Home / ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2014 / Τρεις στο 4-0, από θαύμα οι Τούρκοι!

Τρεις στο 4-0, από θαύμα οι Τούρκοι!

Η.Π.Α., Ισπανία και Σλοβενία συνεχίζουν αήττητες στο Μουντομπάσκετ, παρέα με την εθνική μας, πριν την τελευταία ημέρα των ομίλων. Οι Τούρκοι, αφού είδαν τους Φινλανδούς να αυτοκτονούν, κέρδισαν στην παράταση για να μείνουν ζωντανοί για την πρόκριση, ενώ οι Βραζιλιάνοι επικράτησαν των Σέρβων. Τα είδε όλα η Σλοβενία με την Ανγκόλα, με τους Ισπανούς να διαλύουν τους Γάλλους και τη Σενεγάλη και την Κορέα να μην καταφέρνουν να βάλουν ούτε 50 πόντους απέναντι σε Αργεντινή και Λιθουανία. Όλα τα σενάρια πρόκρισης.

Την πρόκριση έχουν ήδη πάρει Ισπανία, Βραζιλία, Σερβία, Ελλάδα, Αργεντινή, Σενεγάλη, Η.Π.Α., Σλοβενία, Λιθουανία, Αυστραλία. Παλεύουν για τις 6 τελευταίες θέσεις Γαλλία-Ιράν (1 θέση), Πουέρτο Ρίκο-Κροατία (1 θέση), Τουρκία-Φινλανδία-Δομινικανή Δημοκρατία-Νέα Ζηλανδία-Ουκρανία (3 θέσεις), Ανγκόλα-Μεξικό (1 θέση).

Α όμιλος

Οι Βραζιλιάνοι κέρδισαν τη Σερβία με 73-81 και κλείδωσαν τη 2η θέση στον όμιλο, όπου και θα τερματίσουν ό,τι κι αν γίνει στο τελευταίο τους ματς. Στο ημίχρονο οι Βραζιλιάνοι κέρδιζαν με 32-48, αλλά η 3η περίοδος ήταν καταστροφική, με τους Σέρβους να τρέχουν επιμέρους σκορ 32-12 καταφέρνοντας να πάνε από το 37-52 στο 59-55 με σερί 22-3. Η Σερβία έφτασε μέχρι το 67-60 στο 4ο δεκάλεπτο, αλλά ο Βιεϊρά με δύο κολλητά τρίποντα έφερε το ματς στον πόντο. Οι Σέρβοι έκαναν 6:11 για να σκοράρουν και η Βραζιλία είχε στο μεταξύ τρέξει σερί 0-12 για το 67-72, ενώ το τρίποντο του Βιεϊρά στο 1:16 για το 71-77 κλείδωνε το ματς για την ομάδα του. Ο Βιεϊρά είχε 21 πόντους με 6/9 τρίποντα, ο Σπλίτερ 10 με 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ ο Μπαρμπόσα είχε 16 και ο Χουέρτας 6 με 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Για τους Σέρβους ο Τεόντοσιτς είχε 14 πόντους και 5 ασίστ και +9 στη διαφορά πόντων (αλλά έπαιξε μόνο 26 λεπτά), ενώ ο Ραντούλιτσα είχε 11 πόντους και 5 ριμπάουντ (-10 σε 25 λεπτά) και ο Μπιέλιτσα 8 πόντους και 5 ριμπάουντ με -17 σε 27 λεπτά.

Οι Ισπανοί κέρδισαν πολύ εύκολα με 88-64 τους Γάλλους, μπαίνοντας στο ματς με 11-3 και παρότι οι Γάλλοι ισοφάρισαν σε 19-19 δεν μπόρεσαν να αντέξουν. Το εξωφρενικό τρίποντο του Ναβάρο στην εκπνοή της πρώτης περιόδου, μαζί με άλλο ένα δικό του στο ξεκίνημα της δεύτερης, έθεσαν τον τόνο, οι Ισπανοί είχαν 10 πόντους διαφορά στο ημίχρονο, για να την ανεβάσουν αρκετά στο δεύτερο μέρος, αφού οι Γάλλοι ήταν ξεκάθαρο ότι δεν το πίστευαν, φαινόταν στα πολύ κακά μακρινά τους σουτ, ακόμα και στα ελεύθερα, ότι δεν είχαν ψυχολογία. Ο Μαρκ Γκασόλ είχε 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Παού 15 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Ναβάρο 14 πόντους και 3 ασίστ, ενώ Λιουλ και Ιμπάκα (8 ριμπάουντ) είχαν από 10 πόντους. Για τους Γάλλους ο Μπατούμ είχε 11 πόντους με 5/15, ο Πιετρούς 3 με 8 ριμπάουντ και ο Α. Ντιο 11. Οι Γάλλοι, αν χάσουν απ’ το Ιράν, μένουν εκτός.

