Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Οριακή νίκη για Hoopers, δύσκολα οι Δικαστές!

Οριακή νίκη για Hoopers, δύσκολα οι Δικαστές!

Οι Δικαστές κέρδισαν με 66-60 τους Γιανγκ Μπόυζ για να παραμείνουν στην ισοβαθμία της κορυφής στον Β όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά τη 10η αγωνιστική. Μαζί τους η Α.Ε.Π.Ε. που επικράτησε με 70-50 των Κέρβερων, ενώ οι Red Hot Chili Hoopers νίκησαν με 51-50 τους Raptors για να ακολουθούν κατά πόδας. Τέλος, οι Τριπόντιοι κέρδισαν με 67-60 τους Shooting Stars για να συνεχίσουν να παλεύουν για το Α2.

Γιανγκ Μπόυζ – Δικαστές 60-66

Οι Δικαστές κέρδισαν με 60-66 τους Γιανγκ Μπόυζ με το ματς να ξεκινά με 2-8 από τον Λιολιο και τον Στρατηγάκο για τους νικητές για να απαντήσουν ο Χατζημιχαήλ με τον Ναούμη. Στο 8-12 έφερε ο Στρατηγάκος την ομάδα του, με τον Παπακωνσταντίνου να απαντά και το δεκάλεπτο να κλείνει με 13-16. Στη 2η περίοδο ο Βασιλας με τον Κατσικλή έφεραν τους Γιανγκ Μπόυζ στο 18-16, με τους Δικαστές να απαντούν με Συκαρά και Τούμπα για το 20-24, ενώ ο Παπακωνσταντίνου έκλεισε το ημίχρονο στο 25-30. Στην επανάληψη ο Πιερρος μείωσε σε 30-35 με τον Συκαρά να γράφει το 32-39. Ο Κατσικλής με τον Ναούμη κράτησαν κοντά τους Γιανγκ Μπόυζ, 39-46, αλλά ο Συκαράς έφερε το ματς στο 39-50. Ο Τούμπας έγραψε το 41-52, με τον Καμενο να σκοράρει για το 45-58. Ο Πιερρος απάντησε μειώνοντας σε 53-60, αλλά ο Λιολιος σκόραρε για το 53-63. Ο Κατσικλής με τον Παπακωνσταντίνου μείωσαν σε 59-63, αλλά οι Δικαστές έφυγαν νικητές με 60-66.

Για τους νικητές ο Συκαράς είχε 20 πόντους, ο Τούμπας 12 με 11 ριμπάουντ, ο Σαραντος 10 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Λιολιος 17 πόντους. Για τους Γιανγκ Μπόυζ ο Κατσικλής είχε 17 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Παπακωνσταντίνου 10 πόντους.

Red Hot Chili Hoopers – Raptors 51-50

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν με 51-50 τους Raptors με το ματς να ξεκινά με 0-7 από τον Κοντο για να απαντήσουν οι Red Hot Chili Hoopers με τον Φραγκογιάννη και τον Μποτσακο για το 9-9. Το δεκάλεπτο έκλεισε από τον Γκανετσο στο 11-16, με τον Φραγκογιάννη να μειώνει ξανά, αλλά ο Γκανετσος με τον Γρανισιώτη απάντησαν και έφεραν το ματς στο 14-23 στη 2η περίοδο. Ο Κοντος σκόραρε για το 16-25 με τον Σπανό να γράφει το 18-28 και το 18-31. Οι Red Hot Chili Hoopers απάντησαν και με τον Ζυγούμη πλησίασαν σε 26-34 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Κοντος έγραψε το 26-36, με τον Βενετη και τον Ζυγούμη να σκοράρουν για το 32-38. Στο 37-40 έφερε το ματς ο Σακλαρίδης με το δεκάλεπτο να κλείνει στους 5 πόντους και τον Σπανό να σκοράρει για το 37-44 στην 4η περίοδο. Οι Red Hot Chili Hoopers μείωσαν με τον Ζυγούμη σε 43-44 για να περάσουν και μπροστά στη συνέχεια. Ο Τσιτος κράτησε τους Raptors, 45-46, αλλά οι Red Hot Chili Hoopers απάντησαν και προηγήθηκαν με 49-46 για να κερδίσουν με 51-50.

