Home / ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2014 / Δυσκολεύτηκαν οι Αμερικανοί, ήττα για Σέρβους

Δυσκολεύτηκαν οι Αμερικανοί, ήττα για Σέρβους

Δύσκολα έβαλαν για τρεις περιόδους οι Τούρκοι στους Αμερικανούς, που τα βρήκαν μπαστούνια στη δεύτερη μέρα του Μουντομπάσκετ μέχρι να καταφέρουν να τρέξουν στην αναμέτρηση, ανεβάζοντας πολύ τη διαφορά στο τέλος. Οι Γάλλοι ανέτρεψαν το κακό ξεκίνημα της πρεμιέρας κερδίζοντας τους Σέρβους, ενώ οι Κροάτες έκαναν σημαντικό βήμα για την πρώτη δυάδα του ομίλου κερδίζοντας την Αργεντινή. Τέλος, η Σενεγάλη πήρε το ματς με το Πουέρτο Ρίκο για να ελπίζει πλέον σε πρόκριση.

Α όμιλος

Οι Γάλλοι κέρδισαν με 74-73 τη Σερβία που κατάφερε να βγάλει μόνη της τα μάτια της και να χάσει ένα ματς που το ήλεγχε στο δεύτερο ημίχρονο (οι Γάλλοι πέρασαν 2 φορές μπροστά στο σκορ, παρά τις πολλές ισοπαλίες). Οι Σέρβοι κέρδιζαν με 71-73 στο τέλος, ο Μπ. Ντιό έβαλε το καλάθι της ισοφάρισης και η Σερβία είχε 18 δευτερόλεπτα στη διάθεσή της. Ο Τζόρτζεβιτς έδωσε τα κλειδιά της τελευταίας επίθεσης στον Μπογκντάνοβιτς, ο οποίος μπερδεύτηκε από το χέρι του Ντιό στο ντράιβ του και έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του αφήνοντας και 5 δευτερόλεπτα στους Γάλλους. Ο Λοβέρν πήρε την μπάλα στο τρίποντο (!) έκανε ντράιβ και κέρδισε φάουλ από τον Ραντούλιτσα με 1 δευτερόλεπτο για το τέλος. Έβαλε την πρώτη βολή, πέταξε τη δεύτερη, 74-73 και ο όμιλος μπλέχτηκε αρκετά. Ο Λοβέρν είχε 19 πόντους και 6 ριμπάουντ με 7/10 σουτ, ο Τζάκσον 12 πόντους, ο Α. Ντιο 15 και ο Μπατούμ 11. Ο Ραντούλιτσα είχε 21 πόντους και 7 ριμπάουντ με 8/13 (προφανώς είχαν κάνει συμφωνία με τον Λοβέρν να μην μαρκάρει ο ένας τον άλλο) και ο Μπογκντάνοβιτς είχε 12 πόντους με 5/13 σουτ και -11 στη διαφορά πόντων, τη χειρότερη στο ματς (αλλά του έδωσε την τελευταία επίθεση ο Τζόρτζεβιτς).

Μία περίοδο άντεξε το Ιράν κόντρα στη Βραζιλία, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 17-18, αλλά το 23-6 της δεύτερης περιόδου έβαλε κάθε κατεργάρη στον πάγκο του στο δρόμο για το τελικό 79-50 των Βραζιλιάνων. Οι Ιρανοί έμειναν μπροστά ως το 19-20, αλλά στη συνέχεια έβαλαν 4 πόντους σε 8:11 ως το ημίχρονο με σερί 12-0 των Βραζιλιάνων μέχρι να ξανασκοράρουν, για να πάει το σκορ στο 40-24 και να τελειώσει κάπου εκεί το ματς. Για τους Βραζιλιάνους ο Γκαρσία είχε 12 πόντους και ο Μπαρμπόσα 11, σκόραρε όλη η δωδεκάδα και εκτός του Γκαρσία (24 λεπτά) κανείς δεν έπαιξε πάνω από 19. Ο Γιαμσίντι είχε 13 πόντους για το Ιράν και ο Καμρανί 11.

Οι Ισπανοί πήγαν στο 2-0 κι αυτοί (όπως και η Βραζιλία) επικρατώντας με 91-54 της Αιγύπτου και κλείνοντας με τα εύκολα στον όμιλο, καθώς μπροστά τους έχουν Βραζιλία, Γαλλία, Σερβία. Μπήκαν στο ματς με 19-2, αλλά οι Αιγύπτιοι ισορρόπησαν το παιχνίδι ως το 42-24 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η εικόνα δεν άλλαξε, η Ισπανία κέρδισε με +9 την 3η περίοδο και +10 την 4η για το τελικό +37. Για τους Ισπανούς ο Ιμπάκα είχε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Ρούντι 14 πόντους, ο Παού Γκασόλ 12, ενώ σκόραραν όλοι πλην του Καλντερόν. Το φοβερό είναι ότι σε αγώνα που κέρδισαν με 37 πόντους Λιουλ, Καλντερόν και Ροντρίγκεθ, είχαν αρνητική διαφορά πόντων (-9, -6 και -5 αντίστοιχα)! Για τους Αιγύπτιους ο Ελγκαμάλ είχε 16 πόντους.

