Home / ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2014 / Τετράδα Η.Π.Α., Λιθουανία!

Τετράδα Η.Π.Α., Λιθουανία!

Λιθουανοί και Αμερικανοί επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά (από πριν την έναρξη του Μουντομπάσκετ) και κέρδισαν τους προημιτελικούς τους για να βρεθούν την Πέμπτη (22:00) αντιμέτωποι στον ημιτελικό της διοργάνωσης. Οι Αμερικανοί ξέσπασαν στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στη Σλοβενία, που είχε αποφασίσει να μην ρίξει το ρυθμό ούτε για μια στιγμή στο ματς, ενώ οι Λιθουανοί κέρδισαν πολύ πιο δύσκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό αποτέλεσμα την Τουρκία, η οποία για αρκετή ώρα έμοιαζε ικανή για την έκπληξη.

Λιθουανία – Τουρκία 73-61

Οι Λιθουανοί ήταν εξαρχής το φαβορί στο ματς, αλλά οι Τούρκοι μπήκαν αρκετά δυνατά. Με Πρέλντζιτς και Ασίκ έφτασαν στο 6-12 για να καρφώσει ο Γκιουλέρ για το 6-14. Οι Λιθουανοί πλησίασαν με τον Μοτιεγιούνας και τον Σεϊμπούτις στους 3, αλλά η περίοδος έκλεισε στο 13-18 για να γράψει ο Σαβάς το 13-20. Δύο τρίποντα του Ντ. Λαβρίνοβιτς έφεραν το ματς στο 19-20, ενώ με το 3ο έγραψε το 24-23 για το προβάδισμα των Λιθουανών. Ο Βαλανσιούνας έφερε την ομάδα του στο 31-26, για να κλείσει ο Σεϊμπούτις το ημίχρονο στο 33-28.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τρίποντο του Μασιούλις για το 36-28, αλλά ο Αρσλάν δεν άφησε τη Λιθουανία να ξεφύγει περισσότερο, με 6 πόντους ισοφάρισε σε 36-36 για να έρθει ο Γκιουλέρ για το προσπέρασμα στο 36-38 με σερί 0-10 για τους Τούρκους στο πεντάλεπτο της 3ης περιόδου, για να φτάσει το σερί στο 0-12 ο Αρσλάν, 36-40. Το σερί διέκοψε ο Σεϊμπούτις με τρίποντο, ενώ ένα ακόμα από τον Πότσιους έβαλε ξανά μπροστά τη Λιθουανία, 42-41. Ο Πότσιους έγραψε κι άλλο τρίποντο, ενώ ο Γιανκούνας σκόραρε στην εκπνοή της περιόδου για το 47-44. Με Σεϊμπούτις, Μασιούλις, οι Λιθουανοί έφτασαν στο 51-44 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου.

Ο Γκονλούμ μείωσε σε 53-48, ο Σεϊμπούτις απάντησε με τρίποντο και ο Γκονλνούμ έγραψε το 56-51 με καλάθι και φάουλ, αλλά ως εκεί ήταν για την Τουρκία, ο Μασιούλις με 4 πόντους και ο Βαλανσιούνας σκόραραν για το 62-51 και τη μεγαλύτερη ως τότε διαφορά της Λιθουανίας στο ματς, για να έρθει ο Ντ. Λαβρίνοβιτς για το 64-51 με 3:15 για το τέλος. Ο Αρσλάν με τρίποντο μείωσε στους 9, ο Οσμάν σκόραρε για το 67-59, αλλά μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό ο Βαλανσιούνας έγραψε το 69-59, η Λιθουανία έβγαλε την άμυνα και ο Σεϊμπούτις με βολές τελείωσε οριστικά το ματς, 71-59.

Ο Σεϊμπούτις είχε 19 πόντους και 3 ασίστ στο ματς, ο Βαλανσιούνας 12 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Πότσιους 13 πόντους, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ ο Ντ. Λαβρίνοβιτς είχε 11 πόντους και 5 ριμπάουντ με τον Μασιούλις να προσθέτει 9 πόντους. Το μεγάλο πρόβλημα για τη Λιθουανία, που δεν τη θέλει με τίποτα φέτος στον τομέα των τραυματισμών, είναι ότι ο Γιασάιτις δεν μπόρεσε να παίξει πάνω από 3:47 λόγω του θέματος στα πλευρά από το χτύπημα που δέχτηκε στο ματς των «16» και σίγουρα αυτό είναι θέμα ενόψει του ημιτελικού (Μασιούλις-Σεϊμπούτις δεν μπορούν καν να… βγουν από το παρκέ, έπαιξαν αμφότεροι πάνω από 35 λεπτά).

Για την Τουρκία ο Γκονλούμ είχε 13 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Αρσλάν 12 πόντους, ο Ασίκ 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 τάπες, ο Πρέλντζιτς 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα (με 3/12 σουτ), ενώ ο Γκιουλέρ 9 πόντους και 3 ασίστ.

Σλοβενία – Η.Π.Α. 76-119

Ότι δεν θα μπορούσε η φετινή Σλοβενία να αποκλείσει τις Η.Π.Α. (ούτε αυτές τις Η.Π.Α., δηλαδή) ήταν γνωστό πριν το ματς. Από εκεί και πέρα το τι προσπαθούσαν να κάνουν οι Σλοβένοι στον αγώνα νομίζω ότι δεν το κατάλαβε κανείς. Ο Ζντοβτς πρέπει να είχε… δει όνειρο το περασμένο βράδυ ότι θα κερδίσει τους Αμερικανούς στην ταχύτητα και στο παιχνίδι τους. Τελικά… δεν τα πολυκατάφερε, δέχτηκε 70 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο (σχεδόν όσους έβαλε η ομάδα του σε όλο το ματς) και έχασε με 43 πόντους διαφορά.

