Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Βόμβα Μπαζίλε, περίπατος Ρεάλ, τραγωδία Αρμάνι!

Βόμβα Μπαζίλε, περίπατος Ρεάλ, τραγωδία Αρμάνι!

Εννιά ομάδες έχουν κλειδώσει την πρόκριση στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας μετά από 8 αγωνιστικές, με αποτέλεσμα η διοργάνωση να έχει πάρει φωτιά. Στον 1ο όμιλο η Καντού πέρασε από την Ισπανία κερδίζοντας την Μπιλμπάο με τρομερό buzzer-beater τρίποντο του Μπαζίλε (video) από τα 9 μέτρα, 64-67, ενώ η Φενέρμπαχτσε κέρδισε εύκολα εκτός έδρας τη Νανσί, 53-73.

Για τον 2ο όμιλο η Μπαμπέργκ επικράτησε τη Μάλαγα με 79-90, περιπλέκοντας την κατάσταση, ενώ η ΤΣΣΚΑ συνεχίζει αήττητη, 87-74 την ΚΚ Ζάγκρεμπ. Στον 3ο όμιλο η Αρμάνι έχει πια μόνο θεωρητικές πιθανότητες πρόκρισης, μετά το 84-70 από την Εφές, ενώ η Σαρλερουά κέρδισε την Παρτιζάν με 84-79, για να κρατήσει εαυτόν και Ιταλούς στο παιχνίδι. Νίκη και για τη Ρεάλ, που εξαφάνισε τη Μακάμπι με 88-64.

Στον 4ο όμιλο η Μπαρτσελόνα κέρδισε 63-50 την Ουνίκς, η Σιένα έφυγε νικήτρια με 63-67 από την Τουρκία και την έδρα της Γαλατασαράι, ενώ η Προκόμ κέρδισε κι αυτή την Ολίμπια με 67-52. Με μεγάλο ενδιαφέρον αναμένεται η επόμενη εβδομάδα, όπου είναι πιθανό να ξεκαθαρίσουν τουλάχιστον οι μισές από τις εναπομείνασες θέσεις για το Top-16 (ή και… καμία αν έρθουν ανάποδα τα αποτελέσματα).

Α Όμιλος

Γκέσκραπ Μπιλμπάο – Καντού 64-67
(27-40)

Γκριμάου 11π. 3ρ. 6κ.φ., Μπλους 10π. 3ρ., Μπάνιτς 16π. 5ρ. 3κ.φ., Βασιλειάδης 10π. 3ρ. 1κλ. (2/3δ. 2/5τρ.), Μαυροειδής // Μίτσοφ 13π. 3ρ. 2ασ. 2κλ. 5κ.φ., Σερμαντίνι 11π. 5ρ. 4κ.φ., Λέουνεν 10π. 5ρ., Μαρκοϊσβίλι 9π. 2ασ.

Ο Τζανλούκα Μπαζίλε
πήρε την μπάλα στα χέρια του 2.9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και εξαπέλυσε τη μεγαλύτερη βόμβα της φετινής Ευρωλίγκας ως τώρα, γράφοντας το 64-67 για την Καντού που πλέον πήρε την πρόκριση για το Top-16. Λίγο νωρίτερα, ο Βασιλειάδης είχε σηκωθεί για τρεις πόντους, αλλά η άκρη του ποδιού του πατούσε τη γραμμή του τριπόντου και κατάφερε απλώς να ισοφαρίσει σε 64-64 και όχι να δώσει το προβάδισμα στην Μπιλμπάο. Αρχικά κόσμος και Βασιλειάδης θεώρησαν το σουτ τρίποντο, αλλά οι διαιτητές είδαν το βίντεο και χρέωσαν σωστά δίποντο στον Έλληνα άσο.

Με αυτόν τον δραματικό τρόπο κρίθηκε το παιχνίδι των δύο ομάδων, στο οποίο η Καντού ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας διαφορά 13 πόντων, αλλά είχε σαφές επιθετικό πρόβλημα στην επανάληψη και αν δεν ήταν το τρομερό τρίποντο του Μπαζίλε για να τη σώσει, μάλλον θα έφευγε ηττημένη από την Ισπανία.

