Home / ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2014 / Ήρωας ο Πρέλντζιτς, πλάκα οι Βραζιλιάνοι!

Ήρωας ο Πρέλντζιτς, πλάκα οι Βραζιλιάνοι!

Με τον Εμίρ Πρέλντζιτς να ντύνεται ήρωας στην τελευταία επίθεση η Τουρκία ανέτρεψε ένα χαμένο ματς και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Μουντομπάσκετ, αφήνοντας την Αυστραλία να αναρωτιέται αν τελικά της γύρισε μπούμερανγκ η επιλογή αντιπάλου και η ξευτίλα απ’ την Ανγκόλα. Η Βραζιλία ποδοπάτησε την Αργεντινή εξαφανίζοντας τον Σκόλα, ενώ η Λιθουανία επικράτησε της Νέας Ζηλανδίας αρκετά δύσκολα και με πολλές απώλειες.

Νέα Ζηλανδία – Λιθουανία 71-76

Οι Λιθουανοί κέρδισαν τη Νέα Ζηλανδία πολύ πιο δύσκολα απ’ όσο έδειχνε η αρχή του αγώνα, όταν είχαν μπει στο παρκέ επιβλητικά και έδειχναν ότι θα κάνουν περίπατο. Μετά το 5-7 οι Λιθουανοί έφτασαν στο 9-23 με σερί 4-16 και κράτησαν διψήφιο προβάδισμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Πήγαν τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της στο 21-36 και το +15, για να κλείσει το πρώτο μέρος με τον Βούκονα στο 26-36.

Ο Αμπερκρόμπι έφερε την ομάδα του σε μονοψήφια απόσταση, 4 πόντοι για το 32-38. Οι Λιθουανοί ανέβηκαν και πάλι στο +10, έφτασαν ως το 40-54 με τον Σεϊμπούτις, ενώ το τελευταίο διψήφιο προβάδισμά τους ήταν στο 47-58 με 29 δευτερόλεπτα για την 3η περίοδο. Το τρίποντο του Ουέμπστερ στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου έφερε το ματς στο 53-58, ενώ ο ίδιος ήταν που με 7:12 για το τέλος έδωσε προβάδισμα με νέο τρίποντο στην Αυστραλία, 59-58. Η απάντηση ήταν άμεση για τους Λιθουανούς, ο Βαλανσιούνας έβαλε 6 από τους επόμενους 7 πόντους για το 61-65 (και 8 ως το 65-67), ενώ το τρίποντο του Μασιούλις με 1:05 μετά από κλέψιμο του Πότσιους στον Ουέμπστερ έγραψε το 65-72 και ουσιαστικά έκρινε το ματς. Ο Βούκονα και ο Ουέμπστερ μείωσαν σε 71-74 με τη Λιθουανία να έχει 2/6 βολές ως τα 17 δευτερόλεπτα, αλλά ο Πότσιους έγραψε 2/2 στα 11 δευτερόλεπτα (είχε 0/2 αμέσως πριν) για το 71-76.

Ο Βαλανσιούνας έκανε τρομερή εμφάνιση με 22 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 τάπες με 8/11 σουτ, ο Πότσιους είχε 11 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Ντ. Λαβρίνοβιτς 10 πόντους, ο Μοτιεγιούνας 8 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ο Γιασάιτις χτύπησε στα πλευρά και δεν ξαναπέρασε στο παρκέ, ενώ ο Μασιούλις έκανε ράμματα στο μάτι και ξαναμπήκε προς το τέλος. Για τη Νέα Ζηλανδία ο Κ. Ουέμπστερ είχε 26 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Φοτού 11 πόντους, με τον Βούκονα να γράφει 9 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Τουρκία – Αυστραλία 65-64

Η Τουρκία πέταξε την Αυστραλία εκτός συνέχειας κι έτσι πήγε τζάμπα η όλη προσπάθεια αποφυγής των Η.Π.Α. στην οκτάδα για τους Αυστραλούς, αφού δεν κατάφεραν να περάσουν ούτε απ’ τους «16» στο bracket που επέλεξαν. Βέβαια, η βραδιά ανήκει στον Εμίρ Πρέλντζιτς με το τρομερό τρίποντο που έβαλε στα 5 δευτερόλεπτα για το 65-64 (κι ένα λίγο νωρίτερα για το 62-64). Ο Πρέλντζιτς πήρε την μπάλα, δεν το συζήτησε καν, την κράτησε για 17 δευτερόλεπτα, έδιωξε όποιον συμπαίκτη πήγε για σκριν ή για να πάρει πάσα και… έδιωξε και τους Αυστραλούς από την Ισπανία.

