Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Στην οκτάδα τα Κουλουβάχατα!

Στην οκτάδα τα Κουλουβάχατα!

Τα Κουλουβάχατα πήραν την πρόκριση για τα προημιτελικά των Playoffs του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης, περνώντας από τους «16» με 2-0 στη σειρά με τους Zeppelin.

ZEPPELIN – ΚΟΥΛΟΥΒΑΧΑΤΑ 46-66
(12-14, 22-34, 37-51, 46-66)
(Σκορ σειράς: 0-1)

Στο πρώτο παιχνίδι της σειράς Αντωνίου και Καπέλης έγραψαν το 4-4 για να φτάσουν οι Zeppelin με τον Ρήγα στο 10-4. Ένα 0-10 σερί από τα Κουλουβάχατα με τον Καραγιάννη, τον Κουμεντάκη και τον Παπαδόπουλο έγραψε το 10-14, με τον Θωμά να κλείνει το δεκάλεπτο στο 12-14. Στη 2η περίοδο ο Κουμεντάκης με τον Παπαδόπουλο έφεραν το ματς στο 12-19, με την απάντηση να έρχεται από τον Τσαντζαλή. Νέο τρίποντο από τον Κοκονίδη για το 14-22, με τον Ποζιόπουλο να πληρώνει με το ίδιο νόημα για το 17-22. Όμως, τα Κουλουβάχατα έτρεξαν σερί 0-10, ο Κοτίνης, με τον Χρυσικόπουλο και τον Καραγιάννη έφεραν το ματς στο 17-32. Οι Zeppelin απάντησαν με τον Θωμά και τον Τσαντζαλή για το 22-32, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Τσιλάβη.

Στην επανάληψη ο Ρήγας μείωσε σε 25-34, με τα Κουλουβάχατα να απαντούν για το 25-37 με τον Καπέλη. Στους 10 έριξε τη διαφορά ξανά ο Ρήγας, με τον Κουμεντάκη και τον Παπαδόπουλο να γράφουν το 27-43. Οι Zeppelin με τον Ρήγα και τον Ποζιό πλησίασαν σε 33-44, ενώ ο Τσαντζαλής έγραψε το 35-46, με τον Κοκονίδη να κλείνει την 3η περίοδο στο 37-51 για την ομάδα του. Ο Ποζιός μπήκε με καλάθι στο 4ο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια, ο Χρυσικόπουλος με τον Κοκονίδη έφεραν τα Κουλουβάχατα στο 39-57. Ο Παπαδάτος έγραψε καλάθι και φάουλ για το 42-57, ο Κουτσός σκόραρε για το 44-59, με τον Κοκονίδη να συνεχίζει και μαζί με τον Τσιλάβη να φέρνουν το ματς στο 44-66, για να κλείσει τον αγώνα ο Παπαδάτος.

Για τους νικητές ο Κοκονίδης είχε 14 πόντους, ο Κοτίνης 10, ο Κουμεντάκης 9, ο Παπαδόπουλος με τον Καραγιάννη από 8 και ο Χρυσικόπουλος 7. Για τους Zeppelin ο Ρήγας είχε 14 πόντους, ο Τσαντζαλής 9.

Zeppelin (Ρήγας Γ.): Παπαδάτος Χ. 6, Ρήγας Γ. 14, Κουτσός Α. 2, Θωμάς Θ. 4, Ποζιός Γ. 4, Τσαντζαλής Θ. 9, Ποζιόπουλος Λ. 3 (1), Αντωνίου Χ. 5 (1).

Κουλουβάχατα (Κουμεντάκης Ν.): Κουμεντάκης Ν. 9, Παπαδόπουλος Α. 8 (1), Καπέλης Θ. 5 (1), Κοτίνης Ν. 10 (1), Τσιλάβης Α. 5, Χρυσικόπουλος Τ. 7 (1), Κοκονίδης Δ. 14 (4), Καραγιάννης Σ. 8.

ZEPPELIN – ΚΟΥΛΟΥΒΑΧΑΤΑ 64-75
(14-19, 31-34, 45-58, 64-75)
(Σκορ σειράς: 0-2)

Το 2ο παιχνίδι ξεκίνησε με 0-8 για τα Κουλουβάχατα με τον Κοτίνη, τον Καπέλη και τον Κουμεντάκη, για να απαντήσουν οι Zeppelin με τον Ποζιόπουλο και τον Ποζιό για το 6-8. Ο Χρηστάκος έφερε το ματς στο 6-12, ενώ μετά την απάντηση του Κουτσού, ο Κουμεντάκης με τον Χρηστάκο και τν Παπαδόπουλο σκόραραν για το 8-19. Οι Zeppelin απάντησαν με σερί 10-0, ο Θωμάς με τον Τσαντζαλή και τον Παπαδάτο σκόραραν για το 18-19, φέρνοντας το ματς στον πόντο.