Η Καντού είναι ήδη στο Top-16
, η Μπιλμπάο έχει μειονέκτημα αυτή τη στιγμή και θα κυνηγήσει νίκες με Φενέρ και Λαμποράλ για να προκριθεί.

Νανσί – Φενέρμπαχτσε 53-73
(25-32)

Σούλερ 17π. 4κ.φ., Ακινγκμπαλά 11π. 9ρ. 4κ. 8κ.φ. // Τζέρελς 14π. 5ρ. 7κ.φ., Μπογκντάνοβιτς 14π. 4ρ. 5κ.φ., Τζιστ 16π. 7ρ., Πρέλντζιτς 4π. 4ρ. 5κ.φ.

Πολύ εύκολη βραδιά είχε η Φενέρμπαχτσε
στη Γαλλία, καθώς η Νανσί χωρίς τον Μπατούμ δεν άντεξε και στα 40 λεπτά να προβάλει αντίσταση. Οι Τούρκοι είχαν το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, προηγήθηκαν με 6-10 πόντους ως το ημίχρονο κράτησαν τη διαφορά με Τζιστ και Τζέρελς όταν η Νανσί πλησίασε σε 40-45 και στο 4ο δεκάλεπτο καθάρισαν τον αγώνα παίζοντας πολύ καλύτερα.

Βέβαια, αυτή η νίκη δεν τους εγγυάται πρόκριση, παρότι αυτή τη στιγμή είναι στην 1η θέση του ομίλου 2 αγωνιστικές πριν το τέλος, καθώς μιλάμε για τον πιο ισορροπημένο όμιλο στην ιστορία της Ευρωλίγκας! Βεβαίως, και η Νανσί δεν έχει αποκλειστεί, κυνηγά 2 νίκες λογικά, για να περάσει.

Β Όμιλος

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – ΚΚ Ζάγκρεμπ 87-74
(43-34)

Γκόρντον 18π. 3ασ. 3κ.φ., Κρστιτς 14π. 9ρ. 3κ.φ., Μεχία 13π. 3ρ., Σισκάουσκας 11, Βορόντσεβιτς 10 // Σίμον 21π. 5ασ. 8κ.φ., Μέι 13π. 3ρ., Χέιφελτ 19π. 5ρ. 4κ.φ.

Στην τελευταία περίοδο καθάρισε η ΤΣΣΚΑ
το παιχνίδι της με την ΚΚ Ζάγκρεμπ, που έχει ξεκάθαρα βελτιωθεί πολύ από την αρχή της σεζόν. Οι Ρώσοι, πάντως, δεν πιέστηκαν, αυτό μπορούμε να το καταλάβουμε αν δούμε τους χρόνους. Ο Γκόρντον έπαιξε 30 λεπτά και ο Σισκάουσκας 26 και όλοι οι υπόλοιποι του ρόστερ από 7 ως 20 λεπτά.

Η Ζάγκρεμπ μπήκε καλύτερα στο ματς, αλλά στη 2η περίοδο μετά το 18-23 την πήρε το ποτάμι, η ΤΣΣΚΑ την κράτησε στους 11 πόντους και έβαλε 25 για να ξεφύγει με 9 στο ημίχρονο 43-34. Όμως, το ματς δεν τελείωσε εκεί, οι Κροάτες κράτησαν τη διαφορά στην 3η περίοδο και μπόρεσαν να προσπεράσουν μάλιστα, για να τελειώσει η περίοδος με τρίποντο του Σισκάουσκας που έκανε το 60-58. Όμως, στο 4ο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ ήταν καλύτερη, μετά το 60-60 έτρεξε ένα 15-4, πήγε στο 75-64 και καθάρισε τον αγώνα χωρίς να δυσκολευτεί στο τέλος.

Οι Ρώσοι είναι στο 8-0 και πρώτοι, αλλά θεωρητικά δεν έχουν κλειδώσει την πρωτιά, αφού αν χάσουν ματς και διαφορά από τον Παναθηναϊκό θα πρέπει να κερδίσουν τον τελευταίο τους αγώνα (στη Μάλαγα) για να βγουν πρώτοι, ενώ οι Κροάτες είναι ακόμα στο παιχνίδι της πρόκρισης, με νορμάλ αγώνες (Ζαλγκίρις και Μάλαγα) μπροστά τους.

