Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Αστέρες B.C. και Nikea Lions!

Νίκες για Αστέρες B.C. και Nikea Lions!

Οι Αστέρες B.C. έφτασαν στο 2-0 μετά τη 2η αγωνιστική στον Δ όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας με 65-59 τους Zeppelin. Το ίδιο κατόρθωσαν και οι Nikea Lions, που επικράτησαν με 55-42 των Rep-eat, ενώ στο 2-0 έφτασαν και οι Cleveland Paraliers (73-45 τους Κένταυρους), αλλά και οι C-Drifters (64-38 τους Κλαρινογαμπρούς).

Αστέρες B.C. – Zeppelin 65-59

Οι Αστέρες B.C. κέρδισαν τους Zeppelin με 65-59 μετά από ένα σκληρό παιχνίδι. Προηγήθηκαν στην αρχή αρκετά στο σκορ, με τον Καρακώστα, τον Τρικαλιώτη και τον Μαγκαφά έφτασαν στο 18-5, για να αρχίσουν μετά το 23-6 του Μαγκαφά να απαντούν οι Zeppelin με τον Τσαντζαλή, τον Παπαδάτο και τον Αντωνίου για να μειώσουν σε 29-27 για να κλείσει το ημίχρονο ο Τρικαλιώτης στο 32-27. Στην επανάληψη ο Σταυρινούδης έφερε την ομάδα του στο 35-27, αλλά ο Αντωνίου απάντησε για το 35-34. Οι Αστέρες B.C. κράτησαν το προβάδισμα, ξέφυγαν με 47-38 για να απαντήσει ο Μυριτζής, αλλά ο Μαγκαφάς έγραψε το 53-40 και το 58-42 για την ομάδα του. Οι Zeppelin πλησίασαν ξανά με τον Τσαντζαλή και τον Παπαδάτο σε 61-53 αλλά δεν μπόρεσαν να γυρίσουν το ματς.

Για τους νικητές ο Μαγκαφάς είχε 18 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Σταυρινούδης 13 πόντους και ο Τρικαλιώτης 9 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Zeppelin ο Τσαντζαλής είχε 20 πόντους, ο Παπαδάτος 14, 4 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα και ο Αντωνίου 13.

Rep-eat – Nikea Lions 42-55

Οι Nikea Lions κέρδισαν τους Rep-eat με 42-55 παίρνοντας μεγάλη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 4-7, για να ξεφύγουν με 4-12 οι Nikea Lions στο δεκάλεπτο και στη συνέχεια να πάνε στο 4-17, ανεβάζοντας τη διαφορά ως το 8-27 λίγο πριν το ημίχρονο. Στην επανάληψη στους 20 πόντους φτάσαμε στο 9-29, με τη διαφορά να διατηρείται σε αυτά τα επίπεδα για όλη την 3η περίοδο περνώντας από το 17-34,, το 19-41 για να φτάσει στο 30ο λεπτό στο 21-45. Στην 4η περίοδο η διαφορά ανέβηκε πολύ, ως το 29-54 για τους Nikea Lions, με τους Rep-eat να απαντούν στο τέλος με σερί 13-1 για να μειώσουν στο τελικό 42-55.

Για τους νικητές ο Ξανθάκης είχε 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Μιχαλόπουλος 11 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους Rep-eat ο Κασιμάτης είχε 15 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Κονδύλης 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Μετά το ματς ο αρχηγός των Nikea Lions, Ξανθάκης Ν., δήλωσε για τη νίκη της ομάδας του: “Μπήκαμε πολύ δυνατά από την αρχή του παιχνιδιού, βγάλαμε τρομερή ενέργεια και πάθος στο γήπεδο, στοιχεία που χαρακτηρίζουν την ομάδα μας, παίζοντας πολύ καλή άμυνα που αποδεικνύεται από τους μόλις 9 πόντους που δεχτήκαμε στο πρώτο ημίχρονο, και λειτουργώντας υποδειγματικά στην επίθεση με αρκετούς αιφνιδιασμούς, καθώς εκμεταλλευτήκαμε τις αργές επιστροφές των αντιπάλων, όπως επίσης και στο σετ παιχνίδι που αντιμετωπίσαμε πολύ σωστά τη ζώνη που μας έπαιξαν! Έτσι, η διαφορά μεγάλωσε αρκετά, όμως στο 4ο δεκάλεπτο δείξαμε μια σχετική χαλάρωση και οι αντίπαλοι το εκμεταλλεύτηκαν ροκανίζοντας αρκετά τη διαφορά και φτάνοντας έτσι στο τελικό 55-42! Συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου για το 2 στα 2 και συνεχίζουμε δυναμικά με την ίδια συγκέντρωση και σοβαρότητα!”.

Cleveland Paraliers – Κένταυροι 73-45

Οι Cleveland Paraliers κέρδισαν τους Κένταυρους με 73-45. Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για τους νικητές που προηγήθηκαν από το πρώτο δεκάλεπτο φτάνοντας τη διαφορά στις παρυφές των 10 πόντων στην πρώτη διακοπή, 17-8. Ως το ημίχρονο είχαν προηγηθεί με 32-18, ενώ στην 3η περίοδο ανέβασαν ακόμα περισσότερο το δείκτη του σκορ, έφτασαν στο 49-27 και το +22. Η 4η περίοδος ήταν η πιο παραγωγική για τις δύο ομάδες, με το ματς να έχει πλέον χαλαρώσει αρκετά, το επιμέρους 24-18 για τους Cleveland Paraliers μας οδήγησε στο τελικό 73-45.

Για τους νικητές ο Γκορτζης είχε 20 πόντους, ο Κοντοπυράκης 12 πόντους και 20 ριμπάουντ, ο Κωνσταντίνου 16 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τους Κένταυρους ο Κορδονούρης είχε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Σκλαβούνος 8 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Κλαρινογαμπροί – C-Drifters 38-64

Οι C-Drifters κέρδισαν τους Κλαρινογαμπρούς με 38-64 μπαίνοντας δυνατά στο ματς και αρχίζοντας να χτίζουν διαφορά προς το τέλος της πρώτης περιόδου. Στο πρώτο δεκάλεπτο το ματς άρχισε με 4-7 και 6-11 για να φτάσουν οι C-Drifters στο 6-17 με τον Φράγκο και τον Παπαδάτο. Οι Κλαρινογαμπροί ισορρόπησαν το παιχνίδι στη 2η περίοδο, από το 8-21 ως το 17-30, για να πάνε οι C-Drifters στο 17-34 με τον Παπαδάτο και να λήξει το ημίχρονο στο 21-36. Στην επανάληψη η διαφορά ανέβηκε, 21-43 με τον Καλτσουνάκη, για να πάμε στο 27-35 και το 33-54, με τους C-Drifters να τρέχουν στη συνέχεια σερί 0-8 ως το 33-62.

Για τους νικητές ο Κουτέλας Χ. είχε 15 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Μενιδιάτης 8 πόντους και 14 ριμπάουντ με 3 κλεψίματα, ενώ ο Κουτέλας Π. 8 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Κλαρινογαμπρούς ο Νερατζης είχε 20 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Καραγιαννίδης 7 πόντους και 4 ριμπάουντ.