Β όμιλος

Στον όμιλο της εθνικής μας, η Κροατία μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι κέρδισε την Αργεντινή με 90-85, με τις δύο ομάδες να… μαλώνουν με την άμυνα, αλλά όποιος είδε το ματς το απόλαυσε ιδιαίτερα. Οι Κροάτες ήταν καλύτεροι στην 3η περίοδο, κέρδισαν με 29-19 και παρόλο που οι Αργεντινοί μείωσαν στο τέλος, δεν μπόρεσαν να γυρίσουν το παιχνίδι από το -12 του 30ου λεπτού. Οι Κροάτες έπαιξαν με 8 παίκτες στο παιχνίδι, ο Μπογκντάνοβιτς είχε 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Σάριτς 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Σίμον 18 πόντους, ο Λαφαγιέτ (τραυματίστηκε) είχε 11 και ο Ζόριτς 10. Οι δυο ομάδες έκαναν μόλις 15 λάθη στον αγώνα (6 οι Αργεντινοί) που ήταν ως τώρα ο καλύτερος του τουρνουά. Απ’ την άλλη ο Σκόλα είχε 30 πόντους και 9 ριμπάουντ με 11/19 σουτ, ο Καμπάτσο 13 πόντους και 6 ασίστ, ο Νοτσιόνι 11 πόντους και ο Χέρμαν 9.

Η Σενεγάλη κέρδισε το Πουέρτο Ρίκο με 82-75, με τους Πορτορικάνους να βάζουν 29 πόντους στην πρώτη περίοδο και… 29 στα επόμενα 20 λεπτά αγώνα. Το Πουέρτο Ρίκο προηγήθηκε με 15 πόντους διαφορά (12-27 και 14-29) στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά κατάφερε να μείνει πίσω πριν βγει το ημίχρονο. Στο τέλος μείωσε από διψήφια διαφορά σε 70-67, αλλά ο Ντιένγκ και ο Μ. Ντιοπ έφεραν τη Σενεγάλη στο 79-69 για την πρώτη της νίκη στο τουρνουά. Ο Ντιένγκ είχε 18 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Φαγιέ 20 πόντους, ο Μ. Ντιοπ 10. Για το Πουέρτο Ρίκο που έχασε τον Αρόγιο με τραυματισμό (11 πόντοι σε 11 λεπτά μέχρι να χτυπήσει στον αστράγαλο) ο Μπάλκμαν είχε 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Μπαρέα 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ (με 4/12 σουτ).

Γ όμιλος

Δύσκολο βράδυ (λογικά το τελευταίο ως την οκτάδα) πέρασαν οι Η.Π.Α. για 30 λεπτά απέναντι στην Τουρκία, αλλά κάπου εκεί προς το τέλος της 3ης περιόδου οι Τούρκοι άρχισαν να παίζουν σαν λοβοτομημένοι και μοιραία από μπροστά στο σκορ βρέθηκαν πίσω με 20 πόντους ως το τελικό 98-77. Όταν οι Αμερικάνοι κατάφεραν να ανεβάσουν το ρυθμό του αγώνα εκεί που ήθελαν, η Τουρκία δεν μπορούσε να ακολουθήσει (τα έχουμε πει για την μέτρια επίθεσή της) οπότε και έμειναν πολύ πίσω. Ως τότε έδειχναν ικανοί να μας χαρίσουν ένα ντέρμπι, είχαν τον έλεγχο και προηγήθηκαν με 35-40 στο ημίχρονο, με 45-51 λίγο μετά και έφτασαν ως το 59-59. Το ξέσπασμα των Αμερικανών άλλαξε εντελώς τον ρυθμό, οι Τούρκοι πέρασαν ένα πεντάλεπτο περίπου που κουτουλούσαν μεταξύ τους χωρίς νόημα (εκτός από την επιθετική άμυνα των Αμερικανών, είδαμε κυριολεκτικά Τούρκους να κουτουλάνε μεταξύ τους) για να πάμε στο 76-60 για τις Η.Π.Α. και να τελειώσει εκεί το ματς. Πάντως, για τα αμερικανικά μέσα το ματς λειτούργησε ως ξυπνητήρι, το Sports Illustrated βγήκε με πρόλογο «μη σας γελά το σκορ, οι Η.Π.Α. δοκιμάστηκαν πολύ σκληρά» και αυτό ίσως κάνει καλό στην ομάδα του Σιζέφσκι. Για τους Αμερικανούς, που είχαν 21 ασίστ και 17 κλεψίματα, ο Φαρίντ είχε 22 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Ντέιβις 19 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Χάρντεν 14 πόντους και 7 ασίστ, ο Έρβινγκ 13 πόντους και 5 ασίστ. Για τους Τούρκους, που είχαν 28 λάθη και 2 κλεψίματα, ο Ακιόλ είχε 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Πρέλντζιτς 9 πόντους και 5 ασίστ, ενώ ο Σαβάς 9 πόντους, όσους και ο Γκιουλέρ.