Ουνικάχα Μάλαγα – Μπρόζε Μπαμπέργκ 79-90
(40-46)

Ρόουλαντ 17π. 3ρ. 5ασ., Φρίλαντ 17π. 7ρ., Ζόριτς 11π. 4ρ. 3ασ. 3κ.φ., Φιτς 15π. 4κ.φ. // Τζένκινς 23π. 5ασ. 4κ.φ., Γκάβελ 12π. 4κ.φ., Σλότερ 14π. 8ρ. 4ασ. 3κλ. 4κ.φ., Τάκερ 11π. 13ρ. 3κ.φ.

Μεγάλη νίκη για την Μπαμπέργκ
επί της Μάλαγα μέσα στην Ισπανία, με τους Γερμανούς να είναι καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Μετά από ένα κλειστό πρώτο δεκάλεπτο, η Μπαμπέργκ πήγε από το 23-22 στο 23-32 με σερί 0-10, αλλά η Μάλαγα απάντησε με 13-2 για να πλησιάσει σε 38-44. Όμως, οι Γερμανοί κράτησαν το προβάδισμα, προβάδισμα που δεν έχασαν ούτε στην 3η περίοδο παρά τις προσπάθειες Φρίλαντ και Ζόριτς. Το 61-67 έγινε 63-73 και κάπου εκεί η Μάλαγα κατάλαβε ότι δεν μπορούσε να πλησιάσει περισσότερο. Η Μπαμπέργκ πήγε στο 69-80 και το 73-85 για να καθαρίσει εύκολα ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι και να φέρει 4 ομάδες σε 1 νίκη απόσταση να παλεύουν για 2 θέσεις στις 2 τελευταίες αγωνιστικές.

Γ Όμιλος

Αναντόλου Εφές – Αρμάνι Μιλάνο 84-70
(45-27)

Γκιουλέρ 14π. 2ρ. 2ασ., Βούγιατσιτς 12π. 4ρ. 4ασ. 4κ.φ., Ακιόλ 12π. 3ρ., Μπατίστα 10π. 6ρ., Ιλιέφσκι 4π. 5ασ. 3κλ., Ιλιασόβα 7π. 4ρ. 3κ. // Χέρστον 17π. 5κ.φ., Μαντσινέλι 11, Κουκ 10π. 3ρ. 6ασ. 4κ.φ., Φώτσης 13π. 6ρ. 2ασ. 4κ.φ. (2/5δ. 2/6τρ. 3/5β.), Μπουρούσης 13π. 6ρ. 1ασ. 5κ.φ. (5/11δ. 3/5β.)

Για ακόμη έναν αγώνα απαράδεκτη ήταν η Αρμάνι,
που τώρα έχει τη δικαιολογία ότι πρέπει να… μάθει να παίζει χωρίς τον Ντανίλο Γκαλινάρι. Οι Ιταλοί έχασαν κατά κράτος την αναμέτρηση με την Εφές, δεν πάλεψαν καν το ματς, βρέθηκαν με διψήφια διαφορά πίσω από πολύ νωρίς, έχαναν σχεδόν 20 πόντους στο ημίχρονο και δεν μπόρεσαν ούτε για μια στιγμή να πλησιάσουν.

Μέχρι το 13-13 άντεξε η Αρμάνι, μετά δέχτηκε ένα 9-0 από Βούγιατσιτς και Ιλιασόβα για το 22-13 και δεν μπόρεσε να ξαναπλησιάσει. Το σερί των Τούρκων πήγε στο 13-0 στη δεύτερη περίοδο, ενώ μέχρι το 18ο λεπτό η διαφορά ήταν στους 20 πόντους, 39-19 με την Αρμάνι να σκοράρει με το σταγονόμετρο. Το 45-27 του ημιχρόνου διατηρήθηκε στο μεγαλύτερο μέρος της 3ης περιόδου, 51-32 από τον Βούγιατσιτς και τον Γκιουλέρ, για να πλησιάσει στους 12 η Αρμάνι και να κλείσει το δεκάλεπτο με 66-52 από το καλάθι του Γκιουλέρ. Στην 4η περίοδο η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 10 πόντους, ο Τουντζερί και ο Βούγιατσιτς σκόραραν όποτε χρειαζόταν, ενώ το καλάθι και φάουλ του Γκιουλέρ για το 82-66 ήταν η θεωρητικά χαριστική βολή στην άθλια Αρμάνι.