Οι Αμερικανοί ήταν κακοί στο πρώτο μέρος, πάρα πολύ άστοχοι, με σχεδόν 15 επιθέσεις παραπάνω ήταν μόλις 7 πόντους μπροστά, αλλά οι Σλοβένοι έχαναν πάρα πολλά ριμπάουντ αμυντικά και επέμεναν να τρέχουν σαν διαολεμένοι. Αποτέλεσμα, απολύτως λογικό κιόλας, στο δεύτερο ημίχρονο να μην αντέξουν ούτε ένα πεντάλεπτο.

Προβάδισμα είχαν ως το 8-4 οι Σλοβένοι στο ξεκίνημα, με τον Λόρμπεκ σε πολύ καλή κατάσταση. Από πλευράς Αμερικανών όλα τα λεφτά ήταν ο Ντέιβις με τον Φαρίντ στη ρακέτα και ο Έρβινγκ με τον Τόμπσον στην περιφέρεια, με τον Κάρι και τον Χάρντεν να είναι εκνευριστικοί (μπήκαν με 0/14 σουτ στο ματς, 0/5 και 0/9 αντίστοιχα). Ο Φαρίντ με τον Έρβινγκ έφεραν το ματς στο 12-17 για να γράψει ο Τόμπσον το 15-23 και να ανεβάζει ο Κάζινς τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, 15-26. Οι Σλοβένοι με τον Όμιτς μείωσαν σε 20-26, αλλά ριμπάουντ δεν έπαιρναν ούτε για δείγμα στην άμυνα χωρίς να χάσουν… 2-3 πρώτα σε κάθε φάση.

Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 22-29, με τον Πρέπελιτς να μειώνει και τον Τόμπσον να απαντά με τρίποντο. Ο Φαρίντ έγραψε το 26-37, ενώ ο Έρβινγκ και ο Ντέιβις έφεραν για πρώτη φορά το ματς στους 12 πόντους, 27-39 και 29-41. Ο Ρόουζ το επανέλαβε, με τον Ζούπαν και τον Ζ. Ντράγκιτς να γράφουν το 37-46. Ο Γκέι έγραψε τρίποντο για το 37-49, αλλά τα αδέρφια Ντράγκιτς έκλεισαν το ημίχρονο στο 42-49, για να σκοράρει ο Γκόραν για το 44-49 με το ξεκίνημα της επανάληψης.

Στα πρώτα 9 λεπτά του αγώνα τα ριμπάουντ ήταν 19-8 για τους Αμερικανούς, για να κλείσουν στο 32-21 στο ημίχρονο. Με Έρβινγκ και Κάρι οι Αμερικανοί έφτασαν στο 44-57 μέσα σε δύο λεπτά, ενώ με 6:28 για την περίοδο έβαλε και ο Χάρντεν τον πρώτο του πόντο στο ματς από τη γραμμή των βολών. Ο Γκ. Ντράγκιτς μείωσε σε 49-58, αλλά αυτή ήταν και η τελευταία μονοψήφια διαφορά στο ματς. Ο Χάρντεν έγραψε το 49-63 ενώ ο Έρβινγκ έφερε την ομάδα του στο 49-66. Για πρώτη φορά στους 20 φτάσαμε με τις βολές του Κάρι με 2:52 για την περίοδο, 54-74, με τις Η.Π.Α. να τρέχουν όσο θέλουν και τους Σλοβένους να έχουν παρασυρθεί πλήρως από το ρυθμό και να μην κατεβάζουν ταχύτητα. Ο Χάρντεν έγραψε το 58-81, ενώ ο ίδιος σκόραρε τρίποντο στην εκπνοή της περιόδου, απάντηση στο σουτ του Πρέπελιτς, 64-86.

Μετά από 1:35 στην 4η περίοδο, οι Αμερικάνοι είχαν φτάσει το σερί που ξεκίνησε ο Χάρντεν στο 0-13 για να προηγούνται πλέον με 64-96. Ο Μπάλαζιτς το διέκοψε, αλλά ο Ρόουζ έφερε τις Η.Π.Α. στο 69-100 με 6:28 ακόμα στο χρονόμετρο. Τόμπσον και ΝτεΡόζαν σκόραραν για το 72-109, ενώ ο ΝτεΡόζαν ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 40 πόντους, 72-113. Ο Πλάμλι κάρφωσε για το 74-119 και τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, στο +45, με τον αγώνα να κλείνει από τον Μούριτς.

Για τις Η.Π.Α. ο Τόμπσον είχε 20 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Φαρίντ 14 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Ντέιβις 13 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 τάπες, ο Ρόουζ 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Έρβινγκ 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Χάρντεν 14 πόντους με 4/14 και 5 ριμπάουντ. Για τη Σλοβενία ο Γκ. Ντράγκιτς είχε 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Ζ. Ντράγκιτς είχε 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 τάπες, οι δυο τους σούταραν με 10/27 σουτ. Ο Λόρμπεκ είχε 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Μπάλαζιτς είχε 9 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα ριμπάουντ ήταν 38-54 (12-24 τα επιθετικά), οι ασίστ 12-21 και τα κλεψίματα 1-12, με τα λάθη 25-11. Οι πόντοι στη ρακέτα 30-60, ενώ οι πόντοι από επιθετικό ριμπάουντ 10-31.

Αναμενόμενο αλλά εντυπωσιακό!

Με μια τρομερή επίδειξη δύναμης, οι Αμερικανοί διέσυραν τη Σερβία στον τελικό του Μουντομπάσκετ, 129-92, …