Home / ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2014 / 4-0 και τώρα η πρωτιά!

4-0 και τώρα η πρωτιά!

Άλλη μία νίκη για την εθνική μας ομάδα, που επικράτησε με 76-65 επί της Κροατίας για την 4η μέρα του Μουντομπάσκετ, παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ στο μεταξύ τους παιχνίδι. Η Ελλάδα είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα, έπαιξε ένα τρομακτικό 13λεπτο, έφτασε τη διαφορά και στους 19 πόντους, ήλεγξε απόλυτα τους αντιπάλους της, δεν απειλήθηκε και έφτασε εύκολα στη νίκη για να παραμείνει αήττητη στο τουρνουά. Με φοβερούς τους Μπουρούση, Καϊμακόγλου και πολύ καλό τον Παπανικολάου, η εθνική δείχνει να πατάει γερά στα πόδια της στο τουρνουά.

Την Πέμπτη θα παίξει στις 23:00 κόντρα στην Αργεντινή για την πρωτιά του ομίλου, ενώ έχει ήδη κλειδώσει τη δεύτερη θέση. Αυτό σημαίνει Σερβία ή Γαλλία στους «16», λογικά αν βγούμε 2οι θα παίξουμε με τους Γάλλους κι αν βγούμε 1οι θα παίξουμε με τους Σέρβους.

Στο παιχνίδι με την Κροατία η εθνική μας κυριάρχησε απόλυτα, τα ριμπάουντ ήταν 37-33, τα λάθη 10-13, οι ασίστ στο απίστευτο 23-9 με τον Νίκο Ζήση να δίνει περισσότερες ασίστ (10) απ’ όσες όλη η ομάδα της Κροατίας. Η Ελλάδα σούταρε με 65% στα δίποντα και ανάγκασε την Κροατία σε 39%, ενώ μοναδική κατηγορία που δεν τα πήγαμε καλά ήταν τα τρίποντα, 22% (40% οι Κροάτες), αλλά δεν μας χρειάστηκαν για να ελέγξουμε το ματς.

Ο Ζήσης είχε μόλις 3 πόντους στο ματς με 1/7 σουτ, αλλά οι 10 ασίστ του έκαναν τη διαφορά, ο Γιάννης Μπουρούσης είχε 13 πόντους και 10 ριμπάουντ με 6/7 δίποντα (0/3 τρίποντα), ενώ ο Κώστας Παπανικολάου είχε 14 πόντους με 7/8 δίποντα και 3 κλεψίματα, αλλά και +10 στη διαφορά πόντων, το καλύτερο όλης της ομάδας. Όμως, καλύτερος όλων ήταν για ακόμα ένα ματς ο Κώστας Καϊμακόγλου, που κάνει τρομερή διοργάνωση. Ο Καϊμακόγλου είχε 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με 3/3 δίποντα και 2/2 τρίποντα στο παιχνίδι! Πολύ καλός και ο Νικ Καλάθης με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Για τους Κροάτες ο Μπογκντάνοβιτς μόνο μας δημιούργησε προβλήματα, είχε 20 πόντους με 6/12 σουτ, αλλά δεν μπορούσε μόνος του να γυρίσει το ματς. Ο Ζόριτς έμεινε άποντος στο 10 λεπτά, ο Τόμιτς είχε μόλις 9 πόντους, ο Λαφαγιέτ ήταν καλούτσικος αλλά με 5 λάθη, ενώ εκτός του Σάριτς (10 πόντοι και 3 κλεψίματα αλλά με 4/12) ο Ούκιτς και ο Σίμον είχαν μαζί 12 πόντους με 5/17 σουτ. Η Κροατία πλέον κινδυνεύει με αποκλεισμό, αν ηττηθεί την Πέμπτη από το Πουέρτο Ρίκο θα πετάξει όσα έχτιζε τις πρώτες μέρες της διοργάνωσης.

Στο παιχνίδι, η Ελλάδα ξεκίνησε με τον Γλυνιαδάκη στην πεντάδα της για να πέσει πάνω στον Τόμιτς, αλλά αυτή η κίνηση έδειξε να μας αποδιοργανώνει αντί να βοηθά την άμυνα. Έτσι, μετά από 2:30 αγώνα και 4 πόντους του Τόμιτς στο 2-4 ο Κατσικάρης πέρασε τον Μπουρούση στη θέση του Γλυνιαδάκη. Ο Πρίντεζης με τον Παπανικολάου έφεραν το ματς στο 12-6 με τους Κροάτες να απαντούν με τρίποντο του Λαφαγιέτ και καλάθι του Σίμον, 12-11. Ο Σάριτς ισοφάρισε μετά το καλάθι του Καϊμακόγλου, αλλά ο Μπουρούσης έκλεισε την περίοδο στο 16-14.