Βεβαίως, μετά και από αυτή την ήττα η Αρμάνι είναι με το 1,5 πόδι στον καναπέ της. Θεωρητικά πρέπει να κερδίσει Σαρλερουά και Παρτιζάν (με 5 πόντους) και η Παρτιζάν να χάσει στη Μαδρίτη από τη Ρεάλ, για να προκριθεί. Δεν είναι αδύνατη αποστολή, όμως με το μπάσκετ που παίζει η ομάδα του Σκαριόλο ισοδυναμούν με άθλο αυτές οι δύο νίκες.

Ρεάλ Μαδρίτης – Μακάμπι Τελ Αβίβ 88-64
(48-40)

Μίροτιτς 26π. 8ρ. 3κλ. 6κ.φ., Κάρολ 17π. 6ρ., Πότσιους 12, Λιουλ 9π. 3ασ. // Λάνγκφορντ 18π. 4ρ. 3ασ. 6κ.φ., Χέντριξ 10π. 5ρ., Σχορτσανίτης 9π. 4ρ. 6κ.φ. (3/6δ. 3/5β. 4λ.), Παπαλουκάς 2 (0/1δ. 2/2β. 2λ.).

Εντάξει, ήταν λογικό να δυσκολευτεί η Μακάμπι από την αποχώρηση του Φάρμαρ και μετά, αλλά όχι κι έτσι. Ο Νίκολα Μίροτιτς έβαλε 22 πόντους σε 15 λεπτά, έπαιζε μόνος του τη Μακάμπι ως το 15ο λεπτό και το 37-25, με την ομάδα του να μην δυσκολεύεται καθόλου στην αναμέτρηση. Η αντίδραση της Μακάμπι ήρθε δια χειρός Λάνγκφορντ στο πεντάλεπτο ως τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τους Ισραηλινούς να μειώνουν σε 39-38, αλλά αυτό δεν είχε συνέχεια.

Το 44-40 έγινε 59-44 για τη Ρεάλ με 15-4 σερί ως το 26ο λεπτό και το ματς τελείωσε εκεί, καθώς η Μακάμπι δεν είχε καμία αντίδραση ως το φινάλε. Στο 32ο λεπτό η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους, 71-51 και το ματς τελείωσε στους 24, με τον Μπλατ να βάζει ξανά μόλις 6 λεπτά τον Παπαλουκά, ενώ ο Σχορτσανίτης είχε παροπλιστεί από τα φάουλ, αλλά και ως τότε είχε 4 λάθη. Ο Λάνγκφορντ πάλευε μόνος του, αλλά με τέτοιες ομάδες δεν κερδίζεις με έναν παίκτη.

Η πρώτη θέση θεωρητικά παίζεται ακόμα, η Ρεάλ έχει πλεονέκτημα, αλλά Ρεάλ, Μακάμπι και Εφές είναι ήδη στο Top-16.

Σπίρου Σαρλερουά – Παρτιζάν 84-79
(37-38)

Μάλετ 22, Βελς 13π. 5ρ. 4ασ. 4κ.φ., Χιλ 15π. 4κ.φ., Σενγκέλια 17π. 7κ.φ. // Λο 22π. 3ρ. 9κ.φ., Μάτσβαν 10π. 12ρ., Κέτσμαν 10π. 3ασ.

Ντέρμπι ήταν το ματς της Σαρλερουά με την Παρτιζάν
, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη αλλά να αποκλείονται, καθώς δεν πήραν τη διαφορά και έχουν μειονέκτημα σε ενδεχόμενη ισοβαθμία με την Παρτιζάν στην 4η θέση (περίπτωση τριπλής ισοβαθμίας με την Αρμάνι δεν υφίσταται).

