Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Alondra B.C., Στιγκιντριακούς!

Νίκες για Alondra B.C., Στιγκιντριακούς!

Η Alondra B.C. κέρδισε με 67-56 τους Superhonics για τη 2η αγωνιστική στον Γ όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ οι Στιγκιντριακοί επικράτησαν με 53-45 των Nothing But Net για τον Δ όμιλο της διοργάνωσης.

Superhonics – Alondra B.C. 56-67

Η Alondra B.C. κέρδισε με 56-67 τους Superhonics μπαίνοντας στο ματς με 2-5 με τον Πουλακάκη. Οι Superhonics απάντησαν με τον Οικονόμου για το 7-5, αλλά ο Βούλγαρης έφερε το ματς στο 7-11 και το 12-16. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Superhonics ισοφάρισαν και με σερί 9-0 προσπέρασαν για το 21-16, για να κρατήσουν το προβάδισμα, 25-17 με τον Μαστοράκη. Έμειναν σε τέτοια απόσταση ως το 27-20 για να απαντήσει μετά η Alondra B.C. με τον Πουλακάκη και τον Παντελάκη για να μειώσει σε 27-26. Στην επανάληψη ο Χατζησταύρου έγραψε το 30-26 για να απαντήσει η Alondra B.C. με σερί 0-10 από τον Βούλγαρη και τον Παντελάκη για το 30-36. Δεν ξανάχασε το προβάδισμα, πήγε στο 35-42 με τον Παγουλάτο και στο 37-48 με τον Βούλγαρη, για να απαντήσουν ο Βασιλείου με τον Σκύρα και τον Μπαρδανη για το 44-49. Όμως, ο Βούλγαρης πέτυχε 2 τρίποντα για να φέρει την ομάδα του στο 44-57 καθαρίζοντας τη νίκη.

Για τους νικητές ο Βούλγαρης είχε 26 πόντους και 18 ριμπάουντ, ο Πουλακάκης 12 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Παντελάκης 11 πόντους. Για τους Superhonics ο Οικονόμου είχε 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

.

Στιγκιντριακοί – Nothing But Net 53-45

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν τους Nothing But Net με 53-45 μετά από ένα ματς που κρίθηκε στο 2ο ημίχρονο. Στο ξεκίνημα οι Στιγκιντριακοί προηγήθηκαν με 12-5 για να απαντήσουν οι Nothing But Net και να προσπεράσουν με σερί 1-10 με 13-15 στο τέλος της περιόδου για να πάνε στο 13-17 λίγο μετά. Ο Μπαραμπούτης απάντησε για το 15-17, αλλά οι Nothing But Net έλεγχαν το ματς στο πρώτο μέρος και ξέφυγαν με 18-26 και 19-27 στο τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι Στιγκιντριακοί μπήκαν πολύ καλά, με τον Μπαραμπούτη αιχμή του δόρατος έτρεξαν ένα σερί 22-0 για να ανατρέψουν το -8 και να προσπεράσουν με 41-27 πριν μειώσουν οι Nothing But Net σε 42-33. Στην 4η περίοδο το σκορ πήγε στο 42-35, ενώ μετά το 45-35 οι Nothing But Net πλησίασαν ως και τους 5 πόντους, 47-42. Οι Στιγκιντριακοί κράτησαν το προβάδισμα (50-42), και έφτασαν στη νίκη.

Για τους νικητές ο Μπαραμπούτης είχε 16 πόντους με 7/10 σουτ, ο Δημητρίου 6 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Μιχαηλίδης Ι. 7 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Σκοπελίτης 9 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους Nothing But Net ο Ντουγιας είχε 12 πόντους, 4 ασίστ και 5 κλεψίματα, ο Περράκης είχε 9 πόντους και 4 κλεψίματα και ο Σαπλατέρας 8 πόντους και 4 ριμπάουντ, με τον Φανό να προσθέτει 6 πόντους και 7 ριμπάουντ.