Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Στιγκιντριακούς, Net, Hoopers!

Νίκες για Στιγκιντριακούς, Net, Hoopers!

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 56-39 τους Αστέρες B.C. για την 3η αγωνιστική του Δ ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ για τον ίδιο όμιλο οι Nothing But Net επικράτησαν με 62-48 των Rep-eat. Τέλος, για τον Β όμιλο οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν με 70-66 τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων.

Στιγκιντριακοί – Αστέρες B.C. 56-39

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 56-39 τους Αστέρες B.C. με το ματς να ξεκινά με 6-10 για τους Αστέρες B.C. και τους Στιγκιντριακούς να απαντούν για την ισοφάριση σε 10-10. Οι Αστέρες B.C. κράτησαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, μετά το 12-12 προηγήθηκαν με 12-15, για να ισοφαρίσουν οι Στιγκιντριακοί με 16-16 και να κλείσει το ημίχρονο στο 18-20. Στην επανάληψη οι Στιγκιντριακοί πήραν το προβάδισμα στο 24-23 για να φτάσουν στο 29-23 με τους Αστέρες B.C. να πλησιάζουν στον πόντο, 29-28, και να ισοφαρίζουν λίγο μετά, 33-33. Όμως, ένα 10-0 των Στιγκιντριακών τους έφερε στο 43-33 και τους έδωσε τον έλεγχο του αγώνα. Μετά το 43-35 έτρεξαν 11-2 για να πάνε στο 54-37 και να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη.

Nothing But Net – Rep-eat 62-48

Οι Nothing But Net κέρδισαν τους Rep-eat με 62-48, μπαίνοντας στο ματς με 4-1 με τον Καραμανή για να απαντήσουν οι Rep-eat με τον Κονδύλη και τον Μαμάκο για το 4-9. Ο Αμβραζης τους έφερε στο 6-11, αλλά οι Nothing But Net πλησίασαν στο 11-12 πριν λήξει η περίοδος. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Rep-eat πήγαν ως το 12-17, αλλά ο Καρκατσούλης με τον Περράκη και τον Φανό απάντησαν για το 22-24 με το ημίχρονο να κλείνει στο 24-26. Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Καραμανής έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 29-26, ενώ οι Nothing But Net έφτασαν ως το 39-30 και το 47-32 στο 30ο λεπτό. Στο 4ο δεκάλεπτο κράτησαν τον έλεγχο, προηγήθηκαν με 55-41 με τον Περράκη, ο Λατανης απάντησε για το 60-47 λίγο πριν το τέλος, αλλά οι Nothing But Net πήραν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Καραμανής είχε 22 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Περράκης 13 πόντους. Για τους Rep-eat ο Λατανης είχε 19 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Μαμάκος 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων – Red Hot Chili Hoopers 66-70

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν με 66-70 τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων, οι οποίοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 8-0 και 11-2. Οι Red Hot Chili Hoopers μείωσαν σε 13-7, αλλά οι Πλααίμαχοι Άνω Λιοσίων έφτασαν στο 18-7 και το 24-11 στο δεκάλεπτο. Ανέβασαν τη διαφορά ως το 26-11, με τους Red Hot Chili Hoopers να ξεκινούν αντεπίθεση ισορροπώντας τον αγώνα, από το 30-20 ως το 30-26 και το 33-30 για να κλείσει το πρώτο μέρος στο 35-33. Οι Red Hot Chili Hoopers ισοφάρισαν το ματς στο 37-37 και προσπέρασαν με 37-40 αμέσως μετά, με τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων να ανακτούν το προβάδισμα για το 50-46 και το 53-50. Έφτασαν ως το 55-51 και το 60-57, για να μείνουν μπροστά σχεδόν μέχρι το τέλος, αφού προηγήθηκαν με 64-61 και 66-63. Όμως, οι Red Hot Chili Hoopers στο φινάλε έτρεξαν σερί 0-7 και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με μεγάλη ανατροπή!

Για τους νικητές ο Ζυγούμης είχε 23 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Φραγκογιάννης 15 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Μποτσάκος 7 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα. Για τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων ο Νίκας είχε 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Σαρικάκης 13 πόντους, ο Παπαπροκοπίου 10 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Κοσμίδης 6 πόντους και 14 ριμπάουντ.