Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Τροπαιούχοι στο Stars Battle οι U22!

Τροπαιούχοι στο Stars Battle οι U22!

Οι U22 πήραν το τρόπαιο στο Stars Battle του ΑΓΣ Πολυνίκη κερδίζοντας στον μεγάλο τελικό τον Γ.Σ. Κυψέλης με 77-72 μετά από ένα φοβερό παιχνίδι στο οποίο βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 11 πόντους, για να κάνουν ανατροπή, σκοράροντας 28 πόντους στην τελευταία περίοδο. MVP του τελικού ο Γιάννης Τσατσάνης, που είναι… παλιός γνώριμος του βραβείου, είχε αναδειχτεί MVP και στον πρώτο τελικό του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» (2010-11, στην κατάκτηση των Santa Barbara Rockets).

Γ.Σ. ΚΥΨΕΛΗΣ – U22 72-77
(17-12, 37-36, 56-49, 72-77)

Ο τελικός ξεκίνησε πολύ καλύτερα για τον Γ.Σ. Κυψέλης που κράτησε στα πρώτα 4:30 του αγώνα τους U22 στους 2 πόντους (κι αυτούς μετά από 3:48 ματς), για να προηγηθεί με 7 πόντους του Διαμαντόπουλου Γ. και 2 του Διαμαντόπουλου Β. με 9-2. Ο Τσοχονελίτζε μείωσε αλλά ο Δόξας έφερε το ματς στο 13-4 και το +9 της ομάδας του. Ένα σερί 0-6 από τους U22 με τον Τάσσιο και τον Λαρεντζάκη μείωσε σε 13-10, αλλά ο Δόξας έφερε την ομάδα του ως το 17-10, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Καραπαναγιώτη στο 17-12.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ντούσιας με τον Τσοχονελίτζε έφεραν το ματς στο 17-16, ενώ μετά τις βολές του Δόξα, οι U22 με τον Τσατσάνη πήραν το πρώτο τους προβάδισμα στον αγώνα, 19-20. Ο Διαμαντόπουλος Γ. απάντησε με τρίποντο, ο Τσατσάνης ήταν ασταμάτητος όμως, 24-25 με 5 ακόμα δικούς το πόντους. Ο Γ.Σ. Κυψέλης με τον Διαμαντόπουλο Β. και τον Δόξα έφτασε στο 29-25 με τον Τσατσάνη να απαντά και πάλι, έφτασε τους 13 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του, φέρνοντας το ματς στο 31-29 μετά το καλάθι του Ζαΐμη. Ο Καραπαναγιώτης ισοφάρισε σε 31-31, αλλά ο Γ.Σ. Κυψέλης είχε απάντηση με τον Δόξα και τον Διαμαντόπουλο Γ., 36-31, με το ημίχρονο να κλείνει στο 37-36 με τον Τσοχονελίτζε και τον Κοντογεώργη να μειώνουν για τους U22.

Στην επανάληψη το τρίποντο του Τσοχονελίτζε έβαλε μπροστά την ομάδα του, αλλά ο Γ.Σ. Κυψέλης απάντησε με σερί 12-0 για να πάρει ξανά τον έλεγχο του αγώνα. Ο Δόξας με 6 πόντους και από ένα τρίποντο για τους Διαμαντόπουλο Γ. και Διαμαντόπουλο Β. έφεραν το ματς στο 49-39 με 6:56 ακόμα για το δεκάλεπτο. Ο Τσατσάνης διέκοψε το σερί, αλλά ο Τράντζας με τρίποντο έφερε το ματς στο 52-41 για την ομάδα του, στη μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς. Ο Τσατσάνης σκόραρε ξανά, με τον Τάσσιο να φέρνει το ματς στο 52-45. Καλάθι και φάουλ από τον Διαμαντόπουλο Γ. για το 55-45 και την τελευταία διαφορά στον αγώνα, με τον Τάσσιο και τον Τσοχονελίτζε να μειώνουν σε 56-49 στο τέλος της περιόδου.

