Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Συνεχίζει η Dirtus Bologna, νίκη για Ατρόμητους

Συνεχίζει η Dirtus Bologna, νίκη για Ατρόμητους

Στο 2-0 πήγε η Dirtus Bologna μετά το 78-65 επί των Big Ballers για τη 2η αγωνιστική του Α ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Η Jugoplastica πέτυχε την πρώτη της νίκη με 55-48 επί του Π.Σ.Γ. ενώ το ίδιο κατάφεραν και οι Ατρόμητοι με το 55-39 επί των Athens Supergrungers. Η Μαύρη Θύελλα κέρδισε τους Τουβλέικερς με 54-52, ενώ οι Paltovic νίκησαν με 73-28 τους Σαπάκια Kings.

Dirtus Bologna – Big Ballers 78-65

Η Dirtus Bologna κέρδισε με 78-65 τους Big Ballers που μπήκαν πολύ καλύτερα στο ματς, με Βασιλάκη και Χερουβείμ προηγήθηκαν με 0-8. Γρήγορα η Dirtus Bologna απάντησε και ισοφάρισε το ματς με τον Σπυρόπουλο και τον Κλεισιάρη, για να γράψει ο Μαζαράκας το 12-15. Οι Big Ballers κράτησαν το προβάδισμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο σχεδόν, με τον Γιαννόπουλο και τον Μπιζίκο έφτασαν στο 18-23, αλλά μετά το 23-28 η Dirtus Bologna απάντησε με τον Απτόσογλου και τον Σπυρόπουλο για να προσπεράσει και να κλείσει στο 31-30 το ημίχρονο.

Με καταιγισμό τριπόντων στην επανάληψη η Dirtus Bologna ανέβασε γρήγορα τη διαφορά, 45-34 με τον Απτόσογλου και τον Σπυρόπουλο, για να μειώσουν οι Big Ballers, αλλά ο Ειρηνάκης με τον Χαλκιά έφεραν την ομάδα τους στο 61-41 και το 64-42 στο 30ο λεπτό. Οι Big Ballers κατάφεραν μετά το 78-53 από Χαλκιά και Κλεισιάρη να ψαλιδίσουν τη διαφορά, ο Ιωαννίδης με τον Βασιλάκη μείωσαν με σερί 0-12 στο τελικό 78-65, με την Dirtus Bologna να κρατά τον έλεγχο ως το τέλος.

Για τους νικητές ο Σπυρόπουλος είχε 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Απτόσογλου 17 πόντους, ο Αλεξόπουλος 9, όσους και ο Χαλκιάς. Για τους Big Ballers ο Μπιζίκος είχε 16 πόντους, ο Χερουβείμ 10, ενώ ο Θεοδωρακίδης 3 με 12 ριμπάουντ.

Μετά ο αρχηγός της Dirtus Bologna, Χαλκιάς Κ., είπε για τη νίκη της ομάδας του: «Το ματς ήταν κλειστό στο πρώτο ημίχρονο και η ομάδα μας αρκετά άστοχη. Στο δεύτερο μπήκαμε αποφασισμένοι για τη νίκη, βελτιώσαμε την άμυνα μας και μας βγήκαν κάποια πράγματα στην επίθεση με αποτέλεσμα να πάρουμε μια μεγάλη διαφορά που συντηρήσαμε και στο τελευταίο δεκάλεπτο».

Π.Σ.Γ. – Jugoplastica 48-55

Η Jugoplastica κέρδισε τον Π.Σ.Γ. με 48-55 μπαίνοντας πολύ καλά στο ματς για να προηγηθεί με 1-10. Ο Π.Σ.Γ. απάντησε και πλησίασε σε 10-14 στην περίοδο, αλλά η Jugoplastica ξέφυγε ξανά με 10-23, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 15 πόντους (13-28) λίγο πριν το ημίχρονο. Ο Π.Σ.Γ. μείωσε σε 23-31 στην 3η περίοδο και λίγο αργότερα πλησίασε ως το 28-33, αλλά στο 30ο λεπτό το σκορ ήταν 30-37 για να γίνει το 30-39 στην έναρξη της 4ης περιόδου. Ο Π.Σ.Γ. με τον Καντζιλάκη πρωταγωνιστή πλησίασε στον πόντο, 40-41, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα και ένα σερί 4-13 από την Jugoplastica ήταν που έκρινε τον αγώνα, καθώς της έδωσε προβάδισμα 10 πόντων, 44-54.

