Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Θαλασσόλυκους, Miners!

Νίκες για Θαλασσόλυκους, Miners!

Οι Miners κέρδισαν με 49-42 τη Γ.Α.Σ.Τ. για την 3η αγωνιστική του Ζ ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ οι Θαλασσόλυκοι επικράτησαν με 60-50 της Havana Rum. Οι Νεροχύτες συνέχισαν αήττητοι μετά το 92-39 επί των Pick ‘n’ Troll, ενώ το ίδιο έκανε και η Victorious, 70-37 τους Rocks B.C.. Τέλος, οι Filoiadelfia 76ers κέρδισαν με 63-59 τη Laser Derm.

Νεροχύτες – Pick ‘n’ Troll 92-39

Οι Νεροχύτες κέρδισαν με 92-39 τους Pick ‘n’ Troll με το παιχνίδι να ξεκινά με 8-2 για τους νικητές που πήγαν στο 13-4 πριν οι Pick ‘n’ Troll απαντήσουν και πλησιάσουν σε 13-8. Οι Νεροχύτες απάντησαν με σερί 9-0 για το 22-8, ενώ μετά το 22-11 έφτασαν στο 29-11 και το 34-16. Οι Pick ‘n’ Troll μείωσαν σε 38-21 για να κλείσει το ημίχρονο στο 45-21 και να πάει το ματς μετά στο 54-23. Οι Pick ‘n’ Troll σκόραραν για το 54-27, αλλά οι Νεροχύτες στο 30ο λεπτό έφτασαν στο 69-30 για να πάνε στο 77-30 λίγο μετά με σερί 23-3. Μέχρι το τελικό 92-39 το ματς πέρασε από τι 81-32 και το 92-36.

Για τους νικητές ο Βρέλλης είχε 30 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Κωστόπουλος 28 πόντους και 19 ριμπάουντ με 12/17 σουτ και ο Θεοδοσίου 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Για τους Pick ‘n’ Troll ο Τσοπανάκης είχε 17 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Χιουτακάκος 7 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Havana Rum – Θαλασσόλυκοι 50-60

Οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν τη Havana Rum με 50-60 με το παιχνίδι να ξεκινά καλύτερα για τη Havana Rum που μπήκε με 13-7 για να φτάσει στο 18-7 στο δεκάλεπτο. Οι Θαλασσόλυκοι απάντησαν για το 20-14 με τη Havana Rum να φτάνει στο 23-17 και το ημίχρονο να κλείνει στο 23-22. Ο Καλαμακης έβαλε μπροστά τη Havana Rum με 26-22 στην 3η περίοδο και με 32-25 λίγο αργότερα, με τους Θαλασσόλυκους να απαντούν και με τον Μαράκη να πλησιάζουν σε 39-37 για να προσπεράσουν στο 39-40 πριν λήξει στην ισοπαλία το δεκάλεπτο. Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου οι Θαλασσόλυκοι πήραν διαφορά με 42-49 και τον Λέντζο Γ. για να απαντήσει η Havana Rum. Όμως, όταν οι Θαλασσόλυκοι έγραψαν το 44-54 κλείδωσαν τη νίκη, αφού η Havana Rum έφτασε ως τους 8 πόντους στη συνέχεια και ως τη λήξη του αγώνα.

Για τους νικητές ο Μαράκης είχε 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Τεντόμας 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Λέντζος Γ. 10 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Λέντζος Φ. 9 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τη Havana Rum ο Παραμερίτης είχε 17 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Καλαμακης 16 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Miners – Γ.Α.Σ.Τ. 49-42

Οι Miners κέρδισαν τη Γ.Α.Σ.Τ. με 49-42 με το ματς να ξεκινά στο 5-5 και τη Γ.Α.Σ.Τ. να φτάνει στο 8-16 στο τέλος της περιόδου. Η διαφορά έμεινε σε αυτά τα επίπεδα ως το 12-20 για να μειώσουν οι Miners σε 16-21 πριν η Γ.Α.Σ.Τ. φτάσει στο 19-27 και το 20-28 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Αδαμαντίδης έγραψε το 24-30 με τον Σταματίου να απαντά σε 26-30 και τους Miners να ισοφαρίζουν τον αγώνα σε 30-30 πριν η Γ.Α.Σ.Τ. πάρει ξανά μικρό προβάδισμα. Συνεχείς ισοπαλίες στο 35-35, το 37-37 και το 41-41 με τον Σιούτη και τον Κατανια να σκοράρουν, για να έρθουν οι Miners με 18 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και να πάρουν προβάδισμα με 43-42 για να φτάσουν στη συνέχεια στη νίκη με 49-42!

