Home / ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2014 / Θεαματικές οι Η.Π.Α., οριακά Κροάτες, Τούρκοι!

Θεαματικές οι Η.Π.Α., οριακά Κροάτες, Τούρκοι!

Χωρίς ουσιαστικές εκπλήξεις ήταν η πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ, καθώς όλα τα φαβορί κέρδισαν. Πιο «ανάποδο» μπορεί να χαρακτηριστεί το αποτέλεσμα της Γαλλίας, αλλά με τόσες απουσίες που έχουν οι «τρικολόρ» λογικό είναι να έρθει η ήττα από τη Βραζιλία. Βέβαια, δεν θα τα λέγαμε αυτά αν οι Φιλιππίνες είχαν καταφέρει να ολοκληρώσουν την κηδεία στους Κροάτες, που βάλθηκαν και πάλι να βγάλουν τα μάτια τους από την αρχή ενός τουρνουά, αλλά δεν… μπόρεσαν. Οι Αμερικανοί έστειλαν μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση ότι είναι διψασμένοι και δεν θα λυπηθούν κανέναν, ρωτήστε τη Φινλανδία αν δεν με πιστεύετε, το -59 είναι αρκετά βαρύ για να χωνευτεί.

Α όμιλος

Στον Α όμιλο ξεχώρισε προφανώς το ματς των Γάλλων με τους Βραζιλιάνους (65-63 η Βραζιλία), το οποίο ξεκίνησε καλά για την ομάδα του Κολέ. Το 18-11 της πρώτης περιόδου έγινε 26-28 στο ημίχρονο (παίχτηκε μεγάλο μπάσκετ γενικώς στο ματς) με τους Γάλλους να μένουν στους 8 πόντους στη δεύτερη περίοδο. Σε ένα παιχνίδι που ο Σπλίτερ, ο Μπαρμπόσα, ο Νενέ και ο Βαρεζάο είχαν συνολικά 8/28 σουτ, καθάρισε ο Μαρσελίνιο Χουέρτας, ο οποίος είχε 16 πόντους και 5 ασίστ με 5/8 σουτ για να χαρίσει στην ομάδα του μια νίκη που σίγουρα θα τη βρει μπροστά της σε έναν κολασμένο όμιλο. Απίστευτη υπεροχή των Βραζιλιάνων στα ριμπάουντ (42-30 με 16-4 τα επιθετικά). Απ’ την άλλη ο Μπατούμ είχε 13 πόντους και ο Μπορίς Ντιό 15, αλλά οι Γάλλοι δεν μπόρεσαν.

Οι Σέρβοι κέρδισαν με 85-64 την Αίγυπτο, χωρίς να εντυπωσιάσουν, ανεβάζοντας αρκετά τη διαφορά στην 3η περίοδο (25-12 το επιμέρους σκορ εκεί ως το 68-43). Ο Τεόντοσιτς έπαιξε τελικά, είχε 15 πόντους με 5/7 σουτ, ο Ραντούλιτσα είχε 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τον Μπογκντάνοβιτς να έχει μόλις 3 πόντους αλλά με αυτόν στο παρκέ η Σερβία έγραψε +23 στη διαφορά πόντων σε 22 λεπτά. Ο Μπίρτσεβιτς είχε 11 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ και ο Κάλινιτς πρόσθεσε 11 πόντους. Για τους Αιγύπτιους, που λογικά τους περιμένουν αρκετές δύσκολες βραδιές μπροστά (και ένα… ντέρμπι) ο Ελγκαμάλ είχε 12 πόντους και ο Καμάλ 8 με 4 ριμπάουντ.

Νίκη και για την οικοδέσποινα Ισπανία, 90-60 το Ιράν, με τον Παού Γκασόλ να είναι καταπληκτικός, σε ένα ματς που οι Ισπανοί χαλάρωσαν λίγο στην 3η περίοδο αλλά έγραψαν 20-10 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Παού έπαιξε 29 λεπτά και είχε 33 πόντους και 8 ριμπάουντ με 12/20 σουτ και 9/10 βολές, ο Μαρκ Γκασόλ πρόσθεσε 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ 10 είχε ο Ναβάρο και 12 ο Ρούντι. Οι Ισπανοί είχαν 50% εντός παιδιάς (56% στα δίποντα). Για τους Ιρανούν ο Καμρανί είχε 18 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Χαντάντι 16 πόντους και 15 ριμπάουντ (με 7 λάθη και 7/17 σουτ).

