Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Τελικός Κυπέλλου για S-Parta B.C.!

Τελικός Κυπέλλου για S-Parta B.C.!

Η S-Parta B.C. πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου ΑΓΣ Πολυνίκης μετά τη νίκη της επί του Ρεμπελιακού με 55-54 στον ημιτελικό. Η S-Parta B.C. είχε το προβάδισμα στο παιχνίδι, άντεξε στο τέλος την αντεπίθεση του Ρεμπελιακού για να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής, όπου θα αντιμετωπίσει τους Mentalists με φόντο τον τίτλο!

ΡΕΜΠΕΛΙΑΚΟΣ – S-PARTA B.C. 54-55
(7-15, 23-29, 29-42, 54-55)

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλύτερα για την S-Parta B.C., που με τον Κουζοβουνά, τον Τσίκλο και τον Ορνιθόπουλο προηγήθηκε με 2-10. Ο Ρεμπελιακός απάντησε με τρίποντο του Ντούσια και καλάθι του Κοντογεώργη για το 7-10, αλλά ο Ξανθάκης με τον Κουζοβουνά έφεραν το ματς στο 7-15 στο δεκάλεπτο. Η S-Parta B.C. συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο, έχοντας μπλοκάρει την επίθεση του Ρεμπελιακού, τρίποντο από τον Κουζοβουνά για το 7-18 και την πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς. Ο Ορνιθόπουλος έφερε την ομάδα του στο 8-20, ενώ μετά την απάντηση του Παπασωτηρίου, ο Κουζουβουνάς έγραψε το 12-24. Ο Ρεμπελιακός με τον Ντούσια και τον Λαρεντζάκη μείωσε σε 16-24, αλλά είχε τον Ορνιθόπουλο να απαντά με τρίποντο, 16-27. Ο Σαρρής έφερε την ομάδα του στο 20-27, ο Τσίκλος απάντησε, με τον Πλεξουσάκη να κλείνει το ημίχρονο στο 23-29.

Στην επανάληψη ο Κουζουβουνάς έφερε το ματς στο 23-31, με τον Σαρρή να σκοράρει για το 25-31. Ο Σαρρής πέτυχε όλους τους πόντους της ομάδας του στο δεκάλεπτο, μόλις 6 έβαλε ο Ρεμπελιακός στην 3η περίοδο, με την S-Parta B.C. να έχει εγκλωβίσει πλήρως τους αντιπάλους της. Με τον Τσίκλο και τον Κουζοβουνά έφερε το ματς στο 25-38, ο Σαρρής απάντησε για το 29-38, αλλά ο Μυλωνάς με 4 πόντους μεγάλωσε ξανά τη διαφορά, 29-42.

Στην 4η περίοδο ο Ρεμπελιακός μείωσε με τον Φλώκαλη και τον Κοντογεώργη σε 34-43, με τον Τσίκλο να απαντά. Ο Ξανθάκης έφερε το ματς στο 35-47 για το +12 της S-Parta B.C., με τον Ρεμπελιακό να μην αφήνει το ματς να φύγει περισσότερο. Ο Λαρεντζάκης με τον Κοντογεώργη μείωσαν σε 42-47, αλλά ήρθε ο Γεωργουλάκος με πολύ σημαντικό τρίποντο για το 42-50 της ομάδας του, με τον Τσίκλο να γράφει 1/2 βολές, 42-51. Ο Πλεξουσάκης με τον Καρρά απάντησαν για να μειώσουν σε 47-51, με τον Κουζουβουνά να φέρνει το ματς στο 47-53. Ο Λαρεντζάκης με τον Καρρά σκόραραν για το 51-53 αλλά ο Κουζουβουνάς με 2/2 βολές ήταν που σφράγισε την πρόκριση για την S-Parta B.C., με τον Τουλικάρογλου να γράφει τρίποντο για το 54-55 στο τέλος.

Για τους νικητές ο Τσίκλος είχε 14 πόντους, ο Κουζοβουνάς με τον Ορνιθόπουλο από 9, ο Κουζουβουνάς 8 και ο Μυλωνάς 7.

Ρεμπελιακός (Καρράς Χ.): Παπασωτηρίου Π. 4, Φλώκαλης Σ. 3, Ντούσιας Σ. 5 (1), Πλεξουσάκης Κ. 5 (1), Κοντογεώργης Α. 7, Λαρεντζάκης Β. 8 (1), Τουλικάρογλου Χ. 3 (1), Σαρρής Π. 13, Καρράς Χ. 6.

S-Parta B.C. (Κοτρώνης Κ., Χαραλαμπόπουλος Ι.): Γεωργουλάκος Μ. 3 (1), Σαρίδης Χ., Ορνιθόπουλος Π. 9 (1), Τσίκλος Χ. 14 (1), Γιαννόπουλος Ν., Ξανθάκης Ν. 5 (1), Κουζουβουνάς Μ. 8, Κουζοβουνάς Σ. 9 (1), Μυλωνάς Γ. 7, Διαμαντόπουλος Μ..