Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Συνεχίζει η S-Parta, μεγάλη νίκη για Big Ballers

Συνεχίζει η S-Parta, μεγάλη νίκη για Big Ballers

Η S-Parta B.C. συνεχίζει στην κορυφή του 2ου ομίλου στο Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας για την 11η αγωνιστική τους Θαλασσόλυκους με 59-44. Οι Big Ballers πήραν μεγάλη νίκη από τους Miners με 64-57 για να μείνουν ζωντανοί στο παιχνίδι της πρόκρισης, με την Α.Ε.Π.Ε. να επικρατεί των Γιανγκ Μπόυζ με 61-57.

Miners – Big Ballers 57-64

Οι Big Ballers κέρδισαν με 57-64 τους Miners με το ματς να ξεκινά με 2-6. Οι Miners ισοφάρισαν σε 6-6 και προσπέρασαν μετά το 7-8 στο 11-10 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 13-17 για τους Big Ballers που στη συνέχεια ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, 13-24. Μετά το 17-27 και το 19-29 οι Miners κατάφεραν να πλησιάσουν σε 25-31 στο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο το σκορ πήγε από το 29-34 στο 33-37 με τους Big Ballers να κρατούν το προβάδισμα με 33-40 και 34-45 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 36-45. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Big Ballers έφτασαν στο 40-54 με τους Miners να μειώνουν σε 44-56 πριν πάμε στο 44-59. Οι Miners κατάφεραν να πλησιάσουν σε 54-61 και 57-63, αλλά οι Big Ballers πήραν το ροζ φύλλο της νίκης.

Για τους νικητές ο Λοντος είχε 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μπιζίκος 11 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Μαζαρακας 11 πόντους. Για τους Miners ο Κυνηγόπουλος είχε 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα, ο Κωτσίδης 14 πόντους και 18 ριμπάουντ, ο Χασομέρης 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Α.Ε.Π.Ε. – Γιανγκ Μπόυζ 61-57

Η Α.Ε.Π.Ε. κέρδισε με 61-57 τους Γιανγκ Μπόυζ με το ματς να ξεκινά με 3-4 για να απαντήσει η Α.Ε.Π.Ε. για το 8-6. Μετά το 10-11 των Γιανγκ Μπόυζ η Α.Ε.Π.Ε. έφτασε στο 18-11 και το 22-13 στην περίοδο. Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο, 27-16 και 31-21, με τους Γιανγκ Μπόυζ να καταφέρνουν να μειώσουν σε 35-30 ως το ημίχρονο. Μετά το 40-32 στην επανάληψη οι Γιανγκ Μπόυζ πλησίασαν σε 40-35 και 42-37 με την Α.Ε.Π.Ε. να φτάνει στο 48-41 στο 30ο λεπτό. Στο 4ο δεκάλεπτο το ματς πήγε στο 50-47 και το 55-51, αλλά η Α.Ε.Π.Ε. κράτησε το προβάδισμα και έφτασε στο 58-52. Οι Γιανγκ Μπόυζ απάντησαν και πλησίασαν σε 59-57, αλλά η Α.Ε.Π.Ε. κρατήθηκε στο προβάδισμα στο τελευταίο δευτερόλεπτο και πήρε τη νίκη.

Για τους νικητές ο Πρινιωτάκης είχε 19 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Τσαμης 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Καταραχιας 13 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τους Γιανγκ Μπόυζ ο Κατσικλης είχε 21 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 τάπες, ο Χατζημιχαήλ 11 πόντους και 8 ριμπάουντ.

.

Θαλασσόλυκοι – S-Parta B.C. 44-59

Η S-Parta B.C. κέρδισε με 44-59 τους Θαλασσόλυκους με το παιχνίδι να ξεκινά με 2-10 για τους νικητές από τον Κουζουβουνά Μπ. και τον Λουπαση για να μειώσει ο Τεντόμας σε 6-10. Ο Λέντζος Φ. σκόραρε για το 10-12, με τον Ερμίδη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 10-15. Στη 2η περίοδο Λέντζος Γ. και Τεντόμας έβαλαν μπροστά τους Θαλασσόλυκους με 17-15, αλλά με σερί 0-9 η S-Parta B.C. κατάφερε με Τσικλο και Ορνιθόπουλο να πάει στο 17-24, για να κλείσει ο Τεντόμας το ημίχρονο με 20-24. Ο ίδιος ήταν που σκόραρε για το 26-24 στις αρχές της επανάληψης για ένα 9-0 των Θαλασσόλυκων, αλλά ο Γκατζιας απάντησε. Ο Λέντζος Γ. έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του, 30-29, με τον Ορνιθόπουλο και τον Κουζουβουνά Μπ. να σκοράρουν για το 34-38 με τον Λουπαση να κλείνει το δεκάλεπτο στο 36-42. Ο Τσικλος έγραψε το 36-49 στην 4η περίοδο, το σερί της S-Parta B.C. έφτασε στο 2-15, με τον Τεντόμα να απαντά και τον Μαράκη να γράφει το 44-54 για να κλείσει το ματς η S-Parta B.C. στο 44-59.

Για τους νικητές ο Τσικλος είχε 11 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Ορνιθόπουλος 10 πόντους, ο Ερμίδης 8 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους Θαλασσόλυκους ο Τεντόμας είχε 18 πόντους και 4 ασίστ, ο Λέντζος Γ. 11 πόντους και 11 ριμπάουντ.