Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Παλεύουν οι Pick ‘n’ Troll, οριακά ο Γ.Α.Σ.Τ.

Παλεύουν οι Pick ‘n’ Troll, οριακά ο Γ.Α.Σ.Τ.

Οι Pick ‘n’ Troll έμειναν ζωντανοί στη μάχη της πρόκρισης κερδίζοντας τους Filoiadelfia 76ers με 50-45 για τη 18η αγωνιστική στον 4ο όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», κρατώντας πλέον την τύχη τους στα χέρια τους. Κι αυτό έγινε μετά την ήττα του Γ.Α.Σ.Τ. με 66-35 από τα Χώματα, που τον έφερε μία ήττα πιο πίσω στην 5η θέση προς το παρόν. Ο Ατρόμητος Αιγάλεω παρέμεινε 1ος μετά το 44-43 απέναντι στους Κένταυρους, ενώ οι Rocks B.C. έφτασαν μια ανάσα πριν την πρόκριση μετά το 66-48 επί της X-Team.

Filoiadelfia 76ers – Pick ‘n’ Troll 45-50

Οι Pick ‘n’ Troll κέρδισαν με 45-50 τους Filoiadelfia 76ers για να πάνε στο 8-6 και να ξέρουν ότι με 2 νίκες στα τελευταία τους παιχνίδια παίρνουν την πρόκριση ανεξαρτήτως άλλου αποτελέσματος. Το παιχνίδι με 5-3 από τον Ζιαγκα Β. για να απαντήσουν ο Χιουτακάκος με τον Τσοπανάκη Γ. για το 5-7. Ο Χιουτακάκος έφερε την ομάδα του το 7-14 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 10-14 από τον Ζιάγκα Α.. Στη 2η περίοδο ο Ψυρρης Γ. σκόραρε για το 12-18, με τον Ρομα και τον Λουγιακη να απαντούν για το 16-18. Ο Ζιουτακάκος με τον Τσοπανάκη Γ. έφεραν την ομάδα τους στο 16-23 με το ημίχρονο να τελειώνει στο 18-23 από τον Μαρουσκο. Στην επανάληψη ο Ζιαγκας Α. μείωσε σε 21-23, με τον Χιουτακάκο και τον Ψυρρή Γ. να απαντούν για το 21-30. Ο Πριτσιουλης μείωσε σε 25-30 με τον Λουγιακη να φέρνει τον αγώνα στο 31-32. Η 3η περίοδος έκλεισε από τον Κατσα στο 35-38 με τον Χιουτακάκο να σκοράρει για το 35-41 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Ζιαγκας Α. απάντησε για το 38-41, με τον Τσοπανάκη Γ. να σκοράρει για το 38-45 και τον Χιουτακάκο να γράφει το 38-48, για να κερδίσουν οι Pick ‘n’ Troll με 45-50 παρά την προσπάθεια του Βαφειάδη και του Ρομα στο τέλος.

Για τους νικητές ο Χιουτακάκος είχε 28 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Τσοπανάκης 12 πόντους και 5 ασίστ. Για τους Filoiadelfia 76ers ο Ζιαγκας Α. είχε 14 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Λουγιάκης 10 πόντους, 5 ριμπάουντ.

Γ.Α.Σ.Τ. – Χώματα 35-66

Τα Χώματα κέρδισαν με 35-66 τον Γ.Α.Σ.Τ. , φέρνοντάς τον να παλεύει με μειονέκτημα για την πρόκριση (εξαρτάται από τα αποτελέσματα των Pick ‘n’ Troll, καθώς για να περάσει θέλει είτε να κερδίσει το τελευταίο του παιχνίδι και να κάνουν μια ήττα εκείνοι είτε, αν χάσει, να χάσουν 2 ματς οι Pick ‘n’ Troll). Το ματς ξεκίνησε με 0-9 για τους νικητές με τον Τσελια και τον Γκατση Σ. για να απαντήσουν ο Χαλδαίος και ο Κοντεκάκης για το 6-9. Ο Αραπος έφερε το ματς στο 8-17 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 11-17 από τον Χαλδαίο. Ο Γ.Α.Σ.Τ. μείωσε σε 14-19 στη 2η περίοδο για να απαντήσουν ο Πεπονης με τον Καραμανλή για το 14-24 για να φέρει ο Σπανος το ματς στο 16-33. Στην επανάληψη ο Βροντος σκόραρε για το 19-37, με τον Πεπονη και τον Γκατση Σ. να γράφουν το 21-49 για να φέρει το ματς ο Δημητριάδης στο 21-51. Στην 3η περίοδο ο Παπαδόπουλος με τον Κοντεκάκη σκόραραν για το 25-56, με τον Δημητριάδη να κρατά μακριά την ομάδα του. Αδαμαντίδης και Διαμαντόπουλος σκόραραν για το 30-62, με το ματς να κλείνει από Πεπονη και Διαμαντόπουλο στο 35-66.