Για τους νικητές ο Κοντοπυράκης είχε 12 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Τσολακίδης 13 πόντους, ο Περπερίδης 15 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τον Π.Σ.Γ. ο Καντζιλάκης είχε 15 πόντους και ο Ρέππας 11, ενώ ο Ζαργάνης είχε 5 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Athens Supergrungers – Ατρόμητοι 39-55

Οι Ατρόμητοι κέρδισαν με 39-55 τους Athens Supergrungers παίρνοντας τον έλεγχο μετά την πρώτη περίοδο. Εκεί οι Athens Supergrungers προηγήθηκαν με 13-6, για να απαντήσουν οι Ατρόμητοι στο 2ο δεκάλεπτο και να πλησιάσουν σε 22-21 στο ημίχρονο. Στο 3ο δεκάλεπτο ήταν που κρίθηκε το ματς ουσιαστικά, αφού το 6-17 των νικητών τους έδωσε διψήφια διαφορά να προστατεύσουν στην 4η περίοδο, 28-38. Τα κατάφεραν και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα χωρίς να απειληθούν στο τέλος της αναμέτρησης.

Για τους νικητές ο Σιόλας είχε 14 πόντους, ο Αναδιώτης 12, ενώ ο Φουνταδάκης 8 και 10 ριμπάουντ. Για τους Athens Supergrungers ο Τσίπρας είχε 12 πόντους και ο Κατσαμπάνης 6 και 6 ριμπάουντ.

Paltovic – Σαπάκια Kings 73-28

Οι Paltovic κέρδισαν τους Σαπάκια Kings με 73-28, μπαίνοντας στο ματς με 8-2 με τον Ταγκα και τον Μελά. Μετά την απάντηση του Βεργούλη ο Χηττας έφερε το ματς στο 17-8 με τους Σαπάκια Kings να μένουν κοντά με τον Γκιόκα. Με σερί 10-1 στο τέλος του ημιχρόνου οι Paltovic προηγήθηκαν με 36-18, για να φτάσουν στο 45-18 στο ξεκίνημα της επανάληψης. Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 30 πόντους με τον Χουρσαλα και τον Κοτσοβό, 55-23, με τον Ναούμ να απαντά. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Τάγκας και ο Σαράφης ήταν που έφεραν την ομάδα τους στο 66-26 με το ματς να κλείνει στο 73-28.

Για τους νικητές ο Μισιακός είχε 18 πόντους, ο Μελάς 18 και 6 ριμπάουντ, ο Κοτσοβος 11 και ο Χρονόπουλος 10 και 4 ριμπάουντ. Για τους Σαπάκια Kings ο Βεργούλης είχε πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Γκιόκας 3 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τουβλέικερς – Μαύρη Θύελλα 52-54

Η Μαύρη Θύελλα κέρδισε με 52-54 τους Τουβλέικερς με το παιχνίδι να ξεκινά με 0-7 για τους νικητές από τον Σταματελόπουλο και τον Αλεξόπουλο. Οι Τουβλέικερς απάντησαν και μείωσαν για να καταφέρουν να προσπεράσουν στο τέλος της περιόδου με 18-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πλουσος ήταν που τους έφερε στο 23-17, ενώ ο Μαρίνος με τον Οικονόμου έγραψαν το 28-21 για να μειώσει ο Σταθόπουλος. Στην επανάληψη η Μαύρη Θύελλα έφτασε το σερί της στο 0-11, ο Γύφτος, ο Βαμβακάς και ο Κούλουμπος σκόραραν για το 28-32, με τον Μαρίνο να απαντά για το 33-34 και το προσπέρασμα λίγο αργότερα για τους Τουβλέικερς με 37-34. Σταματελόπουλος και Οικονόμου έφεραν το ματς στο 39-41 ενώ ο Γεωργακόπουλος έγραψε το 41-45 στο δεκάλεπτο. Ο Βαμβακάς σκόραρε για το 41-47, αλλά οι Τουβλέικερς απάντησαν και με τον Μαρίνο ισοφάρισαν σε 49-49. Ισοπαλία και το 51-51 από Βαμβακά και Λιβαδα, αλλά και στο 52-52 από 1/2 βολές εκατέρωθεν. Όμως, ο Σταθόπουλος ήταν που με καλάθι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, 52-54.

Για τους νικητές ο Βαμβακάς είχε 14 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Σταματελόπουλος 10 πόντους και ο Αλεξόπουλος 5 και 7 ριμπάουντ. Για τους Τουβλέικερς ο Οικονόμου είχε 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ ο Μαρίνος 15 πόντους.