Μπαραμπούτης και Δόξας έφεραν το ματς στο 58-51 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, με τον Τσατσάνη και τον Τσοχονελίτζε να μειώνουν σε 58-56 για να έρθει ο Κοντογεώργης σε μια εκπληκτική περίοδο και με τρίποντο να γράψει το 58-59. Ο ίδιος μια φάση αργότερα έγραψε καλάθι και φάουλ στον αιφνιδιασμό, 58-62 για την ομάδα του Α. Λαγού. Ο Γ.Σ. Κυψέλης δεν έμεινε με σταυρωμένα χέρια, Δόξας και Διαμαντόπουλος Β. ισοφάρισαν το ματς σε 62-62 πολύ γρήγορα, έχοντας πια μπει στο τελευταίο πεντάλεπτο. Μάλιστα, ο Γ.Σ. Κυψέλης έχασε με άστοχο τρίποντο την ευκαιρία να περάσει και πάλι μπροστά λίγο αργότερα. Ο Βελιτζανασβίλι ανέλαβε πρωτοβουλίες για τους U22, 1/2 βολές και καλάθι στην επόμενη επίθεση, 63-65 με 3:09 για το τέλος. Ο Δόξας κέρδισε φάουλ και ισοφάρισε σε 65-65, ενώ μετά από ακόμα 1/2 βολές του Βελιτζανασβίλι, ο Διαμαντόπουλος Β. έφερε μπροστά την ομάδα του, 67-66 σε αυτό που έμελλε να είναι και το τελευταίο προβάδισμα του Γ.Σ. Κυψέλης στο παιχνίδι με 2:39 για το τέλος. Ο Κοντογεώργης απάντησε για το προσπέρασμα των U22, κέρδισε φάουλ, έχασε τη βολή, αλλά η ομάδα του πήρε επιθετικό ριμπάουντ, καλάθι από τον Τσοχονελίτζε και 67-70 με 1:37. Ο Διαμαντόπουλος Γ. απάντησε αμέσως με τρίποντο, 70-70, αλλά ο Τούμπλαρης δεν έχασε καθόλου χρόνο, 1:13 πριν το φινάλε τον μιμήθηκε, 70-73.

Στις δύο επόμενες επιθέσεις ο Γ.Σ. Κυψέλης πέταξε 4 βολές και μαζί τους την ευκαιρία να χτυπήσει τη νίκη, με τον Βελιτζανασβίλι στο ενδιάμεσο να σκοράρει για το 70-75. Στα 34 δευτερόλεπτα ο Δόξας μείωσε σε 72-75, αλλά ο Τάσσιος έβαλε το καλάθι του αγώνα στα 10 δευτερόλεπτα, 72-77, με το ματς να κρίνεται οριστικά στο άστοχο τρίποντο του Γ.Σ. Κυψέλης στα 6 δευτερόλεπτα και τους U22 να κατακτούν το Stars Battle!

Για τους τροπαιούχους ο Τσατσάνης είχε 20 πόντους, ο Τσοχονελίτζε 18, ο Κοντογεώργης 10 και ο Τάσσιος 9. Για τον Γ.Σ. Κυψέλης ο Δόξας είχε 29, ο Διαμαντόπουλος Γ. 23 και ο Διαμαντόπουλος Β. 13.

Γ.Σ. Κυψέλης (Σιδηρόπουλος Γ., Σταθόπουλος Κ.): Σιδηρόπουλος Γ., Ζαΐμης Α. 4, Τράντζας Π. 3 (1), Τριαντάφυλλος Θ, Σταθόπουλος Κ., Διαμαντόπουλος Γ. 23 (4), Αργυρόπουλος Ν., Διαμαντόπουλος Β. 13 (2), Δόξας Μ. 29.

U22 (Λαγός Α., Πετρόπουλος Π.): Τζάνος Σ., Τσατσάνης Γ. 20 (1), Τάσσιος Σ. 9, Λαρεντζάκης Β. 3 (1), Κοντογεώργης Α. 10 (1), Περγαντής Ν., Μπαραμπούτης Ν. 2, Βελιτζανασβίλι Β. 6, Τούμπλαρης Δ. 3 (1), Ντούσιας Σ. 2, Τσοχονελίτζε Γ. 18 (1), Καραπαναγιώτης Ν. 4.