Για τους νικητές ο Κωτσίδης είχε 11 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Σιούτης 10 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Μπενετσης 10 πόντους και 4 κλεψίματα. Για τη Γ.Α.Σ.Τ. ο Αδαμαντίδης είχε 12 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ ο Μιλσης 8 πόντους και 2 κλεψίματα.

Victorious – Rocks B.C. 70-37

Η Victorious κέρδισε με 70-37 τους Rocks B.C. μπαίνοντας στο ματς με 15-6 στην πρώτη περίοδο και κρατώντας εξίσου καλή την άμυνά της και στο 2ο δεκάλεπτο, το οποίο κέρδισε με 22-6 για να φτάσει στο 37-12 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη το παιχνίδι ισορρόπησε, αλλά είχε πια κριθεί, στο 30ο λεπτό το σκορ ήταν στο 53-26 για να φτάσουμε στο τελικό 70-37.

Για τους νικητές ο Θεοδωρόπουλος είχε 22 πόντους, ο Λιανός 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 τάπες, ενώ ο Χριστόπουλος είχε 8 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Για τους Rocks B.C. ο Γκιουλφέσης είχε 11 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Μποτόζης 10 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Filoiadelfia 76ers – Laser Derm 63-59

Οι Filoiadelfia 76ers κέρδισαν με 63-59 τη Laser Derm με το παιχνίδι να ξεκινά από τον Μπεμπελο και τον Κανελλόπουλο με 2-8 για να απαντήσουν οι Filoiadelfia 76ers για το 12-12 με τον Παλλα με τον Κανελλόπουλο να γράφει το 12-19 και τη Laser Derm να φτάνει με τον Καψοκόλη στο 12-21. Ο Μπελιώτης απάντησε, αλλά ο Κυζιρίδης με τον Καψοκόλη έφεραν την ομάδα τους στο 14-27 και το 17-31 πριν κλείσει από τον Σταθόπουλο το ημίχρονο στο 21-31. Στην επανάληψη οι Filoiadelfia 76ers μείωσαν με τον Σταθόπουλο και τον Παάλλα σε 27-31 (σερί 10-0) για να πλησιάσουν με τον Μπελιώτη και τον Καφκά σε 34-35. Η Laser Derm κράτησε το προβάδισμα με 34-39 με τον Κανελλόπουλο, αλλά είδε τους Filoiadelfia 76ers να ισοφαρίζουν σε 40-40 λίγο μετά. Κυζιρίδης και Κανελλόπουλος έφεραν το ματς στο 42-51 με σερί 2-11 για την ομάδα τους, που έμεινε σε τέτοια απόσταση ως το 46-55. Οι Filoiadelfia 76ers απάντησαν και με τον Μπελιώτη και τον Λεμποτέση πλησίασαν σε 51-55, αλλά ο Κανελλόπουλος σκόραρε για το 53-59. Όμως, ένα φοβερό 10-0 από τους Filoiadelfia 76ers στο τέλος ήταν που τους έδωσε τη νίκη με τον Ζιάγκα Α. πρωταγωνιστή και σκόρερ για το 58-59 και 61-59.

Για τους νικητές ο Μπελιώτης είχε 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα, ο Ζιάγκας Α. 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ ο Σταθόπουλος 9 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τη Laser Derm ο Κανελλόπουλος είχε 23 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μπέμπελος 13 πόντους και 19 ριμπάουντ, ο Κυζιρίδης 12 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Καψοκόλης 9 πόντους και 6 ριμπάουντ.