Home / ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2014 / Βόμβα Σενεγάλης, περίπατος Ισπανίας!

Βόμβα Σενεγάλης, περίπατος Ισπανίας!

Η Σενεγάλη έκανε βήμα πρόκρισης ουσιαστικά για τους «16» του Μουντομπάσκετ, κερδίζοντας την Κροατία για την 3η αγωνιστική των ομίλων, για να πάει στις 2 νίκες. Στην πρώτη από τις δύο βραδιές που έχουν ρεπό οι μισές ομάδες, η Ισπανία έκανε επίδειξη δύναμης με τη Βραζιλία, διαλύοντάς την από το πρώτο δεκάλεπτο. Τέλος, η Αργεντινή πήγε να αυτοκτονήσει με τις Φιλιππίνες, αλλά με τη νίκη λογικά δεν θα κινδυνεύσει για την πρόκριση. Οι Ισπανοί, μαζί με την Ελλάδα, πήραν και μαθηματικά πια την πρόκριση για τους «16», οι δυο πρώτες ομάδες που το κατάφεραν.

Α όμιλος

Η Ισπανία κέρδισε με 82-63 τη Βραζιλία ουσιαστικά καθαρίζοντας το παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο. Σε μια τρομερή περίοδο οι Ισπανοί είχαν 30 πόντους, προηγήθηκαν με 30-12 λίγο πριν το τέλος της έχοντας 13/18 σουτ εντός παιδιάς! Η Βραζιλία στο πρώτο δεκάλεπτο δεν μπόρεσε ούτε το ρυθμό να κατεβάσει, ούτε άμυνα να παίξει, ούτε καν να προλάβει τους Ισπανούς σε κάθε φάση. Ισορρόπησε λίγο το παιχνίδι στη δεύτερη περίοδο, μείωσε σε 31-23, αλλά οι Ισπανοί απάντησαν για το 40-25 και το ματς άνοιξε και πάλι για να είναι η διαφορά γύρω στους 20 πόντους σε όλη σχεδόν την επανάληψη. Ο Παού Γκασόλ ήταν για ακόμα έναν αγώνα μαγικός, 26 πόντοι με 11/15 σουτ, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 τάπες, ο Ναβάρο είχε 10 πόντους με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Ροντρίγκεθ 12 πόντους με 3 ριμπάουντ. Οι Ισπανοί είχαν 11/24 τρίποντα στο ματς, ενώ οι Βραζιλιάνοι 3/10. Για τη Βραζιλία ο Μπαρμπόσα είχε 11 πόντους και ο Βαρεζάο 10 με 4 ριμπάουντ.

Η Γαλλία κέρδισε με 94-55 την Αίγυπτο για να διπλασιάσει τις νίκες της. Η Αίγυπτος κρατήθηκε κοντά για μία περίοδο, αλλά έχασε με 26-11 το δεύτερο δεκάλεπτο και με 19-10 το τρίτο, για να μείνει πίσω με 32 πόντους στο 30ο λεπτό. Οι Αιγύπτιοι δέχτηκαν μια ακόμα συντριβή, αλλά κοιτούν πια προς το ματς της Τετάρτης με το Ιράν, που είναι και το μόνο το οποίο ελπίζουν να παλέψουν κι ας είναι το αουτσάιντερ. Για τη Γαλλία ο Λοβέρν είχε 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Πιετρούς 11 πόντους, ο Α. Ντιο 10 πόντους και 6 ασίστ και +37 στη διαφορά πόντων. Οι Γάλλοι σκόραραν όλοι, ενώ σούταραν με 78% στα δίποντα και είχαν 31 ασίστ στο ματς. Για την Αίγυπτο ο Ελγκαμάλ είχε 12 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Για ένα ημίχρονο το Ιράν στεκόταν σαν ίσος προς ίσο απέναντι στη Σερβία, 42-38 το σκορ στα μισά για τους Σέρβους, που τελικά κέρδισαν με 83-70, τρέχοντας ένα επιμέρους 25-13 στο 3ο δεκάλεπτο. Η Σερβία έφτασε στο 73-53 στην 4η περίοδο, χαλάρωσε και μετά το 81-63 επέτρεψε στο Ιράν να μειώσει. Ο Μπιέλιτσα είχε 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Μπογκντάνοβιτς 16 πόντους και +20 στη διαφορά, ο Ραντούλιτσα 13, ενώ ο Τεόντοσιτς είχε 8 πόντους και 9 ασίστ. Για το Ιράν ο Χαντάντι είχε 29 πόντους και 5 ριμπάουντ με 4 κλεψίματα και 10/10 δίποντα (!), ενώ ο Νικχάχ Μπαχραμί είχε 20 πόντους και 7 ασίστ.