Για τους νικητές ο Τσελιας είχε 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Σπανός 13 πόντους, 4 ασίστ, ο Γκάτσης Σ. 11 πόντους, 5 ασίστ, 6 κλεψίματα, ο Καραμανλής 8 πόντους, 9 ριμπάουντ. Για τον Γ.Α.Σ.Τ. ο Χαλδαίος είχε 9 πόντους, ο Διαμαντόπουλος 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Αδαμαντίδης 6 πόντους, 15 ριμπάουντ, ο Κοντεκάκης 7 πόντους, 5 ριμπάουντ.

X-Team – Rocks B.C. 48-66

Οι Rocks B.C. κέρδισαν με 48-66 την X-Team για να πάνε στο 10-4. Το ματς ξεκίνησε με 2-5 από τον Μποτοζή για να απαντήσουν ο Μασουρος με τον Μουταφη για το 7-5. Ο Χατσηστρογγολης έφερε τον αγώνα στο 9-14 με τον Μποτοζή να γράφει το 11-16. Ο Μασουρος με τον Βασιλούνη μείωσαν σε 15-16, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον δεύτερο στο 17-19. Στη 2η περίοδο ο Γκιουλφέσης έφερε το ματς στο 17-21, με τον Αραβογιαννη να μειώνει σε 22-24. Ο Μουταδης έφερε το ματς στο 24-26 με τον Κουτρη να ισοφαρίζει σε 27-27. Ο Μποτοζής με τον Γκιουλφέση και τον Παπαδάκη απάντησαν για το 27-34, με το ημίχρονο να κλείνει από Μασουρο και Κουτρη στο 33-35. Στην επανάληψη ο Παραρας με τον Παπαευαγγέλου σκόραραν για το 33-42 με τον δεύτερο να φέρνει το ματς στο 36-46 για να γράψει ο Μποτοζής το 36-51. Ο Βασιλούνης απάντησε για το 38-52 της περιόδου, με τον Παπαευαγγέλου και τον Μποτοζή να φέρνουν τους Rocks B.C. στο 38-57. Ο Βασιλούνης μείωσε σε 43-61, ο Μποτοζής με τον Παπαδάκη έφεραν το ματς στο 44-66, με τον Κουτρη να κλείνει τον αγώνα στο 48-66.

Για τους νικητές ο Παπαευαγγέλου είχε 16 πόντου, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Μποτοζής 13 πόντους, 14 ριμπάουντ, ο Χατζηστρογγολης 12 πόντους, ο Γκιουλφέσης 10 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Παραρας 7 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για την X-Team ο Μασουρος είχε 16 πόντους, ο Βασιλούνης 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Μουταφης 8 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Κουτρης 8 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Ατρόμητος Αιγάλεω – Κένταυροι 44-43

Ο Ατρόμητος Αιγάλεω κέρδισε με 44-43 τους Κένταυρους για να παραμείνει μόνος πρώτος στη βαθμολογία και να θέλει άλλη μία νίκη (ή μια ήττα των Rocks B.C.) για να βγει και μαθηματικά πρώτος στον όμιλο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-4 από τον Κορδαλη και τον Παππά, για να απαντήσει ο Βατιστας. Ο Τζοβαρας έφερε τον αγώνα στο 7-5 με τον Καναρη να γράφει το 10-5 και την περίοδο να κλείνει στο 12-7 από Βατιστα και Ροζο. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Τζοβάρας έφερε την ομάδα του στο 14-7, αλλά ο Παππάς με τον Δερματινο απάντησαν και μείωσαν σε 16-15 στο ημίχρονο. Το σερί των Κένταυρων συνεχίστηκε και στην επανάληψη για να πάει στο 0-8 από τον Τουμαζάνη για το 16-19, πριν ο Παπαχρήστου με τον Βατιστα απαντήσουν για το 23-20. Ο Κορδαλης έκλεισε την 3η περίοδο στο 23-27 για την ομάδα του και σκόραρε και για το 23-30 στο 4ο δεκάλεπτο, ολοκληρώνοντας ένα 0-10. Ο Παπαχρήστου με τον Τζοβάρα ψαλίδισαν τη διαφορά ως το 31-32, με τον Τζοβάρα να γράφει το 37-32. Ο Δερματινος απάντησε για το 39-38, με τον Ροζο να γράφει το 39-40. Ο Βατιστας έβαλε μπροστά τον Ατρόμητο Αιγάλεω με τον Μπατουνα να απαντά με 1/2 βολές και τον Ροζο να σκοράρει για το 41-43, αλλά τον Τζοβάρα να γράφει από την κορυφή το τρίποντο της νίκης για την ομάδα του, 44-43.

Για τους νικητές ο Τζοβάρας είχε 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Βατιστας 10 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Παπαχρήστου 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για τους Κένταυρους ο Κορδαλης είχε 13 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Παππάς 12 πόντους και 19 ριμπάουντ, ο Δερματινος 9 πόντους και 10 ριμπάουντ.