Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / «Πράσινη» νίκη με καλό μπάσκετ

«Πράσινη» νίκη με καλό μπάσκετ

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 84-77 την Τούροβ στο ΟΑΚΑ για την 1η αγωνιστική της Ευρωλίγκας μπαίνοντας με νίκη στη σεζόν σε έναν πολύ δύσκολο όμιλο. Οι «πράσινοι» έπαιξαν ωραίο μπάσκετ στην επίθεση, είχαν αρκετά προβλήματα στην άμυνα, αλλά το γεγονός ότι κέρδισαν με τον Διαμαντίδη να παίζει 15 λεπτά είναι σίγουρα κάτι που πρέπει να μετρηθεί στα κέρδη του αγώνα.

Ο Διαμαντίδης είχε από νωρίς πρόβλημα με τα φάουλ, έμεινε πολλή ώρα εκτός αγώνα, αλλά στο τέλος όταν χρειάστηκε είχε καθοριστική συμβολή με 2/2 βολές, 1 ασίστ και μια άμυνα σε συνεχόμενες φάσεις για να ανεβάσει τη διαφορά από τους 2 πόντους στους 8 και να δώσει στον Παναθηναϊκό τη νίκη. Ο Παππάς ήταν πάρα πολύ καλός για τον Παναθηναϊκό, έπαιξε 22 λεπτά και είχε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ 16 πόντους είχε και ο Σλότερ και μάλιστα με 7/13 σουτ και 3 ασίστ αλάνθαστος σε 31 λεπτά. Οι «πράσινοι» είδαν και τον Γιάνκοβιτς (13) και τον Μπατίστ (10) και τον Μπλoυμς (11) με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ και ο Γκιστ ήταν καλός στο ματς. Γενικά, ο Ιβάνοβιτς έκανε μεγάλο ροτέισον στο παιχνίδι, χαρακτηριστικό είναι ότι από τους 10 που έπαιξαν οι 9 αγωνίστηκαν πάνω από 13 λεπτά με μόνο τον Ράιτ να παίζει 5 λεπτά (αλλά να έχει 4 πόντους και 4 ριμπάουντ).

Ο Παναθηναϊκός δείχνει ομάδα που θα αρέσκεται πολύ στο γρήγορο παιχνίδι, ξεκάθαρα μοιάζει πιο nice to watch από τις προηγούμενες χρονιές, εμφανώς βλέπουμε ήδη στοιχεία κλασσικής ομάδας Ιβάνοβιτς στο παιχνίδι του με ταχύτητα, τρέξιμο, πίεση και έμφαση στο επιθετικό παιχνίδι και το ψηλό σκορ. Η Τούροβ τον δυσκόλεψε πολύ, ιδίως με το απίστευτο παιχνίδι που έκανε ο Μάρντι Κόλινς, ο οποίος έγραψε 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 10 κερδισμένα φάουλ, σε μεγάλα διαστήματα έπαιζε μόνος του τον Παναθηναϊκό.

Βέβαια, αυτό ήταν ένα ματς που οι «πράσινοι» έπρεπε οπωσδήποτε να κερδίσουν, το γεγονός ότι τα κατάφεραν είναι αυτό που μένει, αφού είναι πολύ νωρίς στη σεζόν για να υπάρχουν απαιτήσεις διάρκειας στην απόδοση (ιδίως σε μια ομάδα που είχε 5 νέους παίκτες στο ρόστερ της που πάτησε παρκέ σε σχέση με το τελευταίο ματς Ευρωλίγκας που είχε παίξει και άλλους 2 που πέρσι δεν ήταν στο ροτέισον ουσιαστικά). Ουσιαστικά μόνο Φώτσης, Διαμαντίδης, Γκιστ, βρίσκονταν από εκείνους που έπαιζαν πολύ από την περσινή ομάδα, με τον Παναθηναϊκό να πέφτει κατευθείαν στα βαθιά, αφού τα προβλήματα με φάουλ κράτησαν τον Φώτση 19 λεπτά στον πάγκο και τον Διαμαντίδη 25.

Με όλα αυτά ήταν δικαιολογημένα τα 15 λάθη στο ματς (9 η Τούροβ) αφού ήταν αρκετές οι φάσεις που ο ένας παίκτης του Παναθηναϊκού σκεφτόταν κάτι άλλο από τον άλλο και οι πάσες δεν έβγαιναν καλά. Οι «πράσινοι» είχαν 54% στα δίποντα (49% η Τούροβ) ενώ ήταν πολύ πιο εύστοχοι στις βολές, 85% έναντι 52% με 27 εκτελεσμένες εκατέρωθεν. Ισορροπημένα τα ριμπάουντ, 39-35 με 8-10 τα επιθετικά, 15-19 οι ασίστ. Παρά τα λάθη ο Παναθηναϊκός έδειξε καλά στοιχεία στις συνεργασίες, αλλά και στην ευκολία με την οποία έφτανε στο καλάθι και δημιουργούσε φάσεις, ενώ ο Ιβάνοβιτς δείχνει να υπολογίζει το υλικό που έχει στα χέρια του, κάτι σημαντικό για την ψυχολογία της ομάδας νωρίς στη σεζόν.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Τούροβ να προηγείται με 2-4 και 6-8 πριν ο Παναθηναικός απαντήσει με τον Γιάνκοβιτς και τον Σλότερ για να προσπεράσει με 8-0 σερί με 14-8. Ο Κούλιγκ και ο Ζιγκεράνοβιτς έφεραν την ομάδα τους στο 16-14 με τον Ράιτ να απαντά για το 20-14 στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου. Ο Παναθηνϊκός με 4 πόντους του Παππά προηγήθηκε με 24-16 αλλά ο Τσιλίνσκι και ο Κούλιγκ ισοφάρισαν σε 26-26 στο 15ο λεπτό.