Οι Φινλανδοί κατάφεραν να ξεπεράσουν τη συντριβή από τους Αμερικανούς πολύ γρήγορα και να κερδίσουν με 81-76 πολύ πιο εύκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό σκορ τους Ουκρανούς. Στο τέλος του ημιχρόνου ήταν πίσω (τρομερό καλάθι του Κόπονεν στην εκπνοή), αλλά στην 3η περίοδο ξέφυγαν με 18 πόντους, 57-39, το σερί τους ήταν 24-2 από το 33-37 και μετά! Στο 4ο δεκάλεπτο δεν απειλήθηκαν ποτέ, προηγήθηκαν με 75-58 και με 77-64 με 2:26 για το τέλος, για να μειώσουν οι Ουκρανοί στο φινάλε. Για τους νικητές ο Χαφ είχε 23 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Κόπονεν 14 πόντους και 9 ασίστ, ο Μέρφι 12 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τους Ουκρανούς ο Τζέτερ είχε 24 πόντους και 9 ασίστ και ο Πουστοζβόνοφ 15 πόντους.

Η Δομινικανή Δημοκρατία κέρδισε με 76-63 τη Νέα Ζηλανδία, που μάλλον δεν έχει και πολλές ελπίδες πλέον για να περάσει στα νοκ άουτ, τουλάχιστον αν δεν αλλάξει άρδην εικόνα. Οι Νεοζηλανδοί ήταν έναν πόντο πίσω στο 30ο λεπτό και ισοφάρισαν σε 54-54 με 8:48 για το τέλος, αλλά στο επόμενο πεντάλεπτο το επιμέρους σκορ ήταν 14-4 για τους νικητές που καθάρισαν έτσι το ματς. Ο Γκαρσία είχε 29 πόντους και 6 ριμπάουντ με 11/15 σουτ, ο Μαρτίνεζ 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Κορονάντο είχε +19 στη διαφορά πόντων σε 19 λεπτά συμμετοχής. Για τη Νέα Ζηλανδία ο Αμπερκρόμπι είχε 22 πόντους με 7/11 και ο Πένι 16 πόντους με 3 ασίστ, αλλά με 5/15.

Δ όμιλος

Στις 2 νίκες έφτασε η Λιθουανία που δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο απέναντι στην Ανγκόλα, 38-35 στην ανάπαυλα. Την 3η περίοδο οι Λιθουανοί την κέρδισαν με 25-14, μετά το 52-47 ξέφυγαν με 63-49 με σερί 11-2 για να λήξει το παιχνίδι με 75-62. Οι Ανγκολέζοι μπόρεσαν να πλησιάσουν ως τους 9 πόντους, αλλά όχι πιο κάτω στην 4η περίοδο. Ο Μοτιεγιούνας είχε 12 πόντους, ο Σεϊμπούτις ήταν ο καλύτερος με 8 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ αλλά και +20 στη διαφορά πόντων σε 31 λεπτά, ενώ ο Βαλανσιούνας είχε 11 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για την Ανγκόλα ο Τσιπριάνο είχε 13 πόντους, ο Μίνγκας 14 και 9 ριμπάουντ και ο Μουρ 11 πόντους.

Η Σλοβενία κέρδισε με 89-68 το Μεξικό, για να πάει κι αυτή στο 2-0, κάνοντας ουσιαστικά συντήρηση στον αγώνα, αφού μόνο ο Γκ. Ντράγκιτς έπαιξε 26 λεπτά και όλοι οι άλλοι κάτω από 23. Ο Ντράγκιτς είχε 18 πόντους και 6 ασίστ με 6/8 σουτ, ενώ ο αδερφός του Ζόραν είχε 22 πόντους και +27 στη διαφορά πόντων με 4/4 δίποντα, 4/4 τρίποντα και 2/2 βολές, ο Όμιτς είχε 12 πόντους και ο Κλόμπουτσαρ 10. Για το Μεξικό ο Αγιόν είχε 23 με 9/9 σουτ και ο Κρουζ 13.

Η Κορέα δεν μπόρεσε να σταθεί απέναντι στην Αυστραλία και μοιραία ηττήθηκε με το βαρύ 55-89 με τη διαφορά να ανεβαίνει σε κάθε δεκάλεπτο. Για τους Αυστραλούς ο Ινγκλς είχε 17 πόντους σε 18 λεπτά με 7/8 σουτ, ο Μπέινς 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Μπέρστοου 13 πόντους με 6/7, ενώ η Αυστραλία είχε 50% στα δίποντα και 57% στα τρίποντα στο ματς με 21 επιθετικά ριμπάουντ και 23 ασίστ. Για την Κορέα ο Σ. Κιμ είχε 13 πόντους, ενώ η ομάδα του είχε 55% στα δίποντα, αλλά μόλις 20% με 5/25 στα τρίποντα.

Αναμενόμενο αλλά εντυπωσιακό!

Με μια τρομερή επίδειξη δύναμης, οι Αμερικανοί διέσυραν τη Σερβία στον τελικό του Μουντομπάσκετ, 129-92, …