Το Ιράν κέρδισε την Αίγυπτο με 88-73 για να κάνει την πρώτη του νίκη στο Μουντομπάσκετ, μπαίνοντας πολύ καλά στο ματς με 27-15. Οι Αιγύπτιοι προσπάθησαν να μειώσουν, πλησίασαν σε 45-41 και κράτησαν ως το 64-58, αλλά μετά δεν άντεξαν και η διαφορά ανέβηκε και πάλι στο τέλος. Ο Χαντάντι είχε 23 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Νικχάχ Μπαχράμι 24 πόντους και 6 ασίστ με 3 κλεψίματα, ενώ ο Σαχακιάν 14 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους Αιγύπτιους ο Σούσα είχε 15 πόντους και ο Ελσαμπάχ 13.

Β όμιλος

Η Αργεντινή κομμάτιασε τη Σενεγάλη με 81-46, σε ένα παιχνίδι που μετά το πρώτο δεκάλεπτο έγειρε εντελώς. Η Σενεγάλη έχασε με 21-9 τη δεύτερη περίοδο, κι ενώ μετά το 12-14 της 3ης πίστεψε ότι θα χάσει αξιοπρεπώς (το σκορ στο 30ο λεπτό ήταν 53-38) η Αργεντινή έγραψε ένα 28-8 στο 4ο δεκάλεπτο για το τελικό +35 στο ματς, αφήνοντας τους αντιπάλους της στους 46 πόντους με 8% στα τρίποντα και 40% στα δίποντα και 21 λάθη. Ο Σκόλα είχε 22 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Λαπροβίτολα 8 πόντους και 6 ασίστ, ο Χέρμαν 11 πόντους, ο Πριτζιόνι 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τη Σενεγάλη ο Ντιένκ είχε 11 πόντους και 8 ριμπάουντ με 5 λάθη και 4/12. Η Σενεγάλη, πάντως, ποσώς ασχολήθηκε με το ματς (πέραν της ξευτίλας του πράγματος) αφού έχει ήδη πάρει την πρόκριση για τα νοκ άουτ.

Ζωντανό έμεινε το Πουέρτο Ρίκο στο κυνήγι της πρόκρισης, αφού κέρδισε με 77-73 τις Φιλιππίνες, παρότι έχανε με 13-27 στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου. Τώρα θα πρέπει να κερδίσει τους Κροάτες έστω και με έναν πόντο διαφορά για να πάρει το εισιτήριο, αλλιώς μένει εκτός. Βέβαια, με το μπάσκετ που παίζει ως τώρα δύσκολα μπορεί να έχει ελπίδες, αλλά έχει το ρόστερ για να κερδίσει τη μάχη. Οι Φιλιππίνες έμειναν μακριά ως το 29-40, για να κλείσει το ημίχρονο στο 39-44, με το Πουέρτο Ρίκο να χρειάζεται και όλη την 3η περίοδο για να προσπεράσει, πρώτη φορά στο 58-57. Οι Φιλιππίνες απάντησαν για το 65-67 στο πεντάλεπτο της 4ης περιόδου, ο Μπλατς έγραψε το 67-70, αλλά 8 μαζεμένοι πόντοι του Μπαρέα έδωσαν τη νίκη στο Πουέρτο Ρίκο. Ο Μπαρέα ήταν εκπληκτικός με 30 πόντους και 5 ριμπάουντ με 8/15 σουτ, ενώ ο Σάντσεζ είχε 13 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Χουέρτας 13 πόντους με 3/12 αλλά και +18 όσο ήταν στο παρκέ. Ο Μπλατς είχε 25 πόντους και 14 ριμπάουντ για τις Φιλιππίνες, ενώ ο Τενόριο είχε 18 πόντους.

Γ όμιλος

Τέσσερα είναι τα σενάρια πρόκρισης πια στον Γ όμιλο, μετά τα αποτελέσματα της Τετάρτης αν θεωρήσουμε δεδομένη την ήττα της Ουκρανίας από τις Η.Π.Α.. Με νίκες Φινλανδίας και Τουρκίας προκρίνονται Ουκρανοί, Φινλανδοί και Τούρκοι. Με νίκες Τουρκίας και Νέας Ζηλανδίας, προκρίνονται Δομινικανή Δημοκρατία, Τουρκία και Νέα Ζηλανδία. Με νίκες Δομινικανής Δημοκρατίας και Φινλανδίας προκρίνονται Δομινικανή Δημοκρατία, Ουκρανία και Φινλανδία. Με νίκες Δομινικανής Δημοκρατίας και Νέας Ζηλανδίας προκρίνονται Δομινικανή Δημοκρατία, Νέα Ζηλανδία και Τουρκία. Όλοι δηλαδή έχουν ελπίδες, ο νικητής του Τουρκία-Δομινικανή Δημοκρατία περνάει σίγουρα (και υπό προϋποθέσεις και ο χαμένος), όπως και ο νικητής του Νέα Ζηλανδία-Φινλανδία (ο χαμένος όχι), ενώ η Ουκρανία περνάει μόνο αν χάσει η Νέα Ζηλανδία ανεξαρτήτως του άλλου ματς. Όλα αυτά, εφόσον οι Ουκρανοί χάσουν από τις Η.Π.Α. βεβαίως.

