Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Κυπελλούχος η S-Parta B.C.!

Κυπελλούχος η S-Parta B.C.!

Η S-Parta B.C. κατέκτησε το Κύπελλο ΑΓΣ Πολυνίκης, για να πάρει τα σκήπτρα από τα Peronia B.C. που είχαν πάρει την κούπα στο θεσμό πέρσι. Στον τελικό η S-Parta B.C. κέρδισε τους Mentalists με 69-58 για να φτάσει στην κατάκτηση, με τον Κουζοβουνά Σ. να παίρνει μαζί του το MVP με 17 πόντους και τεράστια συμβολή στην οργάνωση του παιχνιδιού της ομάδας του.

S-PARTA B.C. – MENTALISTS 69-58
(13-12, 30-25, 48-40, 69-58)

Το ματς ξεκίνησε με 1-4 για τους Mentalists με τον Ζιώτη και τον Μποτόζη, για να απαντήσει για την S-Parta B.C. ο Τσίκλος που μπήκε ζεστός για το 4-4. Στο 4-9 έφεραν το ματς ξανά Χιώτης με Μποτόζη, με τον Τσίκλο και τον Κουζουβουνά Χ. να μειώνουν σε 8-10 αρχικά και τον Μυλωνά σε 11-12 μετά το καλάθι του Χιώτη. Με τον Χατζηστρογγύλη οι Mentalists κράτησαν το προβάδισμα με 11-14, για να κλείσει ο Κουζοβουνάς το δεκάλεπτο στο 13-14.

Στη 2η περίοδο ο Τσουρδίνης με μαζεμένους πόντους και τη βοήθεια του Χατζηστρογγύλη έγραψε το 13-20, με την S-Parta B.C. να απαντά με τον Τσίκλο και τον Κουζουβουνά Μ., μείωσε σε 19-20. Στο 19-23 πήγαμε από τρίποντο του Μποτόζη, αλλά ο Κουζοβουνάς με τον Κουζουβουνά Χ. ισοφάρισαν τον αγώνα σε 23-23. Οι Mentalists πήραν το προβάδισμα για τελευταία φορά στο ματς όταν ο Μποτόζης σκόραρε για το 23-25, με τον Κουζουβουνά Χ. να απαντά για την ισοφάριση και τον Κουζοβουνά με τον Τσίκλο να κλείνουν ένα 7-0 στο τέλος του ημιχρόνου για το 30-25 της ομάδας τους.

Το σερί έφτασε στο 12-0 στο ξεκίνημα της επανάληψης, 32-25 από τον Ξανθάκη και 35-25 από καλάθι και φάουλ του Κουζοβουνά. Οι Mentalists αντέδρασαν και μείωσαν με Μποτόζη και Μπούζο σε 35-29, ενώ ο Μποτόζης έγραψε το 37-31. Ο Κουζοβουνάς έφτασε τους 7 μαζεμένους πόντους, 39-31, με τον Τσίκλο να ανεβάζει για πρώτη φορά τη διαφορά στους 10 πόντους, 41-31. Οι Mentalists πλησίασαν στους 6 ξανά, ο Πανδής που πέρασε στο ματς τους έφερε στο 41-35, ενώ ο ίδιος έγραψε και το 43-37. Ο Κωνσταντόπουλος απάντησε με τρίποντο, αλλά τον μιμήθηκε ο Χιώτης, 46-40, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Ξανθάκη στο 48-40.

Ο Παράσχος σκόραρε για το 49-42 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, με τον Κουζοβουνά να απαντά, 51-42. Ίδιο σκηνικό, καλάθι από τον Χατζάκη και απάντηση από τον Τσίκλο για το 53-44, μόνο που τώρα η S-Parta B.C. με τον Ξανθάκη και τον Τσίκλο έτρεξε 6-0 για το 57-44. Ο Πανδής μείωσε στους 11, αλλά ο Κουζουβουνάς Χ. με τον Κουζοβουνά έφεραν την ομάδα τους για πρώτη φορά στους 15 πόντους, 61-46. Ο Βακρατσάς απάντησε, ο Κουζουβουνάς Χ. από τη γραμμή έγραψε το 63-48 με τους Mentalists να μειώνουν με τον Μαγιάτη σε 63-52. Άλλες 2/2 βολές από τον Ξανθάκη (η S-Parta B.C. είχε 15/18 στην 4η περίοδο που κυνηγούσαν οι Mentalists και έκαναν φάουλ, με 10/10 συνεχόμενες μέχρι να κριθεί το ματς), 65-52, με τον Βακρατσά να σκοράρει για να ρίξει τη διαφορά στους 9 πόντους, 65-56. Ο Ξανθάκης συνέχισε από τη γραμμή, 67-56 ουσιαστικά τελειώνοντας εκεί το ματς, καθώς πια είχαμε μπει στο τελευταίο λεπτό, ο Μαγιάτης απάντησε, με τον Ξανθάκη και τον Μπούζο να κλείνουν τον αγώνα στο 69-58 για την ομάδα του Κοτρώνη Κ., χαρίζοντάς της το Κύπελλο.

Για τους νικητές ο Τσίκλος είχε 18 πόντους, ο Κουζοβουνάς 17, ο Ξανθάκης 12, ο Κουζουβουνάς Χ. 11. Για τους Mentalists ο Μποτόζης είχε 14 πόντους, ο Χιώτης 10 και ο Πανδής 7.

S-Parta B.C. (Κοτρώνης Κ., Κοτρώνης Α.): Κουζουβουνάς Χ. 11, Σαρίδης Χ., Ορνιθόπουλος Π., Κουζοβουνάς Σ. 17, Γιαννόπουλος Ν., Ξανθάκης Ν. 12, Κουζουβουνάς Μ. 2, Γεωργουλάκος Μ., Τσίκλος Χ. 18 (2), Κωνσταντόπουλος Γ. 6 (1), Μυλωνάς Γ. 3, Διαμαντόπουλος Μ..

Mentalists (Χιώτης Σ., Αντωνίου Α.): Παράσχος Γ. 2, Μαγιάτης Γ. 6, Μποτόζης Μ. 14 (1), Τσουρδίνης Δ. 5, Βακρατσάς Κ. 6, Μπούζος Ν. 2, Χατζηστρογγύλης Σ. 4, Χατζάκης Α. 2, Πανδής Γ. 7, Χιώτης Σ. 10 (1), Ρήγας Χ..

Πρωταθλητές τα Κουλουβάχατα!

Τα Κουλουβάχατα κατέκτησαν τον τίτλο στο 1ο γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει …