Home / ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2014 / Εύκολα Αμερικανοί-Ισπανοί, δύσκολα Σλοβένοι-Γάλλοι

Εύκολα Αμερικανοί-Ισπανοί, δύσκολα Σλοβένοι-Γάλλοι

Τα δύο πρώτα ζευγάρια στην οκτάδα του Μουντομπάσκετ σχηματίστηκαν μετά την πρώτη μέσα των «16»: Η.Π.Α. – Σλοβενία και Ισπανία – Γαλλία, με το δεύτερο να αποτελεί την αναβίωση του περσινού ημιτελικού του Ευρωμπάσκετ. Οι Γάλλοι πέρασαν πιο δύσκολα απ’ όλους, με τον Μπογκντάνοβιτς να αρνείται να υποταχθεί όταν όλη η Κροατία τα είχε παρατήσει, ενώ Ισπανοί και Αμερικανοί έκαναν την πλάκα τους και οι Σλοβένοι πέρασαν σχετικά δύσκολα.

Γαλλία – Κροατία 69-64

Μετά από ένα μέτριο παιχνίδι που στο πρώτο του ημίχρονο… δεν βλεπόταν, οι Γάλλοι πήραν την πρόκριση από τους Κροάτες με 69-64. Η Κροατία μπήκε με 7-15 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά πληρώθηκε με ακριβώς το ίδιο νόμισμα στη δεύτερη περίοδο, 16-7 οι Γάλλοι για το 23-22 του ημιχρόνου. Όσοι… άντεξαν να δουν και το δεύτερο ημίχρονο πέρασαν καλύτερα, η Γαλλία ήταν καλοί στην 3η περίοδο, 23-12, ενώ ο Μπογκντάνοβιτς έκανε όργια στο 4ο δεκάλεπτο, με τον Ζελαμπάλ να μπαίνει και να κρατά τη Γαλλία μπροστά για την πρόκριση. Ο Μπογκντάνοβιτς έβαλε 13 πόντους στα τελευταία 11 λεπτά του ματς, με την Κροατία να πλησιάζει από 46-32 σε 66-64 στα 52 δευτερόλεπτα!

Θα το είχε κάνει λογικά πολύ νωρίτερα, αν ο Κολέ δεν είχε περάσει στο ματς τον Ζελαμπάλ, που με ένα λέι απ από επιθετικό ριμπάουντ (52-41), ένα τρίποντο (55-45) κι άλλο ένα τρίποντο (60-51) κρατούσε τη Γαλλία. Ο Τόμιτς πήρε μπρος στο τελευταίο πεντάλεπτο, 5 μαζεμένοι πόντοι, αλλά ο Ερτέλ με μεγάλο τρίποντο 2:34 πριν το τέλος έγραψε το 63-54. Ο Μπογκντάνοβιτς έγραψε 5 μαζεμένους πόντους για το 66-59, ο Σίμον 2/2 και οι Κροάτες έκλεψαν για να γράψει τρίποντο ο Μπογκντάνοβιτς, 66-64. Οι Γάλλοι αστόχησαν, οι Κροάτες είχαν την ευκαιρία να γυρίσουν τούμπα το ματς, αλλά ο Μπογκντάνοβιτς έχασε τρίποντο στα 24 δευτερόλεπτα. Ο Ερτέλ έγραψε 2/2 βολές και ο Σίμον έχασε κι αυτός τρίποντο στα 12 δευτερόλεπτα για την πρόκριση της Γαλλίας.