Η Παρτιζάν ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο, με νίκη έπαιρνε την πρόκριση από αυτή την εβδομάδα, αλλά έχασε μεγάλη ευκαιρία. Το 11-6 έγινε 13-18 για τους φιλοξενούμενους, που με Μιλοσάβλιεβιτς και Κέτσμαν πήγαν στο 17-28 και στο 22-30 στη συνέχεια. Μέχρι το ημίχρονο η Σαρλερουά είχε πλησιάσει σε 37-38, ενώ στο δεύτερο μέρος προσπέρασε με 47-41. Το 53-51 έγινε 60-51 και 69-61 στο τέλος της 3ης περιόδου. Ρίντικ και Ραντούλιτσα μάλωσαν σαν τα κοκόρια (μετά την αγκωνιά του δεύτερου στα δόντια του πρώτου), αποβλήθηκαν αμφότεροι με τεχνική ποινή που ήταν 5ο φάουλ, αλλά μετά οι ισορροπίες δεν άλλαξαν. Η Σαρλερουά προηγήθηκε με 78-73, αλλά με 2 λεπτά για το φινάλε το σκορ πήγε στο 79-77. Ο Γκριν έβαλε 2/2 βολές, ο Κάτιτς αστόχησε σε δίποντο, ο Χιλ είχε άλλες 2/2 βολές και το ματς κρίθηκε με το 83-77 που διαμορφώθηκε.

Δ Όμιλος

Ασέκο Προκόμ – Ολίμπια Λιουμπλιάνας 67-52
(27-30)

Μοτιεγιούνας 11π. 21ρ. 3ασ. 4κ.φ., Μπλέσινγκεϊμ 12π. 3ασ., Σέβεριν 12, Λάπετα 9π. 11ρ. // Ρόθμπαρτ 16π. 11ρ. 3κ.φ., Τσάπιν 11π. 7ασ. 5κ.φ., Σαλίν 10π. 2ρ. 2κλ. 2ασ. 5κ.φ., Τόμπσον 11π. 4ρ.

Αδιάφορο θα ήταν το παιχνίδι της Προκόμ με την απαράδεκτη Ολίμπια, που πλέον έχει διαλυθεί τελείως χωρίς λεφτά και με παίκτες να αποχωρούν (έχει βάλει 206 πόντους στα τελευταία της 4 ματς!) αν δεν υπήρχε το ρεκόρ του Ντονάτας Μοτιεγιούνας, που κατέβασε 21 ριμπάουντ (3η επίδοση στην ιστορία της Ευρωλίγκας, πίσω από τα 24 του Φώτση και τα 23 του Τουρκσάν) με 18 αμυντικά, αριθμός ρεκόρ για την Ευρωλίγκα.

Το σκορ ήταν 27-30 στο ημίχρονο, αλλά προφανώς οι… 30 πόντοι ήταν πάρα πολλοί για την Ολίμπια, που κατάφερε να βάλει όλους κι όλους 3 στην 3η περίοδο, έχασε με 23-3 και η διαφορά ανέβηκε στους 17 πόντους, για να μείνει εκεί ως το τέλος. Η Ολίμπια είχε 1/14 σουτ και 4 λάθη στο δεκάλεπτο και έκανε άλλη μια άθλια εμφάνιση στη φετινή Ευρωλίγκα με την Προκόμ να φτάνει στην 1η της νίκη αλλά να μην έχει ελπίδες πρόκρισης πια (ελπίδες που έχει η Ολίμπια!).

Μπαρτσελόνα – Ούνικς Καζάν 63-50
(33-28)

Ναβάρο 13π. 3ασ. 3κλ. 6κ.φ., Λόρμπεκ 11π. 4ρ., Μάικλ 10π. 3ρ., Έιντσον 5π. 7ρ., Πέροβιτς 7π. 4ρ. Χουέρτας 8π. 4ασ. 4κλ. // Γκριρ 10π. 4ρ., Ντόμερκαντ 9π. 5ρ. 6κ.φ., Λαϊντέι 12π. 3ρ., Βερεμεένκο 6π. 5ρ. 3ασ.