Β όμιλος

Οι Κροάτες έχασαν από τη Σενεγάλη με 75-77 και κατάφεραν να βρεθούν στη θέση που γλίτωσαν στην πρεμιέρα απέναντι στις Φιλιππίνες. Πλέον, κινδυνεύουν σοβαρά με αποκλεισμό, καθώς με δύο ήττες από Ελλάδα και Πουέρτο Ρίκο και με νίκη του Πουέρτο Ρίκο επί των Φιλιππίνων, η λογική λέει ότι μένουν έξω, εκτός κι αν χάσει και τα δύο παιχνίδια της η Αργεντινή. Εν ολίγοις, αν το Πουέρτο Ρίκο κερδίσει τις Φιλιππίνες κι εμείς την Κροατία, θα παίξουν μεταξύ τους την πρόκριση όπως τα κατάφεραν οι Κροάτες. Η Σενεγάλη είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, ήταν σταθερά μπροστά και έκλεισε τα μισά στο 32-41. Στην επανάληψη κράτησαν τη διαφορά ως το 36-44, με τους Κροάτες να μειώνουν σε 45-46 αλλά να μην προσπερνούν, ο Ντιένγκ με τον Ντιοπ απάντησαν για το 47-54. Στο πεντάλεπτο οι Κροάτες μείωσαν σε 62-64, αλλά απάντησε ο Ντιένγκ με 4 πόντους για το 62-68. Ο Μπογκντάνοβιτς έφερε το ματς στο 69-70, ο Ντιένγκ σκόραρε ξανά, με τον Λαφαγιέτ στα 21 δευτερόλεπτα να γράφει το 72-73. Ο Νταλμέιντα είχε 2/2 βολές, ο Σίμον αστόχησε σε τρίποντο και ο Μ. Εντόι είχε κι αυτός 2/2 βολές στα 5 δευτερόλεπτα για το 72-77. Για τη Σενεγάλη, ο Ντιέγκ συνεχίζει να κάνει τρομερό τουρνουά, είχε 27 πόντους με 8/14 σουτ και 11/12 βολές, με 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες, ενώ ο Νταλμέιντα είχε 15 πόντους και 5 ασίστ. Για τους Κροάτες ο Σάριτς είχε 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Τόμιτς 14 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Μπογκντάνοβιτς 15 πόντους.

Η Αργεντινή κέρδισε με 85-81 τις Φιλιππίνες, μένοντας σε τροχιά πρωτιάς. Το ματς ξεκίνησε πολύ καλά για τις Φιλιππίνες, 2-12, και κράτησαν το προβάδισμα ως τη δεύτερη περίοδο, όπου βρέθηκαν μπροστά με 22-32. Οι Αργεντινοί πλησίασαν σε 35-36 στο τελευταίο δίλεπτο και με το απίστευτο τρίποντο του Μάτα προσπέρασαν με 43-38 στο ημίχρονο. Ο Σκόλα έφερε την ομάδα του στο 68-53, με τις Φιλιππίνες να πλησιάζουν σε 79-76 και 82-81 με 2 λεπτά για το τέλος. Η Αργεντινή είχε 3 άστοχα σουτ μέχρι ο Νοτσιόνι να γράψει 1/2 βολές από επιθετικό ριμπάουντ στα 42 δευτερόλεπτα, αλλά ο Ουίλιαμ έκανε βήματα και οι Φιλιππίνες έχασαν την ευκαιρία τους για ισοφάριση με τον Νοτσιόνι να γράφει 2/2 βολές στα 6 δευτερόλεπτα για τη νίκη της Αργεντινής. Ο Σκόλα είχε 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Μάτα 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Χέρμαν 10 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Λαπροβίτολα 10 πόντους και 4 ασίστ. Οι Αργεντινοί ξεκίνησαν στη λογική να ξεκουραστούν, αλλά έφτασαν να παίξουν 32 λεπτά τον Σκόλα, 34 τον Νοτσιόνι και 36 τον Πριτζιόνι. Για τις Φιλιππίνες ο Μπλατς είχε 14 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Άλαπαγκ 15 πόντους και ο Ντε Οκάμπο 18 πόντους. Οι Φιλιππίνες έχουν παλέψει αρκετά ως τώρα αλλά δεν έχουν καταφέρει να κερδίσουν, αλλά, με νίκες επί του Πουέρτο Ρίκο και της Σενεγάλης, έχουν ακόμα ελπίδες να προκριθούν.

Χάλκινοι οι Γάλλοι!

Η Γαλλία κέρδισε με 93-95 τη Λιθουανία στον μικρό τελικό του Μουντομπάσκετ για να κατακτήσει …