Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες στα ντέρμπι για Θαλασσόλυκους, Paraliers, S-Parta!

Νίκες στα ντέρμπι για Θαλασσόλυκους, Paraliers, S-Parta!

Οι Θαλασσόλυκοι πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στον 2ο όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» επικρατώντας με 61-57 για την 8η αγωνιστική των Γιανγκ Μπόυζ. Η S-Parta B.C. έμεινε στην κορυφή κερδίζοντας με 46-41 την Α.Ε.Π.Ε., ενώ οι Cleveland Paraliers επικράτησαν με 57-55 του Γ.Σ. Κυψέλης για να συνεχίσουν κι αυτοί με μόλις μία ήττα.

Α.Ε.Π.Ε. – S-Parta B.C. 41-46

Η S-Parta B.C. κέρδισε με 41-46 την Α.Ε.Π.Ε. με το ματς να ξεκινά με 2-5 από τον Τσικλο για να απαντήσουν ο Πρινιωτάκης με τον Τσάμη για το 7-7. Ο Τσάμης έγραψε το 12-9 για την ομάδα του, αλλά ο Λουπασης με τον Γκατζια σκόραραν για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 12-12. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κωνσταντίνου έφερε την Α.Ε.Π.Ε. στο 16-12, αλλά ο Σαρίδης με τον Λουπαση και τον Ορνιθόπουλο απάντησαν για το 16-23 με σερί 0-11 της S-Parta B.C.. Ο Κωνσταντίνου μείωσε σε 21-23 με τον Λουπακη να κλείνει το ημίχρονο στο 21-25. Στην επανάληψη ο Πρινιωτάκης με τον Ζαννη σκόραραν για το 27-26 της Α.Ε.Π.Ε., με τον Λουπαση και τον Ορνιθόπουλο να απαντούν για το 27-30. Ο Πρινιωτάκης με τον Δεδεμαδη έφεραν την ομάδα τους το 34-30, αλλά η S-Parta B.C. ισοφάρισε και πάλι με Ερμιδη και Τσικλο, για να τη φέρει μπροστά ο Κουζοβουνάς. Ο ίδιος με τον Τσικλο και τον Λουπαση σκόραραν για το 36-44 με 0-7 σερί, με τον Πρινιωτάκη να απαντά για το 41-44, αλλά τον Κουζοβουνά να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του, 41-46.

Για τους νικητές ο Λουπασης είχε 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Τσικλος 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Κουζοβουνάς 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για την Α.Ε.Π.Ε. ο Πρινιωτάκης είχε 13 πόντους και 7 ασίστ, ο Κωνσταντίνου 11 πόντους, 3 κλεψίματα και ο Τσάμης 10 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Γιανγκ Μπόυζ – Θαλασσόλυκοι 57-61

Οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν τους Γιανγκ Μπόυζ με 57-61 πίσω από την εκπληκτική παράσταση του Καραγιαννίδη Γ., μια από τις καλύτερες φέτος στο πρωτάθλημα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 4-2 και 9-5 από τον Ναουμη για να γράφει το 12-8 ο Παπακωνσταντίνου για τους Γιανγκ Μπόυζ, πριν απαντήσουν ο Καραγιαννίδης Γ. με τον Λέντζο Φ. για το 12-15 της ομάδας τους. Ο Ναουμης με τον Κατσικλή έφεραν τους Γιανγκ Μπόυζ στο 19-15 στο δεκάλεπτο, με την απάντηση να έρχεται από τον Καραγιαννίδη για τους Θαλασσόλυκους, 19-23. Ο Ναουμης απάντησε για το 25-23 της ομάδας του με τον Κατσικλή να κλείνει ένα 8-0. Ο Λέντζος Γ. μείωσε με το ημίχρονο να κλείνει στο 29-28 από τον Βασιλα. Στην επανάληψη ο Λέντζος Γ. με τον Καραγιαννίδη έδωσαν προβάδισμα με 29-34 στους Θαλασσόλυκους, για να απαντήσει ο Παπακωνσταντίνου. Ο Λέντζος Φ. με τον Ιωάννου σκόραραν για το 31-41, αλλά οι Γιανγκ Μπόυζ απάντησαν με 10-0 σερί για να καταφέρουν με Κατσικλή και Παπακωνσταντίνου να ισοφαρίσουν σε 41-41. Ο Κοντογιάννης με τον Κοζαδινο τους έφεραν στο 48-42, αλλά ο Λέντζος Γ. με τον Λέντζο Φ. και τον Ιωάννου ισοφάρισαν τον αγώνα, και ο Λέντζος Γ. έδωσε προβάδισμα με 48-51 στους Θαλασσόλυκους. Ο Σμαραιδος απάντησε για το 53-53, όμως ο Καραγιαννίδης Γ. ήταν που σκόραρε για το 53-56 και το 55-59 για να δώσει στην ομάδα του τη νίκη.

Για τους Θαλασσόλυκους ο Καραγιαννίδης Γ. είχε 28 πόντους, 20 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 τάπες, ο Λέντζος Φ. 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Λέντζος Γ. 13 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Γιανγκ Μπόυζ ο Κατσικλής είχε 14 πόντους, 17 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Ναουμης 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Βασιλας 8 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Cleveland Paraliers – Γ.Σ. Κυψέλης 57-55

Οι Cleveland Paraliers κέρδισαν με 57-55 τον Γ.Σ. Κυψέλης με το ματς να ξεκινά με 5-0 και 11-3 για τους νικητές με τον Πιτλογλου, τον Κωνσταντίνου και τον Αραβανη, για να απαντήσει ο Γ.Σ. Κυψέλης. Ο Κωνσταντίνου με τον Αραβανη έφεραν τον αγώνα στο 17-5, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 22-8. Στη 2η περίοδο ο Δερβισης με τον Τριαντάφυλλο μείωσαν σε 26-13 και 28-15, με τον Ντάσκα να απαντά για το 30-15. Ο Ορφανουδάκης σκόραρε για το 30-20, με τον Αγγελόπουλο να γράφει το 32-26, αλλά το ημίχρονο να κλείνει στο 36-26 από τον Κωνσταντίνου. Στην επανάληψη ο Αγγελόπουλος μείωσε σε 40-32 για να πλησιάσει ο Γ.Σ. Κυψέλης σε 43-40 στο 30 λεπτό με τον Τριαντάφυλλο. Στην 4η περίοδο ο Γ.Σ. Κυψέλης ισοφάρισε και ο Παπουτσής τον έβαλε μπροστά με 43-46. Ο Κωνσταντίνου με τον Ντάσκα κράτησαν την ομάδα τους ως το 49-49, με τον Παπουτσή και τον Αγγελόπουλο να σκοράρουν για το 49-53. Ο Φωτόπουλος έβαλε μπροστά τους Cleveland Paraliers, ο Δερβίσης απάντησε για το 54-55, με τον Κοντοπυράκη να σκοράρει για το 56-55 και τους Cleveland Paraliers να παίρνουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Κωνσταντίνου είχε 21 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Ντάσκας 9 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Κοντοπυράκης 8 πόντους και 15 ριμπάουντ. Για τον Γ.Σ. Κυψέλης ο Αγγελόπουλος με τον Δερβίση είχαν από 12 πόντους και 8 ριμπάουντ με τον Δερβίση να προσθέτει και 6 κλεψίματα, ο Παπουτσής είχε 12 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Τριαντάφυλλος 10 πόντους και 4 ριμπάουντ.