Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Πρώτες νίκες για Havalakers, Boom Shakalaka!

Πρώτες νίκες για Havalakers, Boom Shakalaka!

Οι Havalakers κέρδισαν με 55-46 τους Halia Mavericks για την 3η αγωνιστική του ΣΤ ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ και οι Boom Shakalaka πέτυχαν την πρώτη τους φετινή νίκη με το 48-38 επί των Remal Madri. Αήττητοι οι πρωταθλητές Κουλουβάχατα, επικράτησαν με 86-46 της Drink Team, αήττητη η Κυπελλούχος S-Parta B.C., κέρδισε με 63-45 την Allsafe B.C., ενώ αήττητη είναι και η Τιρινίνι μετά το 52-31 επί των Σουβλέηκερς.

Κουλουβάχατα – Drink Team 86-46

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν την Drink Team με 86-46 ανεβάζοντας τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 9-4 και 11-6, για να πάμε στο 16-11 στο δεκάλεπτο. Τα Κουλουβάχατα ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους το 29-17, με την Drink Team να απαντά για το 29-21 και το ημίχρονο να κλείνει στο 33-25. Ο Τσιλάβης με τον Καραγιάννη έγραψαν το 39-25 ενώ ο Μπάιλαν έφερε την ομάδα του στο 44-25. Ο Μπεκρής προσπάθησε να μειώσει, αλλά τα Κουλουβάχατα ανέβασαν τη διαφορά αρκετά, 52-29 και μετά 58-29. Η Drink Team μείωσε σε 63-36, αλλά ένα 10-0 από τα Κουλουβάχατα έγραψε το 73-36. Η Drink Team μείωσε σε 78-45, αλλά τα Κουλουβάχατα στο τέλος έφτασαν στο +40, 86-46.

Για τους νικητές ο Κοτίνης είχε 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Καραγιάννης 17 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Χρηστάκος 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Παπαδόπουλος 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μπάιλαν 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα, ο Τσιλάβης 10 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για την Drink Team ο Μπεκρής είχε 17 πόντους και 18 ριμπάουντ και ο Κατσοχειράκης 13 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Allsafe B.C. – S-Parta B.C. 45-63

Η S-Parta B.C. κέρδισε με 45-63 την Allsafe B.C. παίρνοντας διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε για τους νικητές με 7-22 για να ανέβει περισσότερο η διαφορά μέχρι το ημίχρονο, 19-38 στο double score για τους νικητές. Στην 3η περίοδο η S-Parta B.C.πήγε στο 33-53 με το ματς να έχει ισορροπήσει πια και την Allsafe B.C. να μειώνει ως το τελικό 45-63 στο 4ο δεκάλεπτο.

Για τους νικητές ο Κουζουβουνάς Μπ. είχε 17 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Ορνιθόπουλος με τον Λούπαση από 9 πόντους. Για την Allsafe B.C. ο Απαλοδήμας είχε 11 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Σταυρόπουλος 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τιρινίνι – Σουβλέηκερς 52-31

Η Τιρινίνι κέρδισε τους Σουβλέηκερς με 52-31 με το παιχνίδι να ξεκινά με 7-2 για να απαντήσουν οι Σουβλέηκερς ως το 11-5. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 15-8 για τους νικητές, που με επιμέρους σκορ 12-3 στη δεύτερη περίοδο ανέβασαν το δείκτη του σκορ, 27-11 στο ημίχρονο. Στο 3ο δεκάλεπτο οι Σουβλέηκερς εγκλώβισαν με την άμυνά τους τους αντιπάλους τους και μείωσαν σε 31-17, αφού πρώτα είχαν πλησιάσει στους 12 πόντους. Η Τιρινίνι ξέφυγε με 36-17, το ματς πέρασε από το 40-21 και το 49-29, πριν κλείσει στο 52-31.

Για τους νικητές ο Νίκολιτς είχε 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Λεγάκης 8 πόντους.

Halia Mavericks – Havalakers 46-55

Οι Havalakers κέρδισαν με 46-55 τους Halia Mavericks μπαίνοντας στο ματς με 0-9 με τον Κοζομπόλη και τον Λαζαράκο Γ., ενώ ο Λαζαράκος Π. τους έφερε στο 1-12. Οι Halia Mavericks απάντησαν και πλησίασαν με τον Τσουντα, τον Πασσαλη και τον Κλιμαντήρη σε 10-14, για να απαντήσουν ο Λαζαράκος Γ. με τον Κοζομπόλη και τον Περρή για το 12-20 με το ημίχρονο να κλείνει στο 15-21. Στην επανάληψη οι Havalakers ξέφυγαν με 18-32 με τον Μανωλίτση, τον Καρακώστα και τον Σκαρίμπα, για να απαντήσουν ο Αγγελιδέλης με τον Τούντα για το 25-33. Η διαφορά έμεινε χαμηλά με τον Κλιμαντήρη, ο Αγγελιδέλης βοήθησε την ομάδα του να πλησιάσει σε 36-39, με τον Τουντα να ισοφαρίζει και τον Καρακώστα να δίνει προβάδισμα με 41-40 στους Halia Mavericks. Οι Havalakers αντέδρασαν και κατάφεραν στο τέλος να πάρουν το προβάδισμα και να ανεβάσουν και πάλι τη διαφορά ως το τελικό 46-55.

Για τους νικητές ο Λαζαράκος Γ. είχε 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Λαζαράκος Π. 10 πόντους και ο Σκαρίμπας 9. Για τους Halia Mavericks ο Κλιμαντήρης είχε 13 πόντους και 13 ριμπάουντ με 5 κλεψίματα, ο Πασσαλής 10 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Τούντας 11 πόντους.

Remal Madri – Boom Shakalaka 38-48

Η Boom Shakalaka κέρδισε τους Remal Madri με 38-48 με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο, οι Remal Madri προηγήθηκαν με 11-10 στο δεκάλεπτο για να πάνε στο 20-18 στο ημίχρονο. Η Boom Shakalaka αντέδρασε στην επανάληψη και κατάφερε να πάρει κεφάλι βελτιώνοντας την επίθεσή της, ανέτρεψε το σκορ και έφτασε στο 27-33 στο 30ο λεπτό για να κερδίσει τον αγώνα με 38-48 με επιμέρους σκορ 11-15 στο 4ο δεκάλεπτο.

Για τους νικητές ο Κουβατης είχε 10 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Μαυράκης 8 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους Remal Madri ο Κακλέας είχε 10 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Κουρουνης 9 πόντους και 9 ριμπάουντ.