Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Μεγάλη νίκη για Alondra, εύκολα Αττική, Run ‘n’ Gun!

Μεγάλη νίκη για Alondra, εύκολα Αττική, Run ‘n’ Gun!

Η Alondra B.C. κέρδισε με 52-50 τον Άφοβο στην 1η αγωνιστική του Γ ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να μπει με μια πολύ σημαντική νίκη στη λίγκα. Η Αττική εύκολα επικράτησε με 83-62 των Superhonics, ενώ οι Run ‘n’ Gun επίσης εύκολα κέρδισαν τους Red-dicolo με 85-61. Η Oklaχώμα Thunder μπήκε με ροζ φύλλο στη σεζόν, 55-45 τους Rockets, ενώ ο Ατρόμητος Αιγάλεω κέρδισε με 52-26 την Μπίρι-Μπίρι.

Alondra B.C. – Άφοβος Σεπολίων 52-50

Η Alondra B.C. κέρδισε τον Άφοβο Σεπολίων με 52-50 μπαίνοντας στο ματς με 14-11, στη μόνη περίοδο που κέρδισε. Το ημίχρονο ήταν 30-27 για τους νικητές, ο Άφοβος Σεπολίων πλησίασε σε 42-40 στο 30ο λεπτό, αλλά η Alondra B.C. κατάφερε να κρατήσει τη νίκη στο 4ο δεκάλεπτο, 52-50, σε ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα.

Για τους νικητές ο Βούλγαρης είχε 24 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Παντελάκης είχε 12 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Κουκουλης 9 πόντους. Για τον Άφοβο Σεπολίων ο Καραντζούνης είχε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Γκόγκας 9 πόντους, ενώ ο Τσικόλας 4 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Αττική – Superhonics 83-62

Η Αττική κέρδισε με 83-62 τους Superhonics μπαίνοντας στο παιχνίδι πολύ καλά για να προηγηθεί με 12-2 με τους Superhonics να πλησιάζουν σε 21-14. Με επιμέρους σκορ 23-10 στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αττική έφτασε στο 46-24 στο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη οι Superhonics ισορρόπησαν το παιχνίδι, κέρδισαν με 15-18 την 3η περίοδο, για να λήξει με 22-20 η 4η στο δρόμο για το 83-62 της Αττικής.

Για τους νικητές ο Φάββας είχε 22 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 κλεψίματα, ο Μαργέλος 25 πόντους, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ ο Αλαντίν 14 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους Superhonics ο Κισκύρας είχε 9 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Οικονόμου είχε 13 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Βασιλείου 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Run ‘n’ Gun – Red-dicolo 85-61

Οι Run ‘n’ Gun μπήκαν με νίκη στη σεζόν, 85-61 τους Red-dicolo, ξεκινώντας το ματς με 24-12 στην πρώτη περίοδο, για να φτάσουν στο 46-24 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, στο 30ο λεπτό είχαμε φτάσει στο 67-41 για να κερδίσουν με 18-20 οι Red-dicolo το 4ο δεκάλεπτο.

Για τους Run ‘n’ Gun ο Πανδής είχε 23 πόντους και 4 ριμπάουντ με 8/14 σουτ, ο Καραλής είχε 15 πόντους και 6 ριμπάουντ με 6/11 σουτ, ο Αντωνίου 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ ο Χιώτης είχε 13 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Red-dicolo ο Μακρής Ν. είχε 14 πόντους, ο Γιώτης 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Κρίκας Κ. 10 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Σπυριδωνίδης 6 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Oklaχώμα Thunder – Rockets 55-45

Η Oklaχώμα Thunder κέρδισε τους Rockets με 55-45. Το παιχνίδι ήταν κλειστό στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι νικητές είχαν από την αρχή το προβάδισμα. Προηγήθηκαν με 14-12 στο δεκάλεπτο για να πάνε στο 25-21 στο ημίχρονο. Η διαφορά ανέβηκε στην επανάληψη, έφτασε ως και τους 16 πόντους. Η 3η περίοδος έληξε με 43-33 για να κλείσει και ο αγώνας στους 10 πόντους μετά το 12-12 του 4ου δεκαλέπτου.

Για τους νικητές ο Γιαννιτσιώτης είχε 13 πόντους με 4/8 σουτ, ο Τσάπαλος 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Πετρόπουλος είχε 10 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Βολτέας 8 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τους Rockets ο Μαλτας είχε 9 πόντους, ο Μητσάκος 7 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Σαμλης 8 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Ατρόμητος Αιγάλεω – Μπίρι-Μπίρι 54-26

Ο Ατρόμητος Αιγάλεω κέρδισε με 52-26 την Μπίρι-Μπίρι μπαίνοντας πολύ καλά στο ματς. Το 17-5 της πρώτης περιόδου τον έβαλε στη θέση του οδηγού, ενώ στο ημίχρονο έφτασε να προηγείται με 31-16. Στην επανάληψη κατάφερε να δεχτεί από 5 πόντους σε κάθε δεκάλεπτο, για να σκοράρει συνολικά 23 και να φτάσει το παιχνίδι στο 52-26 που ήταν και το τελικό σκορ.

Για τους νικητές ο Τσούνιας είχε 10 πόντους, ο Βαρτζης 10 και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Τζοβαρας είχε 9 πόντους και 6 κλεψίματα.