Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Συνεχίζει η Dirtus, νίκη για Houston Rockets!

Συνεχίζει η Dirtus, νίκη για Houston Rockets!

Ανέπαφο διατήρησε η Dirtus Bologna το αήττητό της κερδίζοντας για την 1η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Α1 στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης» με 65-51 την Τιρινίνι. Οι Houston Rockets επικράτησαν με 67-60 των Nikea Lions, ενώ οι Νεροχύτες κέρδισαν με 74-57 τους Superhonics. Τέλος, οι Red Devils νίκησαν με 75-51 τους Π.Σ.Γ..

Τιρινίνι – Dirtus Bologna 51-65

Η Dirtus Bologna κέρδισε την Τιρινίνι με 51-65 με το ματς να ξεκινά κλειστό, 2-4 και 6-7 για να ξεφύγει η Dirtus Bologna με 8-14 στο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο πήγε στο 10-19 και το 12-23 για να απαντήσει η Τιρινίνι για το 15-23, πριν η Dirtus Bologna φτάσει στο 17-29 και κλείσει το ημίχρονο στο 25-33. Στην επανάληψη η Dirtus Bologna ανέβασε τη διαφορά στο 25-40, με την Τιρινίνι να απαντά για το 32-44, πριν η Dirtus Bologna φτάσει στο +17 του 37-54 και του 39-56 στην 4η περίοδο. Η Τιρινίνι πλησίασε σε 47-56, αλλά η Dirtus Bologna δεν έχασε την αυτοσυγκέντρωσή της και πήγε στο 51-62 για να πάει τη νίκη.

(Την ώρα δημοσίευσης του άρθρου εκκρεμούσε η κάρτα αγώνα.)

Houston Rockets – Nikea Lions 67-60

Οι Houston Rockets κέρδισαν με 67-60 τους Nikea Lions με το ματς να ξεκινά με 5-4 και 8-6 για να απαντήσουν οι Nikea Lions για το 10-10 και το 12-17 της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους, 13-23, με τους Houston Rockets να απαντούν για το 19-23 και το 26-32 για να κλείσουμε το ημίχρονο στο 31-34. Στην επανάληψη το ματς πήγε στο 35-40 και το 40-42, με τους Nikea Lions να κρατούν το προβάδισμα, 40-45 και 46-47, μέχρι το τέλος της περιόδου, όταν και οι Houston Rockets προσπέρασαν, 49-48. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Houston Rockets έφτασαν στο 54-51, με τους Nikea Lions να απαντούν για το 54-57. Έμειναν μπροστά μέχρι το 57-59, για να τρέξουν οι Houston Rockets ένα 10-1 στο τέλος του ματς και να κλείσουν την αναμέτρηση στο 67-60.

Για τους νικητές ο Πολυτάρχου είχε 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Μπασδανης 21 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους Nikea Lions ο Ξανθάκης είχε 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Μιχαλόπουλος 12 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Νεροχύτες – Superhonics 74-57

Οι Νεροχύτες κέρδισαν τους Superhonics με 74-57 με το ματς να ξεκινά για τους Superhonics με 2-10 από τον Αντωνιάδη και τον Μπαρδανη. Οι Νεροχύτες αντέδρασαν και με τον Κιούση, τον Νινα και τον Κωστόπουλο πλησίασαν και ισοφάρισαν σε 12-12, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 12-15 από τον Οικονόμου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αντωνιάδης έφερε την ομάδα του στο 14-21, αλλά ο Βρέλλης με τον Κωστόπουλο απάντησαν για το προβάδισμα των Νεροχυτών, 25-23, με τους Superhonics να σκοράρουν με τον Οικονόμου και τον Μπαρδανη για το 27-30 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Βρέλλης με τον Νινα έγραψαν το 34-30, για να μειώσουν ο Οικονόμου με τον Καιτσα σε 38-37. Ο Θεοδοσίου έφερε το ματς στο 40-37, με τον Κωστόπουλο να σκοράρει συνεχόμενους πόντους για το 47-37 της ομάδας του και τον Βρέλλη να κλείνει στο 52-39 το δεκάλεπτο. Ο Βρέλλης με τον Κωστόπουλο σκόραραν για το 59-43 στην 4η περίοδο, με τον Οικονόμου να απαντά για το 59-48. Οι Νεροχύτες με τον Βρέλλη και τον Νινα κράτησαν το προβάδισμα, 58-54 και 71-57, για να φτάσουν στη νίκη με 74-57 με τον Κιούση.

Για τους νικητές ο Κωστόπουλος είχε 27 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Νινας 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Βρέλλης 12 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους Superhonics ο Οικονόμου είχε 18 πόντους, ο Αντωνιάδης 12 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Καιτσας 10 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Red Devils – Π.Σ.Γ. 75-51

Οι Red Devils κέρδισαν τους Π.Σ.Γ. με 75-51 με το ματς να ξεκινά με 4-5 και 5-7, πριν οι Red Devils τρέξουν σερί 13-0 ως το δεκάλεπτο για το 18-7. Στη 2η περίοδο οι Π.Σ.Γ. μείωσαν σε 22-15, αλλά οι Red Devils απάντησαν με 10-2 σερί για το 32-17 με το ημίχρονο να κλείνει στο 34-22. Στην επανάληψη ο Μελισσινος και ο Χατζηδημητράκης πήγαν την ομάδα τους στο 43-27, με τον Γεωργουση να απαντά. Όμως, ένα 10-0 από τους Red Devils έφερε με τον Στόλη το ματς στο 53-29 στο 30ο λεπτό, πριν ο Τολιας με τον Παπαδόπουλο απαντήσουν για το 60-40. Στο τέλος οι Π.Σ.Γ. πλησίασαν σε 62-47, πριν οι Red Devils κλείσουν τον αγώνα στο 75-51.

Για τους νικητές ο Στολης είχε 25 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ο Μελισσινός είχε 16 πόντους, 3 τάπες και 7 ριμπάουντ, ο Χατζηδημητράκης 15 πόντους, 3 κλεψίματα και 5 ριμπάουντ και ο Κρινής 12 πόντους και 17 ριμπάουντ. Για τους Π.Σ.Γ. ο Τολιας είχε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Ρεππας 10 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Ζαργάνης 7 πόντους, 12 ριμπάουντ και 6 ασίστ.