Οι Αυστραλοί κέρδιζαν 49-57 με 7:12 για το τέλος, οι Τούρκοι πλησίασαν στον πόντο, αλλά ο Ντελαβεντόβα σκόραρε για το 59-64 στο 1:02. Ο Πρέλντζιτς χτύπησε δις, πήρε μπάλα και τρίποντο για το 62-64 στα 48 δευτερόλεπτα, οι Αυστραλοί έμειναν με την μπάλα στα χέρια, ο Πρέλντζιτς μετά την επαναφορά κράτησε μπάλα για να ρίξει τρίποντο από διαγώνια θέση στα 5 δευτερόλεπτα, 65-64 και πρόκριση για την Τουρκία με τον Ινγκλς να χάνει την μπάλα στην εκπνοή σε προσπάθεια για ντράιβ.

Για την Τουρκία ο Πρέλντζιτς είχε 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα στο ματς, ο Γκιουλέρ 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ με 7/13 (και 12 από τους πρώτους 22 πόντους των Τούρκων), ο Αρσλάν είχε 11 πόντους με 3/9 τρίποντα και ο Γκονλούμ 4 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για την Αυστραλία ο Μπέινς είχε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ με 2 τάπες και 2 ασίστ, ο Ντελαβέντοβα 13 πόντους και 5 ασίστ, ο Ινγκλς 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Μπέρστοου 10 πόντους και 5 ριμπάουντ. Η Αυστραλία είχε 4/15 τρίποντα (27%), ενώ οι Τούρκοι 9/22 (41%).

Βραζιλία – Αργεντινή 85-65

Οι Βραζιλιάνοι διέλυσαν την Αργεντινή με 85-65 για να πάρουν την πρόκριση στην οκτάδα, μετά από μια πρώτη περίοδο που οι Αργεντινοί βρέθηκαν μπροστά με 13-21. Στην πρώτη περίοδο μετά το 10-8 το σκορ πήγε στο 13-21 με σερί 3-13 για την Αργεντινή και καταπληκτικό Πριτζιόνι, αλλά η Αργεντινή άντεξε μόλις ως το 27-34 του 19ου λεπτού με τον Πριτζιόνι. Η Βραζιλία μείωσε στους 3 ως το ημίχρονο και στη συνέχεια… την Αργεντινή την παρέσυρε το ποτάμι.

Το επιμέρους σκορ στα τελευταία 22 λεπτά του ματς ήταν 58-31 για τη Βραζιλία. Στην επανάληψη δεν μπήκε πόντος για 2:20, αλλά μετά η Βραζιλία με τον Σπλίτερ, τον Βιεϊρά και τον Νέτο, έφτασε στο 51-42. Ο Χέρμαν με τρίποντο έγραψε αυτή που έμελλε να είναι η τελευταία ανάσα ζωής της Αργεντινής στο ματς, 51-47, για να ξεφύγουν οι Βραζιλιάνοι με 10 και μετά από 2:30 στην 4η περίοδο με 15 πόντους. Ο Σκόλα ήταν εντελώς εγκλωβισμένος και ασφυκτιούσε από το μαρκάρισμα των Βραζιλιάνων, ο Πριτζιόνι (12 πόντους, 3 ασίστ με 5/5 σουτ στο πρώτο ημίχρονο) έκανε νωρίς στην 3η περίοδο 4ο φάουλ και αποσύρθηκε, η Αργεντινή δεν είχε τρόπο να σκοράρει, για να πάει η Βραζιλία στο 75-55 με 3:42 για το τέλος.

Ο Μανιάνο κλείδωσε την Αργεντινή (ομάδα του παλιότερα) με τον Νέτο να έχει 21 πόντους με 9/10 σουτ, τον Μπαρμπόσα 10 πόντους, τον Βιεϊρά 13 με 8 ριμπάουντ και τον Σπλίτερ 10 με 8 ριμπάουντ, ενώ ο Βαρεζάο είχε 8 με 9 ριμπάουντ. Για την Αργεντινή ο Πριτζιόνι είχε 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ με 6/7 σουτ, ο Σκόλα 9 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ με 2/10, ενώ ο Καμπάτσο είχε 11 πόντους με 4/12 και ο Σαφάρ 10.

Αναμενόμενο αλλά εντυπωσιακό!

Με μια τρομερή επίδειξη δύναμης, οι Αμερικανοί διέσυραν τη Σερβία στον τελικό του Μουντομπάσκετ, 129-92, …