Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Με 2-0 στα προημιτελικά η B.C. Abla!

Με 2-0 στα προημιτελικά η B.C. Abla!

Η B.C. Abla κέρδισε με 2-0 τη σειρά με τους Bandits για τους «16» του Stars Battle του ΑΓΣ Πολυνίκη για να πάρει την πρόκριση για την οκτάδα. Στο πρώτο ματς επικράτησε με 63-54, ενώ το δεύτερο έληξε με 56-49.

B.C. ABLA – BANDITS 63-54
(16-18, 30-32, 45-44, 63-54)
(Σκορ σειράς: 1-0)

Η B.C. Abla κέρδισε τους Bandits με 63-54 και πήρε το προβάδισμα στη σειρά. Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και να συμβαδίζουν ως το τέλος της περιόδου. Τσούλφας και Ζαφειρόπουλος έγραψαν το 7-7, για να πάμε στο 9-9, το 11-11 και τελικά να κλείσει το δεκάλεπτο 16-18 από Μπελεχάκη, Τσούλφα, Απαλοδήμα, Συκαρά και Βλαζάκη. Οι Bandits μπόρεσαν για λίγο να ξεφύγουν με έξι πόντους, 20-26, αλλά ο Τσούλφας μείωσε άμεσα, 23-26, ενώ και το 23-28, έγινε γρήγορα 28-28, πριν φτάσουμε στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου και το 30-32 από Μπελεχάκη και Απαλοδήμα.

Νέα ισοπαλία στο ματς στο ξεκίνημα της επανάληψης, 36-36, αλλά και 39-39, πριν Ιωαννίδης και Ρηγόπουλος δώσουν προβάδισμα στην B.C. Abla, 43-39. Έφτασε και μέχρι το +5, 45-40, αλλά το κλείσιμο της 3ης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες στον πόντο, 45-44 από Συκαρά και Απαλοδήμα. Όμως, ένα τρομερό 17-0 της B.C. Abla έγειρε την πλάστιγγα προς το μέρος της, αφού το σκορ πήγε στο 62-44, με τους Bandits να καταφέρνουν μόνο να μειώσουν ως το φινάλε, τρέχοντας ένα 1-10, για το τελικό 63-54.

Για τους νικητές ο Τσούλφας είχε 23 πόντους, ο Μπελεχάκης 15 και ο Ρηγόπουλος 14. Για τους Bandits ο Συκαράς είχε 26 και ο Απαλοδήμας 10.

B.C. Abla (Μονέος Μ., Σάββας Ε.): Σωτηρόπουλος Γ. 2, Τσούλφας Π. 23, Ρηγόπουλος Χ. 14 (2), Κατσάτσος Ν. 2, Ρενιέρης Π. 2, Ιωαννίδης Α. 3, Μπελεχάκης Γ. 15 (2), Κορνεράκης Γ. 2.

Bandits (Ζαφειρόπουλος Α.): Βέργος Χ. 2, Διαμαντόπουλος Τ., Ζαφειρόπουλος Α. 6, Απαλοδήμας Η. 10, Ψυρίδης Γ. 2, Σαντικτσής Ν., Λεντής Μ. 2, Βλαζάκης Κ. 6, Συκαράς Σ. 26 (3).

B.C. ABLA – BANDITS 56-49
(9-4, 18-16, 38-30, 56-49)
(Σκορ σειράς: 2-0)

Η B.C. Abla κέρδισε με 56-49 τους Bandits και με 2-0 νίκες προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Το ματς ξεκίνησε με 9-2 από Ρηγόπουλο, Μπελεχάκη και Τσουλφά, για να κλείσει η περίοδος από τον Ψυρίδη, 9-4. Μάλιστα, φτάσαμε και στο προσπέρασμα, 9-11 από Βλαζάκη, Μπαλωμένο και Απαλοδήμα, πριν έρθει το ματς στα ίσια, 11-11, 14-14 και 16-16. Το πρώτο ημίχρονο έληξε από καλάθι του Μπελεχάκη, 18-16.

Ο Μπαλωμένος ισοφάρισε στο ξεκίνημα της επανάληψης, 18-18, για να τρέξει η B.C. Abla ένα 6-0 ως το 24-18, ενώ από το 28-19, πήγαμε στο 32-21, με τους Bandits να μειώνουν, 32-26. Η 3η περίοδος έκλεισε 38-30, με το σκορ να γίνεται 40-36, πριν πάμε στο 45-36 και στο 50-42. Με 1:16 για το φινάλε η διαφορά έπεσε στους τέσσερις, 52-48, αλλά ως τη λήξη δεν κατάφεραν οι Bandits να απειλήσουν, με τους Ρηγόπουλο και Απαλοδήμα να διαμορφώνουν το τελικό 56-49.

Για τους νικητές ο Ρηγόπουλος είχε 25 πόντους, ο Τσούλφας 13 και ο Μπελεχάκης 11. Για τους Bandits ο Απαλοδήμας είχε 15 και ο Συκαράς 10.

B.C. Abla (Σάββας Ε.): Σωτηρόπουλος Γ. 5 (1), Ρηγόπουλος Χ. 25 (3), Σάββας Ε., Ρενιέρης Π., Ορνεράκης Γ. 2, Ιωαννίδης Α., Μπελεχάκης Γ. 11, Τσούλφας Γ. 13.

Bandits (Ζαφειρόπουλος Α.): Βέργος Χ. 5, Μπαλωμένος Σ. 5, Πάρδος Μ. 2, Ζαφειρόπουλος Α. 4, Απαλοδήμας Η. 15 (1), Ψυρίδης Γ. 5 (1), Βλαζάκης Κ. 3 (1), Συκαράς Σ. 10 (1).