Β όμιλος

Η έκπληξη της πρεμιέρας πήγε να γίνει στον Β όμιλο, αλλά οι Κροάτες γλίτωσαν την ξευτίλα και κέρδισαν με 81-78 στην παράταση τις Φιλιππίνες. Οι Φιλιππινέζοι αστόχησαν σε σουτ νίκης στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας του αγώνα, 71-71, με τον Μπλατς να γράφει τρίποντο για το 79-78 στα 8 δευτερόλεπτα της παράτασης και τον Ρούντεζ 2/2 βολές για το 81-78 με την τρίποντη προσευχή ισοφάρισης να είναι άστοχη για τις Φιλιππίνες στο τέλος. Για τους Κροάτες ο Μπογκντάνοβιτς είχε 26 πόντους με 7/14 τρίποντα, ο Σίμον 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Σάριτς 10 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Τόμιτς 8 πόντους με 11 ριμπάουντ. Για τις Φιλιππίνες ο Μπλατς είχε 28 πόντους και 12 ριμπάουντ με 10/24 σουτ σε 41 λεπτά (και αν ήθελε θα μπορούσε να είχε κάνει άλλα τόσα σουτ αφού η μπάλα ήταν συνεχώς στα χέρια του) και ο Τσαν (που έχασε το σουτ νίκης στο τέλος της κανονικής διάρκειας) είχε 17 πόντους. Το βίντεο του ματς:

Στο άλλο ματς του ομίλου η Αργεντινή κομμάτιασε το Πουέρτο Ρίκο με 98-75 και οι δηλώσεις του Πριτζιόνι («θα δούμε, δεν νομίζω ότι έχουμε καλή ομάδα για να χτυπήσει τετράδα») μάλλον θα φαίνονται ειρωνικές τώρα τους Πορτορικανούς. Το τι απίδια πιάνει η Αργεντινή θα το δούμε στη συνέχεια, πάντως όταν το Πουέρτο Ρίκο πήγε να την τρέξει, την έχασε στον ορίζοντα. Το 11-24 της 3ης περιόδου είναι δείγμα, με τους Αργεντινούς να σκοράρουν 53 πόντους στην επανάληψη. Ο Σκόλα είχε 20 πόντους και 9 ριμπάουντ με 7/10 σουτ, ο Πριτζιόνι 9 πόντους και 10 ασίστ, ο Χέρμαν 12 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Νοτσιόνι 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Σαφάρ 18 πόντους. Η Αργεντινή σούταρε με 52% εντός παιδιάς (62% στα δίποντα), η παλιοσειρά έκανε την πλάκα της, αλλά ήδη μας λείπουν Τζινόμπιλι, Ντελφίνο. Για το Πουέρτο Ρίκο, που καλείται να ανακάμψει επειγόντως απέναντι στη Σενεγάλη, ο Μπαρέα είχε 24 πόντους.

Γ όμιλος

Ο όμιλος των Η.Π.Α. και πώς να μην ξεκινήσει κανείς από το θεαματικό 114-55 των Αμερικανών επί της Φινλανδίας. Και από αυτό το ματς υπάρχει μόνο το 2ο δεκάλεπτο, αυτό που οι Αμερικανοί κέρδισαν με επιμέρους σκορ 29-2 (!) με τους Φινλανδούς να έχουν 0/17 σουτ και 9 λάθη και να σκοράρουν μόνο με 2/2 βολές! Κάπως έτσι ξέχασαν το καλούτσικο ξεκίνημα (17-12 μετά από 6:20), το ημίχρονο έκλεισε στο 60-18 και διαφορά έκλεισε στους 59 πόντους στο τέλος του ματς. Για τους Αμερικανούς ο Ρόουζ έπαιξε πιο πολύ απ’ όλους, 23 λεπτά, με την πεντάδα να είναι Κάρι, Έρβινγκ, Χάρντεν, Φαρίντ και Ντέιβις. Ο Τόμπσον είχε 18 πόντους, ο Ντέιβις 17, ο Ρόουζ 12 και ο Γκέι 10, με τον Ρόουζ να έχει +45 στη διαφορά πόντων και τον Γκέι +41. Σκόραραν και οι 12 με τις Η.Π.Α. να κλείνουν με 59% εντός παιδιάς, 46 ριμπάουντ, 20 ασίστ και 18 κλεψίματα (28%, 31, 5 και 10 τα αντίστοιχα νούμερα των Φινλανδών). Για τους Φινλανδούς Κόπονεν και Χαφ είχαν από 12 πόντους και την καλύτερη διαφορά πόντων ο Μότολα (-10 σε 11 λεπτά).