Τα Κουλουβάχατα πέρασαν πάλι μπροστά, Καραγιάννης και Κουμεντάκης έγραψαν το 18-23, αλλά οι Zeppelin με 7 πόντους του Αντωνίου προσπέρασαν με 25-23. Ο Κουμεντάκης ισοφάρισε, με τον Παπαδάτο να γράφει τρίποντο για το 28-25 και τον Αντωνίου να τον μιμείται μετά το καλάθι του Καραγιάννη, για το 31-28. Αυτό ήταν το τελευταίο προβάδισμα των Zeppelin στο ματς, ο Καραγιάννης έδωσε προβάδισμα στα Κουλουβάχατα, με τον Κουμεντάκη να κλείνει το ημίχρονο στο 31-34.

Στην 3η περίοδο ο Χρηστάκος με τον Καπέλη έφεραν το ματς στο 31-38, με τον πρώτο να βάζει και τρίποντο για το 31-41 ολοκληρώνοντας ένα 0-13 για τα Κουλουβάχατα. Οι Zeppelin πλησίασαν σε 36-43 με τον Παπαδάτο και τον Αντωνίου, για να απαντήσει ο Κοκονίδης. Στο 40-47 έφερε το ματς ο Κουτσός, με τα Κουλουβάχατα να τρέχουν σερί 0-10 με τον Τσιλάβη, τον Κοτίνη και τον Καραγιάννη ως το 40-57 ξεφεύγοντας πολύ στο σκορ. Ο Ποζιόπουλος διέκοψε με τρίποντο το σερί, ενώ ο Παπαδάτος μείωσε σε 45-58 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην 4η περίοδο οι Zeppelin συνέχισαν την αντεπίθεσή τους, με τον Θωμά σκόραραν για το 47-58, ενώ ο ίδιος μείωσε σε 49-59 και 51-61. Τα Κουλουβάχατα απάντησαν με Κοκονίδη και Καραγιάννη, με τους Zeppelin να πλησιάζουν περισσότερο, στους 8 με τον Παπαδάτο, ο οποίος έφτασε τους 7 μαζεμένους πόντους για το 58-65 λίγο μετά. Ο Τσαντζαλής με καλάθι και φάουλ έφερε το ματς στο 61-65 με 4:17 για το τέλος, με την ομάδα του να τρέχει σερί 21-8 . Τα Κουλουβάχατα πήραν ανάσα με τον Κοτίνη να γράφει καλάθι και φάουλ, ενώ μετά από δύο χαμένες επιθέσεις των Zeppelin ο Καραγιάννης έγραψε το 61-70. Ο Κουμεντάκης έφερε το ματς στο δίλεπτο στο 61-73, με τα Κουλουβάχατα να βγάζουν τις άμυνες που πρέπει για να προηγηθούν στο 1:39 με 61-75 με τον Καραγιάννη, καθαρίζοντας την υπόθεση πρόκριση. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ποζιόπουλος με τρίποντο.

Για τους νικητές ο Καραγιάννης είχε 19 πόντους, ο Κουμεντάκης 18, ο Χρηστάκος 9 και ο Κοκονίδης 8, όσους και ο Κοτίνης. Για τους Zeppelin ο Παπαδάτος είχε 17 πόντους, ο Αντωνίου 14, ο Θωμάς 11 και ο Ποζιόπουλος 9.

Zeppelin (Τσαντζαλής Θ.): Παπαδάτος Χ. 17 (2), Κουτσός Α. 4, Θωμάς Θ. 11, Ποζιός Γ. 4, Τσαντζαλής Θ. 5, Ποζιόπουλος Λ. 9 (3), Αντωνίου Μ. 14 (2).

Κουλουβάχατα (Κουμεντάκης Ν.): Χρηστάκος Ο. 9 (1), Μπάιλαν Α. 2, Τσιλάβης Α. 5, Παπαδόπουλος Α. 2, Καπέλης Θ. 4, Κοκονίδης Δ. 8, Κουμεντάκης Ν. 18 (1), Κοτίνης Ν. 8 (1) Καραγιάννης Σ. 19.