Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Όλα κόκκινα! Πρωταθλήτρια η Α.Ε.Π.Ε.!

Όλα κόκκινα! Πρωταθλήτρια η Α.Ε.Π.Ε.!

Στη δεύτερη συμμετοχή της στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης η Α.Ε.Π.Ε. κατέκτησε τον τίτλο του 2ου γκρουπ, κερδίζοντας με 60-52 στον τελικό τη Jugoplastica, μετά από ένα παιχνίδι στο οποίο είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα, αλλά δεν μπόρεσε να ξεφύγει μέχρι το τέλος. Η Α.Ε.Π.Ε. έφτασε το προβάδισμά της ως και τους 8 πόντους στα πρώτα τρία δεκάλεπτα, αλλά το ματς μπήκε στο 44-43 στο τελευταίο τετράλεπτό του, που ανήκε στους πρωταθλητές! MVP του τελικού ο Κωνσταντίνου για την Α.Ε.Π.Ε., ο οποίος ήταν και ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 18 πόντους!

Α.Ε.Π.Ε. – JUGOPLASTICA 60-52
(13-9, 19-18, 35-33, 60-52)

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Καμζέλα και τον Χουλιάρα να ανταλλάσσουν βολές για το 2-2, με αρκετό κόσμο στις εξέδρες να δημιουργεί όμορφη ατμόσφαιρα. Ο Κωνσταντίνου άνοιξε λογαριασμό στο 4-2, για να ισοφαρίσει ο Μπαρμπερίδης στον αιφνιδιασμό μετά από κλέψιμο. Ο Τσάμης έδωσε νέο προβάδισμα στην Α.Ε.Π.Ε., αλλά η Jugoplastica πήρε για πρώτη φορά τα ηνία στο ματς με 3 πόντους του Χουλιάρα, 6-7. Ο Τσάμης με καλάθι και φάουλ έγραψε το 9-8, ενώ ο Πασχαλίδης στο τέλος της περιόδου έφερε την Α.Ε.Π.Ε. στο 13-9.

Κι αν το πρώτο δεκάλεπτο είχε χαμηλό σκορ, το δεύτερο ήταν ακόμα πιο κλειστό, αφού οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο και οι δυο ομάδες δεν έκαναν καμία έκπτωση στα μετόπισθεν για χάρη της επίθεσης. Έτσι, πάρα πολλές φορές η μπάλα έμεινε στα χέρια παίκτη στο τέλος του χρόνου επίθεσης, ακόμα περισσότερα ήταν τα σκοτωμένα σουτ και ο τελικός είχε άγρια αμυντική ομορφιά με πολύ σκληρές μονομαχίες. Η Α.Ε.Π.Ε. με τον Τσάμη έφτασε στο 16-10, αλλά ο Κοντοπυράκης με τον Κοβάτσο απάντησαν για το 17-14. Ο Τσάμης έβαλε το μόνο εντός παιδιάς καλάθι της Α.Ε.Π.Ε. στην περίοδο, ο Καμζέλας είχε 2 βολές και άλλες δύο ο Κωνσταντίνου, με την Α.Ε.Π.Ε. να πηγαίνει στο 18-14, την Jugoplastica να απαντά με 4 πόντους του πάρα πολύ καλού Χουλιάρα για να ισοφαρίσει σε 18-18, με το ημίχρονο να κλείνει με βολή του MVP.

Έχοντας δει στο πρώτο μέρος τα προβλήματα στην επίθεση, οι δυο ομάδες μπήκαν με σκοπό να φτιάξουν την εικόνα τους στην μπροστινή μεριά του γηπέδου. Η Jugoplastica με τον Λαρεντζάκη πήρε το τελευταίο της προβάδισμα στο παιχνίδι στο 19-20, για να έρθει η απάντηση με 8-0 από 5 μαζεμένους πόντους του Κωνσταντίνου κι ένα τρίποντο του Καταραχιά για το 27-20 των πρωταθλητών. Ο Πασχαλίδης έγραψε το 29-21, με τον Κοντοπυράκη να μειώνει με 2/2 βολές σε 29-23, πριν έρθει ο Τσιτίνης από κοντά για το 31-23. Η Jugoplastica βρήκε λύση από τη ρακέτα, ο Κοντοπυράκης έβαλε άλλους 4 πόντος, 31-27, πριν ο Ζαφειρόπουλος γράψει 2/2 βολές για το 33-27. Το τρίποντο του Κωστίδη έριξε τη διαφορά στους 3 πόντους 3:21 πριν το τέλος της περιόδου, ο Κωνσταντίνου απάντησε για το 35-30, με τον Μπαρμπερίδη να σκοράρει κι αυτός με τρίποντο, 35-33 στο 30ο λεπτό του αγώνα.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Σταθόπουλος έφερε τον αγώνα στα ίσα, 35-35, από τη ρακέτα, με τον Τσάμη και τον Καμζέλα να απαντούν για την Α.Ε.Π.Ε., 40-36 στο 6:44. Ο Κοντοπυράκης και πάλι σκόραρε για το 40-38 σε ένα πολύ καλό δικό του 2ο ημίχρονο, με τον Κωνσταντίνου να γράφει το 42-38 στο τελευταίο πεντάλεπτο. Ο Λαρεντζάκης απάντησε για το -2 της Jugoplastica, με τον Κωνσταντίνου να το έχει πάρει πάνω του, 44-40. Το τρίποντο του Χουλιάρα με 3:30 για τη λήξη έφερε το ματς στο 44-43, αλλά σε μια πολύ κρίσιμη για τις ισορροπίες του τελευταίου δίλεπτου επίθεση, ο Κωνσταντίνου σκόραρε για τρίτη συνεχόμενη φορά, 7 μαζεμένοι πόντοι και 47-43 για την ομάδα του. Η Jugoplastica δεν μπόρεσε να απαντήσει στις δύο επόμενες επιθέσεις και ο Καμζέλας πήρε την σκυτάλη, με πολύ ώριμο παιχνίδι στη ρακέτα, 49-43 και 51-43 με 2:01 στο ρολόι. Η Α.Ε.Π.Ε. ήταν πια το ξεκάθαρο φαβορί, αλλά ο Κίτσιος απάντησε αμέσως με καλάθι και φάουλ για να ανανεώσει την αγωνία για τον τίτλο.