Το παιχνίδι πήρε τον δρόμο του στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν η εθνική έκλεισε όλους τους διαδρόμους στους Κροάτες με πολύ καλή άμυνα, δέχτηκε μόλις 9 πόντους και κατάφερε να χτίσει διψήφια διαφορά. Ο Καϊμακόγλου και ο Ρούντεζ έγραψαν από ένα τρίποντο στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ενώ ο Μπουρούσης με τον Σίμον έφεραν το ματς στο 21-19. Όμως, οι Κροάτες στα υπόλοιπα 7:20 ως το ημίχρονο, έβαλαν μόλις 4 πόντους με 1/8 σουτ, 2/4 βολές και 5 λάθη στο διάστημα αυτό! Μέχρι να ξανασκοράρουν η εθνική μας είχε τρέξει σερί 11-0 με Ζήση, Καϊμακόγλου, Βουγιούκα, Καλάθη και Σλούκα, δηλαδή 5 εύστοχα σουτ από 5 διαφορετικούς παίκτες για το 32-19! Το σερί διέκοψε ο Μπογκντάνοβιτς με τρίποντο, αλλά ο Μπουρούσης απάντησε και ο Παπανικολάου έκλεισε το ημίχρονο στο 36-23.

Στα μισά του ματς, η Ελλάδα είχε 13-3 ασίστ, με τα λάθη να είναι 4-10, τα ποσοστά 60%-32% στα δίποντα, με τους πόντους από τη ρακέτα να είναι 26-12 και τους πόντους του πάγκου 17-4. Η Ελλάδα είχε 36 πόντους ημίχρονο με 26 από τη ρακέτα, δηλαδή!

Καλάθης και Παπανικολάου ανέβασαν τη διαφορά στους 17 πόντους, 42-25, στο ξεκίνημα της επανάληψης, ενώ ο Πρίντεζης σκόραρε με βολές για το 44-25. Οι Κροάτες πήραν 5 πόντους από τον Μπογκντάνοβιτς για να μειώσουν σε 44-30, κι ενώ πρώτα είχαν βγάλει τα πρώτα 6 λεπτά του 3ου δεκαλέπτου με 1/8 σουτ και 2 λάθη, για να κλείσουν έτσι ένα διάστημα 13 λεπτών με 2/16 σουτ και 7 λάθη πλήρως εγκλωβισμένοι στην άμυνα της εθνικής μας με επιμέρους σκορ 23-6!

Ο Μπογκντάνοβιτς και πάλι απάντησε σε τρίποντο του Βασιλειάδη, 47-33, ενώ ο Ούκιτς λίγο μετά έγραψε το 49-37. Ο Μπογκντάνοβιτς μείωσε σε 49-39 με σερί 2-9 των Κροατών και 1:21 για το τέλος της περιόδου, αλλά ο Σλούκας έκλεισε το δεκάλεπτο στο 51-39. Ο Αντετοκούνμπο και ο Βουγιούκας έβαλαν την εθνική μπροστά με 55-40 στο 4ο δεκάλεπτο με τον Βουγιούκα να είναι αρκετά καλό για το 57-42. Ο Ούκιτς μείωσε με τρίποντο, αλλά ο Καϊμακόγλου απάντησε άμεσα με τον Ρούντεζ και τον Λαφαγιέτ να γράφουν το 60-50. Η εθνική αντέδρασε ξανά καλά, ασίστ του Ζήση, καλάθι και φάουλ του Καϊμακόγλου, 63-50, αλλά λίγο μετά είδαμε τον Σάριτς να μειώνει σε 64-56, φέρνοντας τους Κροάτες με 4:42 για το τέλος πιο κοντά από ποτέ στο δεύτερο ημίχρονο.

Και πάλι η Ελλάδα αντέδρασε σωστά, δύο καλάθια από Μπουρούση και Παπανικολάου και μια άμυνα στο ενδιάμεσο για το 68-56, ενώ ο Καλάθης έγραψε τρίποντο για το 71-58, έχοντας πια φτάσει στο τελευταίο δίλεπτο. Η Ελλάδα ήλεγξε χωρίς πρόβλημα το ματς, όπως και σε όλη τη διάρκειά του, η χαλάρωση είχε φέρει τους Κροάτες πιο κοντά, ο Μπουρούσης σκόραρε για το 74-61 και ξανά για το 76-63 στο τέλος.

