Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Σημαντικές νίκες για X-Team και El Chapu

Σημαντικές νίκες για X-Team και El Chapu

Η X-Team κέρδισε με 54-51 τους Gademians για τη 2η αγωνιστική του Ε ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ οι El Chapu επικράτησαν με 53-50 των Χωμάτων. Νίκη για τους Faiters με 71-53 επί των Aces, ενώ με 65-37 επικράτησε ο Γ.Σ. Κυψέλης απέναντι στους Mentores. Τέλος, οι Byron Celtics κέρδισαν με 60-28 τους Lazers.

Gademians – X-Team 51-54

Η X-Team κέρδισε τους Gademians με 51-54 μετά από ένα σκληρό ντέρμπι. Οι Gademians προηγήθηκαν με 7-2 στο ξεκίνημα, ενώ μετά το 7-6 κατάφεραν να φτάσουν στο 17-11. Είχαν το προβάδισμα ως το 19-14 στο 2ο δεκάλεπτο, αλλά η X-Team αντέδρασε και με τρομερό σερί 0-19 άλλαξε πλήρως την εικόνα του αγώνα, 19-33. Η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο, το σκορ στο ημίχρονο ήταν 20-39 και το σερί της X-Team είχε φτάσει στο 1-25. Στην επανάληψη οι Gademians άρχισαν να μειώνουν, με δικό τους σερί 14-0 κατάφεραν να πλησιάσουν σε 34-39. Η X-Team κράτησε το προβάδισμα, 38-45 στο 30ο λεπτό, αλλά οι Gademians μείωσαν σε 42-45 στην αρχή της 4ης περιόδου. Το σκορ πήγε στο 44-52, όμως, ξανά οι Gademians απάντησαν, μείωσαν σε 51-52, με την X-Team να κρατιέται στη νίκη στο τέλος.

Για τους νικητές ο Νάσσιος είχε 30 πόντους και 12 ριμπάουντ με 10/16 δίποντα, ο Βήχος 17 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Gademians ο Κατιάκος είχε 25 πόντους και 20 ριμπάουντ και ο Σιδηρόπουλος 11 πόντους.

Aces – Faiters 53-71

Οι Faiters κέρδισαν τους Aces με 53-71, με το παιχνίδι να ξεκινά με 0-6 από τον Κωνσταντίνου και τον Τσιάτσιο, πριν ο Φελεμέγκας με τον Μαγγίνη γράψουν το 7-6. Οι Aces έμειναν μπροστά με τον Φελεμέγκα για το 14-12, πριν οι Faiters μετά το 16-18 τρέξουν ένα σερί 3-13 για να ξεφύγουν με τον Κοντινο και τον Κωνσταντίνου με 19-31. Μετά την απάντηση του Τσεκούρα Ν., ο Δουκλιάς με τον Τσιάτσιο έφεραν την ομάδα τους στο 21-38, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Φελεμέγκα και τον Τσεκούδα Χ. στο 28-38. Το παιχνίδι άνοιξε στην 3η περίοδο, την οποία οι Faiters κέρδισαν με 4-20 επιμέρους σκορ. Αρχικά, έτρεξαν ένα σερί 0-17 με τον Τσιάτσιο, τον Καφφετζάκη και τον Παππούλη ως το 28-55, ενώ μετά την απάντηση από τον Μωράκη, έφτασαν ως το 34-63 με τον Καφφετζάκη. Ο Βασιλακόπουλος απάντησε για την ομάδα του για το 45-65 μαζί με τον Μωράκη, ενώ ο Αλευριάδης έγραψε το 48-67, πριν ο Κοντινος φέρει το ματς στο 48-71, για να κλείσουν οι Aces τον αγώνα στο 53-71.

Για τους νικητές ο Τσιάτσιος είχε 26 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Κωνσταντίνου 20 πόντους και 17 ριμπάουντ και ο Παππούλης 8 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα. Για τους Aces ο Βασιλακόπουλος είχε 10 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Φελεμέγκας 9 πόντους (έπαιξε μόνο στο πρώτο ημίχρονο) και ο Αλευριάδης 6 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Byron Celtics – Lazers 60-28

Οι Byron Celtics κέρδισαν με 60-28 τους Lazers. Το ματς ξεκίνησε με 2-6 και 7-8, αλλά η απάντηση των Byron Celtics ήταν άμεση. Με σερί 19-0 έφτασαν στο 26-8 στη 2η περίοδο για να κρατήσουν τη διαφορά ψηλά ως το ημίχρονο, 33-10. Έφτασαν στο 39-10 στην 3η περίοδο, με τους Lazers να σκοράρουν για το 42-16. Οι Byron Celtics πήγαν τη διαφορά στους 30 πόντους στο 46-16,και πιο πάνω στο 51-20, με τους Lazers να σκοράρουν για το 51-24, πριν οι αντίπαλοί τους γράψουν το 60-24 για να λήξει ο αγώνας στο 60-28.

Για τους νικητές ο Κουράκος είχε 17 πόντους, ο Ρούσσος 11 και 3 ριμπάουντ, ο Μακρυμίχαλος 10 και 3 ριμπάουντ και ο Σαχινίδης 5 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Για τους Lazers ο Κουναδης είχε 9 πόντους και ο Πιτενης 8 πόντους και 3 κλεψίματα.

Γ.Σ. Κυψέλης – Mentores 65-37

Ο Γ.Σ. Κυψέλης κέρδισε τους Mentores με 65-37 μπαίνοντας στο ματς με 6-0 και 11-3, για να φτάσει ως το 13-4 στο δεκάλεπτο. Μετά το 13-6 από τους Mentores, η απάντηση ήταν άμεση και έφερε τον Γ.Σ. Κυψέλης στο 23-8 στην ανάπαυλα για να πάει στο 28-8 λίγο μετά την έναρξη της 3ης περιόδου. Η διαφορά έμεινε σε αυτά τα επίπεδα ως το 38-18, για να ανέβει στη συνέχεια στους 28 πόντους, 46-18. Οι Mentores σκόραραν για το 49-24, αλλά ο Γ.Σ. Κυψέλης απάντησε για το 58-26. Ένα σερί 3-11 για τους Mentores έφερε το ματς στο 61-37 πριν τελειώσει το παιχνίδι στο 65-37.

Για τους νικητές ο Παπουτσής είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Πατσιουρας 15 πόντους και 4 κλεψίματα και ο Σαμορέλης 6 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τους Mentores ο Κλαπης είχε 10 πόντους, ο Αβραμίδης 7 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Βασιλειάδης 2 πόντους και 10 ριμπάουντ.

El Chapu – Χώματα 53-50

Η El Chapu κέρδισε τα Χώματα με 53-50 με μεγάλη ανατροπή στην επανάληψη. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο, 8-8 το σκορ, για να ξεφύγουν τα Χώματα στη 2η περίοδο όταν ένα επιμέρους 7-20 τα έφερε στο 15-28 του ημιχρόνου. Η El Chapu ξεκίνησε στην 3η περίοδο την αντεπίθεσή της, είχε μειώσει σε 30-38 ως το 30ο λεπτό, αλλά ένα εκπληκτικό 4ο δεκάλεπτο, το οποίο και κέρδισε με 23-12, της έφερε το ροζ φύλλο στο τέλος του αγώνα.

Για τους νικητές ο Μουγκαράκης είχε 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Ζώτος 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Γιαννόπουλος Θ. 11 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τα Χώματα ο Εξαρχόπουλος είχε 11 πόντους, ο Γκάτσης Σ. 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίς τκαι 4 κλεψίματα και ο Τσέλιας 10 πόντους.