Για τους Γάλλους, ο Μπατούμ είχε 14 πόντους και 4 κλεψίματα (0/6 τρίποντα), ο Φουρνέ 13 πόντους και +16 στη διαφορά πόντων, ο Ζελαμπάλ 11 πόντους και 6 ριμπάουντ με 3/3 τρίποντα. Για τους Κροάτες που ήταν απογοητευτικοί για ακόμα ένα τουρνουά, ο Μπογκντάνοβιτς είχε 27 πόντους και 6 ριμπάουντ με 11/19 σουτ, ο Τόμιτς 17 πόντους και 6 ριμπάουντ με 7/10 σουτ και από εκεί και πέρα το χάος. Λαφαγιέτ, Ρούντεζ και Σίμον είχαν μαζί 3/23 σουτ, από ένα εύστοχο ο καθένας. Βέβαια, για να τα λέμε κι όλα, με τον Λαφαγιέτ στο παρκέ η Κροατία είχε στα 25:21 που έπαιξε +7 στη διαφορά πόντων, ενώ με τον Ούκιτς (οι δυο τους μοιράστηκαν το 40λεπτο στον άσο) είχε -12. Αν οι Γάλλοι πάνε να παίξουν έτσι και με τους Ισπανούς το μεταξύ τους ματς των ομίλων είναι πολύ πιθανό να επαναληφθεί σε εξέλιξη…

Η.Π.Α. – Μεξικό 86-63

Οι Η.Π.Α. κέρδισαν το Μεξικό με 86-63, αν και η αλήθεια είναι ότι οι Μεξικανοί στάθηκαν αρκετά καλά στο ματς, δεδομένης της διαφοράς δυναμικότητας των δύο ομάδων. Οι Αμερικανοί μπήκαν πολύ καλά στο ματς, 13-2 στα πρώτα 4 λεπτά, αλλά από εκεί και πέρα το παιχνίδι ισορρόπησε σχετικά ως το 16-11 και το 23-13 του δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο το Μεξικό άντεξε ως το 25-17, ο Κάρι με τον Τόμπσον και τον Χάρντεν έφεραν την ομάδα τους στο 35-19 στη συνέχεια για το 42-27 του ημιχρόνου. Οι Αμερικανοί ήταν πολύ καλύτεροι στην 3η περίοδο, την οποία και πήραν με σκορ 24-11 για να φτάσουν στο 66-38 και ένα 9-0 στο 4ο δεκάλεπτο τους έφερε στο 75-38 με 8:36 για το τέλος. Από εκεί και πέρα χαλάρωσαν (σπάνιο για τα δεδομένα τους), το Μεξικό όχι, οπότε το 11-25 των τελευταίων 8 λεπτών (2-10 στο τελευταίο τρίλεπτο) μείωσε πολύ τη διαφορά.

Για τις Η.Π.Α. ο Κάρι είχε 20 πόντους με 6/9 τρίποντα, ο Χάρντεν 12 με 4 ριμπάουντ, ο Τόμπσον 15 με 5 ριμπάουντ, ο Φαρίντ 8 και 8 ριμπάουντ και ο Κάζινς 11 και 7 ριμπάουντ. Για τους Μεξικανούς ο Αγιόν είχε 25 πόντους με 8 ριμπάουντ και 11/19 σουτ.

Ισπανία – Σενεγάλη 89-56

Περίπατο έκανε η Ισπανία απέναντι στη Σενεγάλη, που άντεξε ουσιαστικά μόνο ένα ημίχρονο (και λιγότερο) απέναντι στην δυνατή αντίπαλό της. Πολλή γκρίνια στο ματς, πολλά νεύρα, ενώ είχαμε και την παγκόσμια πρωτοτυπία σε αγώνα 3 διαιτητών να μετρήσει καλάθι που η μπάλα πέρασε… από κάτω προς τα πάνω στο στεφάνι, καθώς κανείς δεν το είδε (εννοώντας κανείς από τους διαιτητές, όλοι οι άλλοι το είδαν).

Οι Ισπανοί μπήκαν με 9-2 στο ματς, αλλά η Σενεγάλη μείωσε σε 13-10 για να πλησιάσει μετά το 21-12 σε 23-17 στην περίοδο. Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 για πρώτη φορά από τον Ρούντι, 28-17, αλλά η Σενεγάλη απάντησε για το 30-24. Ένα 6-0 μετά το 35-28 έκλεισε στο 41-28 το ημίχρονο για τους Ισπανούς. Βέβαια, το 35-26 δεν είχε μπει ποτέ, στο σουτ του Παού Γκασόλ η μπάλα πέρασε μέσα από το στεφάνι με φορά από κάτω προς τα πάνω, χτύπησε ταμπλό και ξαναπέρασε από πάνω προς τα κάτω, αλλά οι τρεις διαιτητές… δεν το είδαν. Οι Σενεγαλέζοι γκρίνιαξαν όσο μπορούσαν, αλλά φως δεν είδαν.