Ο Γκιστ και ο Μπλουμς με βολές έφεραν τους «πρασίνους» στο 30-27, ενώ από την τεχνική ποινή στον Κόλινς (διαμαρτυρήθηκε για φάουλ σε σουτ του, θεωρώ ότι δεν του έγινε) ο Μπλουμς είχε 3/3 βολές (του έγινε και φάουλ πριν την τεχνική ποινή) και τρίποντο από την επαναφορά, έφτασε τους 8 συνεχόμενους πόντους και έβαλε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 36-29. Ο Κόλινς έβαλε 4 για να μειώσει σε 36-34 και να βάλει την Τούροβ στο παιχνίδι, αλλά ο Γιάνκοβιτς έκανε πολύ καλό φίνις στο ημίχρονο και έφερε τον Παναθηναϊκό στο 42-35.

Πρώτη διψήφια διαφορά στην επανάληψη με το τρίποντο του Σλότερ, που συνέχισε και για το 47-35 στην επόμενη φάση, ενώ μετά το τρίποντο του Τσιλίνσκι, Παππάς και Σλότερ έφεραν το ματς στο 54-40. Η κατάσταση δεν άλλαξε, ο Μπατίστα έγραψε το 56-42 και το 58-44, ενώ ο Σλότερ σκόραρε για το 63-51 λίγο μετά. Η Τούροβ με τον Κόλινς να τα κάνει όλα κατάφερε να αντιδράσει, μετά από τρίποντο του Μπλουμς ο Κόλινς έβαλε ένα δικό του, 66-59, για να έρθει ο Σλότερ για το 68-59 στην εκπνοή της 3ης περιόδου, που έληξε με 26-24 επιμέρους σκορ.

Ο Τέιλορ έγραψε δύο τρίποντα
(με ένα του Φώτση στο ενδιάμεσο) για το 71-65, ενώ ο Κούλιγκ έφερε το ματς στο 73-71. Ένα τρίποντο του Παππά στο 4:53, μια ασίστ του Διαμαντίδη για άλει ουπ κάρφωμα του Γκιστ στο 3:40 και 2/2 βολές του Διαμαντίδη μετά από καλή δική του άμυνα αμέσως μετά έφεραν τον Παναθηναϊκό στο 80-72 πλησιάζοντας το δίλεπτο. Οι δυο ομάδες έχασαν πολλές επιθέσεις εκεί (2 λάθη και 0/2 βολές ο Παναθηναïκός, λάθος και χαμένο τρίποντο η Τούροβ) για να έρθει ο Κόλινς για το 80-74 στα 54 δευτερόλεπτα. Ο Γκιστ έκανε επιθετικό φάουλ αμέσως μετά και ο Κόλινς έγραψε τρίποντο για το 80-77, αλλά ο Παππάς κράτησε την ψυχραιμία του και είχε 2/2 βολές για το 82-77 στα 25 δευτερόλεπτα. Ο Κόλινς δεν κατάφερε να τον μιμηθεί στα 20 δευτερόλεπτα (έκανε επιθετικό φάουλ, σφυρίχτηκε αμυντικό) είχε 0/2 βολές και μετά τις 2/2 του Γκιστ αμέσως μετά η Τούροβ πέταξε λευκή πετσέτα.

Η συνέχεια λέει Γερμανία και Μπάγερν για τον Παναθηναϊκό που πολύ θα ήθελε μια νίκη στο ματς αυτό, αφού μετά θα πρέπει να παίξει με Φενέρ, Αρμάνι, Μπαρτσελόνα και το 2-0 θα ήταν μια πολύ καλή παρακαταθήκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 42-35, 68-59, 84-77.

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 16 (2τρ. 3ασ.), Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 13 (4ρ. 6κ.φ.), Φώτσης 3 (1τρ. 3ρ.), Παππάς 16 (2τρ. 5ρ.), Διαμαντίδης 2 (3ρ. 4ασ.), Γκιστ 7 (6ρ. 3ασ.), Μπατίστα 10 (7ρ.), Μπλουμς 11 (2), Ράιτ 4 (4ρ.).

Τούροβ (Ραΐκοβιτς): Κόλινς 23 (3τρ. 9ρ. 5ασ. 10κ.φ.), Κούλιγκ 17 (1τρ. 7ρ.), Τσιλίνσκι 10 (2τρ. 3ασ.), Γιαραμάζ 3 (4ρ. 3ασ.), Βισνιέφσκι, Μολντοβεάνου 5, Νίκολιτς (5ρ.), Τέιλορ 9 (2), Ζιγκεράνοβιτς 10 (4ρ.).