Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Οριακά ζωντανός με Ντάνστον!

Οριακά ζωντανός με Ντάνστον!

Ο Ολυμπιακός κέρδισε πολύ πιο δύσκολα απ’ όσο θα έπρεπε τη Ρεάλ Μαδρίτης στο 3ο παιχνίδι της σειράς, 78-76 και 2-1, με το επόμενο κεφάλαιο να γράφεται την Τετάρτη ξανά στο ΣΕΦ. Οι πρωταθλητές Ευρώπης ήταν ξεκάθαρα καλύτεροι και έλεγχαν απόλυτα το παιχνίδι για τρία δεκάλεπτα, αλλά εγκλωβίστηκαν στο πρώτο πεντάλεπτο της 4ης περιόδου για να φτάσει το παιχνίδι να γίνει οριακό και να κριθεί στο τέλος σε δύο μεγάλα σουτ από τον Βασίλη Σπανούλη και τον Γιώργο Πρίντεζη και 2/2 βολές του Κώστα Σλούκα.

Λίγο νωρίτερα από τις βολές του Σλούκα, ο Πετγουέι είχε πετάξει δύο δικές του, αλλά Λιουλ και Ροντρίγκεθ είχαν εξίσου μεγάλο άγχος και έγραψαν 1/4. Οι δυο προπονητές μέχρι τελευταία στιγμή ήθελαν να έχει η δική τους ομάδα την μπάλα στα χέρια στην εκπνοή, στα τελευταία 22 δευτερόλεπτα και οι δυο ομάδες έκαναν φάουλ για να στείλουν τον αντίπαλο στις βολές και να παίξουν με την μπάλα στα χέρια στο τέλος. Η Ρεάλ κέρδισε βολές στα 3 δευτερόλεπτα, ο Λιουλ πέταξε και τις δύο (τη δεύτερη επίτηδες), ο Ρούντι πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά από την ασφυκτική πίεση βγήκε μαζί με την μπάλα εκτός γηπέδου.

Ο Ολυμπιακός έμεινε ζωντανός, αλλά ταυτόχρονα, παρότι κέρδισε πολύ αγχωμένα το παιχνίδι, έδειξε (και στον εαυτό του) τον τρόπο για να πάρει τη σειρά. Στα πρώτα 30 λεπτά ήλεγξε απόλυτα τη Ρεάλ, την κρατούσε 8-10 πόντους πίσω του στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς και την είχε δυσκολέψει πάρα πολύ, με τους Ισπανούς να μένουν κοντά από κάποια ακραία σουτ.

Στο τέλος, βέβαια, πήγε να χύσει την καρδάρα με το γάλα, αλλά η προσωπικότητα των παικτών του στο τέλος έφερε τη νίκη και το 2-1. Η μεγαλύτερη νίκη του Ολυμπιακού στο ματς ήταν το γεγονός ότι από τη φροντ λάιν της Ρεάλ ουσιαστικά εξουδετέρωσαν πλήρως τα 4/5. Ο Ρέγιες είχε 13 πόντους με 3/6 σουτ, αλλά Μίροτιτς, Μπουρούσης, Σλότερ και Μεΐρι σκόραραν συνολικά 5 πόντους (όλους ο Μίροτιτς) με 2/8 σουτ, ενώ χαρακτηριστικό είναι ότι Μπουρούσης και Σλότερ δεν σούταραν καν δίποντο στο ματς, με τη φροντ λάιν του Ολυμπιακού να κερδίζει κατά κράτος αυτή τη μονομαχία.

Και βασικός υπεύθυνος γι’ αυτό ήταν ο εκπληκτικός Ντάνστον, που έπαιξε 31 λεπτά, είχε 21 πόντους με 9/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, 32 ranking συνολικά, σε μια απίστευτη εμφάνιση. Πρίντεζης, Σίμονς και Πετγουέι έβαλαν το λιθαράκι στην άμυνα, με τον Πετγουέι να είναι πολύ καλός με 11 πόντους και 3 ριμπάουντ και 3/5 σουτ και τον Πρίντεζη να βάζει το σουτ του αγώνα για το 76-74 στα 22 δευτερόλεπτα.