Στην επανάληψη η διαφορά ανέβηκε, πάνω από τους 20 για πρώτη φορά από τον Μ. Γκασόλ, 53-31, ενώ στο 3ο δεκάλεπτο είχαμε και 3 τεχνικές ποινές (Ρούντι, Ιμπάκα και Εντούρ, με τον Ρούντι να σπρώχνει εκτός φάσης τον αντίπαλό του και μετά τον απαραίτητο… τσαμπουκά να αναρωτιέται γιατί έφαγε τεχνική ποινή). Στην 4η περίοδο οι Ισπανοί έφτασαν ως το 78-50 για να ανέβουν στο τελευταίο λεπτό πάνω από τους 30 πόντους, 89-56 ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς.

Για την Ισπανία ο Παού Γκασόλ είχε 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 τάπες με 8/8 δίποντα, ο Μαρκ Γκασόλ είχε 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 τάπες, ο Ιμπάκα είχε 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 τάπες (οι Ισπανοί έκαναν 13 τάπες στο ματς), ενώ ο Ρέγιες είχε 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, με τον Ρούμπιο να προσθέτει 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 5 κλεψίματα. Για τη Σενεγάλη ο Φαγέ είχε 12 πόντους, ο Μπατζί 12 και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Ντιένγκ είχε 6 πόντους και 7 ριμπάουντ με 1/9 σουτ.

Δομινικανή Δημοκρατία – Σλοβενία 61-71

Οι Σλοβένοι πήραν την πρόκριση για την οκτάδα, χωρίς να παίξουν μεγάλο μπάσκετ στο ματς με τη Δομινικανή Δημοκρατία. Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο και γενικά το παιχνίδι ως το 18ο λεπτό. Τότε το σκορ ήταν 28-28 για να ακολουθήσει ένα σερί 0-10 των Σλοβένων στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου για να πάρουν τον έλεγχο. Το σερί της Σλοβενίας ήταν 0-15 από το 28-23 και μετά με τη Δομινικανή Δημοκρατία να μένει άποντη στα τελευταία 3:56 του ημιχρόνου και συνεχίστηκε ως το 0-19 του 28-42 με τη Δομινικανή Δημοκρατία να σκοράρει μετά από 2:13 στην επανάληψη (και 6:09 συνολικά). Παρόλα αυτά και παρότι η διαφορά έφτασε και στους 15 πόντους, 38-53, οι Δομινικανοί δεν παράτησαν το ματς και με 14-1 κατάφεραν να πλησιάσουν στους 2 πόντους, 52-54 με 8 λεπτά για το τέλος. Οι Σλοβένοι έμειναν στον 1 πόντο για 6:04 στο ματς και λυτρώθηκαν από το τρίποντο του Πρέπελιτς. Από εκεί και πέρα ο Ζόραν Ντράγκιτς έβαλε 8 πόντους στο τελευταίο πεντάλεπτο του ματς και καθάρισε για την ομάδα του που προκρίθηκε στην οκτάδα αλλά με τέτοια κενά στην απόδοσή της θα τα βρει μπαστούνια απέναντι στις Η.Π.Α. και θα πρέπει να ανεβάσει πολύ το παιχνίδι της αν θέλει να κοντράρει τους Αμερικανούς.

Ο Ζ. Ντράγκιτς είχε 18 πόντους και 3 ριμπάουντ με 4 κλεψίματα, ο Γκ. Ντράγκιτς είχε 12 πόντους και 6 ασίστ, ο Σλόκαρ 9 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ για τη Δομινικανή Δημοκρατία ο Φελντέιν είχε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Μαρτίνεθ 12 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Αναμενόμενο αλλά εντυπωσιακό!

Με μια τρομερή επίδειξη δύναμης, οι Αμερικανοί διέσυραν τη Σερβία στον τελικό του Μουντομπάσκετ, 129-92, …