Για τους νικητές ο Ζυγούμης είχε 18 πόντους, ο Μποτσάκος 8 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους Raptors ο Κοντος είχε 10 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Λεφακίνης 6 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Τριπόντιοι – Shooting Stars 67-60

Οι Τριπόντιοι κέρδισαν με 67-60 τους Shooting Stars με το ματς να ξεκινά από τον Γεωργόπουλο στο 0-4 για να πάνε οι Shooting Stars στο 2-10 με τον Λουδάρο. Οι Τριπόντιοι απάντησαν και με Φαλελάκη, Ράλλη πλησίασαν σε 13-14 στην περίοδο. Μετά το καλάθ του Σταύρου στο 2ο δεκάλεπτο ο Καλορίτης με τον Τσουτη έφεραν την ομάδα τους στο 18-17 και το 22-19. Ο Λουδάρος απάντησε για το 26-28, με το ημίχρονο να κλείνει στο 27-30. Στην 3η περίοδο ο Τσουτης σκόραρε για το 31-30, με τον Λουδάρο να απαντά για το 35-38. Ο Τσαφαντάκης μείωσε με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 42-42 και τον Φαλελακη να πηγαίνει τους Τριπόντιους στο 50-45 στην 4η περίοδο. Ο ίδιος έγραψε το 52-47 με τον Σοφιανόπουλο να μειώνει σε 52-51. Ο Καραδήμας με τον Τσουτη σκόραραν για το 59-53, με τον Νικολάκη να μειώνει σε 59-56. Όμως, ο Παντέλιος με τον Ράλλη ήταν που σκόραραν για το 67-57 δίνοντας τη νίκη στους Τριπόντιους.

Για τους νικητές ο Τσουτης είχε 17 πόντους, ο Ράλλης 11 με 6 ριμπάουντ, ο Καραδήμας 11 με 8 ριμπάουντ, ο Φαλελάκης 10 με 4 ριμπάουντ. Για τους Shooting Stars ο Νικολάκης είχε 18 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Σταύρου 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Λουδάρος 10 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Κέρβεροι – Α.Ε.Π.Ε. 50-70

Η Α.Ε.Π.Ε. κέρδισε με 50-70 τους Κέρβερους με το ματς να ξεκινά από τον Κωνσταντίνου με 0-8 για να απαντήσει ο Σκληράκης για το 7-8. Ο ίδιος μαζί με τον Αντώνη έφεραν την ομάδα τους στο 14-12 στο δεκάλεπτο με τον Συλιγνάκη να γράφει το 16-12. Η Α.Ε.Π.Ε. απάντησε με τον Τσάμη για το 18-16, αλλά ο Κανέλλος με τον Σκληράκη σκόραραν για το 24-18. Ο Κωνσταντίνου με τον Καμζέλα μείωσαν σε 24-23, ενώ ο Τσάμης έγραψε το 26-29, με το ημίχρονο να κλείνει με την Α.Ε.Π.Ε. μπροστά με 30-33. Στην επανάληψη ο Συλιγνάκης έγραψε το 34-33, με την Α.Ε.Π.Ε. να απαντά με τον Κωλετση για το 34-39 και τον Κωνσταντίνου να φέρνει την ομάδα του στο 37-53. Ο Τσάμης ανέβασε κι άλλο τη διαφορά ο Αντώνης με τον Σκληράκη προσπάθησαν να μειώσουν, 43-55, με τον Κωνσταντίνου να γράφει το 44-63. Ο Σκληράκης σκόραρε για τους Κέρβερους, αλλά το παιχνίδι έκλεισε το 50-70 για την Α.Ε.Π.Ε..

Για τους νικητές ο Κωνσταντίνου είχε 28 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Τσαμης 28 πόντους, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα, ο Πρινιωτάκης 10 πόντους και 21 ριμπάουντ. Για τους Κέρβερους ο Σκληράκης είχε 22 πόντους, ο Συλιγνάκης 8 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Αντώνης 6 πόντους και 18 ριμπάουντ.