Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Αήττητοι Ρεμπελιακός, Dirtus Bologna!

Αήττητοι Ρεμπελιακός, Dirtus Bologna!

Ο Ρεμπελιακός συνέχισε αήττητος στον 1ο όμιλο μετά την 7η αγωνιστική του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας με 75-68 τους Νεροχύτες. Η Dirtus Bologna επικράτησε με 99-67 των Superhonics για να διευρύνει στο 18-0 το σερί της φέτος, ενώ οι Nikea Lions κέρδισαν με 50-39 την Τιρινίνι για την 5η τους νίκη.

Νεροχύτες – Ρεμπελιακός 68-75

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε με 68-75 τους Νεροχύτες μπαίνοντας στο ματς με 3-6 από τον Ηλιάκη. Ο Κωστόπουλςο με τον Βρέλλη και τον Ορλώφ απάντησαν για το 10-11, για να γράψει ο Ηλιάκης το 10-13. Οι Νεροχύτες πέρασαν μπροστά με τον Μπουρογιαννόπουλο και τον Κιούση, 17-13, αλλά ο Ηλιάκης μείωσε σε 19-18. Η περίοδος έκλεισε στο 23-18 από τον Κιούση, με τον Κωστόπουλο να γράφει το 26-22 και το 28-24 για τους Νεροχύτες στη συνέχεια. Ο Λαρεντζάκης με τον Μαρκοζανη και τον Σαρρή απάντησαν για το 29-31 του Ρεμπελιακού, αλλά ο Ορλώφ με τον Μπουρογιαννόπουλο έφεραν το ματς το 37-33. Το ημίχρονο έκλεισε από Καρρά και Λαρεντζάκη στο 40-39, με τον Πλεξουσάκη να βάζει μπροστά την ομάδα του στην επανάληψη. Ο Νατζαρίδης απάντησε για το 44-41, με τον Ντιούσια να γράφει το 44-48. Ο Νατζαρίδης και πάλι σκόραρε για το 47-48, με τον Βρέλλη να γράφει το 53-52. Ο Ηλιάκης ισοφάρισε σε 55-55 με τον Καρρά να βάζει μπροστά τον Ρεμπελιακό στο 55-58. Στην 4η περίοδο ο Κωστόπουλος με τον Βρέλλη έφεραν το ματς στο 57-58 και το 59-60, αλλά ο Ρεμπελιακός απάντησε για το 59-66 με τον Ηλιάκη. Ο Κιούσης προσπάθησε να μειώσει, αλλά Ντούσιας και Πλεξουσάκης κράτησαν μπροστά την ομάδα τους, 61-70. Ο Κιούσης μείωσε σε 64-70 και ο Βρέλλης σε 68-72, αλλά ο Ρεμπελιακός κρατήθηκε μπροστά και πήρε τη νίκη.

Για τους νικητές ο Ηλιάκης είχε 31 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Λαρεντζάκης 14 πόντους, ο Πλεξουσάκης 8 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους Νεροχύτες ο Κωστόπουλος είχε 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Βρέλλης 15 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Κιούσης 11 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τιρινίνι – Nikea Lions 39-50

Οι Nikea Lions κέρδισαν με 39-50 την Τιρινίνι με το ματς να ξεκινά με 2-11 για τους νικητές από τον Μεταξά Χ. και τον Ξανθάκη για να απαντήσει ο Ανδρεαδάκης για το 4-12, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 4-14. Στη 2η περίοδο ο Γιαμαίος με τον Ανδρεαδάκη μείωσαν σε 8-14, για να απαντήσει ο Αλειφέρης, πριν ξανά ο Γιαμαίος με τον Ανδρεαδάκη συν τον Νίκολιτς μειώσουν σε 16-17 το παιχνίδι. Ο Ξανθάκης με τον Χατζηγεωργίου έφεραν το ματς στο 16-25, με τον Λεγάκη να απαντά και τον Τσατσάνη να κλείνει το ημίχρονο στο 23-28. Στην επανάληψη ο Γιαμαίος μείωσε σε 25-28, με τον Νίκολιτς να γράφει το 29-31. Οι Nikea Lions αντέδρασαν σωστά και με τον Ξανθάκη, τον Φυρο και τον Χατζηγεωργίου έφτασαν στο 31-37, για να κλείσουν την περίοδο στο 33-39. Ο Γιαμαίος μείωσε και πάλι σε 35-39, με τον Αλειφέρη να απαντά δύο φορές, 35-41 και 37-44, για να έρθει ο Ξανθάκης και να φέρει την ομάδα του στο 39-50.

Για τους νικητές ο Ξανθάκης είχε 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Φυρος 4 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Ανδριώτης 6 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για την Τιρινίνι ο Γιαμαίος είχε 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ο Ανδρεαδάκης 8 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Dirtus Bologna – Superhonics 99-67

Η Dirtus Bologna κέρδισε με 99-67 τους Superhonics με το ματς να ξεκινά πολύ καλά για τους νικητές που προηγήθηκαν με 18-2 με 4/4 τρίποντα από τον Χαλκιά και σκορ από τον Σπυρόπουλο και τον Αλεξόπουλο. Ο Αντωνιάδης με τον Μαστοράκη και τον Οικονόμου μείωσαν σε 20-9, για να έρθουν ο Μητρόπουλος με τον Μαϊνα για το 25-11 της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μητρόπουλος με τον Μαϊνα σκόραραν για το 36-15, για να απαντήσει ο Χατζησταύρου. Ο Παππάς και ο Σπυρόπουλος έφεραν τον αγώνα στο 42-19, ενώ μετά το καλάθι του Βασιλείου και την απάντηση του Χαλκιά, οι Superhonics με τον Αντωνιάδη μείωσαν σε 40-30 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Οικονόμου μείωσε σε 49-35 και λίγο μετά σε 52-41, με τον Σπυρόπουλο να απαντά και τον Αντωνιάδη να φέρνει το ματς στο 55-43. Ο Σπυρόπουλος με τον παππά σκόραραν για το 66-45, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 68-48. Στην 4η περίοδο ο Σπυρόπουλος με τον Μαϊνα έφεραν το ματς στο 76-48. Ο Μπαρδάνης απάντησε για το 76-52, αλλά ο Μητρόπουλος σκόραρε για το 84-54 λίγο μετά. Στο 87-63 μείωσαν ο Οικονόμου με τον Χατζησταύρου, για να κλείσουν το ματς το Μαϊνας με τον Χαλκιά στο 99-67.

Για τους νικητές ο Σπυρόπουλος είχε 35 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Χαλκιάς 21 πόντους, ο Μαϊνας 14 πόντους και 5 κλεψίματα, ο Μητρόπουλος 10 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Παππάς 6 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους Superhonics ο Οικονόμου είχε 16 πόντους, ο Αντωνιάδης 15 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Χατζησταύρου 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Βασιλείου 10 πόντους.