Κανείς δεν μπορεί να πει στην Μπαρτσελόνα ότι δεν προσπαθεί στην άμυνα, καθώς για 4ο ματς στα 5 τελευταία τους οι «μπλαουγκράνα» πνίγουν τον αντίπαλό τους και δέχονται 50 ή λιγότερους πόντους. Μάλιστα, αυτό ήταν το 3ο συνεχόμενο τέτοιο παιχνίδι στην Ευρωλίγκα, με την Μπαρτσελόνα να δέχεται 47.0 πόντους μέσο όρο στα 3 τελευταία παιχνίδια της στη διοργάνωση. Στο 8-0 οι Ισπανοί, που κάνουν την πλάκα τους στον όμιλο, μόνο η Γαλατά έχει καταφέρει ως τώρα να χάσει με… μονοψήφια διαφορά!

Η Ουνίκς πάλεψε, αλλά κάποια στιγμή… σταμάτησε να σκοράρει. Η Μπαρτσελόνα ήταν μπροστά με 23-17 και 28-20, για να πάμε στο 38-30 στο δεύτερο ημίχρονο και το να δει μετά τον Ντόμερκαντ και τον Γκριρ να σκοράρουν για το 44-43 στο 29ο λεπτό. Κάπου εκεί κρίθηκε το ματς, καθώς στα 11 επόμενα το σκορ ήταν 19-7 για την Μπαρτσελόνα, με τους Καταλανούς να τρέχουν ένα 13-0 ως το 57-43 και να ρίχνουν στο καναβάτσο την αντίπαλό τους.

Γαλατασαράι – Μοντεπάσκι Σιένα 63-67
(33-32)

Λάκοβιτς 15π. 6κ.φ., Άντριτς 14π. 7ρ. 8κ.φ., Λούκας 10π. 6ρ. 3ασ. 5κλ. // Ζήσης 8π. 3ρ. 6ασ. 5κ.φ. (3/5δ. 0/1τρ. 2/2β.), Άντερσον 18π. 8ρ. 7κ.φ., Ρακόσεβιτς 17, Μος 9π. 3ρ.

Δύσκολη νίκη μέσα στην Τουρκία για τη Σιένα, που καθάρισε τον αγώνα στο τέλος χάρη στο μυαλό του Ζήση και την εκτελεστική δεινότητα του Άντερσεν. Το ματς ήταν κλειστό και οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με τους Τούρκους να δέχονται ένα 0-9 στο ξεκίνημα για το 4-13, να προσπερνούν με 20-19 και να έχουμε ακόμα άλλες 5 εναλλαγές στο προβάδισμα ως το ημίχρονο. Στην 3η περίοδο η Γαλατά προηγήθηκε με 41-32, αλλά η Σιένα απάντησε με 0-10 για να προσπεράσει και μετά πήγε στο 43-50 με τον Ζήση. Το ματς έκλεισε γρήγορα, οι Τούρκοι πλησίασαν σε 48-50 και προηγήθηκαν με 58-57 από το τρίποντο του Λάκοβιτς. Από δύο ασίστ του Ζήση, Μος και Άντερσεν έκαναν το 58-61, ο Γκόρντον απάντησε, αλλά στη συνέχεια ο Άντερσεν είχε 4/4 βολές και ένα δίποντο για το 63-67 (1/2 τρίποντα ο Λάκοβιτς στο ενδιάμεσο) και τη νίκη της ομάδας του.

Καλύτερος της Σιένα ο Νίκος Ζήσης
, που έπαιξε 35,5 λεπτά χωρίς ΜακΚάλεμπ και Καουκένας στο ρόστερ, ενώ για τη Γαλατά έπαιξε ο Χαλούκ Γιλντιρίμ για πρώτη φορά από το 2004 στην Ευρωλίγκα, σε ηλικία 39 ετών πλέον.

Η Γαλατά θεωρητικά κινδυνεύει από την Ολίμπια, αλλά αυτό μάλλον θα σταματήσει την προσεχή εβδομάδα…