Σε ατομικό επίπεδο πέραν των ψηλών, ο Σπανούλης είχε 17 πόντους με ένα τεράστιο σουτ κι αυτός στα 3:48 για το τέλος, όταν ο Ολυμπιακός έμοιαζε να μην πατάει καθόλου καλά στα πόδια του και είχε περάσει το πεντάλεπτο χωρίς σκορ, ενώ ο Λοτζέσκι είχε 11 πόντους και 4 ριμπάουντ. Ο Μάντζαρης είχε ένα μέτριο ματς με 0/4 σουτ, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Σλούκας είχε 5/5 βολές και αυτό έκανε τη διαφορά, ο Κόλινς έδωσε ενέργεια όσο έπαιξε (και συνέχισε το… σπάσιμο του τσαμπουκά του Ρούντι με ένα ακόμα αντιαθλητικό φάουλ). Για τη Ρεάλ, ο Ρούντι είχε 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ με 6/13 σουτ και κάνοντας 5 φάουλ, ο Ροντρίγκεθ είχε 19 πόντους με 8/16 σουτ και 4 ασίστ, ενώ ο Λιουλ είχε 16 πόντους με 6/13 σουτ και πολλές στιγμές σουτ που κράτησαν τη Ρεάλ στο ματς.

Ο Ολυμπιακός σούταρε πολύ καλά στα δίποντα, 62% (στο 47% η Ρεάλ), με τα τρίποντα να είναι 28% έναντι 38% υπέρ των Ισπανών. Τα ριμπάουντ ήταν μοιρασμένα, 34-30 με 10-11 τα επιθετικά, οι ασίστ 19-12, και τα λάθη 12-8.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Λιουλ να βάζει μπροστά τη Ρεάλ με 4-5 και τον Ρούντι να γράφει κι αυτός τρίποντο για το 6-8. Ο Ολυμπιακός απάντησε με Σπανούλη και Ντάνστον για το 11-8, για να ισοφαρίσει η Ρεάλ με τον Ντάρντεν σε 13-13. Μετά το πρώτο τετράλεπτο της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός πήρε τον πλήρη έλεγχο, ο Πετγουέι έφερε τον αγώνα στο 20-13 με 5 πόντους, ενώ ο Λοτζέσκι με τρίποντο έκλεισε την περίοδο στο 23-15.

Ο Σπανούλης με τον Σλούκα έφεραν το ματς στο 28-19
, ενώ ο Κόλινς σκόραρε για το 30-19 και την πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς. Ο Λοτζέσκι μετά από επιθετικό ριμπάουντ έφερε το ματς στο 32-19 με σερί 7-0 του Ολυμπιακού. Πρίντεζης και Ρούντι σκόραραν για το 34-25 στο πεντάλεπτο με τον Σπανούλη να φέρνει το ματς στο 38-27. Ο Ροντρίγκεθ κράτησε τη Ρεάλ ως το 38-31, με τον Ντάνστον και τον Παπαπέτρου να απαντούν για το 42-31. Η Ρεάλ έριξε με τον Λιουλ από το τρίποντο τη διαφορά στους 7 πόντους, ο Λοτζέσκι απάντησε και ο Ρούντι έκλεισε το ημίχρονο στο 45-38.

Οι Ισπανοί ξανά με τον Λιουλ πλησίασαν σε 45-41 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ με τρίποντα απαντούσαν στα δίποντα του Ολυμπιακού ως το 49-47 μετά από ένα τρίλεπτο. Τα τρίποντα στέρεψαν για ένα τρίλεπτο και η Ρεάλ έμεινε πίσω με 54-47 από τον Λοτζέσκι για να απαντήσει με Λιουλ και Ντάρντεν. Ο Ντάνστον έφτασε στα 7/7 δίποντα για τα 58-51 και ξανασκόραρε για το 61-53 λίγο μετά. Ο Ολυμπιακός με τον Λοτζέσκι έφτασε ξανά το ματς στους 10 πόντους, με τον Λιουλ να κλείνει την περίοδο με ένα ακόμα τρίποντο για το 65-58.