Ο Ζαφειρόπουλος κέρδισε το πρώτο από τα 4 συνεχόμενα φάουλ που πήρε στις επόμενες επιθέσεις της Α.Ε.Π.Ε., στην προσπάθεια της Jugoplastica να σταματήσει το χρόνο, και είχε 1/2 βολές για το 52-46, με τον Μπαρμπερίδη στο 1:10 να σκοράρει για το 52-48 και το -4. Όμως, αυτή ήταν και η τελευταία φορά (η πρώτη και η τελευταία) που αστόχησε ο Ζαφειρόπουλος από τη γραμμή, καθώς στις επόμενες τρεις επισκέψεις του εκεί είχε 6/6 (τελείωσε το ματς με 9/10). Αρχής γενομένης από το 1:07 όταν και έγραψε το 54-48, με την Jugoplastica να έχει δύο ευκαιρίες αλλά να κάνει αρχικά λάθος και μετά άστοχο τρίποντο στα 49 δευτερόλεπτα, με τον Ζαφειρόπουλο να γράφει άλλες 2 βολές, 56-48.

Η Jugoplastica αστόχησε σε ένα ζευγάρι δικές της, η Α.Ε.Π.Ε. τη μιμήθηκε στα 29 δευτερόλεπτα, με τον Μπαρμπερίδη να μειώνει σε 56-50 στα 26 δεύτερα πριν το τέλος. Ο Ζαφειρόπουλος, όμως, συνέχισε το βιολί του, 2/2 και ματς τριών κατοχών με 24 δευτερόλεπτα, το άστοχο τρίποντο της Jugoplastica στα 15 δευτερόλεπτα σήμανε και το τυπικό τέλος, με τον Καμζέλα να γράφει κι αυτός βολές στο φινάλε για το τελικό 60-52.

Για τους πρωταθλητές (έκλεισαν τη σεζόν με 28-1 ρεκόρ) ο MVP του τελικού, Κωνσταντίνου Κ., είχε 18 πόντους, ο Καμζέλας 13, ο Τσάμης 10 και ο Ζαφειρόπουλος 9. Για τη Jugoplastica ο Χουλιάρας σε ένα πολύ καλό ματς είχε 16 πόντους, ο Κοντοπυράκης 10 και ο Μπαρμπερίδης 9.

Α.Ε.Π.Ε. (Γυφτοκώστας Δ.): Τσάμης Π. 10, Πρινιωτάκης Δ., Ζαφειρόπουλος Α. 9, Καμζέλας Γ. 13, Πασχαλίδης 5, Καταραχιάς Αθ. 3 (1), Καρουμπής Σ., Κωνσταντίνου Κ. 18 (2), Τσιτίνης Σ. 2, Μιχαηλίδης Κ., Κωνσταντινόπουλος Σ..

Jugoplastica (Τοπαλίδης Δ.): Μπαρμπερίδης Κ. 9 (1), Κωστίδης Π. 3 (1), Τσιότσιος Χ. 2, Κοντοπυράκης Κ. 10, Χουλιάρας Γ. 16 (1), Λαρεντζάκης Γ. 4, Κίτσιος Α. 3, Σταθόπουλος Α. 2, Σπατιώτης Π. 1, Κοβάτσος Π. 2.

Πρωταθλητές τα Κουλουβάχατα!

Τα Κουλουβάχατα κατέκτησαν τον τίτλο στο 1ο γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει …