρχή πρέπει να γίνει από το ματς με τη Λαμποράλ.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 41-26, 59-49, 77-75.

Αρμάνι Μιλάνο (Μπάνκι): Τζεντίλε 8 (1), Τσερέλα 8 (2τρ. 3ρ.), Μέλι 3 (1τρ. 5ρ. 3ασ.), Χάκετ 5 (4ασ. 2κλ.), Κανγκούρ, Λάνγκφορντ 18 (3τρ. 3ρ. 5ασ.), Σάμουελς 16 (3ρ. 2κ.), Λαγουάλ 2, Μος 7 (4ρ.), Τζέρελς 10 (2τρ. 4ρ. 2κλ.).

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 7 (1τρ. 5ρ. 3ασ.), Φώτσης 10 (2τρ. 7ρ.), Ούκιτς 2, Λασμ 5 (3ρ.), Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 6 (3κλ.), Γκιστ 21 (2τρ. 9ρ.), Παππάς 2, Μασιούλις 5 (7ρ.), Ράιτ 17 (5ρ. 3ασ. 2κλ.).