Οι Τούρκοι κέρδισαν στην παράταση με 77-73 τη Φινλανδία για να μείνουν ζωντανοί στο παιχνίδι της πρόκρισης, με τους Φινλανδούς να ελέγχουν απόλυτα το πρώτο ημίχρονο, 24-41 λίγο πριν το τέλος. Κράτησαν τον απόλυτο έλεγχο ως το 31-46 με τους Τούρκους να απαντούν πλησιάζοντας στους 4 πριν τελειώσει η 3η περίοδος. Ο Ασίκ σκόραρε για το 61-62 στο πεντάλεπτο της 4ης περιόδου με τους Φινλανδούς να κερδίζουν με 65-68 στα 15 δευτερόλεπτα και να έχουν και βολές. Ο Κόπονεν πέταξε και τις δύο και οι Φινλανδοί για κάποιο λόγο δεν έκαναν φάουλ στην τελευταία φάση. Ο Πρέλντζιτς έκανε βόλτα στη ρακέτα της Φινλανδίας, βρήκε τον Ακιόλ στη γωνία στο τρίποντο κι εκείνος έστειλε το ματς στην παράταση, 68-68! Τέτοια ‘εγκλήματα’ πληρώνοντας, οπότε στην παράταση η Φινλανδία έχασε και τον αγώνα. Ο Πρέλντζιτς έγραψε το 75-73, οι Φινλανδοί έχασαν τα 4 επόμενα σουτ τους, για να έρθει ο Γκονλούμ στα 28 δευτερόλεπτα με πολύ δύσκολη ενέργεια για το 77-73 και τη νίκη. Για τους Τούρκους ο Ασίκ είχε 22 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Αρσλάν 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Γκονλούμ 10 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Πρέλντζιτς 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα. Για τους Φινλανδούς ο Κοπόνεν είχε 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Σαλόν 15 πόντους και ο Κοϊβίστο 11 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Η Νέα Ζηλανδία κέρδισε την Ουκρανία με 73-61, διαφορά ικανή να της χαρίσει την πρόκριση σε περίπτωση που επικρατήσει και της Φινλανδίας. Μετά την πρώτη περίοδο οι Νεοζηλανδοί ήλεγξαν το παιχνίδι και κράτησαν το προβάδισμα και στα 30 λεπτά, εκτός από μια φάση στο 25ο λεπτό και το 38-39, για να ξεφύγουν μετά και με 16 πόντους διαφορά. Για τους Νεοζηλανδούς ο Πένι είχε 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Μπάρτλετ 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Φοτού 10 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για την Ουκρανία ο Τζέτερ είχε 14 πόντους και 6 ασίστ, ο Κορνιένκο 15 πόντους.

Οι Αμερικανοί κέρδισαν με 116-71 τη Δομινικανή Δημοκρατία, ξεφεύγοντας στο σκορ μετά τα μισά της δεύτερης περιόδου. Το σκορ στο δεκάλεπτο ήταν 25-22 και η Δομινικανή Δημοκρατία άντεξε μέχρι το 48-40 με 1:22 για το τέλος του ημιχρόνου. Μετά οι Αμερικάνοι ανέβασαν πολύ τη διαφορά, έφτασαν στους 29 πόντους στο 30ο λεπτό, για να την πάνε μέχρι το +40 στο 92-52. Για τις Η.Π.Α. ο Φαρίντ είχε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Κάζινς 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα, ο Ντέιβις 10 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 τάπες, ο ΝτεΡόζαν 11 πόντους και 3 κλεψίματα και ο Χάρντεν 10 πόντους. Για τη Δομινικανή Δημοκρατία ο Λιζ είχε 15 πόντους, ο Μαρτίνεθ 10 και 5 ριμπάουντ.