Την Πέμπτη η Ελλάδα θα βρεθεί αντιμέτωπη με την Αργεντινή του Λουίς Σκόλα, που σμπαράλιασε τη Σενεγάλη για να βρίσκεται μια νίκη πίσω μας. Αν ηττηθεί η Αργεντινή είναι πιθανό (με νίκη της Κροατίας δηλαδή) να βρεθεί 3η στον όμιλο, ενώ με νίκη βγαίνει πρώτη. Οπότε θα έχει κι αυτή μεγάλο κίνητρο. Το παιχνίδι για εμάς θεωρώ ότι βαθμολογικά δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία, Γαλλία και Σερβία μπορούν αμφότερες να μας δυσκολέψουν και είναι χαζό να μπούμε σε διαδικασία του ποια «έχουμε» περισσότερο, γιατί τέτοια ‘παιχνίδια’ συνήθως δεν σου βγαίνουν σε καλό. Θεωρώ πιο σημαντικό να συνεχίσουμε σε υψηλό ρυθμό χωρίς να αρχίσουμε τις εκπτώσεις, ώστε να συνεχίσει η ομάδα να χτίζει ψυχολογία βάθρου ξανά, κάτι που της εκλείπει εδώ και 5 χρόνια.

Και μέσα σε αυτό το κλίμα θεωρώ και λάθος τις δηλώσεις του Γιάννη Μπουρούση (δεν είναι οι πρώτες ατυχείς που κάνει πάντως, έχει… ροπή) ότι «δεν θέλουμε να πέσουμε με Ισπανία». Είναι ένας από τους 2-3 εκπροσώπους της παλιάς φρουράς στο ρόστερ και δεν θα έπρεπε να μεταφέρει στη νέα γενιά το κόμπλεξ της προηγούμενης δεκαετίας (γιατί κόμπλεξ δείχνουν οι δηλώσεις). Θα έπρεπε να τη βοηθά να χτίζει ψυχολογία απέναντι σε οποιονδήποτε (το ίδιο νόημα μπορούν να έχουν οι δηλώσεις σου αν πεις «θέλουμε νίκη σε κάθε ματς για το καλύτερο δυνατόν πλασάρισμα στον όμιλο» χωρίς παράλληλα να δείχνεις κόμπλεξ). Η λογική λέει ότι δεν θες να παίξεις νωρίς με τους διοργανωτές σε ένα τουρνουά, αλλά αυτό είναι αυτονόητο πάντα. Δημόσια, μια ομάδα του 4-0 πρέπει να δείχνει ότι μπορεί να καταπιεί τον κάθε αντίπαλο. Και οι εμπειρότεροι θα πρέπει να κρατούν την ψυχολογία των πιο νεαρών ψηλά, όχι να τη βαραίνουν. Γιατί με την εικόνα της εθνικής ως τώρα, το ματς με την Ισπανία πολύ πιθανά θα έρθει. Και τότε δεν θα λένε κάτι οι φόβοι και οι δικαιολογίες.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-23, 51-39, 76-65.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μάντζαρης, Μπουρούσης 13 (10ρ. 2ασ.), Ζήσης 3 (1τρ., 10ασ.), Βασιλειάδης 3 (1), Καλάθης 9 (1τρ. 3ρ. 4ασ. 2κλ.), Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου 14 (3κλ.), Σλούκας 4, Καϊμακόγλου 14 (6ρ. 4ασ.), Αντετοκούνμπο 2 (4ρ.), Βουγιούκας 6, Πρίντεζης 8.

Κροατία (Ρέπεσα): Τόμιτς 9 (9ρ.), Λαφαγιέτ 8 (1τρ. 3ασ. 2κλ.), Μπογκντάνοβιτς 20 (3τρ. 4ρ.), Σάριτς 10 (1τρ. 5ρ. 3κλ.), Ρούντεζ 6 (2), Ούκιτς 6 (1), Σίμον 6 (3ρ.), Μάρκοτα (4ρ.), Ζόριτς (3ρ.).

Υ.Γ.: Τα highlights του αγώνα:

Αναμενόμενο αλλά εντυπωσιακό!

Με μια τρομερή επίδειξη δύναμης, οι Αμερικανοί διέσυραν τη Σερβία στον τελικό του Μουντομπάσκετ, 129-92, …