Ο Ροντρίγκεθ και ο Ρέγιες έφεραν τη Ρεάλ ως το 68-65 στο πρώτο τετράλεπτο της 4ης περιόδου με τον Ολυμπιακό να σκοράρει ένα τρίποντο με τον Πετγουέι 9:26 πριν το τέλος και να κάνει 5 άστοχες επιθέσεις και ένα λάθος μέχρι να σκοράρει και πάλι ύστερα από 5:38 αγώνα, όταν ο Σπανούλης με τρίποντο έγραφε το 71-67 με 3:48 για το τέλος. Ο Ροντρίγκεθ απάντησε κι αυτός με τρίποντο για το 71-70, με τον Ντάνστον να απαντά από ασίστ του Σπανούλη για το 73-70.

Ο Ολυμπιακός πέταξε τις δύο επόμενες επιθέσεις, με τον Μίροτιτς και τον Ροντρίγκεθ να δίνουν το πρώτο προβάδισμα στη Ρεάλ μετά από περίπου 35 λεπτά αγώνα, 73-74 στα 44 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Πρίντεζης, σε ένα αρκετά κακό γι’ αυτόν παιχνίδι, έγραψε το τρίποντο της χρονιάς (μέχρι το επόμενο) για το 76-74 στα 22 δευτερόλεπτα.

Το παιχνίδι πήγε στη γραμμή των βολών με τις δύο ομάδες να θέλουν την τελευταία επίθεση στα χέρια τους, αλλά πρώτα ο Ρέγιες έγραψε 1/2, μετά ο Πετγουέι είχε 0/2, ο Ροντρίγκεθ κι αυτός 1/2 για το 76-76 στα 10 δευτερόλεπτα, για να έρθει ο Σλούκας στα 6 δευτερόλεπτα για το 78-76. Η Ρεάλ είχε την τελευταία επίθεση, ο Σπανούλης πίεσε τον Λιουλ, χρεώθηκε με φάουλ, με τον Ισπανό να πετά τις βολές (τη δεύτερη επίτηδες) για να φύγει ο Ολυμπιακός με το ροζ φύλλο από το ματς.

Επόμενη μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες την Τετάρτη στις 21:45 με τον Ολυμπιακό να κυνηγά ξανά μπροστά στον κόσμο του (11.500 έδωσε η Ευρωλίγκα τον κόσμο στο γήπεδο) την ισοφάριση στη σειρά, ισοφάριση που θα τον φέρει στη Μαδρίτη και στο τελευταίο 40λεπτο, το tie-breaker που θα κρίνει ποιος θα περάσει στο Μιλάνο. Ο Ολυμπιακός είχε καλύτερο πλάνο στο 3ο παιχνίδι, αυτό του επέτρεψε να ελέγξει τον αγώνα και να φτάσει στη νίκη. Αν επαναλάβει παρόμοια εμφάνιση την Τετάρτη (θα μπορούσε, βέβαια, να λείψει ένα πεντάλεπτο αντίστοιχο του 30΄-35΄), τότε η σειρά θα επιστρέψει στην Ισπανία.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 45-38, 65-58, 78-76.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πετγουέι 11 (2τρ. 3ρ.), Ντάνστον 21 (9ρ. 4ασ. 2κλ.), Σπανούλης 17 (1τρ. 4ασ. 4κ.φ.), Παπαπέτρου 2, Σλούκας 5 (2ασ.), Κόλινς 2, Σίμονς 4, Πρίντεζης 5 (1), Μάντζαρης (5ρ. 4ασ. 2κλ.), Λοτζέσκι 11 (1τρ. 4ρ.).

Ρεάλ Μαδρίτης
(Λάσο): Ρούντι 18 (3τρ. 4ρ. 3ασ.), Ρέγιες 13 (3ρ.), Μίροτιτς 5 (1τρ. 5ρ.), Ροντρίγκεθ 19 (1τρ. 3ρ. 4ασ.), Κάρολ, Ντάρντεν 5 (1), Λιουλ 16 (3τρ. 2κλ.), Μπουρούσης (5ρ.), Σλότερ (4ρ.), Μεΐρι.