Δ όμιλος

Η Σλοβενία κέρδισε την Ανγκόλα με 93-87 για να παραμείνει αήττητη με 4-0 στον όμιλο, παρότι δυσκολεύτηκε πάρα πολύ. Η Ανγκόλα βρίσκεται πλέον σε δεινή θέση, μόνος τρόπος για να περάσει είναι να κερδίσει την Αυστραλία και να ηττηθεί το Μεξικό απ’ την Κορέα. Βράσε ρύζι δηλαδή. Με 7:52 για το τέλος του ματς η Ανγκόλα ήταν μπροστά στο σκορ με 69-72, αλλά οι Σλοβένοι απάντησαν με 15-2 για να ξεφύγουν με 84-74. Ο Φορτέ έφερε την ομάδα του στους δύο πόντους με τρίποντο στα 21 δευτερόλεπτα, 89-87, αλλά ο Λόρμπεκ και ο Κλόμπουτσαρ έγραψαν 4/4 βολές για τη νίκη. Για τους Σλοβένους ο Λόρμπεκ είχε 17 πόντους και 4 ασίστ, ο Γκ. Ντράγκιτς 14 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Ζ. Ντράγκιτς 6 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Κλόμπουτσαρ 12 πόντους και 3 ασίστ και ο Μπάλαζιτς 11 πόντους. Για την Ανγκόλα ο Φορτέ είχε 21 πόντους, ο Μορέιρα 20, ο Μουρ 17 και ο Εντονιέμα 14.

Η Αυστραλία κέρδισε το Μεξικό με 70-62 ελέγχοντας το ματς στο δεύτερο ημίχρονο χάρη στο 26-13 της 3ης περιόδου. Το Μεξικό πλησίασε σε 61-55 με 7:16 για το τέλος αλλά έκανε 4:45 να ξαναβάλει καλάθι και δεν έριξε ξανά τη διαφορά κάτω από τους 6 πόντους. Η Αυστραλία κλείδωσε την πρόκριση, το Μεξικό περνάει σίγουρα αν κερδίσει την Κορέα ή ακόμα και με ήττα αν ηττηθεί και η Ανγκόλα. Για την Αυστραλία ο Μπέινς είχε 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 τάπες, ο Μπρέκχοφ 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Νιούλι 10 πόντους. Για το Μεξικό ο Αγιόν είχε 11 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Μέντεζ και ο Γκουτιέρεζ από 10 πόντους.

Η Λιθουανία κέρδισε με 79-49 την Κορέα για να πάει στο 3-1 και αν κερδίσει με 9 πόντους και πάνω τη Σλοβενία θα τερματίσει πρώτη στον όμιλο (στην τριπλή ισοβαθμία με Αυστραλία, αλλιώς χρειάζεται απλή νίκη). Η Κορέα άντεξε ένα δεκάλεπτο (17-19) αλλά η συνέχεια ήταν καταστροφική. Μετά το 17-21 του 12ου λεπτού δέχτηκε σερί 42-12 μέχρι το 31ο για να μείνει πίσω με 59-33. Η 3η περίοδος έληξε με 18-4 για τη Λιθουανία. Ο Μοτιεγιούνας είχε 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Βαλανσιούνας 12 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Γιουσκεβίτσιους 20 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για την Κορέα ο Μουν είχε 15 πόντους και ο Τζ. Κιμ 12.

Η Πέμπτη

Η τελευταία ημέρα των ομίλων έφτασε. Η αρχή θα γίνει με την Ανγκόλα να κυνηγάει τις τελευταίες της ελπίδες στις 14:30 κόντρα στην Αυστραλία. Στις 16:00 Φινλανδία και Νέα Ζηλανδία θα σφαχτούν για μια θέση στον ήλιο (φοβερός ο προγραμματισμός της FIBA που έχει πρώτα αυτό το ματς και μετά την Τουρκία). Οι Αμερικάνοι παίζουν στις 18:30 με την Ουκρανία, ενώ Κροατία-Πουέρτο Ρίκο έχουμε στις 19:00 μαζί με το Ιράν-Γαλλία. Στις 22:30 το ντέρμπι πρωτιάς Λιθουανία-Σλοβενία, αλλά και το Τουρκία-Δομινικανή Δημοκρατία, αλλά οι δυο τους θα ξέρουν ακριβώς τι πρέπει να κάνουν για να περάσουν μέχρι τότε (και αν κερδίσει η Νέα Ζηλανδία περνάνε και οι δύο, ενώ αν κερδίσει η Φινλανδία ο χαμένος αποκλείεται). Τέλος στις 23:00, εκτός από το ματς της εθνικής μας έχουμε και το Σερβία-Ισπανία.

Αναμενόμενο αλλά εντυπωσιακό!

Με μια τρομερή επίδειξη δύναμης, οι Αμερικανοί διέσυραν τη Σερβία στον τελικό του Μουντομπάσκετ, 129-92, …