Οι Τούρκοι δυσκολεύτηκαν αφάνταστα απέναντι στη Νέα Ζηλανδία, κέρδισαν με 76-73 γυρνώντας τον αγώνα από το 61-72 με 5:22 για το τέλος! Ο Σαβάς με τον Πρέλντζιτς (το τρίποντο για οτ 75-72) και τον Τουντζερί ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές στο τέλος του ματς για τους Τούρκους, που έτρεξαν σερί 15-0 μέσα σε λιγότερο από 3 λεπτά (σε 2:54) για να προσπεράσουν με 76-72. Ο Σαβάς έκλεισε το ματς με 16 πόντους, ο Πρέλντζιτς με 14, ο Χερσέκ με 11, αλλά αν η Τουρκία παίξει έτσι και την Κυριακή με τις Η.Π.Α. θα έχει δράματα. Για τους Νεοζηλανδούς, που αστόχησαν σε τρίποντο ισοφάρισης στο τέλος με τον Πένι, ο Ουέμπστερ είχε 22 πόντους με 2/10 τρίποντα.

Νίκη και για τους Ουκρανούς με 72-62 επί της Δομινικανής Δημοκρατίας, με το ματς να κρίνεται στο δεύτερο ημίχρονο (ισόπαλο με 27-27 το πρώτο μέρος) και τον Μάικ Φρατέλο να έχει φτιάξει και φέτος μια αρκετά δυνατή ομάδα που μπορεί να προκριθεί απ’ τον όμιλο. Ο Τζέτερ είχε 16 πόντους, ο Γκλαντίρ 12 και ο Κραβτσόφ13 με 4/4 σουτ και 7 ριμπάουντ. Απ’ την άλλη ο Γκαρσία είχε 18.

Δ όμιλος

Νίκες για τα φαβορί και στον Δ όμιλο, η Λιθουανία επικράτησε με 87-74 του Μεξικό, αφού ξεπέρασε το σοκ της πρώτης περιόδου. Βρέθηκε να χάνει με 22-27, αλλά το Μεξικό έβαλε 26 πόντους στα δύο επόμενα δεκάλεπτα, δέχτηκε 45 και το ματς στο 30ο λεπτό ήταν στο 67-53. Στο 4ο δεκάλεπτο το Μεξικό έφτασε ως το -10, αλλά όχι πιο κοντά. Για τους νικητές ο Μασιούλις είχε 19 πόντους, ο Βαλανσιούνας 17 με 8/8 σουτ και ο Μοτιεγιούνας 14. Οι τρεις τους είχαν 22/31 εντός παιδιάς με τη Λιθουανία να σουτάρει με 60% (63% στα δίποντα και 55% στα τρίποντα). Για το Μεξικό ο Κρουζ είχε 21 πόντους και ο Αγιόν 12.

Νίκη και για τους Σλοβένους, 90-80 επί των Αυστραλών, με το ματς να πηγαίνει ψηλά από την αρχή, 27-19 το δεκάλεπτο. Οι Αυστραλοί μείωσαν με τον Νιούλι και τον Μπρέκχοφ σε 85-80 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, αλλά ο Μπάλαζιτς έγραψε 3/4 βολές και ο Μούριτς το 90-80. Για τους νικητές ο Γκ. Ντράγκιτς είχε 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Ζ. Ντράγκιτς 11 πόντους, ο Λόρμπεκ 13 και ο Μπάλαζιτς 10. Για τους Αυστραλούς ο Μπέινς είχε 21 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Άντερσεν 14 πόντους με τον Νιουλι να προσθέτει 13.

Σε ένα παιχνίδι που δεν έβγαζε… κανένα νόημα ως προς την εξέλιξή του η Ανγκόλα κέρδισε με 80-69 τους Κορεάτες. Οι Αφρικανοί προηγήθηκαν με 36-18 στο πρώτο ημίχρονο, δέχτηκαν 30 πόντους στην 3η περίοδο, με το ματς να πηγαίνει στο 52-48, αλλά μπήκαν με ένα 8-2 στο 4ο δεκάλεπτο για να αποκτήσουν και πάλι τον έλεγχο. Ο Μορέιρα είχε 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Μίνγκας 14 πόντους και ο Τσιπριάνο 16 πόντους. Για τους Κορεάτες ο Σ. Κιμ είχε 15 πόντους.

Η Κυριακή

Αρκετά τα ενδιαφέροντα ματς από νωρίς τη 2η μέρα του Μουντομπάσκετ. Στις 13:30 η Νέα Ζηλανδία κοντράρεται με τη Δομινικανή Δημοκρατία και ο νικητής θα ελπίζει σε πρόκριση, ενώ μετά έχουμε ντέρμπι, στις 14:30 για τον δικό μας όμιλο Αργεντινή-Κροατία και στις 16:30 Σερβία-Γαλλία. Η εθνική μας παίζει στις 21:00, ενώ στις 22:30 έχουμε το Η.Π.Α.-Τουρκία σε μια γεμάτη μέρα.

Αναμενόμενο αλλά εντυπωσιακό!

Με μια τρομερή επίδειξη δύναμης, οι Αμερικανοί διέσυραν τη Σερβία στον τελικό του Μουντομπάσκετ, 129-92, …