Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Πρώτη 40άρα της σεζόν από Κοτσαμπά – εύκολα οι Paraliers!

Πρώτη 40άρα της σεζόν από Κοτσαμπά – εύκολα οι Paraliers!

Τα Σφυριά κέρδισαν με 70-54 τους Κλαρινογαμπρούς για την 3η αγωνιστική του Δ ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» με τον Κοτσαμπά να βάζει 40 πόντους και να γίνεται ο πρώτος που το καταφέρνει φέτος. Οι Cleveland Paraliers επικράτησαν εύκολα με 56-33 των C-Drifters, ενώ οι Nikea Lions κέρδισαν με 72-69 τους Κένταυρους.

Τα Σφυριά – Κλαρινογαμπροί 70-54

Τα Σφυριά κέρδισαν τους Κλαρινογαμπρούς με 70-54 παίρνοντας διαφορά από το πρώτο ημίχρονο και ελέγχοντας το παιχνίδι στην επανάληψη. Το ματς ξεκίνησε με 21-13 στο πρώτο δεκάλεπτο για να συνεχίσουν τα Σφυριά στον ίδιο ρυθμό και στη 2η περίοδο και να φτάσουν στο 38-23 στο ημίχρονο με τον Κοτσαμπά να έχει ήδη 24 πόντους. Στην επανάληψη, η διαφορά ανέβηκε και στους 22 πόντους για τα Σφυριά, οι Κλαρινογαμπροί ισορρόπησαν στη συνέχεια το παιχνίδι, στο 30ο λεπτό έφτασαν στο 55-41, αλλά δεν πλησίασαν πιο κοντά από τους 8 πόντους με 2:30 για το τέλος, αφού τα Σφυριά πήραν με 15-13 την 4η περίοδο για να φτάσουν στη νίκη με 70-54.

Για τους νικητές ο Κοτσαμπάς είχε 40 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και 2 ασίστ με 17/23 δίποντα, στη μεγαλύτερη ως τώρα επιθετική παράσταση της σεζόν, ενώ ο Σαμέρας είχε 7 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Μουρτζος 6 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για τους Κλαρινογαμπρούς ο Καλογερας είχε 23 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα και ο Νερατζης 10 πόντους.

C-Drifters – Cleveland Paraliers 33-56

Οι Cleveland Paraliers κέρδισαν με 33-56 τους C-Drifters με το παιχνίδι να ανοίγει στη 2η περίοδο. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι C-Drifters είχαν το προβάδισμα και με τον Κουτέλα έφτασαν στο 8-5. Όμως, ένα 6-20 από τους Cleveland Paraliers στη δεύτερη περίοδο άλλαξε τα πράγματα. Ο Γκορτζης με τον Γεωργαρο ήταν που έφεραν την ομάδα τους μπροστά με 10-12, ενώ ο Κωνσταντίνου έγραψε το 14-25 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Φωτόπουλος ανέβασε τη διαφορά, με τον Μπιράκο και τον Πατσο να απαντούν για το 21-31. Ο Κωνσταντίνου με τον Κοντοπυράκη σκόραραν για το 21-37 του 30ου λεπτού, ενώ οι δυο τους ήταν που λίγο μετά έφεραν τον αγώνα στο 25-45, με τον Γεωργαρο να διαμορφώνει το 33-56.

Για τους νικητές ο Κωνσταντίνου είχε 16 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Κοντοπυράκης 11 πόντους και 16 ριμπάουντ και ο Ντάσκας 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους C-Drifters ο Κουτέλας είχε 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Μπιράκος είχε 8 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Nikea Lions – Κένταυροι 72-69

Οι Nikea Lions κέρδισαν με 72-69 τους Κένταυρους που πλησίασαν στην ανατροπή στο τέλος αλλά δεν μπόρεσαν να την ολοκληρώσουν, παρότι κατάφεραν από το -21 να ισοφαρίσουν το παιχνίδι. Το ματς ξεκίνησε με τον Μεταξά και τον Αλειφέρη να γράφουν το 10-2, ενώ ο Φυρός έφερε την ομάδα του στο 19-8. Ο Σκλαβούνος με τον Κορδονούρη απάντησαν για το 19-24, αλλά ο Μιχόπουλος με τον Ξανθάκη έγραψαν το 28-14. Ο Φυρός έφερε το ματς στο 32-19, με τον Σκλαβούνο και τον Δερματινο να απαντούν για το 40-28 και το ημίχρονο να κλείνει στο 45-30 από τον Φυρό. Στην 3η περίοδο ο Λιαπης μείωσε σε 45-33, αλλά ο Χατζηγεωργίου με τον Ξανθάκη απάντησαν για το 53-35 με τη διαφορά να ανεβαίνει στο 57-36 λίγο μετά. Ο Κορδονούρης ξεκίνησε την αντεπίθεση της ομάδας του, ενώ ο Κορδαλης έγραψε το 58-42. Μετά την απάντηση του Μιχαλόπουλου, ο Κορδονούρης με 8 μαζεμένους πόντους μείωσε σε 63-58 για να μειώσουν οι Κένταυροι λίγο μετά σε 63-62 ξανά με τον ίδιο. Ο Δερματινος ήταν που ισοφάρισε τον αγώνα σε 64-64, ενώ μετά την απάντηση του Μιχαλόπουλου και του Ξανθάκη, ο Σκλαβούνος μείωσε σε 69-68. Ο Ξανθάκης έγραψε το 70-68, ο Δερματινος απάντησε για το 70-69, με τους Nikea Lions να γράφουν 2/4 βολές με Φυρό και Χατζηγεωργίου για το τελικό 72-69.

Για τους νικητές ο Φυρός είχε 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Χατζηγεωργίου 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μιχαλόπουλος 11 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ Μεταξάς και Αλειφέρης είχαν από 10 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Κένταυρους ο Κορδονούρης είχε 28 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Δερματινος 14 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Σκλαβούνος 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.