Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Μεγάλη νίκη για Halia Mavericks!

Μεγάλη νίκη για Halia Mavericks!

Οι Halia Mavericks κέρδισαν με 50-35 την Drink Team στην 1η αγωνιστική του ΣΤ ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να μπουν με τον καλύτερο τρόπο στη σεζόν. Οι περσινοί πρωταθλητές, Κουλουβάχατα, κέρδισαν με 60-51 την Boom Shakalaka, ενώ οι Κυπελλούχοι S-Parta B.C. επικράτησαν με 67-42 των Σουβλέηκερς. Η Τιρινίνι κέρδισε με 63-43 τους Remal Madri, με τους Houston Rockets να μπαίνουν με νίκη 67-54 επί της Allsafe B.C..

Halia Mavericks – Drink Team 50-35

Οι Halia Mavericks μπήκαν με μαγικό τρόπο στη σεζόν κερδίζοντας με 50-35 την Drink Team αφού πήραν τον έλεγχο στη δεύτερη περίοδο και στο 4ο δεκάλεπτο έχτισαν διαφορά ασφαλείας. Το ματς ήταν στο 10-10 στο δεκάλεπτο, με επιμέρους 14-8 πήγαμε στο 24-18 στο ημίχρονο, ενώ μετά το 36-31 του 30ου λεπτού οι Halia Mavericks κράτησαν την Drink Team στους 4 πόντους στην τελευταία περίοδο, για να κερδίσουν με 50-35.

Για τους νικητές ο Κλιμαντήρης είχε 16 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Αγγελιδέλης είχε 13 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Πασσαλής 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για την Drink Team ο Λαγάνης είχε 6 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Λαζάρου 9 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Ρέντας είχε 12 πόντους. Όμως, Λαγάνης και Λαζάρου είχαν 5/28 σουτ και ο Ρέντας 10 λάθη, για την Drink Team που ξεκάθαρα έδειξε ότι θέλει διάστημα προσαρμογής μετά το καλοκαίρι.

Κουλουβάχατα – Boom Shakalaka 60-51

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν με 60-51 την Boom Shakalaka σε έναν αγώνα που δυσκολεύτηκαν αρκετά και πήραν τη νίκη με σερί 10-0 μετά το 46-46 στα μισά περίπου της 4ης περιόδου! Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τα Κουλουβάχατα που προηγήθηκαν με 21-14 στο δεκάλεπτο και 33-25 στο ημίχρονο. Όμως, οι Boom Shakalaka πάλεψαν πολύ στο δεύτερο μέρος και με μπαράζ τριπόντων κατάφεραν στην 4η περίοδο να ισοφαρίσουν σε 46-46 για να έρθει ένα 10-0 από τους πρωταθλητές με πρωταγωνιστή τον Κοτίνη για το 56-46 που οδήγησε στη νίκη των Κουλουβάχατων.

Ο Κοτίνης είχε 23 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Παπαδόπουλος είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ο Καραγιάννης 9 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ 9 πόντους και 6 ριμπάουντ είχε και ο Τσιλάβης για τα Κουλουβάχατα. Για τους Boom Shakalaka ο Κουβατης είχε 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Ηλιόπουλος είχε 10 πόντους.

S-Parta B.C. – Σουβλέηκερς 67-42

Η Κυπελλούχος S-Parta B.C. κέρδισε τους Σουβλέηκερς με 67-42 χάρη στην πολύ καλή της άμυνα. Η S-Parta B.C. δέχτηκε μόλις 18 πόντους στο πρώτο μέρος (6 στο πρώτο δεκάλεπτο) για να προηγηθεί με 25-18 στην ανάπαυλα. Το ματς κρίθηκε στην 3η περίοδο όταν το σκορ έγινε 49-29 με επιμέρους 24-11 στην περίοδο, με την S-Parta B.C. να ελέγχει και το 4ο δεκάλεπτο για να φτάσει στη νίκη.

Για τους νικητές ο Τσικλος είχε 26 πόντους και 4 κλεψίματα με 12/15 σουτ εντός παιδιάς, ενώ ο Κουζοβουνάς είχε 11 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα και ο Ορνιθόπουλος με τον Μακρίδη από 9 πόντους.

Τιρινίνι – Remal Madri 63-43

Η Τιρινίνι κέρδισε τους Remal Madri με 63-43 ανεβάζοντας τη διαφορά στην 3η περίοδο. Το σκορ ήταν 4-4 μετά από 7 λεπτά αγώνα, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 10-8 και το ημίχρονο στο 25-21. Στην 3η περίοδο η Τιρινίνι με σερί 23-6 έφτασε στο 48-27 στο 30ο λεπτό. Η κατάσταση διατηρήθηκε παρόμοια και στην τελευταία περίοδο με τους Remal Madri να μειώνουν στους 14 πόντους αλλά τη διαφορά να φτάνει και πάλι τους 20 στο τέλος.

Για τους νικητές ο Λεγάκης είχε 17 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Παπαναστασίου 13 πόντους, ο Λογοθέτης 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ ο Ανδρεαδάκης είχε 7 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Σταματέρης 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα. Για τους Remal Madri ο Κοιλακος είχε 12 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Σιδηρόπουλος 10 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Κακλέας 10 πόντους.

Houston Rockets – Allsafe B.C. 67-54

Οι Houston Rockets μπήκαν στο πρωτάθλημα με νίκη 67-54 επί της Allsafe B.C. καθαρίζοντας το παιχνίδι στην επανάληψη. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε στο 17-12 για τους νικητές, για να πάμε στο 29-30 στο ημίχρονο με ανατροπή για την Allsafe B.C.. Στην 3η περίοδο οι Houston Rockets πήραν κεφάλι με 3 πόντους, αλλά ήταν το 19-8 του 4ου δεκαλέπτου αυτό που τους χάρισε τη νίκη.

Ο Μπασδανης είχε 16 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ με 5/9 σουτ, ο Πανόπουλος 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα, ο Μαντούδης με τον Τσιρη από 11 πόντους, ενώ ο Γεωργακίου 10 για τους Houston Rockets. Για την Allsafe B.C. ο Βέργος είχε 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα με 8/13 σουτ.